, ,
,

افکار مثبت.سایت نوجوان ها (1)دغدغه‌های زندگی بسیارند و استرس زیادی به همراه دارند. چگونه با این مسائل کنار بیاییم؟ با افکار و گفتگوهای منفی فقط و فقط شرایط را برای خود و دیگران سخت‌تر می‌کنیم.

این انتخاب ما است که چگونه مسائل را ببینیم. پیشامدی می‌تواند بسیار ناگوار باشد اما این شمایید که تعیین می‌کنید نیمه‌ بد آن بر شما تاثیر بگذارد یا نیمه‌ خوب آن. دیدی که به این پیشامدها دارید تاثیر به سزایی در زندگی و سلامتتان دارد. بهتر است با تفکر مثبت، جنبه‌ غالب هر رخداد را به شکل مثبت تعبیر کنیم و از منافع بسیار آن در زندگی بهره ببریم و زندگی را برای خود و نزدیکانمان زیباتر جلوه دهیم. در این مطلب خواهیم گفت که چگونه می‌‌توانیم افکار مثبت داشته باشیم.

تفکر مثبت: گفتگو‌های منفی درونی را به منظور کاهش استرس متوقف کنید

افکار مثبت به کاهش استرس و بالا رفتن میزان سلامت روانی کمک زیادی می‌کند.

داشتن افکار مثبت به کنترل استرس و بهبود سلامتیتان کمک می‌کند. با مطالبی که گفته می‌شود سعی کنید بر گفتگوهای منفی درونیتان غلبه کنید.

نیمه‌ پر لیوان را می‌بینید یا نیمه‌ خالی آن را؟ پاسخ شما به این سوال نشان دهنده‌ دیدتان به زندگی، رفتارتان نسبت به خودتان و تعیین کننده‌ خوش‌بینی یا بدبینی شما است؛ و حتی ممکن است سلامتی روحی و جسمیتان را تحت تاثیر قرار دهد.

بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد که ویژگی‌های شخصی، مثل خوش‌بینی یا بدبینی دامنه وسیعی از سلامت و میزان شادی فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد. تفکر مثبت که به طور مستقیم ناشی از خوش‌بینی فرد است، کلید اصلی مدیریت استرس محسوب می‌شود و مدیریت کارآمد استرس، ارتباط مستقیم با سلامتی دارد. اگر تاکنون تفکر منفی داشته‌‌اید و با بدبینی به مسائل نگاه کرده‌اید، ناامید نشوید؛ می‌توانید روش‌های تفکر مثبت و خوش‌بینی را یاد بگیرید.

درک تفکر مثبت و گفتگوی درونی

حتی وقتی با خودتان حرف می‌زنید، داشتن افکار مثبت را فراموش نکنید.

تفکر مثبت به این معنی نیست که سر خود را زیر برف فرو ببرید و از جریانات زندگی و یا وقایع ناخوشایند بی‌اطلاع باشید. تفکر مثبت به معنی برخورد مثبت‌تر و سازنده‌تر با حوادث ناخوشایند زندگی است.

تفکر مثبت معمولا با گفتگوی درونی شروع می‌شود. این صحبت هم‌چون جریانی بی‌پایان از افکاری‌ است که هرگز بیان نشده‌ و در ذهنتان جاری‌ است. این افکار که بی‌اختیار به ذهنتان می‌آیند می‌توانند مثبت و یا منفی باشند. بخشی از این افکار از منطقتان می‌آیند. برخی دیگر از این افکار ممکن است ناشی از تصور غلطی باشد که به علت کمبود اطلاعات در ذهنتان شکل می‌گیرد.

اگر این افکاری که در ذهنتان جریان دارد بیش تر منفی باشد، احتمالا نگرشتان به زندگی منفی خواهد بود. اگر بیش تر این افکار مثبت باشند، همانند کسی که تفکر مثبت را تمرین می‌کند، نگرشتان به زندگی مثبت خواهد بود.

افکار مثبت از شما انسان سالم‌تری می‌سازد

محققان همواره به پژوهش بر روی تفکر مثبت و خوش بینی و تاثیر آن بر سلامتی می‌پردازند. منفعت‌هایی که تفکر مثبت بر سلامتی دارد شامل:

افزایش طول عمر

کاهش سطح استرس

کاهش سطح افسردگی و پریشانی

افزایش مقاومت بدن در برابر سرماخوردگی

افزایش سلامت فیزیکی و روانی

کاهش خطر مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی

مدیریت بهتر در زمان‌های سخت و پر استرس

هنوز علت این موضوع مشخص نیست که چرا افراد با تفکر مثبت از این منافع سلامتی بهره می‌برند. فرضیه ما این است که با دید بهتر به زندگی و با تفکری مثبت، توانایی برخورد با شرایط سخت و پر استرس افزایش می‌یابد که باعث کاهش تاثیرات منفی استرس بر سلامتی می‌شود. هم چنین گفته می‌شود که افراد مثبت و خوش‌بین، سبک زندگی سالم‌تری دارند؛ فعالیت‌های فیزیکی بیش تری دارند، رژیم غذایی سالمی را دنبال می‌کنند و الکل و دخانیات در زندگی‌شان جایی ندارد.

شناسایی افکار منفی

برای داشتن افکار مثبت باید بدبین نباشید و روی نقاط منفی تمرکز نکنید.

هنوز نمی‌دانید صحبت‌های درونیتان مثبت‌اند یا منفی؟ تعدادی از شکل‌های رایج گفتگو‌های منفی را در ادامه ذکر می‌کنیم:

تمایل به دیدن نیمه‌ خالی لیوان

جنبه‌های منفی یک موقعیت را بزرگ و جنبه‌های مثبت آن را به طور کامل حذف می‌کنید. به عنوان مثال، روزِ کاریِ بسیار خوبی را سپری کرده‌اید. تمام فعالیت‌های خود را به طور کامل و زودتر از موعد انجام داده‌اید و بابت آن تشویق شده‌اید اما بقیه‌ زمان خود را صرف تمرکز بر کار و به انجام رساندن حتی تعداد بیش تری از فعالیت‌های خود می‌کنید و در نهایت تشویق خود را فراموش می‌کنید.

شخصی‌سازی

وقتی مسئله‌ ناخوشایندی رخ می‌دهد، خود را مقصر دانسته و سرزنش می‌کنید. برای مثال قرارتان با دوستانتان لغو می‌شود و فکر می‌کنید که دلیل این مسئله این است که هیچ‌کس نمی‌خواهد کنارتان باشد.

فاجعه‌سازی

به طور خودکار انتظار بدترین‌ها را دارید. در برنامه‌تان، به طور مثال رفتن به کافی شاپ، اختلالی ایجاد می‌شود و فکر می‌کنید که ادامه‌ روزتان به همین منوال باید بگذرد.

دید تک‌بعدی

به همه چیز فقط به دو صورت خوب یا بد نگاه می‌کنید. هیچ حد وسطی وجود ندارد. حس می‌کنید باید بی‌نقص باشید و در غیر این صورت یک بازنده‌ به تمام عیارید.

تمرکز روی افکار مثبت

با تمرین تفکر مثبت می‌توانید افکار منفی خود را به افکار مثبت تبدیل کنید.

می‌توانید یاد بگیرید که تفکر منفی را به تفکر مثبت تبدیل کنید. این فرآیند آسان است اما با توجه به این که یک عادت کاملا جدید در خود ایجاد می‌کنید، نیاز به تمرین و تکرار دارد. در ادامه راه‌هایی برای تفکر مثبت‌تر و رفتار خوش‌بینانه‌تر معرفی می‌کنیم.

شناخت زمینه‌های قابل تغییر

اگر می‌خواهید خوش‌بین‌تر شوید و با افکار مثبت بیش تر سر و کار داشته باشید، در ابتدا بخش‌هایی از زندگیتان که به آن‌ها نگرش منفی دارید، (مثلا شاید بخشی از شغل‌، زندگی‌ یا رابطه‌تان باشد) را شناسایی کنید. به‌ آرامی و از یک بخش شروع کنید و کم‌کم به سوی دست‌یابی به تفکر مثبت گام بردارید.

خودتان را بررسی کنید

برای داشتن افکار مثبت، زمان‌هایی از روز را صرف بررسی افکارتان کنید. اگر به این نتیجه رسیدید که بیش تر افکارتان منفی هستند، سعی کنید راهی برای مثبت کردن آن ها پیدا کنید.

شوخی کنید و بخندید

در شرایط زمانی دشوار، لبخند و یا خندیدن را از خود دریغ نکنید. سعی کنید در هر زمان و در هر رخدادی، به دنبال جنبه‌ شوخی ماجرا باشید. با خنده و روحیه‌ شاد، کم تر دچار اضطراب می‌شوید؛ همان‌طور که می‌گویند: «بخند تا دنیا به روت بخنده.»

شیوه زندگی سالمی را دنبال کنید

با حداقل سه بار ورزش کردن در هفته، حالت روحی خود را مثبت کنید و استرس خود را کاهش دهید. با رژیم غذایی مناسب، قدرت ذهن و بدنتان را افزایش دهید و به دنبال راه‌های بیش تری نیز برای کاهش استرس باشید.

خود را در میان جمعی مثبت قرار دهید

حتما در نظر داشته باشید که روی افرادی که افکار مثبت دارند، می‌توانید برای مشورت و نظرخواهی حساب کنید و آن ها پشتیبان شما هستند. ارتباط با افراد منفی ممکن است سطح استرس شما را افزایش دهد و حتی به توانایی خود برای مدیریت استرس و اضطراب خود شک کنید.

گفتگو درونی مثبت را تمرین کنید

با یک قانون ساده شروع کنید: اگر که مایل نیستید مسئله ای را به کس دیگری بگویید پس به خود هم نگویید. ملایم و دلگرم کننده با خود صحبت کنید. اگر یک فکر منفی وارد ذهنتان شد، به طور منطقی آن را بررسی کنید و سعی کنید نکته مثبت مربوط به خود را پیدا کنید.

در پایین برخی از گفتگوهای درونی منفی و راه‌هایی برای مثبت بیان کردن آن ها مثال می‌زنیم:

گفتگو منفی***گفتگو مثبت

قبلا هرگز این کار را انجام نداده‌ام***این فرصتی برای یادگیری یک توانایی جدید است.

خیلی پیچیده است*** با دیدی دیگر سعی می‌کنم حلش کنم.

ابزار لازم را ندارم***نیاز عامل اختراع است.

تنبل‌تر از آنم که این کار را انجام دهم*** در ساعات کاریم فرصتی برای انجامش نداشتم اما شاید بتوانم دوباره اولویت بندی کنم.

امکان ندارد موفق شوم این کار را انجام بدهم***حداقل می توانم سعی کنم که انجامش بدهم.

تغییر، ناگهانی و ناخوشایند است***می‌توانم امتحان کنم.

هیچکس زحمت خبر گرفتن از من را به خودش نمی‌دهد***چرا من دوستانم را با یک تلفن خوشحال نکنم؟

من قرار نیست تو این کار پیشرفتی حاصل کنم***یک بار دیگر هم سعی می‌کنم.

هر روز برای داشتن افکار مثبت تمرین کنید

اگر با دیدی منفی به همه یا اکثر مسائل نگاه می‌کنید، انتظار نداشته باشید که طی یک شب به تفکر مثبت دست پیدا کنید. با تمرین مداوم، در نهایت هنگام گفتگو درونیتان خودتان را بیش تر قبول خواهید داشت و کم تر از خود انتقاد می‌کنید؛ حتی ممکن است از دنیای پیرامون خود هم کم تر انتقاد کنید.

وقتی که در اکثر مواقع با خوش‌بینی به قضایا نگاه کنید، می‌توانید به شکل پربازده‌تری با استرس خود در طول روز مقابله کنید. این توانایی تاثیرات مثبتی بر سلامتیتان دارد.

سلامت نیوز

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید