سیستم اندازه گیری متریک چیست؟

سیستم اندازه گیری متریک چیست؟

سیستم اندازه گیری متریک نامی است که حتما تا به حال آن را شنیده‌اید و احتمالا اکنون برای اینکه بیشتر درباره‌ی این سیستم بدانید این مقاله را جست‌وجو کرده‌اید. اما آیا می‌دانید متریک یعنی چه؟ یا دستگاه متریک چیست؟ واحد متریک چیست؟ متریک تن چیست؟واحد حرارت در متریک چیست ؟

طراحی سایت فروشگاه حرفه ای با هوشمند گستران😍 (کلیک کنید)

نگران نباشید! در این مقاله به همه‌ی این سؤالات خیلی کوتاه و کامل پاسخ می‌دهیم.

متریک یعنی چه؟

متریک یکی از واحدهای اندازه‌گیری بین‌المللی است. سیستم متریک یک سیستم اندازه‌گیری دهدهی است که برای اولین‌بار در فرانسه از آن استفاده شد. به مجموعه‌ای که متریک روی آن تعریف می‌شود، فضای متریک می‌گویند.

سیستم متریک چیست؟

تقریباً در همه‌ی کشورهای سراسر جهان از سیستم اندازه گیری متریک برای اندازه‌گیری رسمی استفاده می‌شود. چنین سیستمی به تجارت جهانی کمک می‌کند. برای مثال، در کشور پرو، پیچ ۱۰ میلی متری می‌سازند تا بتوانند آن را به اهالی کشور سوییس که به پیچ ۱۰ میلی متری نیاز دارند، بفروشند.

اهالی سوییس می‌دانند این پیچ‌ها دقیقاً همان اندازه‌ای هستند که لازم دارند. چطور این اتفاق می‌افتد؟ چون همه از اندازه‌های استاندارد و یکسان استفاده می‌کنند.

قبل از این که سیستم متریک اختراع شود، چندین نوع سیستم متفاوت و پیچیده برای اندازه‌گیری اجسام وجود داشت. دستگاه متریک برای اولین‌بار در دهه‌ی ۱۷۹۰ ارائه شد و اندازه‌گیری را راحت‌تر کرد. امروزه دستگاه متریک در سیستم بین‌المللی واحدها  (SI)شناخته‌شده است.

t سیستم اندازه گیری متریک چیست؟

واحد اندازه گیری طول در سیستم متریک چیست؟

دستگاه اندازه گیری متریک شامل یک مجموعه از واحدهای ثابت است. این سیستم ۷ واحد اصلی با عنوان «واحد پایه» دارد. واحدهای دیگر، مانند متر مربع، از این واحدهای اصلی مشتق می‌شوند تا موارد گوناگون مانند مساحت، اندازه‌گیری شوند.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
نمونه هایی جالب از تزیین میوه ها به شکل حیوانات

حالا طبق جدول بگویید 1. واحد وزن در دستگاه متریک چیست؟ 2. واحد اندازه گیری طول در سیستم متریک چیست؟ 3. در کل، واحد اندازه گیری متریک چیست؟

بزرگ ترین مزیت دستگاه های متریک این است که سیستم آن‌ها اعشاری است و واحدها به راحتی با ضریب 10 بزرگ تر یا کوچک تر می‌شوند. برای مثال، برای اندازه گیری یک مورچه نیازی به اندازه گیری با متر نیست بلکه یک هزارم متر مناسب تر است. مضرب عدد به راحتی با ضریب شناخته می شود. بنابراین به جای این که بگوییم یک مورچه ۹ هزارم متر طول دارد به راحتی می توان گفت ۹ میلی متر طول دارد.

واحد متریک تن چیست؟

تن متریک یک واحد اندازه‌گیری بین‌المللی و معادل ۱۰۰۰ کیلوگرم است. اگر بخواهیم مثالی دیگر بزنیم این است: مثلا اگر با این سوال مواجه شدید که یک دهم متریک در جدول چقدر است؟ جواب «دسی» است.

اگر همین حالا می‌خواهید وزنی را به تن متریک تبدیل کنید می‌توانید از این لینک استفاده کنید:

در ادامه، جدول اندازه گیری متریک را مشاهده می‌کنید.

جدول واحدهای اندازه گیری طول

سیستم اندازه گیری آمریکایی

ایالات متحده تنها کشوری است که واحدهای متریک را به رسمیت نشناخته است (اگرچه به طور گسترده در علوم و صنعت از آن استفاده می کند). این کشور در عوض از واحدهای مرسوم مانند پوند استفاده می کند. از پوند برای اندازه‌‌گیری وزن استفاده می شود و هر پوند تقریبا ۵۰۰ گرم است.

یکی دیگر از واحدهایی که ایالات متحده از آن استفاده می‌کند سیستم اینچی است. سیستم متریک و اینچی شباهت‌های بسیاری باهم دارند و به همین دلیل است که می‌توان به جای سیستم متریک از سیستم اینچی استفاده کرد. البته از تفاوت‌هایی که در اندازه‌ی نهایی ارائه می‌دهند نباید غافل بود چون ممکن است خطاهای جبران‌ناپذیری به بار بیاورند.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
دیدنی های گوشه و کنار جهان!

در واقع این تفاوت‌ها به خاطر نحوه‌ی محاسبه‌ی این سیستم‌هاست. سیستم‌های اندازه‌گیری‌ای مانند پوند، اینچ، فوت و اونس معمولا عددی کسری ارائه می‌دهند و برای همین می‌توانند گیج‌کننده باشند. اما کارکردن با سیستم متریک، چون بر پایه‌ی محاسبه‌ی دهدهی است، بسیار ساده و احتمال خطا در آن پایین است.

بنابراین، می‌بینیم که استفاده از ۲ سیستم نه‌تنها گیج کننده، بلکه خطرناک نیز هست.

سیستم اندازه گیری متریک

خطاهای مرگبار

در سال ۱۹۸۳، یک بویینگ ۷۴۷، ۲۲۶۰۰ پوند سوخت گیری کرد اما باید ۲۲۶۰۰ گیلوگرم – بیش تر از ۲ برابر- سوخت گیری می شد. در نتیجه، حین پرواز سوخت هواپیما تمام شد. تنها مهارت خلبان بود که هواپیما را به زمین نشاند و زندگی خدمه و سرنشینان را نجات داد.

محاسبات دانشمندان نیز گاهی اشتباه شده و اتفاقات خطرآفرین در پی داشته است. برای مثال، درنتیجه‌ی محاسبات اشتباه، ماهواره ناسا با قمر مصنوعی مریخ تصادف کرد. علت این تصادف این بود که فاصله‌ها را یک تیم با سیستم متریک و تیم دیگر با واحدهای مرسوم در آمریکا اندازه‌گیری کرده بودند.

 

3/5 - (9 امتیاز)

2 thoughts on “سیستم اندازه گیری متریک چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *