,

یکی بود یکی نبود/ زیر گنبد کبود…/ روزگاری توی دشتستون دور/ پای کوه سر بلند پر غرور/ که سرش ابرا رو قلقلک می‌داد/ تا که از چشمای ابرای سفید/ اشک خوشحالی بیاد…

نوجوانان دیروز در کتاب های فارسی دبستان درسی را می خواندند که نامش «حسنک کجایی» بود.

حیوانات مزرعه گرسنه بودند و هر کدام با صدای خود حسنک را صدا می زدند تا بیاید و به آن ها غذا بدهد اما خالق این داستان مشهور بسیار گمنام بود.

حسنک کجایی

محمد پرنیان، نویسنده منظومه حسنک کجایی، این کتاب را در سال ۱۳۴۹ و زمانی که ۱۹ ساله بود به چاپ رسانید و با اینکه بخشی از این داستان در کتاب های فارسی ابتدایی البته به شکل دیگری آمده بود اما بارها مورد آزار مامورین حکومت شاه قرار گرفت و به زندان افتاد.

برای دانلود کتاب حسنک کجایی اینجا را کلیک کنید

جوان انقلابی و حسنک کجایی

پرنیان در فضای فرهنگی رشد کرد و در نوجوانی به علت رفت و آمد به حسینیه ارشاد به فضای هنر سیاسی مذهبی گرایش یافت. در سال‌های ۴۸،۴۹ جرقه اولیه داستان حسنک کجایی زمانی به ذهن پرنیان رسید که در اتوبوس تجریش به سمت قیطریه می‌رفت. داستان «حسنک کجایی؟» بسیار سریع و در مدت چند روز نوشته شد. پرنیان پس از کتاب «حسنک کجایی» کتاب دیگری منتشر نکرد.

او که معلم ساده ای بود بعد از آزادی از زندان ،به شمال کشور رفت و زندگی بی سر و صدایی را آغاز کرد. داستان حسنک کجایی هر چند بعدها از کتاب فارسی حذف شد اما بعد از انقلاب چند بار تجدید چاپ شد. تا این که محمد پرنیان در یکشنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۳ بر اثر سکته قلبی و در سن ۶۲ سالگی برای همیشه از کودکان ایرانی خداحافظی کرد و به دیار باقی شتافت. این داستان برای پدر و مادرهای شما پر از خاطره کودکی شان است. حتما داستان را برای آن ها هم بخوانید.

حسنک کجایی

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

برچسب ها:
یک دیدگاه تاکنون ثبت شده
  1. mohamad 2 سال قبل

    روحش شاد یادش گرامی باد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید