ماه مهر نزدیک است ، مراقب ستون فقراتت باش

ستون فقرات (1)-خبرشهریور ، ماه خرید مدرسه است و زمان آماده شدن برای اول مهر . نمی دانم خرید کرده ای یا قرار است از کیف پارسالت استفاده کنی ؟ هیچ می دانی داشتن کیف مناسب و درست نشستن پشت نیمکت های مدرسه باعث می شود انحراف ستون فقرات به وجود نیاید . آخر ، خیلی از دانش آموزان پسر و دختر کشورمان دچار انحراف ستون فقرات هستند و آنها اگر با این مشکل به سن سالمندی برسند ، خیلی اذیت خواهند شد . چندی قبل اعلام شد حدود شش درصد جمعیت کشور ما در سن نوجوانی دچار مشکلی به نام انحراف ستون فقرات می شوند . در سن سالمندی وقتی بدن افت می کند ، چنین کسانی مشکلات جدی پیدا می کنند .

مریم مراداف ، کارشناس ارشد فیزیولوژی ورزش می گوید : ساختمان ستون فقرات در سن پیش از بلوغ و کودکی شکل می گیرد و اگر قرار باشد مدام فشار مضاعفی به ستون فقرات وارد شود ، به انحراف ستون فقرات می انجامد . انحراف ستون فقرات دختر خانم ها به خاطر پوششی که دارند ، کمتر دیده می شود .

وی همچنین می گوید : معمولا وسایل اضافی بر روی یک شانه انحراف شانه ایجاد می کند و دخترها بیش تر دچار آن می شوند ، چون وسایل بیش تری را بر می دارند .

 Spinal_Column1-خبر

این کارشناس برای خرید کیف توصیه می کند : سایز کیف باید با سایز بدن دانش آموز متناسب باشد ( حدودا” 10 درصد وزن شخص ) بند نازک اصلا مناسب نیست و بندهای کیف و کوله باید ضخیم و پهن باشند تا وزن را خوب تقسیم کنند . گاهی اگر وزن کیف سنگین است باید این وزن تقسیم شود و بخشی از وسایل را مثلا” در کلاسور بگذارند . کلا” بهتر است اگر وزنی را حمل می کنیم ، آن را به دو قسمت مساوی تقسیم کنیم .

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
تصویر محبوبی که در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود

خیلی از خانواده ها معتقدند که به خاطر برنامه های فشرده در مدرسه ها ، دانش آموزان مجبورند کلی کتاب و دفتر با خود به مدرسه ببرند و هیچ توجهی به حجم کیف دانش آموزان نمی شود .

قوز نکنیم

بخشی از مشکلات به سنگینی کیف ربطی ندارد ، درست نشستن در سر کلاس هم مهم است . دانش آموز باید پشت نیمکت درست بنشیند و قوز نکند .

مراداف می گوید : نوجوانان جهش رشدی دارند . آنها از رشد ناگهانی خود ، آگاه نیستند و رشدشان غافلگیر کننده است و در این هنگام بدنشان را ناخودآگاه خمیده نگه می دارند .

او می گوید : نوجوانان باید بدانند انحراف ستون فقرات در سن بالا ؛ سبب کمردرد و گردن درد شدید خواهد شد .

این کارشناس به صندلی ها هم اشاره می کند و می گوید : باید صندلی ها طوری باشند که گودی کمر را پر کنند . باید پاها موقع نشستن پشت نیمکت آویزان نباشند و پاها به زمین برسد یا زیر پایی مناسب وجود داشته باشد .

او توصیه می کند : وقتی روی زمین می نشینیم و درس می خوانیم نباید روی کتاب خم شویم و باید کتاب را بالا نگه داریم و ستون فقرات خم نشود .

ماه مهر نزدیک است … مراقب ستون فقراتت باش !

 

                                                                                                                                  منبع : همشهری

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *