طرز ساخت کیف از جلد یک کتاب

ساخت کیف متفاوت

اگر شما کتاب های قدیمی دارید که جلد محکمی دارند می توانید با تغییر و ابتکار عمل خود آن ها را به شکل های گوناگونی تغییر داده و مجددا استفاده کنید. به عنوان مثال یک کیف دستی زیبا که اگر با ما همراه باشید طرز ساخت کیف را به شما آموزش می دهیم.

ساخت کیف

وسایل لازم

جلد کالینگور یک کتاب قدیمی

پارچه

قیچی

چسب حرارتی

مقوا

مقداری روبان برای دسته های کیف

تعدادی مهره چوبی بزرگ

مقداری نشاسته و آب

تیغ موکت بری

طرز ساخت

مرحله اول

ابتدا در قسمت وسط جلد کتاب شیاری ایجاد کرده و آن را با تیغ برش می زنیم. سپس جلد را از کتاب جدا کرده و به صورت باز روی سطح صافی قرار می دهیم.

ساخت کیف

مرحله دوم ساخت کیف

الگویی مقوایی به اندازه سمت راست و چپ، جلد اصلی برش بزنید مانند شکل زیر.

سپس مقواها را با چسب گرم به دو طرف جلد اصلی بدنه ی کیف بچسبانید.

ساخت کیف

 مرحله سوم ساخت کیف

برای زیبایی پارچه ی روکش کیف، ۲قاشق سوپ خوری نشاسته را با ۳قاشق سوپ خوری آب سرد مخلوط کنید و روی شعله ملایم قرار دهید. مراقب باشید نشاسته خیلی زود فرم می گیرد و سفت می شود. بنابراین مدام هم بزنید تا ته نگیرد. چند ثانیه که حرارت دید و مایع کمی غلظت پیدا کرد، آن را از روی حرارت بردارید و اجازه دهید خنک شود.

سپس پارچه را در آن خیس کنید. پارچه را از مواد بیرون آورید و بدون فشار دادن آن را در جایی ثابت قرار دهید تا کاملا خشک شود و بعد اتو بکشید. با این کار پارچه شما آهار زده می شود و برای ادامه کار آماده است.

ساخت کیف

مرحله چهارم ساخت کیف

پارچه آهار زده را روی سطح صافی پهن کنید و الگوهای مقوایی را روی آن قرار دهید. روی پارچه اطرف الگوی مقوایی برای جای چسب زدن با ۳ سانت فاصله روی پارچه علامت گذاری کرده و آن را برش بزنید.

ساخت کیف

 مرحله پنجم ساخت کیف

لایه ی دومی که از مقوا به اندازه ی بدنه ی کیف برش زده بودید را با پارچه جلد کنید. به این صورت که ابتدا مقوا را وسط با فاصله ی دوسانت از لبه های پارچه قرار دهید. سپس اطراف اضافه ی پارچه را تازده و روی مقوا می چسبانیم.

ساخت کیف

در این قسمت فقط مقوا را وسط پارچه بچسبانید، چون اضافه های پارچه در مراحل انتهایی زیر بقیه لایه ها پنهان می شود.

ساخت کیف

مرحله ششم

برای این که دو قسمت بغل  کیف را بسازیم الگویی مثلث شکل لازم داریم. راس مثلث در قسمت پایین کیف قرار می گیرد. الگو را جدا کنید و مثلث را روی پارچه قرار دهید. 2لایه از این مثلث را برش بزنید. به وسیله چرخ خیاطی وسط این دو مثلث را به هم دوخته و اتو بکشید. 

مرحله هفتم

مثلث پارچه ای را از نقطه (الف) به بالای شیارهای جلد کتاب بچسبانید.

سپس قسمت وسط مقوایی کتاب را که روی پارچه چسبانده بودید وسط جلد بچسبانید.

ساخت کیف

سپس ساق های اریب مثلث را به دولبه جلد کتاب وصل کنید و بچسبانید.

ساخت کیف

مرحله هشتم

تا این مرحله تقریبا قالب اصلی کیف درست شده است و نوبت به چسباندن بند های کیف است. شما می توانید از هر چیزی مثل طناب های تزیینی یا روبان به دلخواه برای دسته های کیف استفاده کنید، یا مانند شکل، ابتدا مهره های چوبی را از روبان رد کرده و پس از علامت گذاری جای دسته ها دو سر آن را محکم روی سطح بدنه ی کیف بچسبانید.

سپس برای قفل در کیف یک مهره را از دو روبان رد کرده و در وسط دسته روی جلد اصلی بچسبانید.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
رمزگشایی کدهای ریاضی لوح بابلی ۳۷۰۰ ساله

و در طرف مقابل یک بندینک با روبان درست کرده تا مهره در آن بسته شود. به این ترتیب محافظ اصلی درب کیف نیز درست می شود.

برای پاک سازی قسمت های درونی کیف، همچنین محکم تر شدن کار، مربع پارچه ای که در مرحله چهارم آماده کردید را به صورت منظم در قسمت وسط کیف بچسبانید و گوشه ها را با چسب حرارتی محکم کنید. کیف شما آماده است. به شکل دل خواه می توانید روی کیف را هم تزیین کنید.

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

‫7 نظر ارسال شده در “طرز ساخت کیف از جلد یک کتاب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *