ضرورت توجه به تغذیه نوجوانان در روزهای پایانی ماه مبارک رمضان

افطاربه گزارش نشریه اینترنتی نوجوان ها به نقل از ایرنا به نقل از روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان ری، ماندانا دقیقی افزود: توجه به تغذیه نوجوانان می تواند در تداوم روزه داری آنان مؤثر باشد و این مسئله مهمی است که باید توسط والدین مدنظر قرار گیرد.

وی گفت: اگر اصول صحیح تغذیه در این روزهای گرم و طولانی رعایت نشود، بچه ها در ادامه روزه داری دچار مشکل می شوند.

دقیقی بهترین مواد خوراکی برای وعده سحر را کربوهیدرات های پیچیده دانست و خاطر نشان کرد: استفاده از حبوبات، نان سبوس دار، غذاهای حاوی گندم و جو و مواد دارای فیبر زیاد مانند غلات، میوه ها با پوست و میوه های خشک به دلیل دیر جذب بودن می تواند مدت بیشتری احساس سیری در فرد به وجود آورد به همین دلیل توصیه می شود در سحر نوجوانان حتماً از این خوراکی ها استفاده کنند.

کارشناس تغذیه شبکه شهر ری در مورد مصرف میوه ها و سبزی ها هم تصریح کرد: این گروه خوراکی به هیچ عنوان نباید از غذای بچه ها حذف شود، زیرا تأمین کننده ویتامین بدن بوده و به دلیل اینکه حاوی فیبر هستند به کار دستگاه گوارش کمک کرده و از یبوست جلوگیری می کنند.

دقیقی یادآور شد: خانواده ها باید توجه کنند در فاصله افطار تا سحر به تدریج و در وعده های کوچک مقادیر مناسبی از میوه و سبزی های خام و پخته را در اختیار روزه داران جوان قرار دهند.

وی در خصوص افطار هم تاکید کرد: استفاده از غذاهای گرم، آبکی و سبک مانند فرنی و سوپ بهترین گزینه برای افطار بوده و پس از این که نوجوان روزه خود را افطار کرد می توان از کربوهیدرات ها به همراه مغزها و لبنیات استفاده کرد، مثلاً نان، پنیر و مغز گردو، نان و خرما و نان و حلواشکری می تواند نیازهای فرد را تأمین کند.

دقیقی گفت: برای پیشگیری از کم آبی بدن بهتر است از یک ساعت پس از افطار تا سحر، فرد آب و مایعات رقیق مانند چای کم رنگ، دوغ خانگی و شربت های سنتی مانند شربت آب لیمو مصرف کند تا دچار کم آبی نشود.

امتیاز به این نوشته
شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
فضیلت ماه مبارک رمضان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *