شبکه های اجتماعی جدید مانند وایبر(Viber) سلامت روانی شما را تهدید می کند

viber1 nojavanha.jpg

نتایج تحقیق پژوهشگران نشان داده است افرادی که فعالیت بسیار زیادی در شبکه های اجتماعی جدید بر روی تلفن همراه شامل وایبر (Viber) ، ویچت( WeChat)، تانگو (Tango) و… دارند،‌ بیش از دیگران از فعالیت های اجتماعی خود باز مانده، شکست در دوران تحصیل دارند و همچنین رفتارهای ضد اجتماعی از خود نشان می‌دهند.

به نظر می رسد در آینده نزدیک میلیون ها نفر به دلیل استفاده از شبکه های اجتماعی جدید بر روی تلفن همراه (شامل وایبر، ویچت، تانگو و…) دچار مشکلاات روانی شوند.

در حالی که دلایل بسیاری در فواید استفاده از وایبر وجود دارد مانند ایجاد ارتباط نزدیک با دوستان، آشنایان و خانواده اما تهدید سلامت روان، بزرگ ترین مشکل این شبکه ها است.

به نظر می‌رسد تکنولوژی های جدید همراه با خود مشکلات جدید به وجود خواهند آورد از جمله این که استفاده از وایبر و دیگر شبکه های اجتماعی تلفن همراه می تواند موجب افزایش سوء‌ استفاده از افراد در این شبکه ها شود.

استفاده بی‌مورد و شدید از شبکه‌های اجتماعی ـ به ویژ‌ه وایبر ـ تأثیرات بدی بر سلامت عمومی روان و جسم دارد. افراد هر چقدر بیش تر از وایبر استفاده می‌کنند، بیش تر در فعالیت‌های روزمره خود دچار حس منفی بافی و افسردگی می‌شوند. همچنین این افراد به مرور زمان، دچار نوعی از نارضایتی کلی از زندگی خود می‌شوند.

مضرات استفاده بیش از اندازه از شبکه‌های اجتماعی‌ شامل افسردگی، انزوا، ناامنی و به تازگی FOMO یا Fear of Missing Out می باشد که FOMO به معنی اجبار ناخواسته به ‌آنلاین یا در دسترس بودن است و  متأسفانه انسان امروزی دچار ‌مصیبت بزرگی به نام ‌اعتیاد آنلاین بودن است.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
افتتاح نخستین نمایشگاه سلامت، فرهنگ و کتاب در قزوین

در حالی که نمی‌توان ار فواید استفاده درست از شبکه های اجتماعی جدید بر روی تلفن همراه ( شامل وایبر، ویچت، تانگو و…) چشم‌پوشی کرد اما باید این نکته را همواره به یاد داشت که از شبکه‌های اجتماعی مانند وایبر باید به موقع استفاده شود.

سایت پزشکان بدون مرز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *