سرود جاوید «ای ایران»

سرود ای ایران از شاهکارهای استادان بزرگ موسیقی ایران یعنی استاد روح الله خالقی (آهنگساز)، استاد حسین گل گلاب (شاعر) و استاد غلامحسین بنان (خواننده) است.

این سرود در زمان اشغال ایران به دست نیروهای متفقین ساخته شده است. استاد خالقی زمانی که دید متفقین چطور به خاک ایران حمله کرده اند و پرچم خودشان را بر فراز پادگان استرآباد به اهتزار در آورده بودند اندوهگین شد و موسیقی سرود جاوید ای ایران را در ذهن خود خلق کرد.

سرود ای ایران و اهتزاز پرچم

شعری برای زنده ماندن روح ایرانی

از طرفی دیگر، روزی استاد گل گلاب به ملاقات استاد خالقی می رفت. در راه دید که دو سرباز ایرانی و انگلیسی با یکدیگر درگیر شده اند. با اینکه درجه سرباز ایرانی از سرباز انگلیسی بالاتر بود سرباز انگلیسی به صورت سرباز ایرانی سیلی زد اما او نتوانست اعتراضی بکند چون ایران در اشغال آنها بود. استاد گل گلاب با دیدن این صحنه متاثر شد و پس از دیدار استاد خالقی به او گفت: شعری خواهم گفت تا ایران و روح ایرانی در آن زنده ماند. خالقی نیز می‌گوید که من آهنگ آن را تنظیم می‌کنم و بنان که آنجا بود نیز می‌گوید من هم شعر را خواهم خواند.

در نتیجه سرود ای ایران نخستین بار در ۲۷ مهرماه ۱۳۲۳ در تالار دبستان نظامی دانشکده افسری با صدای استاد غلامحسین بنان در دو شب متوالی اجرا شد. این اجرا آنقدر تاثیرگذار بود که شنوندگان تکرار آن را خواستار شدند و سه بار مجدد اجرا شد.

سرود ای ایران و اهتزاز پرچم

اجرای گروه ارکستر کودک و نوجوان از سرود ای ایران

این سرود پس از اجرای بی نظیر استاد بنان بارها اجرا شد و خوانندگان دیگری هم صدای خود را با خواندن این سرود ماندگار کردند. در این ویدئو، سرود ای ایران را گروه ارکستر کودک و نوجوان آریا به سرپرستی آقای محمد جعفر حدادپور به مناسبت روز جهانی معلولین روی صحنه اجرا کرده اند.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
دانلود آهنگ "یاس پرپر" از علیرضا روزگار

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *