عزت نفس یعنی هدف متعالی (۲) | افزایش اعتماد به نفس

عزت نفس پایین

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

سمانه کاملی

عزت نفس پایین چه تاثیری روی ما دارد؟

عزت نفس پاییندر مقاله قبلی کمی در مورد عزت نفس گفتیم و در نهایت با پرسشنامه ای میزان عزت نفس خود را بررسی کردیم. اگر نتیجه تست، عزت نفس پایین را به شما نشان می داد و یا اگر می‌خواهید عزت نفس خود را افزایش دهید این بحث را از دست ندهید.

عزت نفس پایین، اغلب رفتارهای افراد را به گونه‌ای تغییر می‌دهد که این موضوع را تایید می‌کند که آن فرد توانایی انجام کارها را ندارد یا فرد چندان خوبی نیست.

اگر عزت نفس پایینی داشته باشید، ممکن است از قرار گرفتن در موقعیت‌های اجتماعی دوری کنید، از امتحان کردن چیزهای تازه اجتناب کنید و از رویارویی با مسائل چالش‌برانگیز بپرهیزید.
زندگی کردن با عزت نفس پایین به سلامت روانی شما آسیب می‌زند و منجر به مشکلاتی مانند افسردگی و اضطراب می‌شود. حتی ممکن است عادات زیان‌باری مانند سیگار کشیدن یا اعتیاد پیدا کنید و به عنوان راهی برای انطباق با مسائل از آن ها استفاده کنید.

چطور عزت نفس بالایی داشته باشیم؟

برای تقویت عزت نفس، باید:

۱- باورهای منفی‌ای را که نسبت به خودتان دارید، شناسایی کنید و آن‌ها را به چالش بکشید

شما باید باورهایتان را بررسی کنید و ببینید که چگونه آن ها را کسب کرده‌اید و چرا به آن ها باور دارید. آنگاه به طور فعال شروع کنید به جمع‌آوری و نوشتن شواهدی که آن ها را نقض می‌کند.

برای مثال، ممکن است به خودتان بگویید که «زیادی احمق» هستید یا اینکه «هیچ کس به شما اهمیت نمی‌دهد». بهتر است این افکار منفی را شناسایی کنید و آن ها را روی یک تکه کاغذ یا یک دفتر خاطرات یادداشت کنید و از خودتان بپرسید که سر و کله‌ این افکار منفی از چه زمانی پیدا شده است.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
مسئولیت پذیری، چطور و چگونه؟ (۲)

سپس، شروع به یادداشت کردن شواهدی کنید که این باورهای منفی را به چالش می‌کشند. «من در حل جدول کلمات متقاطع مهارت زیادی دارم.» یا «خواهرم هفته‌ای یک بار تلفن می‌زند تا با هم حرف بزنیم.» همچنین سایر چیزهای مثبتی را که درباره‌ خودتان می‌دانید، بنویسید. مثلا «من آدم باملاحظه‌ای هستم» یا «آشپزی من عالی است» یا «دیگران به من اعتماد دارند». همچنین حرف‌های خوبی را که دیگران درباره‌تان می‌زنند، نیز بنویسید.

هدف‌تان این باشد که دستِ کم پنج مورد در فهرست‌تان یادداشت کنید و به طور منظم موارد دیگر را به آن اضافه کنید. سپس این فهرست را جایی قرار دهید که بتوانید آن را ببینید. با این کار می‌توانید به یاد بیاورید که چقدر خوبید!

این کار برای این است که به افراد کمک کند تا متوجه شوند که مانند هر کس دیگری، در کنار نقاط ضعف، نقاط قوت هم دارند و همچنین اینکه شروع به تشخیص این نقاط قوت در خودشان کنند.

۲- افرادی را بیابید که بتوانید از آنان چیزی بیاموزید

واضح است که افراد بسیاری وجود دارند که با مشکلات و مسایلی مانند مشکلات شما مواجه شده اند شمامی توانید با الگو قرار دادن آنان، چیزهای زیادی بیاموزید.

۳- به وادی های جدید قدم بگذارید

اغلب عزت نفس ما به سبب کوته بینی نسبت به زندگی، دچار افت و نزول می شود. هنگامی که بر روی جنبه خاصی از زندگی بیش از حد یا به حدی بسیار طولانی تمرکز می کنیم، عمق نگری خود را از دست می‌دهیم. مسایل کوچک، بزرگ می شوند و وقایع بسیار بیشتر از ارزش واقعی خود اهمیت می‌یابند. آیا چنین موردی برای شما نیز پیش آمده است؟ اگر این طور است، پس وقت آن است که وارد وادی جدید شوید. مثلا می‌توانید به یک گشت سیاحتی یا یک سفر ماجراجویانه بروید.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
پنجره "جو - هری" و خودشناسی (۱)

۴- اهداف خود را تعیین کنید

افرادی که برای خود اهدافی روشن، دقیق و قابل اندازه گیری تعیین می‌کنند، آنچه را که می خواهند به دست می آورند. تعیین اهداف، بخش بسیار مهمی از ساختن عادات مثبت و در نتیجه افزایش عزت نفس به شمار می آید.
بهره‌جویی‌کنید. افسردگی، غم و اندوه و نگرانی، همگی در شما ایجاد خودخوری می‌کند. بنابراین می‌توانید آن را اصلاح کنید و برای زندگی خود برنامه ریزی مجددی انجام دهید.

برای بررسی ادامه راهکارها مقاله بعدی را پیگیری نمایید.

اختصاصی نشریه‌ی اینترنتی نوجوان‌ها – سمانه کاملی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *