,
مجسمه داوود

مجسمه عظیم داوود یکی از آثار هنرمند بزرگ ایتالیایی میکل آنژ است. مجسمه داوود در سال ۱۵۰۴ میلادی و در زمانی که میکل آنژ فقط ۲۹ سال داشت تکمیل شده است و هر ساله بیش از ۸ میلیون نفر از این شاهکار دیدنی که از سنگی یک پارچه آفریده شده است دیدن می کنند.

ارتفاع مجسمه داوود

ارتفاع این تندیس بیش از ۵ متر و وزن آن حدود ۵۶۶۰ کیلوگرم است. میکل آنژ کار خود را روی تخته سنگی آغاز کرد که قبل از او دو مجسمه ساز دیگر سعی به تراش آن کرده بودند ولی موفق نشده بودند و این سنگ ۱۰ سال بی استفاده مانده بود. این تندیس شخصیت حضرت داوود (ع) را نشان می دهد که بر اساس روایات مذهبی در میدان جنگ و با پرتاب سنگ یکی از ستمگران زمان یعنی جالوت را از پای در آورد.

بزرگی مجسمه به خاطر کلیسایی است که قرار بود این مجسمه در آن قرار گیرد و به این ترتیب در زیر گنبد بلند کلیسا عظمت داوود نیز به نمایش در می آمد . در سال ۱۵۰۱ ، دولت شهر فلورانس میکل آنژ را مأمور ساخت این تندیس را به عنوان بخشی از مجموعه مجسمه هایی برای قراردادن در زیر گنبد کلیسای جامع فلورانس بسازد . 

اما پس از اتمام آن ، حامیان میکل آنژ چنان تحت تأثیر زیبایی مجسمه داوود قرار گرفتند که تصمیم گرفتند آن طرح را کنار بگذارند و آن را در جایی قرار دهند که از نزدیک قابل دیدن باشد . پس از بحث و گفتگوهای طولانی داوود را در خارج از دفاتر دولتی فلورانس نصب کردند  که این کار باعث ایجاد وحدت در اذهان عمومی شد

هرکول یا داوود

اعتقاد بر این است که میکل آنژ تندیس داوود  را بر اساس تصاویر هرکول ، قهرمانی که با تاریخ  شهر فلورانس دارد ساخته است . نشان هرکول  قرن ها حتی بر روی سکه های نیز فلورانس وجود داشت

از زمان ساخت این تندیس در اوایل قرن شانزدهم ، هنرمندان و متخصصان هنر به طور یکسان این اثر را تحسین کرده اند. جورجیو وازاری ، هنرمند ، نویسنده و مورخ خاطرنشان کرده است : “هیچ اثر هنری دیگری از هر نظر با آن برابر نیست ، میکل آنژ آن را با چنین تناسب ، زیبایی و برتری تمام کرد.”

ا ز آنجایی که مجسمه داوود  یکی از محبوب ترین آثار هنری جهان است ،نمونه های آن بر روی تی شرت ها ، پد های ماوس و تقریباً هر رسانه ای که تصور کنید دیده می شود .  حتی ماکت های تمام اندازه ای نیز از این مجسمه در بعضی شهرها وجود دارد.

برچسب ها:
بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید