سرگذشت دختری که از ترور طالبان جان به در برد

اخبار ملاله می‌گوید که امیدوار است کتابش در همه دنیا خوانده شود. و خواننده بداند که برای بعضی بچه‌ها چقدر دسترسی به مدرسه و آموزش سخت است.

ملاله یوسف‌زی، دختر ۱۵ ساله پاکستانی که از ترور طالبان جان بدر برده، حالا سرگذشت خود را بر کاغذ می‌‌آورد. یک انتشاراتی بریتانیایی بیش از ۲ میلیون یورو برای نوشتن این کتاب به او پرداخت می‌کند.

به گزارش انتخاب  به نقل از دویچه وله ؛ نام ملاله زمانی بر سر زبان‌ها افتاد که شروع کرد به نوشتن یادداشت‌های روزانه‌‌اش. او درباره زندگی زنان دره سوات پاکستان می‌نوشت. منطقه‌ای که زندگی مردم، بویژه کودکان و دخترانش، زیر سایه سنگین آزار و خشونت طالبان است
ملاله چهار سال پیش، یعنی زمانی که یازده سال بیشتر نداشت، فعالیت‌اش را آغاز کرد.اما خشم طالبان خیلی زود متوجه ملاله شد.

«کدام ‌یک ملاله‌اید؟»اخبار

نهم اکتبر سال ۲۰۱۲ میلادی است. ملاله با بقیه بچه‌ها در اتوبوس مدرسه نشسته است که گروهی از مردان طالبان اتوبوس را متوقف می‌کنند و بالا می‌آیند. مردی فریاد می‌زند: بگویید کدام‌تان ملاله‌اید، اگر دهان‌تان را باز نکنید، همه‌را می‌کشم.
ملاله شناسایی می‌شود. مردان به سرش شلیک می‌کنند. او به شدت زخمی می‌شود، اما زنده می‌ماند.

ملاله می‌گوید که امیدوار است کتابش در همه دنیا خوانده شود. و خواننده بداند که برای بعضی بچه‌ها چقدر دسترسی به مدرسه و آموزش سخت است.
داستان ۶۱ میلیون کودکاخبار
ملاله می‌گوید، می‌خواهم داستان زندگیم را بنویسم. داستانی که مال من تنها نیست. ۶۱ میلیون کودک دیگر هم در آن سهیم‌اند. همه آن‌هایی که مدرسه‌رفتن، بدون ‌دغدغه، برای‌شان یک آرزوست. او امیدوار است که این کتاب بخشی از یک کمپین شود. کمپینی که راه مدرسه را برای هر دختر و پسری هموار کند. او می‌خواهد بنیادی را تاسیس کند تا هر کودکی از حق آموزش برخوردار باشد .
کتاب (من ملاله‌ام) قرار است در پاییز سال جاری منتشر شود. به گزارش روزنامه «گاردین» قراردادی دومیلیون و سیصدهزار یورویی با ملاله برای نوشتن این کتاب بسته شده است. یک سخنگوی انتشاراتی «وایدنفلد اند نیکلسون» نخواست در این باره توضیحی بدهد .
دومین شخصیت سال ۲۰۱۲
ملاله یوسف‌زی دختر شجاعی است. شجاع و با درایت. با وجود سن کمی که دارد، چند جایزه گرفته است. مجله «تایمز» او را بعد از باراک اوباما دومین شخصیت جهان در سال ۲۰۱۲ نامید. او نامزد نوبل صلح شده است. بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل گفته است که این سازمان روز ده نوامبر را به نام «روز ملاله» جشن می‌گیرد.
ناشر کتاب ملاله، مطمئن است که این کتاب به یک موفقیت چشمگیر تبدیل خواهد شد .

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
برگزاری سومین سمینار طراحی اسباب‌بازی و ابزارهای آموزشی

 

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *