طرز خوابیدن شما در مورد شخصیتتان چه می‌گوید؟

زبان بدن شما در رختخواب

زبان بدن شما می‌تواند چیزهای زیادی در مورد شخصیت و افکارتان افشا کند اما تعجب خواهید کرد اگر بدانید بدن شما حتی وقتی که در خواب هستید هم در حال ارتباط برقرار کردن است.

بیش تر آدم ها هر روز شش ساعت یا بیش تر در خواب هستند و طرز خوابیدنشان حرف‌هایی برای گفتن دارد. وضعیت بدن شما هنگام خواب نه تنها به شخصیتتان برمی‌گردد بلکه روی سلامتتان هم بی‌تاثیر نیست. اگر ساعت‌ها در یک حالتی باقی بمانید که کمرتان در حالت خمیده باشد، دست‌هایتان بی‌حس شوند یا لگنتان تحت فشار باشد، به ضرر سلامتیتان خواهد بود. خوشبختانه ما می‌توانیم وضعیت خوابمان را اصلاح کنیم تا در ساعاتی که در خواب هستیم، بیش ترین فواید را نصیب سلامت خود کنیم.

مدل جنینی می‌خوابید

خیلی از افراد دوست دارند مدل جنینی بخوابند؛ یعنی به پهلو بخوابند و بدن را جمع کنند. علتش هم این است که این طرز خوابیدن باعث احساس امنیتشان در خواب می‌شود. بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد این مدل خوابیدن، بیش ترین طرفدار را دارد. آن هایی که تمایل دارند به پهلو دراز بکشند و مثل یک جنین خود را جمع کنند معمولا آدم های حساسی هستند اما ممکن است در ظاهر، سرسخت و قوی به نظر برسند. آن هایی که دوست دارند جنینی بخوابند نسبتا دوست داشتنی و تودل‌ برو هستند، اما ممکن است در برخورد اول، خجالتی و بی‌دست و پا به نظر برسند. زن ها بیش از دو برابر مردها مایلند این مدل بخوابند.

به پهلو می‌خوابید

صاف به پهلو خوابیدن یعنی این که دست‌هایتان موازی با بدنتان قرار گرفته باشد. اگر این وضعیت خواب مورد علاقه‌ شماست پس آدمی هستید که از نظر اجتماعی خوش برخورد و سهل گیرید و به غریبه‌ها معمولا اعتماد می‌کنید. ممکن است کمی هم زودباور و ساده دل باشید. این مدل خوابیدن هم نسبتا معمول است، البته نه به اندازه‌ مدل جنینی خوابیدن.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
7 اشتباه بهداشتی که هر روز انجام می دهید

به پهلو می‌خوابید اما دست‌ها را به جلو دراز می‌کنید

اگر عادت دارید به پهلو بخوابید و دست‌هایتان را جلوی بدنتان دراز کنید نشان می‌دهد که شما آدم روراستی هستید و فکرتان باز است. احتمالا زود باور نیستید و به زمان بیش تری برای فکر کردن و تصمیم گرفتن نیاز دارید اما وقتی تصمیمی گرفتید محال است تغییرش دهید. طرفداران این مدل خوابیدن هم به اندازه‌ طرفداران مدل قبلی است.

به پهلو خوابیدنتان را اصلاح کنید

کارشناسان می‌گویند وقتی به پهلو می‌خوابید، چه مثل یک جنین و چه مثل یک تخته الوار! برایتان بهتر است. اما اصلاحاتی توصیه شده که بتوانید بهترین استراحت را در طول شب داشته باشید و روز بعد هم با احساس خوبی از خواب بیدار شوید:

زانوها فقط کمی خم شوند، یعنی مثل یک جنین زانوها را تا قفسه سینه خم نکنید
یک بالش کوچک میان زانوها بگذارید تا ستون فقرات در حالتی راحت‌تر، ترازتر و محافظت شده قرار بگیرد
میان بازوهایتان بالشی را بغل کنید که کمی بازتر از هم قرار بگیرند و فضای بازتری برای قفسه سینه، ریه‌ها و راه های هوایی وجود داشته باشد.
کارشناسان در مورد این که این مدل خوابیدن چه چیزی از شخصیتتان را افشا می‌کند نظری ندارند!

پهلو چپ یا پهلو راست؟!

جالب است بدانید طبق بررسی‌های صورت گرفته، خوابیدن به پهلو چپ در میان آن هایی که در قسمت بازاریابی و تبلیغات کار می‌کنند، آن هایی که بین 45 تا 54 سال سن دارند و آن هایی که تحصیلات دانشگاهی دارند طرفداران بیش تری دارد، در حالی که خوابیدن به پهلوی راست در میان افرادی که در کار حمل و نقل و تولید هستند، آن هایی که بین 35 تا 44 سال سن دارند و آن هایی که سیگار می‌کشند و عاشق قهوه هستند مشتاقان بیش تری دارد!

فایده‌ به پهلو چپ خوابیدن؟

خوابیدن به پهلو چپ می‌تواند علائم سوزش سر دل را تسکین بدهد، زیرا وقتی به پهلو راست می‌خوابید، عضله‌ تنگ کننده‌ انتهایی مری، شُل شده و به اسید معده اجازه می‌دهد به داخل مری تراوش کند که می‌تواند تحریک کننده باشد. ضمنا در دوران بارداری، خوابیدن به پهلو چپ باعث می‌شود مقدار خون و مواد مغذی که به جفت و جنین می‌رسد افزایش پیدا کند.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
شهرهای بزرگ جهان در گذر زمان

فایده‌ به پهلو راست خوابیدن؟

خوابیدن به پهلو راست ممکن است برای قلب بهتر باشد و دلیلش هم این است که فشار گرانش زمین بر قلب کم تر خواهد بود.

دمر می‌خوابید

دمر خوابیدن یا روی شکم خوابیدن کم تر از به پهلو خوابیدن رواج دارد و کارشناسان توصیه می‌کنند زنان باردار و آن هایی که سینه‌های بزرگی دارند این مدل نخوابند. هم چنین هرکسی که آسیبی در گردن دارد، دچار مشکلات کمر است و یا از بالش بسیار نرم استفاده می‌کند نباید دمر بخوابد. خوابیدن روی شکم، انحنای کمر را افزایش می‌دهد و این خوب نیست. ضمنا دمر خوابیدن باعث می‌شود گردن شما برای مدتی طولانی در یک وضعیت گیر بیفتد. پس تعجب نکنید اگر صبح با گردن درد و اسپاسم از خواب بیدار شدید.

جالب است بدانید بررسی‌ها نشان می‌دهد آن هایی که در زمینه‌ کشاورزی کار می‌کنند، بین 45 تا 54 سال سن دارند وعادت به نوشیدن الکل دارند معمولا دمر می‌خوابند. ضمنا اگر عادت دارید دمر بخوابید و سرتان به یک سمت باشد و بالشی بین بازوهایتان بگیرید، احتمالا معاشرتی و اجتماعی هستید و گاهی هم عجول و بی‌باک! اما واقعا دوست ندارید نقدتان کنند و تمام تلاش‌ خود را می‌کنید تا در موقعیت‌های غیرمعمول قرار نگیرید.

به پشت می‌خوابید

آن هایی که صاف به پشت می‌خوابند معمولا در امور حمل و نقل و امور لجستیک فعال هستند! این افراد اغلب با احساس شادابی از خواب بیدار می‌شوند که ممکن است به این دلیل باشد که بیش تر افرادی که این مدل می‌خوابند جوان هستند، یعنی بین 25 تا 34 سال.

البته آن هایی که طاق باز می‌خوابند هرچند ممکن است صبح، سرحال از خواب بیدار شوند اما همسرشان کسل از خواب بیدار خواهد شد! چون افرادی که عادت دارند به پشت بخوابند معمولا خروپف می‌کنند. علتش این است که وقتی صاف دراز می‌کشید، راه حلقتان باریک‌تر می‌شود و باعث می‌شود نفس کشیدنتان با صدای بلندتر و تندتر شود. اگر به پهلو بخوابید این مشکل را نخواهید داشت. اگر برایتان سخت است که عادتتان را ترک کنید و به پهلو بخوابید محصولاتی در بازار وجود دارد که می‌تواند در این کار کمکتان کند. هم چنین می‌توانید یک چیز سفت مثل توپ فوتبال پشت سرتان بگذارید که اگر در خواب خواستید به پشت برگردید، مانعتان شود. خوب است بدانید طاق باز خوابیدن در دوران بارداری مخصوصا در سه ماهه‌ آخر اصلا خوب نیست و احتمال مرگ جنین را افزایش می‌دهد.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
دانشمندان روسی آثار گرمایش جهانی را در درختان سدر در تبت کشف کردند!

مدل خاصی نمی‌خوابید؟

هرچند طبق پژوهش‌های انجام شده بیش تر افراد در طول شب، وضعیت خواب خود را چندان تغییر نمی‌دهند اما هستند افرادی که ظاهرا در طول مدت خواب مدام تغییر وضعیت می‌دهند. این اشخاص معمولا در بخش خدمات رفاهی شهری (آب، برق، گاز و …) کار می‌کنند و عموما بین 35 تا 44 سال سن دارند.

البته بیش تر ما در طول شب بیش تر از آن چه فکرش را بکنیم تحرک داریم. ما هر شب تقریبا 50 تا 80 بار حرکت می‌کنیم و همه‌ این غلت زدن‌ها و وول خوردن‌ها در واقع به نفع ماست. اگر در طول شب حرکتی نداشته باشیم، صبح با احساس کسی از خواب بیدار خواهیم شد که ساعت‌ها بین دو صندلی فشرده باقی مانده است! این تحرک‌های شبانه باعث می‌شوند عضلات منعطف بمانند و مواد مغذی و هورمون‌ها در تمام بدن جریان داشته باشند. این پهلو و آن پهلو شدن‌ها سبب می‌شود قسمت‌هایی از بدن که خون ندارند، مانند دیسک‌های ستون فقرات، از تحت فشار بودن خارج شده و به شکل طبیعی خود برگردند. درست به همین دلیل است که ما معمولا کمی صبح‌ها بلند قدتریم.

برترین ها

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *