نگاهی به مجسمه داوود، اثر میکل آنژ

مجسمه داوود اثر میکل آنژ
مجسمه داوود یکی از آثار هنرمند بزرگ ایتالیایی میکل آنژ است. مجسمه داوود در سال 1504 میلادی و در زمانی که میکل آنژ فقط 29 سال داشت تکمیل شده است.  هر ساله بیش از 8 میلیون نفر از این شاهکار دیدنی که از سنگی یک پارچه آفریده شده است دیدن می کنند.

ارتفاع مجسمه داوود

ارتفاع این تندیس بیش از 5 متر و وزن آن حدود 5660 کیلوگرم است. میکل آنژ کار خود را روی تخته سنگی آغاز کرد. قبل از میکل آنژ دو مجسمه ساز دیگر سعی به تراش آن کرده بودند ولی موفق نشده بودند؛ و این سنگ 10 سال بی استفاده مانده بود.

این تندیس شخصیت حضرت داوود (ع) را نشان می دهد؛ که بر اساس روایات مذهبی در میدان جنگ و با پرتاب سنگ یکی از ستمگران زمان یعنی جالوت را از پای در آورد.

 

ارتفاع مجسمه داوود اثر میکل آنژ

بزرگی مجسمه به خاطر کلیسایی است که قرار بود این مجسمه در آن قرار گیرد . به این ترتیب در زیر گنبد بلند کلیسا عظمت داوود نیز به نمایش در می آمد.

داستان ساخت مجسمه حضرت داوود

در سال 1501 ، دولت شهر فلورانس میکل آنژ را مأمور ساخت این تندیس کرد را به عنوان بخشی از مجموعه مجسمه هایی برای قراردادن در زیر گنبد کلیسای جامع فلورانس بسازد . 

اما پس از اتمام آن ، حامیان میکل آنژ چنان تحت تأثیر زیبایی مجسمه داوود قرار گرفتند که تصمیم گرفتند آن طرح را کنار بگذارند و آن را در جایی قرار دهند که از نزدیک قابل دیدن باشد .

پس از بحث و گفتگوهای طولانی مجسمه حضرت داوود را در خارج از دفاتر دولتی فلورانس نصب کردند  که این کار باعث ایجاد وحدت در اذهان عمومی شد.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
دیوارهای خیابان به جای بوم نقاشی

هرکول یا داوود

اعتقاد بر این است که میکل آنژ تندیس داوود  را بر اساس تصاویر هرکول ، قهرمانی که با تاریخ  شهر فلورانس دارد ساخته است. نشان هرکول  قرن ها حتی بر روی سکه های فلورانس وجود داشت.

از زمان ساخت این تندیس در اوایل قرن شانزدهم ، هنرمندان و متخصصان هنر به طور یکسان این اثر را تحسین کرده اند. 

جورجیو وازاری ، هنرمند ، نویسنده و مورخ خاطرنشان کرده است :

هیچ اثر هنری دیگری از هر نظر با مجسمه داوود برابر نیست ، میکل آنژ آن را با چنین تناسب ، زیبایی و برتری تمام کرد.

از آنجایی که مجسمه داوود  یکی از محبوب ترین آثار هنری جهان است؛ نمونه های آن بر روی تی شرت ها ، پد های ماوس و تقریباً هر رسانه ای که تصور کنید دیده می شود .  حتی ماکت های تمام اندازه ای نیز از این مجسمه در بعضی شهرها وجود دارد.

این تندیس در جریان شورش سال ۱۵۷۱ آسیب دید، از این روی به گالری آکادمی هنرهای فلورانس انتقال یافت و تاکنون در آن مکان قرار دارد.

5/5 - (2 votes)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *