, ,
,

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

سوسن قریشی:

هفت خوان رستم.سایت نوجوان ها (1)بعد از دلاوری رخش و به سلامت عبور نمودن از خوان اول رستم و رخش به بیابان گرم و سوزانی که بر سر راهشان بود وارد شدند. رستم از وجود این بیابان بی اطلاع بود و خبر از بزرگی و گرمای آن نداشت با توشه کمی از آب پا به داخل این جهنم گذاشت. یک روز با آب کم ساختند اما با شروع روز دوم و تمام شدن آب همراهشان تشنگی به هر دو آن ها فشار آورد.

گرمای هوا و داغی خاک بیابان به حدی بود که اگر پرنده ای وارد آن می شد به ساعتی نکشیده مانند مرغ بریان گوشتش پخته و قابل خوردن بود. رستم برای این که فشاری بر روی رخش نیاید از روی حیوان پیاده می شود و گرز در دست هر دو کنار هم در این دشت سوزان حرکت می کردند.

رستم که دیگر طاقت و تحملش تمام شده بود زبان به گله و شکایت  گشود و گفت:

اگر لشکری بود در یک حمله آن ها را تار و مار می کردم و بر آنان پیروز می شدم اگر رو به رویم کوهی بلند قرار داشت با گرزم آن را خرد می کردم و از سر راه بر می داشتم. اگر رودی مانند جیحون مانع راهم بود مسیرم را عوض می کردم و به راه خود ادامه می دادم اما این بیابان خشک و تفتیده را نمی شود کاری کرد پروردگارا بر من و رخش رحم آور و دل زال پیر را بر من مسوزان.

رستم به راهش در بیابان ادامه داد تا این که دیگر رمق و نایی برایش نماند و روی زمین افتاد و قبل از این که از هوش برود بزی را در دور دست دید. رستم با دیدن حیوان قوت قلبی گرفت که در آن نزدیکی حتما آب و آبادی وجود دارد و به هر سختی بود خود را به سمت بز کشاند و در فاصله چند متری اش چاه آب و دشتی سبز را مشاهده کرد با دیدن چاه آب قدرت خود را به دست آورد و به سمت آن رفت و از آن آب خورد تا سیراب شد و رخش را هم در آب آن شست تا گرد و غبار راه و بیابان را از تنش دور کند.

بعد از سیراب شدن رستم  تیروکمانش را برداشت و به شکار گورخر رفت و دوباره گوری را شکار کرد و کباب آن را خورد قبل از این که بخوابد تا خستگی راه را به در کند رو به رخش کرد و گفت: مبادا با شیر یا دیوی جنگ کنی، اگر دشمن پیش آمد شروع به تازیدن کن و مرا آگاه نما…

 

برچسب ها:
بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید