مادرم نه تنها زور میگوید بلکه پدرم را هم علیه من تحریک میکند

پرسش

سلام خانم دکتر. چند وقت است که دلم می خواهد یک گوشی خوب و بزرگ بخرم. الان پنج شش ماهی است که گوشی ندارم و اصلا اعتراضی نکردم اما یک ماه است که مدرسه ها تعطیل است و دلم خیلی برای دوستانم تنگ شده و هر چی به پدرم میگویم برایم تهیه نمی کند.

تازه از صبح تا شب خواب گوشی میبینم. پدر من خیلی پولدار است ولی برای من چیزی را به راحتی تهیه نمیکند. مادرم هم خیلی بد قلقی میکند و اگر پدرم هم راضی شود مادرم کوتاه نمی آید. مادر من ۲۷ سال سن دارد ولی خیلی مثل پیر زن ها رفتار میکند. تازه مادرم چادری است و مثل پیرزن ها صورت خود را میگیرد و اگر من هم چادر سرم نکنم اعتراض میکند. حتی اگر کمی هم آرایش کنم خون به پا میکند. خوب من نوجوانم و رده سنی من با مادرم فرق دارد. مادر من نمیگذارد خوش بگذرانم و فقط میگوید نمازتو خوندی؟ اینکارو کردی؟ اونکارو کردی؟ و فقط دستور میدهد و من هم برای اینکه زیر ظلم مادرم نرفته باشم همیشه نماز هایم را بدون وضو میخوانم.

با اینکه فاصله سنی ما کم است ولی او همیشه مثل پیرزن ها رفتار میکند و همیشه با من مخالف است. مادرم نه تنها زور میگوید بلکه در گوش پدرم هم میخواند و او را هم تحریک میکند. چیکار کنم از دست مادرم؟؟؟ کمکم کنید. 

پاسخ خانم دکتر سلیقه دار، مشاور و روانشناس سایت

دوست خوبم

در شرایطی که فکر و ذهن تو نسبت به خانواده ات حس می کنند هر راه حلی می تواند به شکست منجر شود، اولین قدم این است که با وجود همه انتظارات آنها از خودت که ممکن است تحمل برخی از آنها برایت بسیار سخت هم باشد، تلاش کنی و متوجه شوی که چرا چنین انتظاری از تو دارند و به دنبال چه هدفی برای تو هستند؟ شاید این طرز فکر به تو کمک کند تا بتوانی کمی مثبت تر به آنها نگاه کنی و آن وقت می توانیم امیدوار باشیم که بقیه شرایط هم با گفتگوی بین شما حل شده و شکل بهتری بگیرد.

بنابراین همراه با تلاشی که در ذهن خود داری، حالا یکی از انتظارات آنها را انتخاب کن و از آنها بخواه تا در مورد این انتظار با تو صحبت کنند. دلایل خود را بگویند و توضیح دهند که این انتظار آنها در نهایت برای تو چه شرایطی را ایجاد خواهد کرد. اگر حرفهایشان با منطق تو هم تطبیق داشت که چه بهتر اما اگر نتوانستی آن را درک کنی احساس و نظر خودت را بیان کن و از آن ها بخواه تا به تو کمک کنند تا بتوانی ضمن درک کردن حرفهای آنها تن به انجام خواسته آنها دهی.

یادت باشد در این جلسه حرف از گوشی تلفن نزنی. چون این انتظاری است که تو از آنها داری و بهتر است با برگزاری جلسات گفتگوی بیشتر که موجب میشه بیشتر یکدیگر را درک کنید آن وقت درخواست خودت را بیان کنی. در این شرایط هم مهم است که دلیل مخالفت آنها را بدانی و با هم بررسی کنید که آیا برای برآوردن این انتظار می توانید قوانینی وضع کنید تا بتوانی ضمن بهره مندی از گوشی تلفن همراه به آنها آرامش و احساس امنیت هم بدهی؟ در این صورت شما با تفاهم و در چارچوب منطق با هم حرف زده اید و این راه شرایط بهتری را در خانواده و ارتباطتان با یکدیگر ایجاد میکند.

موفق باشی

 

‫1 نظر ارسال شده در “مادرم نه تنها زور میگوید بلکه پدرم را هم علیه من تحریک میکند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *