شروع رانندگی و نکاتی که باید رعایت کنید

نکات رانندگی

تبریک، شما رسماً به جمع میلیون‌ها راننده‌ی جدید پیوسته‌اید. با گرفتن گواهینامه و شروع تجربه‌ی رانندگی احتمالاً احساسی مرکب از هیجان، ترس، عجله و شاید گاهی عصبی‌بودن داشته باشید.

در این‌جا چند نکته برای سلامتی و ایمنی شما در این راه نامحدود بیان خواهیم کرد که از عمل به آن‌ها پشیمان نخواهید شد:

شناخت محدودیت‌ها

نکات رانندگی

حتماً در زمان خردسالی وقتی تازه دوچرخه‌سواری را یاد گرفتید کم‌کم شروع کردید؛ درست نشستن روی صندلی دوچرخه، بعد درست رکاب زدن و بالأخره کنترل فرمان. مطمئناً سواری شما به حیاط خانه محدود بوده و بعد از مدت زیادی، با کسب تجربه در راندن دوچرخه، توانستید به مسیر دورتری بروید.

رانندگی نیز همین‌طور است. ابتدا باید عادت‌های رانندگی ایمن را تمرین کنید.

قبل از این‌که یک مسافت طولانی را طی کنید مطمئن شوید که کاملاً راحت می‌توانید وسیله‌ی نقلیه‌ی خود را در مسیرهای کوتاه کنترل کنید. بهتر است بدانید رانندگی در شب، به خاطر دید کمتر، پیچیده‌تر است.

عادات رانندگی ایمن

نکات رانندگی

تمام قوانین را – مثل بستن کمربند ایمنی – رعایت کنید. این مورد شامل شما و دیگر سرنشینان می‌شود. هیچ‌وقت از چراغ قرمز عبور نکنید حتی اگر تنها وسیله‌ی نقلیه‌ی در خیابان باشید. سرعت خود را کنترل کنید. در رانندگی عجله را فراموش کنید.

اجتناب از حواس‌پرتی

نکات رانندگی

بهتر است برای رانندگی در دفعات اول از سوار کردن دوستانتان خودداری کنید چون میزان تمرکز شما بسیار پایین می‌آید! با تجربه‌ی بیشتر، رانندگی همراه با دوستان می‌تواند کمتر تنش‌زا و بی‌دردسر باشد. کارهایی مانند صحبت با تلفن، خوردن و گوش دادن به موسیقی با صدای بلند می‌تواند حواس هر راننده‌ای را منحرف کند. خواب‌آلودگی نیز عامل بسیاری از آسیب‌ها در رانندگی است.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
اگر با شستشوی موهایتان مشکل دارید این مطلب را بخوانید

آگاهی از محیط اطراف

نکات رانندگی

باید بدانید که همیشه رفتار درست‌تان شما را از خطر مصون نمی‌دارد. زیرا ممکن است از طرف دیگران مورد آسیب قرار بگیرید. در رانندگی نیز همین‌طور است. گاهی یک راننده یا فردی دوچرخه‌سوار و یا حتی عابر پیاده‌ای عجول و بی‌دقت باعث تصادف شما می شود.

پس در حین رانندگی باید مدام مراقب اطراف خود باشید. دانستن و شناخت مقصد و یا مسیر مورد نظرتان قبل از شروع حرکت نیز عامل مهمی است که باعث می‌شود شما مدام در حال بررسی درستی راه طی شده نباشید و بهتر اطراف را ببینید.

در محدوده‌ی مرکز شهر از رانندگی در خط اول پرهیز کنید زیرا مشکلات ترافیکی بیشتر در این قسمت از خیابان‌ها است. تاکسی‌ها و اتوبوس‌ها همیشه در حال حرکت و توقف هستند و علاوه بر کند شدن سرعت، تمرکز شما را در حرکت کم می‌کنند.

اختصاصی نشریه‌ی اینترنتی نوجوان‌ها – زهرا هاشمی

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *