شپش سر، هیولای کوچک!

شپش

شپش سر نامی است که لرزه به اندام مادر بزرگ ها و پدر بزرگ هایمان می اندازد. جانوری کوچک که به دلیل نبود امکانات بهداشتی در گذشته و حتی در حال حاضر بسیار مشکل ساز است. قربانیان این جانور بیشتر کودکان ۳ تا ۱۲ سال هستند (این بیماری در دختران بیش از پسران دیده  می شود).

طراحی سایت فروشگاه حرفه ای با هوشمند گستران😍 (کلیک کنید)

شپش سر خطرناک  نیست اما اگر جلوی آن گرفته نشود بسیار رشد می کند و دردسرساز می شود. شپش ها گاز می گیرند و جای نیششان متورم و موجب خارش می شود. در این حالت، خاراندن پوست سر باعث زخم شدن یا حتی عفونت می شود.

شپش سر

نشانه های شپش سر

درست است که شپش ها بسیار ریز هستند اما با چشم غیر مسلح قابل مشاهده هستند.

تخم شپش مانند یک نقطه ریز زرد رنگ یا قهوه ای رنگ است. شپش ها در پوست سر تخم گذاری می کنند چون در آنجا دما گرم و برای رشد شپش ها مساعد است. شپش ها مانند شوره سر هستند اما با شانه زدن یا تکان دادن سر از بین نمی روند و از پوست سر جدا نمی شوند.

پس از یک تا دو هفته تخم ها تبدیل به شپش می شوند و پوسته تخم ها مانند جرم های سفید و کوچک در سر پدیدار می شوند. این مرحله  بهترین زمان تشخیص آنها و درمان است.

یکی از نشانه های وجود شپش خارش زیاد است. آب دهان شپش پوست سر را تحریک می کند و باعث خارش می شود. البته خارش سر بستگی به پوست بدن نیز دارد.

t شپش سر، هیولای کوچک!

آیا باید از فردی که دارای شپش است دوری کرد؟

نه تنها خود این افراد بلکه لباس ها و وسایل شخصی این افراد موجب سرایت این بیماری می شوند. بهتر است هرازگاهی به پزشک پوست مراجعه کنید و از صحت و سلامتی خود مطمئن شوید. بهداشت فردی را رعایت کنید. سعی کنید زود به زود موهایتان را کوتاه کنید یا اگر دوست دارید موهایتان بلند باشد از آنها به درستی مراقبت کنید.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
12دلیل برای اهمیت خوردن صبحانه مقوی
شپش

 اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

  • علت ضعف، سرگیجه در هنگام ورزش و یا سیاهی رفتن چشم ها چیست؟

امتیاز به این نوشته

6 thoughts on “شپش سر، هیولای کوچک!

  1. غزال میگوید:

    واقعا خیلی بده من اولا مهر متوجه خارش سرم شدم و سریع از سس ماینز استفاده کردم و خوشبختانه همشو نابود کرد اما بعد از اون هم برای اطمینان از شامپوش استفاده کردم که جواب داد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *