عزت نفس؛ داریم یا نداریم؟

افزایش عزت نفس

افزایش عزت نفس«همه اش تقصیر من بود. واقعاً متاسفم. من همیشه همین طوری هستم. اوضاع را به هم می ریزم. اصلاً به درد هیچ کاری نمی خورم.»
«در این مشکلی که به وجود آمد من هم نقش داشته ام. خب گاهی اینطوری می شود. آدم ها اشتباه می کنند. اما باید ببینم اشتباهم کجا بوده تا دیگر تکرارش نکنم.»

تو جزو کدام دسته از این آدم ها هستی؟ آنهایی که جمله اول را می گویند یا آنهایی که از جمله دوم استفاده می کنند؟

یکی از نشانه های افرادی که عزت نفس پایین دارند این است که همیشه خود را مقصر می دانند. گاها با کسانی رو به رو می شویم که  بیش از حد عذرخواهی می کنند و یا در مواقعی عذرخواهی می کنند که اشتباهی مرتکب نشده اند. این ها همان کسانی هستند که عزت نفس پایینی دارند. در مقابل، افرادی که عزت نفس بالایی دارند اشتباه خود را می پذیرند اما آن را به وسیله ای برای تحقیر خود تبدیل نمی کنند و بررسی می کنند تا ببینند مشکل از کجاست و آن را حل کنند.

اگرچه کسب مهارتی مثل عزت نفس ساده است و به راحتی می شود آن را آموخت و با تمرین به نتیجه رسید، عموم مردم ترجیح می دهند سراغ این مهارت نروند و همچنان در شرایط بد بمانند. امیدواریم شما پس از خواندن این مطلب تصمیم بگیرید شرایط را مطلوب کنید.

آدمی که عزت نفس بالایی دارد برای رسیدن به اهدافش تلاش می کند و اگر هم شکست بخورد از تلاش صرف نظر نمی کند. این فرد حتی اگر چندین بار در کارش شکست بخورد باز هم به راهش ادامه می دهد و به همین دلیل عملاً می تواند به اهدافش دست پیدا کند. رسیدن به آن اهداف، مجدداً عزت نفس او را بالاتر می برد و عزت نفس بیشتر رسیدن به اهداف بعدی را میسر می کند و به این شکل یک حلقه مثبت به وجود می آید.

همین قضیه در مواجه با مشکلات نیز معنا پیدا می کند. عزت نفس بالاتر به فرد روحیه بیشتری برای مواجه با مشکلات می دهد و کسی که در مواجه با مشکلاتش موفق ظاهر می شود عزت نفس بالاتری پیدا می کند.

بنابراین انتظار می رود که این حلقه را از نقطه عزت نفس آغاز کنیم و برای افزایش عزت نفس خود تلاش کنیم تا با این روش عملاً رفتارهایمان نیز بهبود پیدا کنند.

عزت نفس را نباید با مسائل دیگر اشتباه گرفت. عزت نفس با اعتماد به نفس متفاوت است. اعتماد به نفس یعنی من کاری را می توانم به خوبی انجام بدهم؛ مثلا من معتقدم که سخنران خوبی هستم، پس اعتماد به نفس در سخنرانی کردن دارم. زمانی که می گوییم اعتماد به نفس، بلافاصله این سؤال مطرح می شود که «در چه حوزه ای؟»

اما عزت نفس ارزشی است که فرد بر کل وجودش می گذارد و خود را  آنگونه ارزیابی می کند، نه این که در جایگاه شغلی یا فعالیتی خاص چطور عمل می کند.

عزت نفس با خودپسندی و خودشیفتگی نیز متفاوت است. خودپسندی به این معناست که فرد دیگران را نمی بیند و فکر می کند مهم تر از آنها است و اگر قرار است منافع یک فرد تأمین شود و بقیه ضرر کنند، اوست که باید انتخاب شود. در صورتی که عزت نفس می گوید همه انسانها با هم برابر هستند و همه ارزشمندند.

این سؤال پیش می آید که آیا عزت نفس زیاد مضر است؟ در پاسخ باید گفت عزت نفس نیز مانند سلامتی است. هیچوقت نمی گوییم که سلامتی زیاد بد و مضر است. هرچقدر سالم تر باشیم بهتر است.

عزت نفس بالا موجب ارتقای موقعیت اجتماعی و شغلی بیشتر می شود و در واقع وسیله ای است برای رسیدن به اهداف.

در این میان سؤالی دیگر پیش می آید: از کجا باید میزان عزت نفس را در خود تشخیص بدهیم؟

عزت نفس در صحبت کردن، راه رفتن و فعالیت های روزمره ما دیده می شود. شخصی که حاضر است از بقیه تعریف کند عزت نفس دارد.

نشانه های عزت نفس بالا

یکی از نشانه های دیگر عزت نفس بالا، قدرشناسی است. افرادی که عزت نفس پایینی دارند دائماً طلب کار و معترض هستند. از نشانه های دیگر عزت نفس، احترام و معاشرت مطلوب با انسان های دیگر است.

استقلال، از نشانه های دیگر عزت نفس بالا است. به این معنا که فرد خواسته های خود را مطرح می کند و از بیان آن ها ابایی ندارد.

احساس امنیت از نشانه های دیگر است. به این معنا که فرد به علت خوب پنداشتن خود، نگران از دست دادن جایگاه خود و محبت دیگران نسبت به خود نیست.

همانطور که در ابتدای این مطلب گفتیم، افرادی که عزت نفس بالایی دارند اشتباهات خود را به راحتی می پذیرند. بوعلی سینا در این باره می گوید: «کسی که برای یک اشتباه هزار دلیل بیاورد در واقع هزار و یک اشتباه مرتکب شده است.»

عزت نفس بالا به این معنا نیست که من انسان کاملی هستم، بلکه به این معناست که من کامل نیستم و این مسئله را پذیرفته ام و از کامل نبودنم خجالت نمی کشم ولی با این حال تلاش می کنم که روز  به روز بهتر بشوم.

نشانه های عزت نفس پایین

انتقاد زیاد از دیگران از نشانه های دیگر عزت نفس پایین است.

افرادی که عزت نفس پایینی دارند نسبت به رفتار دیگران دچار سوءتفاهم می شوند و برداشت های منفی زیادی دارند. در مقابل این افراد، کسانی که عزت نفس بالایی دارند برداشت های مثبتی از وقایع دارند و در واقع نیمه پر لیوان را می بینند.
این افراد نیاز به تأیید دیگران دارند؛ مثلا اگر لباسی می خرند باید تأیید دیگران را درباره آن بگیرند.

این افراد به طور مرتب خود را با بقیه مقایسه می کنند.

خطری که این افراد را تهدید می کند این است که عزت نفس پایین ممکن است موجب شود اعتماد به نفسشان نیز پایین بیاید. برای مثال اگر در فعالیتی خطایی مرتکب شوند یا آنطور که باید آن را درست انجام ندهند، انگیزه لازم برای امتحان مجدد آن کار را از دست می دهند و ممکن است برای همیشه آن کار را ترک کنند. بنابراین اعتماد به نفس، میوه درخت عزت نفس است.

همانطور که پیش تر گفتیم، این افراد بیش از حد خود را مقصر می دانند. بیش از حد عذرخواهی می کنند و یا در مواقعی عذرخواهی می کنند که اشتباهی مرتکب نشده اند.
شکل دیگری نیز وجود دارد که فرد بدون دلیلی منطقی دیگران را دلیل ناکامی های خودش می داند.

افرادی که عزت نفس پایینی دارند دچار دو نوع اضطراب می شوند:
اضطراب اجتماعی: فرد احساس می کند در جمع، موجودی ارزشمند نیست و در واقع آورده ای برای بقیه ندارد.

اضطراب ناشی از موفقیت و خوشحالی: این افراد پس از رسیدن به موفقیت، خود را شایسته آن موقعیت نمی دانند و از رسیدن به آن احساس رضایت و خوشحالی ندارند.

اختصاصی نشریه‌ی اینترنتی نوجوان‌ها – یاسمین الهیاریان

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
چگونه ارتباط مؤثری داشته باشیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *