,
سیمین دانشور

زندگینامه سیمین دانشور

من سیمین دانشور در سال ۱۳۰۰ شمسی در شیراز متولد شدم . پدرم دکتر محمدعلی دانشور، پزشک و مادرم قمرالسلطنه حکمت، مدیر هنرستان دخترانه و نقاش بود. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در مدرسه انگلیسی مهرآیین گذراندم . با کمک ها و تلاش و محبت های بی دریغ پدر و مادرم  شاگرد اول سال ششم نهائی در سراسر ایران شدم . دوران تحصیلی را با موفقیت به پایان رساندم. با تلاش بسیار زیاد در امتحان نهایی دیپلم،  شاگرد اول کل کشور شدم. بعد از آن برای ادامه تحصیل در رشته ادبیات فارسی به دانشکده ادبیات دانشگاه تهران رفتم.

اواخر تحصیلات دانشکده تقریبا ۲۰ ساله بودم که پدرم را از دست دادم  با وجود این که  درآمد پدرم کافی بود و مادرم مشکل مالی نداشت اما برای این که استقلالی از خودم داشته باشم مدتی معاون اداره تبلیغات خارجی شدم و بعد برای رادیو تهران و روزنامه ایران با نام مستعار «شیرازی بی‌نام» مقاله نوشتم .

سیمین دانشور

اولین انتشارات

در سال ۱۳۲۷ مجموعه ۱۶ داستان کوتاه با عنوان  «آتش خاموش» که بعضی از آن ها را قبلا در روزنامه کیان، مجله بانو، امید چاپ کرده بودم، با کمک دوستانم منتشر کردم واین اولین مجموعه داستانی بودکه یک زن ایرانی به چاپ می‌رساند.

درسال ۱۳۳۱ با بورس تحصیلی  فولبرایت که به من تعلق گرفت به ایالات متحد امریکا رفتم. به مدت دو سال در رشته زیبایی‌شناسی در دانشگاه استنفورد تحصیل  کردم . در این مدت دو داستان کوتاه از من به انگلیسی در مجله ادبی «پاسیفیک اسپکتاتور» و کتاب داستان‌های استنفورد چاپ شد. بسیار خوشحال بودم که  به عنوان  اولین زن ایرانی قصه‌های کوتاهم را به زبان انگلیسی نشریات ادبی آمریکا منتشر کردند . در کلاس‌های نویسندگی خلاقه استاد والاس استگنر نیز شرکت می کردم. پس از اتمام تحصیلات به ایران بازگشتم و در هنرستان هنرهای زیبای پسران و دختران به تدریس پرداختم .

موضوع اصلی آثار

من زمانی که شروع به نوشتن کردم ، ادبیات و داستان نویسی در ایران در تسلط مردان بود. و اولین  مقاله‌ی که در کلاس هشتم دبیرستان نوشته م با عنوان «زمستان بی شباهت به زندگی ما نیست» هم  نوشتم تقریبا درباره همین موضوع بود .

بنا براین خوشحالم از این که به عنوان اولین زن ایرانی ، توانستم  به شکل حرفه‌ای در زبان فارسی داستان بنویسم. خوشبختانه بخت و اقبال من آنقدر خوب بود که رمان سووشون که نثری ساده هم داشت به ۱۷ زبان زنده دنیا  ترجمه شد.همچنین پرفروش‌ترین آثار ادبیات داستانی در ایران شد . پس از اتمام تحصیلات و عضویت مداوم در کانون نویسندگان ایران به عنوان رئیس  زن این کانون  انتخاب شدم . 

سیمین دانشور و جلال آل احمد

همسر جلال آل احمد

دکتر سیمین دانشور همسر نویسنده مشهور ایرانی جلال آل احمد است. وی در آثارش به مشکل هویت و جایگاه زن ایرانی در مرحله‌ای از تغییر و تحول اجتماعی می‌پردازد. همچنین تلاش زنان برای خودیابی را با انتقاد از جامعه‌ای که دنیای زنان ناشناخته‌تر از دنیای مردان است، مورد بررسی قرار می‌دهد.

وقایع رمان «جزیره سرگردانی» از نزدیکی‌های پاگیری انقلاب اسلامی در کشور آغاز و تا بحبوحه انقلاب ادامه می‌یابد. این رمان جزء آخرین آثار داستانی منتشرشده از این بانوی کهنسال نویسنده است. حتی در شمارگان بالایی به چاپ رسیده و مورد توجه محافل و منتقدان ادبی واقع شده است.
سرانجام سیمین دانشور پس از تحمل یک دوره بیماری در آستانه ۹۱ سالگی عصر پنجشنبه ۱۸ اسفندماه درگذشت. وی در قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) تهران به خاک سپرده شد.  

سیمین دانشور

آثار سیمین دانشور

برخی از تالیف‌ها و ترجمه‌های سیمین دانشورعبارتند از: «آتش خاموش» ۱۳۲۷، «سرباز شکلاتی » اثر برنارد شاو ۱۳۲۸، «دشمنان» اثر آنتوان چخوف، مجموعه داستانهای کوتاه ۱۳۲۸، «بتاتریس» اثر شنیتسلر ۱۳۳۲، «رمز موفق زیستن » اثر دیل کارنگی ۱۳۳۲، «کمدی انسانی» اثر ویلیام سارویان ۱۳۳۴، «داغ ننگ» اثر ناتانیل هارثون ۱۳۳۴، «همراه آفتاب» اثر هارول کور لندر، مجموعه داستانهای ملل مختلف برای کودکان ۱۳۳۷، «شهری چون بهشت» ۱۳۴۰، «باغ آلبالو» اثر انتوان چخوف ۱۳۴۷، «سووشون» ۱۳۴۸، «چهل طوطی با جلال آل‌احمد»۱۳۵۱، «بنال وطن» اثر آلن پیتون ۱۳۵۱، «مسائل هنرایران» ده شب، شبهای شاعران و نویسندگان ایران ۱۳۵۶، «مجموعه داستان کوتاه» ۱۳۵۸، «بی کی سلام کنم؟» ۱۳۵۹، «غروب جلال» ۱۳۶۰، « ماه عسل آفتابی» ترجمه‌ای از آثار نویسندگان مختلف ۱۳۶۲، «جزیره سرگردانی» رمان جلد اول ،۱۳۷۲، «شناخت و تحسین هنر» مجموعه مقالات ۱۳۵۷، «از پرنده‌های مهاجر بپرس» ۱۳۷۶، «ساربان سرگردان» ۱۳۸۰، «کوه سرگردان» و مجموعه داستان «انتخاب».

 اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

برچسب ها:
بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید