, ,
,

سیمرغ

در فاصله تقریبا دو ماه به برگزاری سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر تعداد زیادی از بازیگران زن سینمای ایران در پروژه‌های مختلف مشغول کار هستند.

 این روزها فیلم‌های زیادی در تدارک رسیدن به جشنواره فیلم فجر هستند. خیلی از بازیگران با بازی در چند فیلم مهمان سی و چهارمین دوره از جشنواره فیلم فجر خواهند بود. تجربه دوره‌های پیشین جشنواره فیلم فجر ثابت کرده که خیلی از بازیگران زن جشنواره را موقعیت مناسبی برای حضور در عرصه سینما می‌دانند. به همین دلیل در انتخاب فیلم‌ها، گزیده‌کار می‌شوند و شاید در طول یک سال تنها در یک فیلم حضور یابند. گاهی هم همان تک‌نقش یک بازیگر، باعث می‌شود تا سیمرغ را هم دریافت کند.

امسال هم همانند سال‌های اخیر در سینمای ایران تعدادی از بازیگران زن پذیرفته‌اند که در فیلم‌های فیلمسازان فیلم اولی حضور داشته باشند. ایندر حالی است که تا پیش از این سال‌ها بازیگران ستاره سینما حضور در فیلم‌های کارگردان اولی را نمی‌پذیرفتند و به نوعی ترس از بی‌تجربگی یک کارگردان باعث رد شدن یک نقش توسط بازیگران معروف می‌شد.

حضور بازیگران زن پیشکسوت سینما در این دوره از جشنواره نسبت به دوره‌های پیشین واقعاً کمرنگ است و به نظر می‌رسد تعداد بازیگران حرفه‌ای در سینما محدود شده است. باز هم باید ببینیم جشنواره فیلم فجر امسال با حضور کدام بازیگر زن رونق تازه‌ای را رقم خواهد زد.

اگرچه هنوز هم خبری مبنی بر فیلمبرداری تازه‌ترین اثر رامبد جوان به نام “نگار” شنیده نمی‌شود اما حضور نگار جواهریان بازیگر سرشناس سینما در این فیلم قطعی شده است.

جواهریان سال گذشته در فیلم “اعترافات ذهن خطرناک من” به کارگردانی هومن سیدی به ایفای نقش پرداخت که گریم متفاوت این بازیگر نسبت به نقش‌های قبلی‌اش بیش از هر چیز در این فیلم به چشم می‌خورد. اگرچه فیلم “قندون جهیزیه” هم به کارگردانی علی ملاقلی پور از جمله فیلم‌هایی بود که جواهریان در آن هم بازی کرده بود و با حاشیه‌های زیادی در طول زمان اکران روبرو شد اما آخرین فیلمی که سال گذشته جواهریان در آن حضور داشت فیلم “پریدن از ارتفاع کم” به کارگردانی حامد رجبی بود که اتفاقاً آن فیلم یکی از متفاوت‌ترین مضمون‌های فیلمنامه را در سینما داشت.

به هر حال جواهریان امسال با فیلم “نگار” به ایفای نقش خواهد پرداخت که باید دید آیا این فیلم برای نمایش در جشنواره فیلم فجر آماده می‌شود یا خیر.

مریلا زارعی

مریلا زارعی با دو فیلم “بادیگارد” به کارگردانی ابراهیم حاتمی‌کیا و فیلم “دختر” به کارگردانی رضا میرکریمی به نظر می‌رسد در جشنواره فیلم فجر حضور داشته باشد.

مریلا زارعی که این روزها فیلم “ماهی سیاه کوچولو در نقش زنی جنگجو را روی پرده سینما دارد، از جمله بازیگران موفق سینمای ایران بوده است.

اولین حضور موفق این بازیگر سینما را باید نقش او در فیلم “سربازهای جمعه” به کارگردانی مسعود کیمیایی دانست که برای بازی در نقشی کوتاه موفق به دریافت سیمرغ بلورین نقش مکمل زن شد. بعد از آن بیشتر از آنکه در نقش‌های اول دیده شود، در نقش‌های مکمل می‌درخشید. بازی‌های موفق زارعی ادامه داشت تا او برای فیلم “شیار ۱۴۳” به سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش زن دست پیدا کرد. زارعی همچنین برای این فیلم جایزه بهترین بازیگر زن را در جوایز آسیا پاسیفیک دریافت کرد.

سحر دولتشاهی

سحر دولتشاهی در دو فیلم “صاف‌کننده” به کارگردانی مصطفی کیایی و “وارونگی” به کارگردانی بهنام بهزادی به ایفای نقش پرداخته است.

دولتشاهی سال گذشته با بازی در فیلم “عصر یخبندان” با دریافت سیمرغ بلورین برای نقش مکمل زن دستمزد تلاش خود را در سینما گرفت. او در فیلم “دلم می‌خواد” به کارگردانی بهمن فرمان‌آرا نیز به ایفای نقش پرداخت که این فیلم هنوز رنگ پرده سینما را به خود ندیده است. سال گذشته یکی از پرکارترین سال‌های حضور این بازیگر در فیلم‌های سینمایی بود. او علاوه بر “دلم می خواد” در فیلم‌های “شکاف” به کارگردانی کیارش اسدی‌زاده هم به ایفای نقش پرداخت. حالا این بازیگر سینما با دو فیلم “صاف کننده” و “وارونگی” در جشنواره امسال هم به نظر می‌رسد حضور داشته باشد.

رویا نونهالی

رؤیا نونهالی با بازی در فیلم‌های “دلم می‌خواد” و نیز فیلم “خانه دختر” به عرصه سینما بازگشت. نونهالی سال گذشته تنها فیلم “تراژدی” را بازی کرد که این فیلم هنوز به اکران عمومی درنیامده است. او پیش از این سیمرغ بلورین بهترین بازیگر زن برای فیلم “عروسی خوبان” و سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل زن برای فیلم “بوی کافور عطر یاس” را از جشنواره فیلم فجر دریافت کرده است. نونهالی نیز با مجموعه تلویزیونی “خواب‌وبیدار” جز بازیگران شناخته‌شده‌ای است که خیلی از مردم او را همچنان با نام “ناتاشا” می‌شناسند.

نونهالی تجربه بازی در فیلم کارگردان‌های پیشکسوت سینما را داشته است و امسال هم با بازی در فیلم “کفش‌هایم کو” به کارگردانی کیومرث پوراحمد حضور خواهد داشت. “هلن” به کارگردانی علی ثقفی هم از جمله فیلم‌هایی است که این بازیگر در آن به ایفای نقش پرداخته است. 

ترانه علیدوستی

ترانه علیدوستی این روزها مجموعه نمایش خانگی “شهرزاد” را آماده دارد. او سال گذشته با دو فیلم “مادر قلب اتمی” به کارگردانی علی احمدزاده و فیلم “استراحت مطلق” به کارگردانی عبدالرضا کاهانی در سینما به ایفای نقش پرداخت. علیدوستی امسال بار دیگر برای بازی در فیلم اصغر فرهادی به نام “فروشنده” در مقابل شهاب حسینی بازی خواهد کرد، فیلمی که پیش از این برای انتخاب دیگر بازیگرانش، فراخوانی از سوی کارگردان منتشر شد تا از میان انبوهی از نابازیگران، دیگر بازیگران فیلم هم انتخاب شوند.

علیدوستی که تجربه موفقی را با فیلم “درباره الی…” از این کارگردان داشته است، به نظر می‌رسد این فیلم هم می‌تواند پله بالاتری نسبت به دیگر نقش‌های علی دوستی به شمار رود.

پگاه آهنگرانی

پگاه آهنگرانی بعد از مواجهه با مشکلاتی که در سال‌های ۸۸ و ۸۹ داشت، کمتر فرصتی برای حضور در عرصه بازیگری به دست آورد تا اینکه از زمستان سال گذشته در سه فیلم سینمایی مقابل دوربین رفت. این بازیگر این روزها با فیلم “جامه‌دران” به کارگردانی حمیدرضا قطبی روی پرده سینماهاست. البته فیلم “خانه دختر” ساخته شهرام شاه‌حسینی و “مادر قلب اتمی” به کارگردانی علی احمدزاده هم به ایفای نقش پرداخته که این فیلم‌ها هنوز اکران عمومی نشده‌اند.

آهنگرانی امسال در فیلم “لانتوری” به کارگردانی رضا درمیشیان و “هفت‌ماهگی” به کارگردانی هاتف علیمردانی بازی کرده است.

باران کوثری

باران کوثری که حدود دو سال پیش در فیلم جنجالی “عصبانی نیستم” به کارگردانی رضا درمیشیان بازی کرده بود، امسال در فیلم دیگری از این کارگردان با نام “لانتوری” هم به ایفای نقش پرداخته است. او سال گذشته در فیلم‌های “خانه دختر” به کارگردانی شهرام شاه‌حسینی و فیلم “خنده‌های آتوسا” به کارگردانی علیرضا فرید و همچنین فیلم “کوچه بی‌نام” در سینما به ایفای نقش پرداخت که فیلم آخر سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن را برایش به همراه داشت. کوثری در فیلم “جامه دران” به کارگردانی حمیدرضا قطبی نقشی متفاوت ایفاء کرده است.

طناز طباطبایی

طناز طباطبایی که بازی در سینما را با فیلم “دیشب باباتو دیدم آیدا” به کارگردانی رسول صدرعاملی آغاز کرد، معتقد است موفقیت‌های بازی‌اش در سینما را پله‌پله به دست آورده است. او از سال ۱۳۸۳ وارد عرصه سینما شد و یکی از پرکارترین بازیگران سینما در این سال‌ها بوده است. او سال گذشته در فیلم‌های “رخ دیوانه” به کارگردانی ابوالحسن داوودی و فیلم “مرگ ماهی” بازی کرد و امسال هم با بازی در فیلم “خشم و هیاهو” در سینم به ادامه فعالیتش در عرصه بازیگری می‌پردازد.

بازی تأثیرگذار طباطبایی در فیلم “هیس دخترها فریاد نمی‌زنند” به کارگردانی پوران درخشنده ازجمله بازی‌های خوب این بازیگر سینما به شمار می‌رود.

نیکی کریمی

نیکی کریمی سال گذشته یکی از موفق‌ترین و پرکارترین سال‌های خود را در زمینه بازیگری و کارگردانی گذراند. این بازیگر سینما این روزها با فیلم “چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت” به کارگردانی جمشید جلیلوند روی پرده سینماهاست که در این فیلم سیمای زنی که عشق را فراموش می‌کند را به خوبی ایفا کرده است.

کریمی علاوه بر این فیلم نیز با بازی و کارگردانی فیلم ” شیفت شب” را هم به کارنامه فعالیت‌های خود افزوده است. البته در مسیر حرفه‌ای کارنامه نیکی کریمی همان‌گونه که انتخاب‌های خوب بوده، انتخاب‌های ضعیف و اشتباه هم بوده است. با این حال او امسال فیلمی را در جشنواره فیلم فجر در عرصه کارگردانی ندارد اما در فیلم “ربوده‌شده” به کارگردانی بیژن میرباقری به ایفای نقش پرداخته است. البته تجربه ثابت کرده که بیشتر فیلم‌های میرباقری بر اساس محوریت و نقش پررنگ زن ساخته شده که اگر به این شکل باشد، قطعاً فیلم “ربوده‌شده” هم جز نقش‌های کلیدی کریمی به شمار خواهد رفت.

هانیه توسلی

او سال گذشته با فیلم “خط ویژه” به کارگردانی مصطفی کیایی در جشنواره فیلم فجر حضور داشت. “شب‌های روشن” به کارگردانی فرزاد مؤتمن و “عصر جمعه” مونا زندی از فیلم‌های مطرح اوست. توسلی در این چند سال اخیر اگرچه در فیلم‌های زیادی به ایفای نقش پرداخته است، اما بازی او در فیلم “دهلیز” به کارگردانی بهروز شعیبی باعث شد سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن را به دست آورد. او سال گذشته با فیلم‌های “نهنگ عنبر” و فیلم “شکاف” در سینما حضور داشت و امسال با بازی در فیلم “هفت‌ماهگی” به کارگردانی هاتف علیمردانی نقش دیگری را تجربه خواهد کرد. علاوه بر این فیلم، توسلی نیز در فیلم “قشنگ و فرنگ” به کارگردانی وحید موسائیان نیز مقابل بیتا فرهی بازی کرده است.

ویشکا آسایش

ویشکا آسایش که علاوه بر سینما در مجموعه “پرده‌نشین” به کارگردانی بهروز شعیبی هم روی آنتن تلویزیون رفت، سال گذشته در دو فیلم به ایفای نقش پرداخت. او در فیلم‌های “نهنگ عنبر” به کارگردانی سامان مقدم و “من دیه‌گو مارادونا هستم” بازی کرد. او در “نهنگ عنبر” مقابل رضا عطاران بازی کرد و همین تجربه باعث شد تا در نقش اصلی فیلم”دراکولا” به کارگردانی رضا عطاران هم انتخاب شود. باید دید دومین تجربه همکاری این دو بازیگر در این فیلم هم مثبت خواهد بود یا خیر. البته طبق شنیده‌ها و آغاز فیلمبرداری این فیلم، مشخص نیست که آیا فیلم عطاران تا زمان باقی مانده جشنواره فیلم فجر آماده می‌شود یا خیر؟

بیتا فرهی

بیتا فرهی بازیگر سینما که مدت‌ها از عرصه بازیگری دور بود امسال نیز با دو فیلم در جشنواره فیلم فجر به احتمال فراوان حضور خواهد داشت. این بازیگر سینما که نقش‌های ماندگار او در فیلم “اعتراض” به کارگردانی مسعود کیمیایی و فیلم “خون بازی” به کارگردانی رخشان بنی اعتماد یکی از متفاوت‌ترین نقش‌های خود را ایفا کرد، امسال با دو فیلم “قشنگ و فرنگ” به کارگردانی وحید موسائیان و نیز فیلم “برادرم خسرو” به کارگردانی احسان بیگلری بازی کرده است.

فیلم “دوران عاشقی” به کارگردانی علیرضا رئیسیان آخرین فیلمی بود که فرهی در آن به ایفای نقش پرداخت. باید دید که آیا امسال این بازیگر قدیمی سینما سیمرغ را بار دیگر به خانه خواهد برد یا خیر. فرهی اولین نامزدی جایزه سیمرغ خود را برای فیلم “هامون” به کارگردانی داریوش مهرجویی کسب کرد.

مهناز افشار

مهناز افشار با بازی در فیلم “خانه‌ای در خیابان چهل و یکم” به کارگردانی حمیدرضا قربانی به ایفای نقش پرداخته است.

سال گذشته افشار با بازی در فیلم‌های “دلم می‌خواد” به کارگردانی بهمن فرمان آرا، “نهنگ عنبر” به کارگردانی سامان مقدم و “مرگ ماهی” به کارگردانی روح‌الله حجازی از جمله بازیگران پرکار سینما لقب گرفت. او تقریباً سالی دو فیلم و یا بیشتر را در کارنامه بازیگری خود دارد اما امسال تنها با یک فیلم در سینما دیده شده است.

این بازیگر که چند ماهی است فرزند خود را هم به دنیا آورده، معتقد است که نقش خود را در فیلم “خانه‌ای در خیابان چهل و یکم” به این دلیل پذیرفته که با فرزندش در این فیلم بازی می‌کند و در کنار او می‌تواند نقش خود را هم ایفا کند.

افشار برای فیلم “سعادت‌آباد” به کارگردانی مازیار میری سیمرغ بلورین نقش مکمل زن را دریافت کرده است.

آناهیتا نعمتی

آناهیتا نعمتی با فیلم “ماحی” به کارگردانی داود خیام و فیلم “متولد ۶۵″ به کارگردانی مجید توکلی امسال در سینما حضور داشته است، بازیگری که نقش متفاوت او در فیلم ” انارهای نارس” را نمی‌توان فراموش کرد.

این بازیگر سابقه خوبی در ایفای نقش فیلمسازان فیلم اولی تاکنون داشته است. اتفاقاً دو فیلمی هم که امسال در آن‌ها بازی کرده است، هر دو کارگردان‌های فیلم اولی هستند.

اولین حضور نعمتی با بازی در فیلم “هیوا” به کارگردانی زنده‌یاد رسول ملاقلی پور بوده است.

گلاره عباسی

اما گلاره عباسی در فیلم “نفس” به کارگردانی نرگس آبیار به ایفای نقش پرداخته است.

شاید این بار شانس سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول به عباسی برسد چرا که پیش از او مریلا زارعی با بازی در فیلم ” شیار ۱۴۳″ به کارگردانی آبیار توانست سیمرغ را به خانه خود برد. عباسی نیز در فیلم ” شیار ۱۴۳″ هم به ایفای نقش پرداخته بود.

عباسی علاوه بر سینما، تجربه بازی خود را در مجموعه‌های تلویزیونی هم به معرض تماشا گذاشته است، از مجموعه “شهرزاد” تا “مدینه” و “در چشم باد” از جمله مجموعه‌های موفق تلویزیونی و شبکه نمایش خانگی بود که این بازیگر در آن‌ها به ایفای نقش پرداخت. باید دید که این بازیگر ثمره موفقیت بازی‌های خود را با فیلم ” نفس” در جشنواره فیلم فجر جبران خواهد کرد یا خیر.

آزاده نامداری با بازی در فیلم “روبه‌رو” به کارگردانی پرویز شهبازی برای نخستین بار در سینما حضور خواهد داشت. بهناز جعفری و الهام کردا نیز با فیلم “به دنیا آمدن” به کارگردانی محسن عبدالوهاب، ژاله صامتی با فیلم “آخرین بار کی سحر رو دیدی” به کارگردانی فرزاد مؤتمن، پانته‌آ بهرام و شقایق دهقان با فیلم “گذر موقت” به کارگردانی افشین هاشمی، بهنوش طباطبایی با فیلم “سیانور” به کارگردانی بهروز شعیبی، هنگامه قاضیانی با فیلم “برادرم خسرو” به کارگردانی احسان بیگلری، لیلا زارع با فیلم “سمفونی تولد” به کارگردانی محمد پرویزی و در پایان سحر قریشی با فیلم “رسوایی ۲ ” به کارگردانی مسعود ده‌نمکی از جمله بازیگرانی هستند که این روزها مشغول بازی در این فیلم‌ها هستند که باید دید آیا مراحل فنی می‌گذارد تا نام این بازیگران زن در جشنواره فیلم فجر باشد یا خیر.

هنرآنلاین

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

,

بازیگران مرد

در فاصله تقریباً دو ماه به برگزاری سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر تعداد زیادی از بازیگران مرد سینمای ایران در پروژه‌های مختلف مشغول کار هستند.

 پیش از این گزارشی درباره احتمال حضور بازیگران زن در جشنواره فیلم فجر امسال تهیه کردیم (اینجا) و حالا باید ببینیم که کدام بازیگران مرد در سی و چهارمین دوره جشنواره حضور خواهد داشت.

بر خلاف تعدادی از بازیگران زن که با چند فیلم در جشنواره خواهند بود، بازیگران مرد امسال بیشت در یک فیلم بازی کرد‌ه‌اند که باید دید آیا این فیلم‌ها به جشنواره فیلم فجر می‌رسند یا خیر.

از همه اتفاقات جالب توجه درباره حضور بازیگران مرد، می‌توان به ایفای نقش عزت‌الله انتظامی در فیلم “کفش‌هایم کو” به کارگردانی کیومرث پوراحمد اشاره کرد؛ بازیگری که در سینما حضور کمرنگی در سال‌های اخیر داشته است. همین می‌تواند نوید این اتفاق باشد که حضور بازیگران قدیمی و پیشکسوت در سینما، چراغ جشنواره‌ها را پر نورتر از قبل کند.

شهاب حسینی

شهاب حسینی از جمله بازیگرانی است که همچنان در عرصه سینما فعال است. او با اینکه اولین تجربه کارگردانی خود را با فیلم “ساکن طبقه وسط” به سینما عرضه کرده بود، اما دیگر فیلمی برای کارگردانی در دست ندارد و دوباره در عرصه بازیگری به فعالیت می‌پردازد.

حسینی پیش از این در فیلم‌های “درباره الی…” و “جدایی نادر از سیمین” با اصغر فرهادی کارگردان موفق سینما همکاری داشته است و ترانه علیدوستی هم پس از فیلم‌های “شهر زیبا”، “چهارشنبه سوری” و “درباره الی…” چهارمین تجربه همکاری خود را با این کارگردان در پیشرو دارد. این دو که در فیلم “درباره الی…” تجربه مشترک حضور مقابل دوربین فرهادی را داشته‌اند، دو نقش اصلی “فروشنده” فیلم جدید فرهادی را برعهده دارند.

حسینی سال گذشته در دو فیلم “دوران عاشقی”، “طعم شیرین خیال” و این اواخر با بازی در فیلم “سایه‌های موازی” به ایفای نقش پرداخت؛ فیلم‌هایی که در کنار دیگر فیلم‌های این بازیگر در درجه کیفی متوسط قرار دارد.

اکنون باید دید حسینی با فیلم “فروشنده” موفقیت‌های بازی خود در فیلم‌های “درباره الی …” و “جدایی نادر از سیمین” را تکرار خواهد کرد یا خیر.

در خلاصه داستان این فیلم آمده است، “فروشنده” به زندگی زن و شوهری می‌پردازد که در حال بازی در نمایش “مرگ فروشنده” نوشته “آرتور میلر” هستند. لازم به ذکر است که ناصر هاشمی پس از مدت‌ها دوری از بازیگری در سکانس‌هایی همراه با بیتا فرهی مقابل دوربین رفته است. البته باید یادآور شد که حسینی علاوه بر بازی در فیلم فرهادی در فیلم دیگری با نام “برادرم خسرو” هم به کارگردانی احسان بیگلری به ایفای نقش پرداخته است. شهر فرش سرمایه گذاری این فیلم را با مدیریت فرهنگی و هنری شهاب حسینی برعهده گرفته است.

پرویز پرستویی

پرویز پرستویی بازیگر توانمند و صاحب‌نام سینمای ایران پس از ایفای نقش‌های به‌یاد‌ماندنی در فیلم‌های سینمایی “آژانس شیشه‌ای”، “روبان قرمز”، “موج مرده”، “به نام پدر” و سریال تلویزیونی “خاک سرخ”، برای ششمین بار در مقام نقش نخست فیلم سینمایی مقابل دوربین ابراهیم حاتمی‌کیا قرار گرفته است. او در “بادیگارد” تازه‌ترین فیلم حاتمی‌کیا بازی کرده است که شاید به جشنواره برسد.

پرستویی تا کنون نقش‌های متفاوتی را در سینما ارائه کرده است، گاهی هم در اوج درخشش فعالیت بازیگری‌اش از سینما فاصله می‌گیرد و مدت‌ها در هیچ فیلمی به ایفای نقش نمی‌پردازد. این بازیگر سینما در مصاحبه‌ای گفته بود که به خاطر شرایط بد سینما بازیگری را رها کرده است و دیگر در هیچ فیلمی بازی نخواهد کرد، پرستویی اما این مصاحبه را تکذیب کرد و گفت به محض اینکه اولین پیشنهادی که او را جلوی تماشاگر خجالت زده نکند دریافت کند دوباره به بازیگری روی خواهد آورد. او سال گذشته در مقام تهیه‌کننده با فیلم “دو” به کارگردانی سهیلا گلستانی و در مقام بازیگر با فیلم “مهمان داریم” محمدمهدی عسگرپور حضور داشت.

بابک حمیدیان

بابک حمیدیان دیگر بازیگر سینما امسال در دو فیلم “بادیگارد” به کارگردانی ابراهیم حاتمی‌کیا و فیلم “هلن” به کارگردانی علی اصغر ثقفی بازی کرده است. اگر چه حمیدیان با فیلم “مزرعه پدری” به کارگردانی زنده یاد رسول ملاقلی پور وارد عرصه بازیگری شد اما نتیجه تلاش او بعد از دریافت سیمرغ بلورین برای نقش‌های مکمل مرد در فیلم‌های “چ” به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا و فیلم ” رستاخیز” به کارگردانی احمدرضا درویش بود. این بازیگر سینما در ابتدای دهه ۹۰ یکی از پرکارترین بازیگران سینمای ایران لقب گرفت.

فیلم‌های “شکاف” به کارگردانی کیارش اسدی‌زاده، “روباه” به کارگردانی بهروز افخمی، “اعترافات ذهن خطرناک من” به کارگردانی هومن سیدی، “من دیگو مارادونا هستم” به کارگردانی بهرام توکلی و “مرگ ماهی” به کارگردانی روح‌الله حجازی از جمله فیلم‌هایی بودند که حمیدیان سال گذشته با آن‌ها به جشنواره فیلم فجر آمده بود.

این بازیگر سینما اگرچه جز فعال‌ترین بازیگران سینمای ایران است اما در مصاحبه‌ای گفته بود که ” من خانه ندارم و تازه بعد از دو سال ماشین خریدم. بحث مالی خیلی جذاب است ولی سال ۹۳ در مجموع به اندازه فیلمی که قرار است سال جدید بازی کنم دستمزد نگرفتم.”

حمیدیان در فیلم “هلن” مقابل طناز طباطبایی و پژمان بازغی به ایفای نقش پرداخته است. همچنین در فیلم “بادیگارد” در نقش یک دانشمند هسته‌ای ظاهر است. بابک حمیدیان در فیلم “آبجی” به کارگردانی مرجان اشرفی زاده نیز بازی کرده است که اطلاعات زیادی در خصوص حضور این بازیگر در این فیلم منتشر نشده است.

بهرام رادان

بهرام رادان بازیگر سینما برای دومین بار بعد از فیلم “عصر یخبندان” قرار است در فیلمی به کارگردانی مصطفی کیایی بازی کند. این فیلم “صاف‌کننده” نام دارد. رادان سال گذشته با فیلم‌های “عصر یخبندان” و حکایت عاشقی” در جشنواره فیلم فجر حضور داشت.

رادان در “صاف‌کننده” مقابل محسن کیایی و سحر دولتشاهی بازی خواهد کرد که این فیلم بنا به گفته‌های کارگردان از سبک خاصی در ژانر کمدی برخوردار است. در خلاصه داستان “صاف کننده” آمده: پشت هر آدمی یه داستانی هست و پشت هر داستانی یه آدم، بهتره قبل از هر قضاوتی یکم صبر داشته باشیم.

رادان در اکثر فیلم‌هایی به ایفای نقش پرداخته که آن فیلم‌ها جز پرفروش‌ترین فیلم‌های سینمایی هم بوده‌اند، از “آتش بس ۲” به کارگردانی تهمینه میلانی تا “آواز قو” که جز اولین فیلم‌های این بازیگر سینما به شمار می‌رود.

حالا باید دید فیلم اجتماعی “صاف کننده” هم می‌تواند موفقیت بازی رادان در فیلم “عصر یخبندان” را تداعی کند یا خیر.

علی مصفا

علی مصفا هم از جمله آن بازیگرانی است که سعی می‌کند نقش‌هایش را با حساسیت‌های خاصی انتخاب کند. این بازیگر گزیده‌کار سینما، سال پیش به اتفاق همسرش لیلا حاتمی در فیلم “در دنیای تو ساعت چند است؟” به کارگردانی صفی یزدانیان به ایفای نقش پرداخت. او علاوه بر این فیلم در دو فیلم “مرگ ماهی” به کارگردانی روح الله حجازی و نیز فیلم ” چاقی” به کارگردانی راما قویدل بازی کرده است. دو فیلمی که هنوز اکران عمومی نشده‌اند.

اما مصفا این بار هم در فیلمی بازی کرده که کارگردان آن، فیلم‌های خاص را در سینما ساخته است. بهنام بهزادی امسال با فیلم “وارونگی” و با بازی مصفا به جشنواره فیلم فجر خواهد آمد.

در ارتباط با داستان “وارونگی” شنیده می‌شود که قصه فیلم مربوط به بیماری تنفسی و ریوی مادری است که بنا به توصیه پزشک باید به علت آلودگی هوا، مابقی عمر خود را خارج از شهر تهران سپری کند، همین امر سبب مشکلاتی بین دو دختر وی می‌شود.

مصفا به جز “وارونگی” به زودی مقابل دوربین فیلم “خانه‌ای در خیابان چهل و یکم” هم خواهد رفت.

در این فیلم، مهناز افشار، علی مصفا، سهیلا رضوی، سارا بهرامی، آرش مجیدی و علیرضا کمالی به ایفای نقش می‌پردازند. همچنین مانی رحمانی و مانیا علیجانی به عنوان بازیگران کودک در این فیلم حضور دارند.

مجید مظفری

فیلمبرداری فیلم سینمایی “کفش‌هایم کو؟” در حالی به کارگردانی کیومرث پوراحمد آغاز شد که رؤیا نونهالی جایگزین فاطمه معتمدآریا و با حضور مجید مظفری خواهد بود.

“کفش‌هایم کو؟” نوزدهمین فیلم بلند سینمایی پوراحمد به تهیه‌کنندگی سیدعلی قائم‌مقامی است که فیلمبرداری خود را در لوکیشن‌های واقع در خیابان نیاوران آغاز کرده و پیش‌بینی می‌شود، فیلمبرداری در حدود ۴۰ جلسه به طول بیانجامد تا گروه بتوانند، فوری با طی مراحل فنی، فیلم را به جشنواره فجر برسانند.

آخرین حضور مظفری در اکران سینماها به فیلم “وقتی همه خوابیم” به کارگردانی بهرام بیضایی بر می‌گردد. با این حال به نظر می‌رسد فیلم پوراحمد فیلمنامه‌ای داشته که این بازیگر سینما را بعد از سال‌ها به سینما فراخوانده است.

مظفری بارها گفته است اگر موقعیت مناسبی به وجود به یاد، قطعاً کارگردانی در سینما را هم تجربه خواهد کرد.

در خلاصه داستان فیلم “کفش‌هایم کو” که هیچ ارتباطی با شب یلدا ندارد آمده است: فیلمی در ارتباط با تبعات مهاجرت و بیماری آلزایمر.

نوید محمدزاده

نوید محمدزاده با بازی در فیلم “عصبانی نیستم” به کارگردانی رضا درمیشیان در عرصه سینما دیده شد و درخشید؛ بازیگری که دراین فیلم مقابل باران کوثری به ایفای نقش پرداخت اما این فیلم بنا به دلایلی به اکران عمومی در نیامد.

نویدزاده سال گذشته در فیلم “ناهید” به کارگردانی آیدا پناهنده بازی کرد که نقش او در مقایسه با نقشش در فیلم “عصبانی نیستم” خیلی متفاوت بود.

محمدزاده از میان نقش‌هایی که به او پیشنهاد شده بود، بازی در فیلم دیگری از درمیشیان با نام “لانتوری” را پذیرفت. این فیلم در سکوت کامل خبری، فیلمبرداری اش به پایان رسید و به احتمال زیاد برای اولین نمایش در جشنواره فیلم فجر آماده خواهد شد. محمدزاده علاوه بر فیلم “لانتوری” در فیلم “خشم و هیاهو” به کارگردانی هومن سیدی هم بازی کرده است.

او پیش از این در فیلم‌های “سیزده” به کارگردانی هومن سید و “در میان ابرها” به کارگردانی روح الله حجازی هم بازی کرده است. او بازیگری را با تئاتر آغاز کرد و بیشتر از آن که در این عرصه بازی کند، در سینما به ایفای نقش می‌پردازد. 

حامد بهداد

حامد بهداد به تازگی در فیلم “هفت ماهگی” به کارگردانی هاتف علیمردانی مقابل باران کوثری به ایفای نقش پرداخته است. به تازگی هم خبرهایی مبنی بر فیلمی به نام “رند” شنیده شده که چهار کارگردان سینما این فیلم را می سازنند. بهداد در اپیزود دوم این فیلم به کارگردانی و نویسندگی هادی نائیجی است. البته هنوز خبری مبنی بر رسیدن این فیلم به جشنواره فیلم فجر شنیده نشده است.

در فیلم “هفت ماهگی” بازیگرانی چون فرشته صدرعرفایی، باران کوثری، حامد بهداد، پگاه آهنگرانی، احمد مهرانفر، هانیه توسلی، محمدرضا علیمردانی، رضا بهبودی و… به ایفای نقش پرداخته‌اند و تاکنون همه آنها جلوی دوربین رفته‌اند.

بهداد سال گذشته با بازی درفیلم های “خانه دختر” و “پل خواب” به ایفای نقش پرداخت و این روزها با فیلم “چهارشنبه خون به پا می‌شود” روی پرده سینما حضور دارد.

او با فیلم “جرم” به کارگردانی مسعود کیمیایی جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را از جشنواره فیلم فجر به‌دست آورد.

فرهاد اصلانی

فرهاد اصلانی که یکی از پرکارترین بازیگران در این چند سال اخیر به شمار می‌رود برای بازی در فیلم سینمایی “دختر” به کارگردانی رضا میرکریمی اعلام آمادگی کرده است. پیش‌تولید این فیلم مدتی است که آغاز شده است و گفته می‌شود به تازگی حضور اصلانی در فیلم “دختر” قطعی شده است. بعد از “یه حبه قند”، این دومین همکاری میرکریمی و اصلانی در یک پروژه سینمایی است.

اصلانی سال گذشته با سه فیلم در جشنواره فیلم فجر حضور دشت. از فیلم “عصر یخبندان” به کارگردانی مصطفی کیایی تا فیلم‌های “دوران عاشقی” به کارگردانی علیرضا رئیسیان و نیز فیلم “کوچه بی نام” به کارگردانی هاتف علیمردانی. او برای بازی در فیلم‌های “خرس” و نیز “زندگی خصوصی” موفق به دریافت جایزه سیمرغ بلورین شد.

او همچنین یکی از بازیگران موفق مجموعه شبکه نمایش خانگی با نام “شاهگوش” بود و پیش از آن در مجموعه “ساخت ایران” هم بازی کرده بود.

رضا کیانیان

رضا کیانیان امسال در دو فیلم ” کفش‌هایم کو” به کارگردانی کیومرث پوراحمد و نیز فیلم “قشنگ و فرهنگ” به کارگردانی وحید موسائیان به ایفای نقش پرداخته است.

او این روزها با مجموعه تلویزیونی “کیمیا” روی آنتن شبکه دوم سیما است و در کمپین‌های مختلف برای یاری به مردم حضور دارد. کیانیان در بخشی از حرف‌های خود که یک ماه پیش منتشر شد، اطلاع داد که در فیلم “بادیگارد” ابراهیم حاتمی کیا بازی نخواهد کرد.

رضا عطاران

نام این بازیگر سینما سال گذشته بر سردر سینماهای تهران ثابت مانده بود و اغلب فیلم‌هایی که اکران می‌شد، در آن نام رضا عطاران هم به چشم می‌آمد.

عطاران با داشتن ۳۴ فیلم سینمایی در کارنامه خود که اغلب آن‌ها نیز کمدی هستند در اینگونه نقش‌ها تثبیت شده و تبدیل به چهره‌ای پولساز برای صعنت سینمای ایران شده است که حضور او در هر فیلمی علاقه‌مندانش را برای دیدن وسوسه می‌کند. مخاطبان سینما عطاران را به‌ویژه با فیلم‌های “ورود آقایان ممنوع”، “استراحت مطلق” و سریال‌های “خانه به دوش” و “متهم گریخت” به خوبی به یاد می‌آورند. فیلم‌هایی که حضور عطاران در آنها نه تنها نقطه عطفی در کارنامه بازیگری او، بلکه عامل پرمخاطب شدن و محبوبیت این آثار نیز بوده است.

عطاران چند ماه گذشته در پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینما “نهنگ عنبر” به کارگردانی سامان مقدم به ایفای نقش پرداخت.

در حالی که چند روز گذشته فیلمی با بازی رضا عطاران به نام “من سالوادور نیستم” به کارگردانی منوچهر هادی با مشکل اکران روبرو شد، این بازیگر سینما این روزها مشغول ساخت فیلمی به نام “دراکولا” است که خود او هم همانند فیلم قبلی‌اش “خوابم می‌آید” در آن به ایفای نقش پرداخته است.

این بازیگر سینما که چند مجموعه تلویزیونی را هم کارگردانی کرده است می‌گوید فعلاً قصد ندارد سریال جدیدی برای صداوسیما بسازد.

فریبرز عرب‌نیا

فریبرز عرب‌نیا در فیلم “آخرین بار کی سحر را دیدی” به کارگردانی فرزاد مؤتمن به ایفای نقش پرداخته است.

بازیگر گزیده کار سال‌های اخیر سینما آخرین بار سه سال قبل در فیلم “چ” به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا ایفاگر نقش شهید دکتر مصطفی چمران بود و پس از آن با ساخت مینی سریال “رنگ شک” برای اولین بار کارگردانی را تجربه کرد.

عرب نیا در “آخرین بار کی سحر رو دیدی؟” ایفاگر نقش بازپرس اداره آگاهی است. این سومین همکاری مؤتمن و عرب نیا پس از “باج خور” و “هفت پرده” است.

فیلمنامه “آخرین بار کی سحر رو دیدی؟” به قلم امیر عربی به نگارش درآمده و سرمایه گذار و مجری طرح فیلم جدید مؤتمن سعید عصمتی است. در خلاصه داستان فیلم آمده است: صبح است، مادری سراسیمه وارد کلانتری می‌شود و به افسر نگهبان می‌گوید دختر جوانش، سحر، دیشب به خانه بازنگشته است…

مهران احمدی

مهران احمدی دیگر بازیگر سینما با دو فیلم “ماحی” و نیز فیلم ” نفس” مشغول فعالیت بازیگری است.

فیلم “نفس” به کارگردانی نرگس آبیار است که فیلمبرداری آن به تازگی به پایان رسیده و احمدی در این فیلم در نقش پدر خانواده به ایفای نقش پرداخته است. احمدی برای بازی در مجموعه “پایتخت ۴” انتخاب شده بود اما همزمانی بازی او در فیلم “نفس” باعث شد تا پیشنهاد بازی‌اش در این مجموعه پربیننده را نپذیرد.

این بازیگر سینما نیز در فیلم “ماحی” به کارگردانی داوود خیام در مقابل همایون ارشادی هم بازی کرده است. باید دید موفقیت فیلم قبلی آبیار با حضور بازیگرانش در فیلم جدید او هم در جشنواره فیلم فجر تکرار خواهد شد یا خیر.

حمید فرخ‌نژاد

حمید فرخ‌نژاد در فیلم “مشکل گیتی” به کارگردانی بهرام کاظمی مقابل دوربین رفته است.

فرخ نژاد در بیش از ۲۵ سال فعالیت بازیگری‌اش در سینما در حدود ۳۰ فیلم به ایفای نقش پرداخته که از جمله آن‌ها می‌توان به “ارتفاع پست”، “به رنگ ارغوان”، “چهارشنبه سوری”، “آتشکار”، “شب واقعه”، “در انتظار معجزه”، “گشت ارشاد”، “روزهای زندگی”، “زندگی خصوصی آقا و خانممیم”، “استرداد” و “زندگی مشترک اقای محمودی و بانو” اشاره کرد.

فرخ‌نژاد تجربه کارگردانی فیلم “سفر سرخ” را نیز در کارنامه هنری‌اش دارد که این فیلم پس از حدود ۱۰ سال از ساختش در جشنواره ۲۹ فجر به نمایش درآمد، اما هنوز موفق به اکران عمومی نشده است.

مصطفی زمانی

“آه ای عبدالحلیم” سومین ساخته احسان عبدی‌پور است که این فیلم با بازی مصطفی زمانی، رضا یزدانی، پگاه آهنگرانی و جمعی از بازیگران بومی بوشهر ادامه دارد که برای حضور در جشنواره فیلم فجر آماده نمایش می‌شود.

این فیلم با فیلمنامه‌ای از احسان عبدی‌پور به زندگی یک گروه موسیقی جوان بوشهری می‌پردازد.

مهتاب کرامتی سرمایه‌گذاری این فیلم را بر عهده دارد.

این کارگردان که اولین ساخته سینمایی‌اش به نام “تنهای تنهای تنها” مورد توجه قرار گرفت، فیلم دومش با عنوان “پاپ” موفق به اکران نشده و “آه ای عبدالحلیم” سومین فیلم سینمایی او محسوب می‌شود.

ساعد سهیلی با فیلم “روبه‌رو” به کارگردانی پرویز شهبازی، محسن تنابنده با فیلم “فراری” به کارگردانی علیرضا داوودنژاد، میلاد کی‌مرام با فیلم “امکان مینا” به کارگردانی کمال تبریزی، علی سرابی با فیلم “خشکسالی و دروغ” به کارگردانی پدرام علیزاده، اکبر عبدی با فیلم “رسوایی ۲” به کارگردانی مسعود ده نمکی و اشکان خطیبی با فیلم “۵۰ کیلو آلبالو” به کارگردانی‌ مانی حقیقی، از جمله بازیگرانی هستند که احتمالا در جشنواره فیلم فجر حضور خواهند داشت.

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید