,

شش خونه بازی 

شش خونه

سنگ را در دستم جا به جا کردم و دردلم خدا خدا می کردم که این دفعه درست پرتاب بشود . زیر چشمی فاطمه را نگاه کردم که با حرص مرا نگاه می کرد. می دانم در دلش چه بلوایی از ترس برنده شدنم برپا بود .

زهرا و نازی هم بالای شش خونه ایستاده بودند و در گوش هم پچ پچ می کردند . چشم هایم را بستم و به خودم مسلط شدم با خوم گفتم ، نباید خودم را ببازم.

یاد حرف مادرم افتادم که همیشه می گفت : بردن و باختن مهم نیست مهم قدرت فکرکردنت هست . خم شدم و خانه ی هفتم را نشانه رفتم . اگه این  خانه را بپرم  به قلعه می رسم . آن وقت دیگر دور دست من می افتد. سنگ را در دستم چرخاندم و همه قسمت هایش را لمس کردم ، باز نگاهم با نگاه فاطمه گره خورد و نیشخند فاتحانه ای نثارم کرد.

امید 

بعدش هم دست هایش را جلو سینه حلقه کرد و با غرور نگاهم کرد . چشم هایم را بستم و به سختی آب دهانم را قورت دادم . نفس عمیقی کشیدم وبا دقت سنگ را به طرف خانه ی ششم پرت کردم  . با پرتاب سنگ چشمهای همه دنبال قوس حرکت سنگ حرکت کرد .  ضربان قلبم تند تر شد . 

سنگ روی زمین افتاد و شروع کرد به غلط زدن و از خانه ها رد شدن . سرم گیج می رفت سنگ وارد خانه ی ششم شد . اما متوقف نشد . دهانم مثل کویر خشک شد . یک لحظه با تمام وجود از خدا خواستم کاش  جادو گر بودم و الان با یک ورد سنگ را در جای خود ثابت می کردم. اما نه من جادو گر بودم و نه کاری از دستم بر می آمد .

هنوز سنگ داشت روی زمین  قل می خورد. حسابی ناامید شده بودم .  در یک لحظه ، کنار آخرین ضلع خانه ی هفتم  ، سنگ دور خودش چرخید و ایستاد. چهره ی بچه ها واقعا در آن لحظه تماشایی بود . لپای فاطمه یهو شد رنگ لبو  ،  زهرا و نازی فقط خودشونو جمع کردند.

 

شرح بازی شش خونه  :

این بازی یک ورزش بسیار متحرک و هیجان انگیز است و ارزش یک بار امتحان کردن را دارد . برای اجرای شش خونه بازی  به مکان خاصی نیاز نیست . در حیاط مدرسه ، حیاط خانه ، اردو های مدرسه یا در کوچه و محله خودتان قابل اجرا است.

این ورزش در شهر های مختلف ایران نام های گوناگونی دارد مثل : خط و خانه ،  اِ کر و دو کِر  ، لِی لِی  ، شش خونه ، قلعه بازی و …

وسایل بازی  

وسایل لازم  این بازی یک سنگ صاف ، زمین یک دست و یک قطعه گچ یا زغال است  .تعداد نفرات بازی بین دو تا هفت نفر است . برای شروع با گچ یا زغال ،  جدول بازی شش خانه ؛  از هفت خانه ی مربع شکل تشکیل می شود.  که دو مربع  به شکل ستون ، خانه ی چهار و پنج کنار هم به صورت افقی بالای ستون اول رسم می شود  .

سپس خانه ی ششم و هفتم بالای خانه ی پنج کشیده می شود و در پایان یک نیم دایره برای قلعه بکشید . سپس بازیکن اول به قید قرعه انتخاب می شود .بازیکن منتخب  پشت خانه شماره یک قرار می گیرد و  سنگ  را به طرف خانه ی اول  پرت  می کند . سپس یک پای خود را از زانو خم کرده و بالا میگیرد .

 پس از ان  به صورت لی لی با نوک پا به  سنگ ضربه می زند و آن را به خانه ۲ هدایت می کند . خودش هم  به داخل خانه ۲ می پرد .  سپس اجازه دارد هر دو پارا زمین بگذارد. مجددا با لی لی  از خانه ی ۵  رد می شود و در خانه ی ۶و۷ روی دوپا می ایستد .

برگشت 

یک حرکت چرخشی انجام داده و به طرف برعکس مجددا در همان خانه ها می ایستد . تمام مراحل قبل را دوباره تکرار می کند  تا به خانه ی یک برسد  . سپس سنگ را از همان جا با یک ضربه رد کرده و به بیرون جدول می فرستد . خودش ازمربع آخر بیرون می پرد .

بازیکن ها بدون این که سنگ از خانه ها خارج شود باید تمام خانه ها را باید به همین نحو طی کنند. اگر در هر مرحله بازی کن نتواند سنگ را با ضربات پا درست هدایت کند یا سنگ پس از ضربه زدن روی خط قرار گیرد ، بازنده می شود و دور بازی در اختیار حریف قرار می گیرد .

هدف آخر

وقتی بازی با ۶ خانه انجام گرفت ، هدف آخر پرتاب سنگ به درون خانه ی هفتم است .،. پس از گذراندن هفت خانه بازیکن به قلعه که مرحله ی پایانی است وارد شده و برنده بازی مشخص می شود .

صاحب قلعه حق انتخاب یکی از خانه ها را برای خود دارد .به  این ترتیب بازیکن برنده پشت به جدول شش خانه می ایستد  . و سنگ  را از بدون این که خانه ها را ببیند به پشت سرش پرتاب  می کند.سنگ در هرخانه ای که قرار بگیرد متعلق به اوست .

او  می تواند نوشتن نامش را در آن خانه بنویسد و آن را تصاحب  کند.  در دورهای بعدی بازی می تواند در آن خانه  استراحت کند . در مقابل ، سایر بازیکن ها با مشکل مواجه خواهند شد و باید از روی آن خانه  پَرِش کنند واجازه ندارند که پا در آن بگذارند .

نکات مهم دراجرای  شش خونه بازی  :

 سنگ و یا پای بازیکن هرگز نباید روی خطوط قرار گیرد در غیر این صورت بازیکن بازنده و دور بازی در اختیار نفر مقابل قرار می گیرد.
در هر خانه ، مکث حداکثر تا ۳ بار لی لی کردن مجاز است.
 اگردرشش خونه بازی ، بازیکن در هدف گیری و انداختن قطعه سنگ به خانه ای که مورد نظر است اشتباه کند خطاست و نوبت به بازیکن بعد می رسد.
 قطعه سنگِ بازی برای رسیدن به خانه ها یا می تواند از روی خط ها سُر بخورد و یا می توان آن را پرتاب کرد.
 بازیکنی می تواند خانه ها را پی در پی دنبال کند که در پرتاب ها و پرش از خانه ها اشتباه نکرده باشد.

 

شش خونه

♦  با بازی هفت سنگ آشنا شویم

♦معرفی بازی های اصیل ایرانی

♦بازی قایم باشک

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

برچسب ها:
بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مجله آنلاین نوجوانها

https://www.nojavanha.com 2020

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید