قندخون / چطور با انتخاب درست غذا سلامتی خود را تضمین کنیم؟(۱)

قندخون مناسب؛ هدف از تغذیه

قندخون مناسب امروزه دغدغه قشر بزرگی از جامعه است. اگر قبل از خوردن هر گونه غذایی به اهمیت ، ارزش و هدف از استفاده مان از آن غذا فکر کنیم روزی می رسد که حاضر نیستیم هر غذایی را مصرف کنیم.

اگر غذای مورد استفاده مان را به دقت انتخاب کنیم ، انتخابمان منجر به بالا رفتن تدریجی قند خون می شود (که اتفاق خوبی در بدن است). اگر انتخابمان نادرست باشد میزان قند خون یکباره و با سرعت افزایش پیدا می کند .(که اکثر ما باید از این اتفاق جلوگیری کنیم).

کربوهیدرات ها

عکس العمل دستگاه گوارش بدن بستگی به غذایی است که مصرف می کنیم. بیشتر غذاهایی که می خوریم قند خون را به تدریج بالا می برند اما کربوهیدرات تصفیه شده و شکر سطح قند خون را به سرعت بالا می برند.

قندخون مناسب

حالا که می دانیم کربوهیدرات ها غذاهایی هستند که باید با احتیاط و برنامه ریزی مصرف شوند. بهتر است قدری بیشتر در موردشان بدانیم. کربوهیدرات ها عمدتا در بدن به قند خون تبدیل می شوند و انرژی تولید می کنند.غذاهایی که کربوهیدرات فراوان دارند شامل انواع شکرها و نشاسته ( نان سفید ، و …) می شوند.

قندخون مناسب

غذاهایی که قند خون را به تدریج بالا می برند غذاهای سالم نامیده می شوند. این دسته از بیشتر شامل سبزیجات ، میوه ها ، تمام دانه ها ، غلات(عدس و لوبیا) هستند.

قندخون مناسب

این دسته از غذاها نیز انرژی مفید برای فعالیت های بدن آزاد می کنند. توجه داشته باشید که چربی کم به معنای کالری کم نیست. پس بهتر است قبل از مصرف هر گونه غذایی میزان انرژی و مقدار ارزش غذایی آن را مطالعه کنید. دانه های سالم و مفید شامل جو ، جودوسر ، گندم و برنج قهوه ای می باشند. نان و غلات کمک موثری در سلامتی و ثابت بودن قند خون هستند.

قندخون مناسب

فراموش نکنید که کربوهیدرات ها نیز برای بدن لازم هستند ولی باید در مصرف آنها دقت کنید و مقدار کمی از آن را روزانه مصرف کنید. در عوض سعی کنید از سبزیجاتی استفاده کنید که نشاسته کمی دارند.

قندخون مناسب

سعی کنید پروتئین ها را در برنامه غذایی روزانه خود بگنجانید. پروتئین ها برای سلامتی بدن شما لازم هستند و برخی اوقات سبب تعدیل سطح قند خون بدن می شوند.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
ضد پشه طبیعی!

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

امتیاز به این نوشته