سیستم اندازه گیری متریک چیست؟

متریک

سیستم متریک

تقریبا در همه کشورهای سراسر جهان از سیستم اندازه گیری متریک برای اندازه گیری رسمی استفاده می شود. چنین سیستمی به تجارت جهانی کمک می کند. به عنوان مثال، در کشور پرو، پیچ ۱۰ میلی متری را می سازند؛ تا بتوانند به اهالی کشور سوییس که پیچ ۱۰ میلی متری نیاز دارند؛ بفروشند. اهالی سوییس می دانند این پیچ ها دقیقا همان اندازه ای است که لازم دارند. همه از اندازه های استاندارد یکسان استفاده می کنند.

سیستم اندازه گیری متریک

قبل از این که سیستم متریک اختراع شود، چندین نوع سیستم متفاوت و پیچیده برای اندازه گیری اجسام وجود داشت. سیستم متریک برای اولین بار در دهه ۱۷۹۰ ارایه  شد و اندازه گیری را راحت تر کرد. امروزه سیستم متریک به سیستم بین المللی واحدها  (SI)شناخته شده است.

این سیستم یک مجموعه از واحدهای راحت و ثابت را فراهم نموده است. این سیستم دارای ۷ واحد اصلی «واحد پایه» است. از این واحدهای اصلی همه واحدهای دیگر، مانند متر مربع برای اندازه گیری مساحت، مشتق می شوند.

سیستم اندازه گیری متریک

 

بزرگ ترین مزیت سیستم متریک این است که سیستم اعشاری است و واحدها به راحتی با ضریب  10 بزرگ تر یا کوچک تر می شوند. به عنوان مثال، برای اندازه گیری یک مورچه نیازی به اندازه گیری با متر نیست بلکه یک هزارم متر مناسب تر است. مضرب عدد به راحتی با ضریب شناخته می شود. بنابراین به جای این که بگوییم یک مورچه ۹ هزارم متر طول دارد به راحتی می توان گفت ۹ میلی متر طول دارد.

سیستم اندازه گیری متریک

خطاهای مرگبار

ایالات متحده تنها کشوری است که به طور رسمی سیستم متریک را به رسمیت نشناخته است. (اگر چه به طور گسترده در علوم و صنعت از آن استفاده می کند). در عوض از «واحدهای مرسوم» مانند پوند ، استفاده می کند. (پوند برای وزن استفاده می شود و تقریبا معادل ۵۰۰ گرم می باشد)استفاده از ۲ سیستم نه تنها گیج کننده است بلکه خطرناک می باشد.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
قدرت باورنکردنی و شگفت‌‌انگیز طبیعت

در سال ۱۹۸۳، یک بویینگ ۷۴۷، ۲۲۶۰۰ پوند سوخت گیری کرد؛ ولی بایستی ۲۲۶۰۰ گیلوگرم-بیش تر از ۲ برابر سوخت گیری می شد. در نتیجه، سوخت هواپیما تمام شد. تنها مهارت خلبان بود که هواپیما را به زمین نشاند و زندگی خدمه و سرنشینان را نجات داد. حتی دانشمندان از این قائله مستثنی نبودند: ماهواره ناسا با قمر مصنوعی مریخ تصادم کرد. علت این تصادم این بود که یک تیم با سیستم متریک و تیم دیگر با واحدهای مرسوم در آمریکا اندازه گیری کرده بود. 

سیستم متریک

 

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

1.5/5 - (4 votes)

‫1 نظر ارسال شده در “سیستم اندازه گیری متریک چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *