,

عزت نفس.سایت نوجوان ها (1)در مقاله قبلی تعدادی از روش های افزایش عزت نفس را بررسی کردیم. در این مبحث به ادامه این راه کارها می پردازیم.
با ما همراه باشید.

۵- اتفاقات ناخوشایند زندگی را بپذیرید

ما می توانیم بیشتر از آنچه فکر می‌کنیم، زندگی خود را کنترل کنیم. با وجود این مواردی هست که هیچ کنترلی نسبت به آن ها نداریم و وقایع و امور ناخوشایند و ظاهرا غیر منصفانه بسیاری در زندگی ما وجود دارد به عبارت دیگر، گهگاه این امور و اتفاقات ضربه ای به ما وارد می کند.
بروز این اتفاقات به خواست و اراده ما نبوده است و کاری برای ممانعت از آن‌ها نیز نمی‌توان انجام داد. پس بهتر است شانس و اقبال را فراموش کنید. اینکه زندگی چگونه باید باشد را فراموش کنید و آن را با همین اتفاقات جاری و غیر قابل پیش بینی بپذیرید.

۶- با دیگران مشورت کنید

گاهی اوقات ممکن است با مشکل بزرگ خاصی در زندگی خود مواجه شوید، مانند ابتلا به بیماری خطرناک یا ممکن است دچار عادت مخربی مانند استفاده نادرست از داروها یا پرخوری شوید. در این موارد کمک دیگران می‌تواند کلید مشکل شما باشد.

۷- سه هفته آن را امتحان کنید

سازگاری با عادت ها و رفتارهای جدید مستلزم زمان است. معلوم شده است که هر رفتار جدیدی اگر به مدت سه هفته دنبال شود به احتمال زیاد به صورت یک عادت دایمی در می‌آید. در ابتدا، رفتار جدید، غریب به نظر می‌آید و مستلزم تلاش آگاهانه است اما بعد از سه هفته به صورت بخشی از وجودتان درمی آید. اگر واقعا مصمم هستید که تحولی ایجاد کنید خود را وادار کنید که با آن حداقل به مدت سه هفته زندگی کنید.

۸- با افراد مثبت اندیش معاشرت کنید

سعی کنید بیشتر در کنار افراد مثبت اندیش باشید. افرادی که نسبت به زندگی و پیشامدهای آن اشتیاق زیادی دارند. این گونه افراد شما را در پیشرفت و تعالی یاری می‌کنند و متقابلا این امکان را فراهم می آورند که شما نیز آنان را در رشد و پیشرفتشان حمایت کنید. این مورد، بخش بزرگی از فلسفه زندگی و دوستی است.

۹- با خودتان مهربان باشید

این یعنی در زمان‌هایی که احساس می‌کنید رفتاری خودمنتقدانه در پیش گرفته‌اید، با خودتان مهربان و ملایم باشید. به این فکر کنید که در چنین موقعیتی با دوستان‌تان چگونه رفتار می‌کردید. چون ما اغلب به دیگران توصیه‌های بسیار بهتری می‌کنیم تا به خودمان.

۱۰- جسور و قاطع باشید

قاطع بودن به این معنا است که به نظرات و نیازهای دیگران احترام بگذارید و از آن ها نیز همین توقع را داشته باشید.
یکی از راه‌کارها این است که به رفتار افرادی که قاطعانه عمل می‌کنند، نگاه کنید و کارهای آن ها را تکرار کنید. به این معنا که اشارات و نکاتی را از افرادی که تحسین‌شان می‌کنید، بیاموزید و اجازه دهید که خود واقعی‌تان پدیدار شود. فایده‌ای ندارد که یک‌باره بگویید «من می‌خواهم «کریس هوی» (Chris Hoy)، قهرمان جهانی دوچرخه‌سواری، باشم، اما شاید بتوانید دوچرخه‌تان را از انباری بیرون بیاورید و بعد از مدت‌ها دوباره کمی دوچرخه‌سواری کنید.

۱۱- نه گفتن را بیاموزید

افرادی با عزت نفس پایین اغلب احساس می‌کنند که مجبورند همیشه به دیگران بگویند «بله»، حتی وقت‌هایی که واقعا تمایلی به این کار ندارند. خطرات این کار آن است که می‌تواند شما را به فردی تحت فشار، بی‌میل، خشمگین و افسرده تبدیل کند.
در بیشتر مواقع، نه گفتن مشکلی در روابطتان ایجاد نمی‌کند. نه گفتن را به روش‌های گوناگون تکرار کنید تا جایی که دیگران پیام‌تان را دریافت کنند.

اگر این کارها جواب ندادند چه کنیم؟

شاید حس می‌کنید برای نگاه کردن به خودتان با دیدی مثبت‌تر، نیاز به کمک دارید. صحبت‌درمانی، مانند مشاوره می‌توانند در این زمینه به شما کمک‌ کند.

اختصاصی نشریه‌ی اینترنتی نوجوان‌ها – سمانه کاملی

برچسب ها:
بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مجله آنلاین نوجوانها

https://www.nojavanha.com 2020

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید