علاقه و سرگرمی‌ نوجوان (بخش ۲)

بازی

در این مطلب به چند نمونه از علاقه و سرگرمی‌ های مناسب نوجوانان می پردازیم.

علاقه و سرگرمی‌ های مناسب نوجوانان

بازی و فعالیت‌های ورزشی

بازی و ورزش یکی از علاقه و سرگرمی‌ نوجوان ها است. برخی معتقدند که بازی در انسان مبنای غریزی دارد. و باعث توجه از امور یکنواخت به اموری تازه می شود. گفته می‌شود که ورزش آدمی را آماده ایفاء نقش‌های او در زندگی می‌کند.

حس احترام به مقررات و داشتن انضباط را در فرد تقویت می‌نماید. حس اشتراک هم‌اندیشی و همکاری را برمی‌انگیزد. و باعث تجدید قوا می‌شود. ورزش‌ها و بازی‌های گروهی باعث همبستگی افراد و سبب پیوند آن ها با گروه و جامعه می‌گردد.

فعالیت‌های هنری

علاقه نوجوان / فعالیت‌های هنری

بسیاری از نوجوانان به انجام کارهای هنری از جمله عکاسی، فیلم برداری، نقاشی، خیاطی، کارهای دستی و… علاقه‌مند می‌باشند. این‌گونه فعالیت‌ها در ایجاد خلاقیت و سازندگی فرد نقش بسیار مؤثری دارد. این‌کارها نه تنها برای گذراندن اوقات فراغت سودمند است. بلکه ممکن است زیربنای حرفه‌ای را هم در بعضی از افراد به‌وجود آورد.

بعضی از نوجوانان علاقه‌مندی زیاد به عکس گرفتن و قرار دادن آن ها در آلبوم دارند. و یا علاقه‌مند به فیلم برداری از صحنه‌ها و مناظر مختلف هستند. این که نوجوانان چه موضوعاتی را برای فیلم برداری و عکاسی انتخاب کنند. و از چه طریقی می توانند در این مسیر پیشرفتی داشته باشند، می‌تواند حتی درتعیین گرایش تحصیلی و حرفه‌ای آن ها در آینده نقش داشته باشد و در بالا بردن بهداشت روانی فرد مؤثر باشد .

اگر فعالیت‌های مثبت مورد تأیید و تشویق قرار گیرد، اعتماد به‌نفس نوجوانان را تقویت می‌کند.البته از آن جا که انجام این فعالیت‌ها مستلزم صرف هزینه‌های زیادی است ممکن است بعد از مدت کوتاهی سرگرمی دیگری جایگزین آن شود.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
کوچک اما با عشقی بزرگ

مطالعه و نویسندگی

علاقه نوجوان / مطالعه و نویسندگی

بسیاری از نوجوانان اوقات فراغت خود را با کتاب خواندن می‌گذرانند ولی این که نوجوان چه نوع کتابی را انتخاب کند و در چه سنی است و هدف او از خواندن آن کتاب چیست باید مورد بررسی و هدایت قرار گیرد. کتاب‌هائی در زمینه فلسفه، مذهب و همچنین کتاب‌های سیاسی، پلیسی، اجتماعی و داستان‌های مهیج از جمله کتاب‌هائی هستند که نظر نوجوانان را به خود جلب می‌کند.

هر کدام از این موضوعات می‌تواند در نحوهٔ تفکر و جهان‌بینی نوجوانان تأثیر زیادی داشته باشد. معمولاً نوجوانان کتاب و مجله های عکس‌دار را ترجیح می‌دهند و به آن ها توجه بیشتری‌دارند. بعضی از نوجوانان هم علاقه به کتاب های درسی و به دست آوردن معلومات از کتاب‌های علمی دارند. علت علاقه‌مندی نوجوانان به کتاب های مختلف می‌تواند :

1.  استفاده از راهنمائی ها و بر انگیختن حس کنجکاوی.

2.  گسترش‌ علاقه ها و سرگرمی‌های فردی  و کشف علاقه های جدید.

3.  کسب تجربه درکارهای اجتماعی و حرفه‌ای و… باشد.

نویسندگی به‌صورت نامه نوشتن به دوستان، شرح حال نوشتن، داشتن دفترچه خاطرات و جمع‌‌آوری یادداشت‌های روزانه از سرگرمی‌های دیگر نوجوانان محسوب می‌شود و می‌‌تواند کمک زیادی به خودشناسی آنان کند.

تهیه مجموعه‌ای از اشیاء

جمع‌آوری اشیاء مختلف و طبقه‌بندی آن ها براساس ویژگی های مشترک، یکی از رفتارهای طبیعی و مشغول‌کنندهٔ نوجوانان است؛ مثل جمع آوری تمبر، پروانه‌ها،  اسکناس‌ها، صدف‌ها و همچنین برگ‌ها یا هر چیز ی که انواع مختلف آن موجود باشد . البته این کار به شرط این که وقت زیادی را از نوجوانان نگیرد و آن ها را از انجام کار و تکلیف خود باز ندارد،بسیار مفید است.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
کاردستی موزاییک

جمع‌آوری اشیاء و طبقه‌بندی آن ها ، باعث می‌شود که نوجوانان بتوانند افکار خود را سازمان داده و به‌ صورت منظم به ذهنیات خود سامان بدهد. در عین حال نوع شیئی را که فرد برای جمع نمودن انتخاب می‌ کند اگر مناسب و مفید باشد در آینده حتی می‌تواند , روند تحصیلی و شغلی او را تعیین کند یا به‌صورت یک سرگرمی مناسب اوقات فراغت او را پر کند.

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

4/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.