شبی که قرآن نازل شد

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

شب قدر.سایت نوجوان ها (3)گفتیم که شب قدر شب تعیین سرنوشت یک سال آینده ماست و برای همین ارزشمند است. اما برای ارزشمندی این شب ها دلایل دیگری هم وجود دارد. یکی از آنها نزول قرآن است. البته در اینکه در این شب ها همه قرآن و یا تعدادی از آیات آن نازل شده است در میان علما جای بحث و گفت و گو وجود دارد اما آنچه مسلم است همین است که قرآن در این شب ها نازل شده است. شاهد آن هم آیاتی این چنینی است:
ماه رمضان [همان ماه] است که در آن قرآن فرو فرستاده شده است (سوره بقره، آیه 185)
که ما آن [قرآن] را در شبی مبارک نازل کردیم و به درستی ما همواره انذارکننده بوده ایم (سوره دخان، آیه 3)
ما [قرآن را] در شب قدر نازل کردیم (سوره قدر، آیه 1)

کدام یک از این سه شب، شب قدر است؟

حالا ممکن است این سؤال برایمان پیش بیاید که اصلا کدام شب، شب قدر است که قرآن در آن نازل شده و چرا باید سه شب را به جای یک شب به عنوان شب قدر بزرگ بداریم؟
در روایتی از امام صادق (ع) آمده است: «شب نوزدهم شب تقدیر (اندازه گیری کردن)، شب بیست و یکم شب استوار ساختن (آنچه تقدیر شده) و شب بیست و سوم شب امضا (آنچه مستحکم شده) است.»
هم چنین وقتی درباره تعیین شب قدر از امام علی (ع) سؤال می شود ایشان از مشخص کردن آن طفره می‌رود و می‌فرماید: «در این جهت تردید ندارم که خداوند جهت مخفی داشتن شب قدر برای شما نظر و عنایت دارد؛ زیرا اگر آن را برای شما اعلام داشته بود در همان شب به عبادت می‌ پرداختید و در شب های دیگر عبادت را ترک می‌نمودید.»
البته برخی از علما طبق احادیث و روایات گفته اند احتمال اینکه شب بیست و سوم شب قدر باشد بیشتر است.
در هر صورت آنچه برای ما مهم تر است این است که ما در این سه شب فرصت داریم به خدا نزدیک تر شویم، به درگاه او توبه کنیم و از او بخواهیم تقدیر یک سال آینده ما را با بهترین هایش رقم بزند. ما به شب های قدر به چشم فرصتی برای بندگی کردن خالصانه تر نگاه می کنیم و با این حساب خوش به حال ما بنده هاست که چنین فرصت ارزشمندی را سه شب تجربه خواهیم کرد.

امتیاز به این نوشته
شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
توصیه‌های کاربردی که روزی جان‌تان را نجات خواهند داد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *