,

 نخستین ماشین های خودکار

نخستین ماشین های خودکار به شکل اسباب بازی ساعت دار بودند. حدود ۲۲۹ سال پیش یک ساعت ساز سویسی عروسکی به اندازه یک انسان ساخت. او در کنار یک میز می نشست وشروع به نوشتن می کرد. درون این آدمک ماشینی مقدار زیادی سیم میله وچرخ وجود داشت؛ که اصول کار آن روی اعمال مکانیکی بود. بهتر است نام آن را عروسک مکانیکی بگذاریم .

نحوه کار کردن عروسک مکانیکی

خلاصه این سیمها وچرخ دنده ها حرکات دست عروسک را کنترل می کردند؛ تا قلم را در جوهر فرو کند وروی کاغذ بنویسد. این عروسک ماهرانه ساخته شده بود؛ اما یک ماشین خودکار واقعی نبود واگر مانعی در سر راه او قرار می گرفت، در آن گیر می کرد ونمی توانست با تفکر آن را از سر راه خود بردارد. برای مثال اگر دوات عروسک از مرکب خالی بود، همچنان به کار خود ادامه میداد یعنی قلم را در دوات می زد وبدون مرکب شروع به نوشتن می کرد.

عروسک خودکار

اولین چای ساز

ماشین خودکار بعدی چایی ساز بود؛ که چندی بعد ساخته شد؛ و با آن فرق می کرد. یعنی اکر کبریت نبود تا اجاق روشن شود، آب جوش نیامده ؛ زنگ نیز به صدا در نمی آمد. این دستگاه وقتی چای درست می کرد که کتری آماده باشد. خلاصه وقتی یکی از ملزومات نبود به کارش ادامه نمی داد. یعنی اعمالش منطقی بود.  به اصطلاح مجموعه یک گیت منطقی  AND بود. یعنی تازمانی که تمام مجموعه AND نمی شد چای آماده نمی شد. ربات چای ساز در سال ۱۹۰۲ ساخته شد.( از این دونمونه اخیر هیچ عکسی پیدا نشد. در صورتی که از آن ها تصویری به دست ما رسید، حتما برای شما در سایت خواهیم گذاشت).

مجموعه گسترده ماشین های خودکار

آنچه را که ماشین خودکار یا ربات میخوانیم تنها به انسان نماها خلاصه نمی شوند؛ بلکه اکثر آنچه اکنون در اطراف ماست ماشین خود کار هستند. مثلا ماشین لباس شویی، قهوه ساز، ماشین حساب ورایانه.

خصیصه های انسانی ربات

ربات های موبت و رتوت 

ماشینهای خودکار در کارخانه ها ومرکز تحقیقاتی بیشترین کاربرد خود را دارند. زیرا اصولا در جایی ازربات ها استفاده می شود که یا برای انسان خطرناک است؛ ویا انسان ازتوانایی آن در آن سطح عاجز!!!!!!؟؟؟ نمونه ای ازآن اتصال دهنده قسمت های مختلف در کارخانه های ماشین سازی است. گفتیم کارهای خطرناک!!! ((مـوبـت))  یکی از اولین ربات هایی است کـه بـرای این گـونه فـعالیت ها ساخته شد. دیگری (( رتوت)) است که برای جابه جا کردن میله های رادیواکتیو ساخته شد.

پیمایش فضا و دریا توسط ربات ها

البته ماشین های خوکار وربات ها پا را از این مرحله فراتر نهادند. (( لونا اوک هود)) اولین رباتی است که به دست بشر به خارج از جو فرستاده شد. این ربات که سطح ماه را می پیمود توسط مهندسان شوروی سابق به فضا فرستاده شد.البته این پیشرفت فقط به فضا نیزختم نشد. بلکه ربات ها اعماق دریاها نیز فرستاده شدند. یک بولدزر زیر دریایی به نام  N4 ساخته شد؛ که با دوربین های قوی خود در جلو وعقب می توانست حرکات خود را کنترل کند. هرچند هنوز آنچنان دارای قدرت تفکر در سطح هوش مصنوعی نبود.تسلیحات نظامی نیز از ربات ها بدون بهره نبوده اند. هواپیماهای بدون خلبان، موشک های کنترل شونده حرارتی و… مثال هایی از این نمونه اند.

هوش مصنوعی

هوش مصنوعی مهمترین مبحثی است که امروزه ذهن دانشمندان ودانش پژوهان را به خود مشغول کرده است. در ابتدا هوش مصنوعی برای بازی شطرنج مورد استفاده قرار گرفت. سپس از آنجا تعمیم یافت تا به اینجا رسید. هوش مصنوعی که شامل برنامه های سطح بالا ومدارات اجتماعی سیلیکونی است؛ می توانند بدون دخالت انسان برای خود فکر کنند و بیاموزند. حتی می توانندردر مواقع مورد نیاز از آن ها استفاده کنند.

رایانه ها

رایانه ها به هیچ وجه هوش مصنوعی نمی باشند. در واقع فقط می توان هوش مصنوعی را با کمک آنها ایجاد کرد.رایانه قادر است در مدت یک ثانیه میلیون ها پردازش را انجام دهد.اما به عواملی وابسته است. مثل درت سخت افزاری سیستم ونوع برنامه نوشته شده. در انتها این پردازش ها رابه صورت مفید طبقه بندی می کند.

فروش پیشرفته ترین نوع ربات به صورت زنده در تهران

 

 

 

 

 

برچسب ها:
بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مجله آنلاین نوجوانها

https://www.nojavanha.com 2020

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید