طولانی ترین پل روی آب جهان

اگر به لیست طولانی ترین پل های جهان نگاه کنید متوجه می شوید که طولانی ترین پل ها در کشورهای آسیایی به خصوص چین قرار دارند و شاهدی بر توسعه اقتصادی این کشور هستند. چین حدود 60 درصد از سیمان جهان را تولید و مصرف می کند. برای مقایسه، بین سال های 2011 و 2013 مصرف سیمان چین بیشتر از کل مصرف سیمان آمریکا در قرن بیستم بوده است.

در سال های اخیر، چین مرزهای ساخت و ساز پل را با پل های رکوردشکن و فوق العاده ای که ساخته جابجا کرده است. به طور مثال، طولانی ترین پل دنیا در استان جیانگ سوی چین، 164 کیلومتر طول دارد. از ده پل بلند دنیا، تنها دو پل خارج از آسیا و در آمریکا قرار دارند. یکی از آن ها، پل دریاچه پونچاترین است که در سراسر دریاچه در جنوب شرقی لوئیزیانا کشیده شده است. این پل از دو پل موازی تشکیل شده که هریک 38 کیلومتر طول دارند. یکی از آن ها در سال 1956 و دیگری در سال 1969 تکمیل شده است. از آن زمان این پل لقب «طولانی ترین پل روی آب جهان» را دارد.

در سال 2011 وقتی چین پل جدید خلیح جیائوژو را ساخت و عنوان گینس پل دریاچه پونچاترین را تهدید کرد، گینس به سرعت دسته بندی جدیدی ایجاد کرد تا آمریکا را از شرمندگی نجات دهد. این پل دستاورد تاریخی برای مهندسین عمران به شمار می رود، نه تنها به دلیل طول شگفت انگیزش بلکه به خاطر تکنیک های نوآورانه ساخت و سازی که در آن زمان به کار گرفته شد.

قبل از ساخت این پل، عمل استاندارد برای پل سازی استفاده از ستون های بتنی دایره ای یا مربعی توپر 24 اینچی یا کمتر بود. ولی در این پل برای اولین بار از ستون های بتنی پیش تنیده استوانه ای توخالی با قطر 54 اینچ استفاده شد که از حالت عادی بزرگتر و قوی تر بودند و در نتیجه تعداد کمتری استفاده می شد که هزینه را بسیار کاهش می داد. وقتی چنین پل تاریخی توسط پلی در کشور دیگر به چالش کشیده شد، طبیعی بود که مسئولین پل اذیت شوند. بنابراین شروع به تحقیق درمورد پل چینی کردند و بالاخره نقصی در آن یافتند. پل 2.3 میلیارد دلاری چینی 41.5 کیلومتر طول داشت یعنی حدود 3 کیلومتر بیشتر از پل آمریکایی، اما مسئولین آمریکایی استدلال کردند که مقداری از این طول در منحنی پل حساب شده و فاصله واقعی که این پل روی آب کشیده شده تنها حدود 25 کیلومتر است. احتمالا پل پونچاترین عنوان خود را تا چند سال آینده حفظ خواهد کرد. تصاویری از هر دو پل را در این مطلب مشاهده می کنید.

طولانی ترین پل (1) طولانی ترین پل (2) طولانی ترین پل (3) طولانی ترین پل (4) طولانی ترین پل (5) طولانی ترین پل (6)

یادداشت سردبیر:

با تشکر فراوان از آقای کیوان جهانگرد از اعضای فعال سایت که این مطلب را برای ما ارسال کرده اند.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
فال روزانه دوشنبه 20 آذر 1396

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *