, ,
,

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

سوسن قریشی:

سفره هفت سین.سایت نوجوان ها (1)از گذشته های دور همیشه ایرانیان رسم بر این داشتند تا در مواقع شادی و سرور سفره یا خوانی را بیندازند و با گذاشتن انواع خوراکی ها و نوشیدنی های گوارا آن موقعیت پیش آمده را جشن بگیرند.

سفره هفت سین نیز از این مقوله جدا نیست و معمولا چند ساعت مانده به سال تحویل سفره ای را پهن می کنند و افراد خانواده دور آن می نشینند.

در زمان های دور و قبل از اسلام رسم بر این بود سفره را بر روی بلندی می انداختند و فردی در کنار سفره می ایستاد و بعد از سال تحویل و شروع سال نو به هر یک از افراد نزدیک سفره چیزی از روی آن می داد که بخورند و معتقد بودند خوردن مواد هفت سین باعث سلامتی آن ها در طول سال خواهد شد.

هفت سین بر پایه عدد هفت آمده است و این عدد در بسیاری از ادیان الهی عدد مقدسی است.

در برخی از منابع اشاره به این دارند که در دوران هخامنشی هفت چین مرسوم بوده است که هفت خوراکی را در ظرف هایی می ریختند و بر سر سفره می گذاشتند.

بعضی می گویند در دوران ساسانیان هفت شین مرسوم بوده است که متشکل از شمع، شراب، شیرینی، شهد، شمشاد، شربت و شاخه نبات بوده است که با ورود اسلام و حذف شدن شراب، از نزدیکترین ماده به او که سرکه است استفاده شد و جایگزین شراب بر سر سفره تحویل سال شد و از آن به بعد هفت سین مرسوم گردید.

برای گذاشتن هر یک از مواد سفره علت و فلسفه ای وجود دارد که در ذیل به آن اشاره می کنیم:

سنجد: نماد زایندگی و فراوانی

سبزه: سمبل شادابی و پیوند همیشگی انسان با طبیعت 

سیر: نماد سلامتی و تندرستی اعضای خانواده

سماق: محرک شادی و زندگی

سمنو: نشان دهنده خیر و برکت

سیب: مهر و دوستی 

سرکه: زدودن آلودگی

گذاشتن سکه به عنوان یکی از موارد هفت سین اشتباه است که به مرور وارد فرهنگ ما شده و می گویند سکه نماد خیر و برکت در سال جدید است اما چه چیزی بالاتر از برکاتی که خداوند از دل خاک برای آدمیان فراهم کرده است. هفت سین باید ریشه گیاهی داشته باشد.

 

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مجله آنلاین نوجوانها

https://www.nojavanha.com 2019

با ما در تماس باشید

هر موقع به ما ایمیل بزنید در سریع ترین زمان ممکن به شما پاسخ خواهیم داد

در حال ارسال

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید