همه چیز در باره مجموعه داستان های تن تن ومیلو +دانلود کتاب وکارتن

تن تن و میلو

دنیای پر از رمز و راز داستان های تصویری تن تن ومیلو

سالها پیش که بازی های سرگرم کننده دیجیتالی امروز وجود نداشتند هیجان انگیز ترین تفریح نوجوان ها خواندن کتاب های داستان تن تن و میلو بود . نوجوان ها تابستان که می شد کتابهای تصویری تن تن را به دست می گرفتند و زیر باد خنک پنکه سرگرم دنیای عجیب این خبرنگار جوان می شدند .آن ها به عصبانیت‌ها و دشنام‌های کاپیتان هادوک می‌خندیدند به تن تن و میلو افتخار می‌کردند. از خنگ‌ بازی‌های دوپونت و دوپونط عصبانی می‌شدند،. مجذوب حواس پرتی‌های پروفسور تورنسل می‌شدند. بی‌صبرانه منتظر زنگ خوردن تلفن کاخ مولینسار و پاسخ نستور می‌ماندندو از راستاپاپولوس می‌ترسیدند……

تن تن و میلو

آشنایی با شخصیت های کتاب تن تن ومیلو

اسم شخصیت اصلی این داستان پر ماجرا، تن تن است که البته بیشتر از یک اسم است . تن تن یک دنیا است ، یک اسطوره یا یک حماسه ! تن تن از ضمیر ناخودآگاه هرژه نویسنده داستان های تن تن پدید آمده است. ماجراها به قدری جذاب و دوست داشتنی است که همه افراد بین 7 تا 77 سال عاشق خواندن آن هستند . همه دوست دارند یا به جای تن تن بودند یا در دنیایی خطرناک و پر ماجرای تن تن بودند. در این داستان تن تن جوانی خبرنگار است که با کمک هوش و ذکاوتی که دارد سعی در حل معما های اطراف خود می کند. در این راه با افراد عجییب آشنا می شود و در مکان های عجیبی سفر می کند تا معما های پیچیده را حل کند .

میلو

میلو 

برفی ، یا میلو اسم سگ باهوش تن تن است که همیشه همراه و یاور تن تن در این ماجراها بوده است . هرژه خالق تن تن،  ایده طراحی این شخصیت را از سگ زنش  به وام گرفته است .   درکتاب های  انگلیسی اسم سگ تن تن برفی (snowy) است. اما در زبان فرانسوی به عنوان میلو شناخته می شود. در برخی از بخش های داستان به نظر می رسد که میلو و تن تن با هم حرف می زنند و در حال مکالمه هستند . طبیعتا این واقعی به نظر نمی رسد. تن تن حرف های میلو را نمی فهمد اما ظاهرا میلو حرف های تن تن را می فهمد و به آن ها پاسخ می دهد . میلو یک شخصیت دوست داشتنی و وفادار به تن تن است .

کاپیتان هادوک

ماجراهای تن تن

کاپیتان هادوک 

کاپیتان هادوک یکی از بامزه ترین و دوست داشتنی ترین شخصیت های ماجر های تن تن  است .یک کاپیتان دریایی پیر با خلق و خوی بد . معروف ترین تکه کلام او هم (( هزاران بار لعنت به دل سیاه شیطون)) است . کاپیتان هادوک یک دریا نورد و ملوان کهنه کار است که بیش از 20 سال دریانوردی کرده است ، اسم کوچک هادوک، آرچیبالد است و او از اینکه فامیلش را به اشتباه صدا بزنند متنفر است . کاپیتان هادوک ذاتا احساسی و خشن است اما با قلب طلایی و مهربانش ، همیشه به دنبال کمک به ادم های ضعیف است .در یکی از ماجرا جویی ها، تن تن با او اشنا می شودند و دوستان صمیمی هم می شوند.

پرفسور کالکلوس در ماجرای تن تن

پرفسور کالکلوس

پرفسور کالکلوس ، یک مخترع نابغه است که مشکل کم شنوایی دارد . این پرفسور باهوش در خیلی از قسمت های ماجرهای تن تن حضور دارد و با اختراعات عجیب غریبش خواننده ها را شگفت زده می کند . اسم پرفسور ،تریفون است . هرژه این اسم را از اسم نجاری که می شناخت برای  این شخصیت انتخاب کرده است ، در بعضی ازکتابهای  های فارسی اسم پرفسور کالکلوس به تورنسول تغییر داده  شده است . پرفسور شخصیت آرام و نابغه ای دارد وبا  بسیار از اختراعاتش به کمک تن تن آمده است . کم شنوایی پرفسور در این داستان به یک نوع طنز و شوخ طبعی تبدیل شده است و در بعضی از جاهای داستان باعث می شود داستان خنده دار تر به نظر بیایید . پروفسور یک شخصیت شاعرانه و احساسی دارد و  حس شوخ طبعی اش  باعث شده که او را به یک شخصیت بامزه تبدیل کند.

دوپونت و دوپونه در کتابهای تن تن

دوپن و دوپونه

دو برادر که کارگاه هستند و در 20 کتاب  ماجرهای تن تن ظاهر می شوند . این دو برادر در داستان سیگارهای فرعون، تن تن را به اشتباه دستگیر می کنند و همین امر هم باعث اشنا شدن با دو شخصیت ساده لوح و با نمک در دنیایی تن تن می شود. همان طور که در بالا گفته شد این برادر دوقلو در اکثر داستان های تن تن وجود دارند و در بعضی از آن ها قهرمان داستان هستند . تنها راه شناخت این دو برادر از هم، سیبل های آن ها ست که کمی نوک سیبل هایشان با هم تفاوت دارند شخصیت آن ها بسیار بامزه و محتاط است . در بعضی  مواقع آن ها از سایه خود هم می ترسند . در بعضی از مواقع هم به شدت شجاع می شوند.

کمیک تن تن

هرژه شخصیت دوپن و دوپنه را از عمو و پدر خود الهام گرفته است .  پدر هرژه،  الکسیس رمی یک برادر دوقلو به نام لئون داشت که هردو به یک صورت لباس می پوشیدند و به یک صورت عصا و چتری همراه خود داشتند به همین علت دوپن و دوپونه همیشه عصا به همراه خود دارند. در بعضی ترجمه ها این اسامی به صورت دوپونت و دوپونط هم دیده می شود .

کاستافیوره و تن تن

دوشیزه کاستافیوره

دوشیزه بیانکا کاستافیوره  به دلیل ارتباطش با سالن اپرای La Scala در میلان به “بلبل میلانی” نیز معروف است. دوشیزه کاستافیوره شدیدا به اپرا علاقه دارد و او در بسیاری از سالن ها اجرا داشته است و در قسمت های از ماجرا های تن تن او نیز حضور دارد . همچنین دوشیزه کاستافیوره یک مدل و هنرمند با صدای تیز و رسا است که در قسمتی هم که طنز ماجرا بیشتر است ، فکر می کند که کاپیتان هادوک عاشق او شده است . اما هادوک از صدای بلند و جیغ مانند دوشیزه همیشه فراری است . هرژه در دهه 1950 شخصیت دوشیزه کاستافیوره را از روی یک مدل به نام ماریا کلاس ایده برداری کرد. این مدل هم چنان در در میلان، نیویورک، شیکاگو، لندن و پاریس تحسین جهانی را به دست آورد.

راستاپوپولوس

رابرت راستاپوپولوس

راستاپوپولوس یک شخصیت بسیار پلید ، نابغه ، دشمن خیر و مانند یک کوسه در دریا های عمیق است . راستاپوپولوس یک شیطان به تمام معناست و تن تن تلاش های بسیاری برای دستگیر کردن و به دام انداختن او کرده است ، او در داستان های مختلف تن تن با لباس ها و شمایل مختلفی ظاهر می شد. او ابتدا در صنعت سینما کار می کرد و در زمینه فروش مواد مخدر و قاچاق فعالیت  بسیار بالایی داشت . در واقع در داستان نیلوفر آبی هویت واقعی او برای تن تن فاش می شود . سر نخ بسیاری از اتفاقات و مشکلاتی که برای تن تن به وجود  آمد به راستاپوپولوس مربوط می شد. راستاپوپولوس در اکثر داستان های تن تن نقش دارد ولی بیشترین حضور او در داستان پرواز 714 است .

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
یقین به آخرت / مجموعه تلوزیونی روشنا

 

هرژه خالق تن تن

هرژه خالق بزرگ تن تن ومیلو

کتاب‌های مصور ماجراهای تن‌تن، توسط جورج رمی که با نام هنری هرژه (Hergé) شناخته می‌شد، خلق شدند. هرژه در سال 1907 متولد شد . در ابتدا او تصویرگر یک مجله پیشاهنگی بود و اولین کار خود را به نام تو تو در آن جا منتشر کرد  از مجموعه کمیک‌های تن تن ، به عنوان یکی از محبوب‌ترین کمیک‌های اروپایی قرن بیستم یاد می‌شود.  این مجموعه به بیش از ۷۰ زبان مختلف در دنیا ترجمه شد و بیش از ۲۰۰ میلیون نسخه از کتاب‌های ماجراهای تن‌تن، در سرتاسر دنیا به فروش رفت.  شهرت این شخصیت داستانی به جایی رسید  که مجسمه ساز معروف ژاپنی ،مجسمه تن تن و سگش میلو را ساخت .

مجسمه تن تن

اما داستان موفقیت هرژه و سری کمیک شگفت انگیزش به همین جا ختم نشد . در سال 1964 تن تن به سینما راه یافت و بازیگر معروف آن دوران یعنی ژان پیرتالبوت به جای نقش تن تن در پرده بزرگ سینما ها بازی کرد . بعد ها حتی انیمیشن و کارتون تن تن هم ساخته شد.  برنامه‌های رادیویی، تئاتر، سریال تلویزیون و فیلم سینمایی نیز بر اساس این شخصیت ساخته شده است.تن‌تن برای اولین بار در ۱۰ ژانویه سال ۱۹۲۹ در مجله Le Petit Vingtième، ضمیمه مخصوص کودکان و نوجوانان روزنامه بلژیکی  Le Vingtième Siècle، چاپ شد. موفقیت این کمیک، باعث شد که پای تن‌تن به بزرگ‌ترین روزنامه بلژیک یعنی Le Soir باز شود. در نهایت هرژه مجله تن‌تن را تاسیس کرد که به موفقیت فوق‌العاده‌ای دست پیدا کرد. در سال ۱۹۵۰، هرژه استودیوهای هرژه را تاسیس کرد. اولین داستان تن‌تن،«تن تن در شوروی» نام داشت که هفته‌ای یک صفحه در سال ۱۹۲۹ به صورت سیاه و سفید چاپ می‌شد. به غیر از تن‌تن در شوروی، هشت کتاب دیگر این مجموعه نیز به صورت سیاه و سفید چاپ شدند و بعدها نسخه‌های رنگی‌ آنها ساخته شد.

کمیک تن تن و میلو

سالیان سال  هرژه به نوشتن سری های جدید تن تن ادامه داد تا سال 1983،  در سن 75 سالگی درگذشت . اخرین نسخه ناتمام هرژه از سری کتاب های ماجرا های تن تن ، هنر الفبا بود . خیلی از هنرمندان و نویسنده های بزرگ تلاش کردند که اخرین  کارهنری  هرژه را تمام کنند و سری کتاب های تن تن را به پایان برسانند ، اما هنر قوه تخیل هرژه کجا و هنر دست نویسندگان مشهور کجا!  بعد از مرگ هرژه در سال 2009 در شهر لوون لنوو موزه هرژه بزرگ برپا شد و اکثر اثار قدیمی و نسخه های اصلی کتاب ها و کمیک های او را به این موزه بردند .

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
تبدیل کتاب های قدیمی به مجسمه های زیبا و خاطره برانگیز

برخی شخصیت‌های فرعی 

داستان کمیک‌های تن‌تن،‌ در قرن بیستم جریان دارد. قهرمان داستان، خبرنگاری جوان با نام تن‌تن است. میلو، سگ باوفای تن‌تن هم همیشه در تمام داستان‌ها، همراه او است.  ماجراهای تن‌تن، شخصیت‌های فرعی بسیار زیادی دارد که از لحاظ شخصیت‌پردازی حتی برخی اوقات از شخصیت‌های اصلی هم قوی‌تر هستند که یکی از مهم‌ترین دلایل موفقیت این مجموعه کمیک‌ها، شخصیت‌های دوست‌داشتنی و فوق‌العاده آن هستند. ژانرهای مختلفی مانند تریلرهای سیاسی،‌ علمی تخیلی، رازآلود و حتی فانتزی درونمایه داستانی هر یک از کتاب‌های این مجموعه هستند و همین تنوع است که باعث شده ماجراهای تن‌تن هرگز تکراری نشوند. هرژه در سال ۱۹۶۶ در مصاحبه‌ای در رابطه با ایده شکل گرفتن شخصیت تن‌تن گفت:

ایده شخصیت تن‌تن و ماجراهای مختلفی که برای وی اتفاق می‌افتد، در پنج دقیقه به سراغ من آمد. ابتدا من یک طراحی اولیه از این شخصیت روی کاغذ کشیدم. شخصیتی که درباره‌اش هیچ پیش‌زمینه ذهنی نداشتم. شاید تن‌تن، کسی بود که من زمانی که بچه بودم،‌ دوست‌ داشتم در بزرگسالی شبیه او شوم.

تن تن در ۲۴ ماجرای خود، به نقاط بسیار زیادی سفر کرده است و تقریبا داستان هرکدام از کتاب‌های تن‌تن، در یک مکان جدید رخ داده است. از مکان‌های واقعی مانند کونگو، ایالات متحده، مصر، هند، چین و انگلستان گرفته تا کشورهای ساختگی مانند جمهوری سن تئودوروس در آمریکای لاتین، کشور اروپای شرقی سیلداویا و ایالت فاشیستی بوردوریا (که توسط ماستلر، شخصیتی که تلفیقی از هیتلر و موسولینی بود، اداره می‌شد.) از این پس قصد داریم به طور هفتگی، به ترتیب سال انتشار، نگاهی به تمام کتاب‌های ماجراهای تن‌تن داشته باشیم.

کتاب های تن تن و میلو

فهرست کامل ۲۴ کتاب تن‌تن ومیلو 

۱. تن‌تن در شوروی (۱۹۲۹)۲. تن‌تن در کنگو (۱۹۳۱)۳. تن‌تن در آمریکا (۱۹۳۲)۴. سیگارهای فرعون (۱۹۳۴)۵. گل آبی (۱۹۳۶)۶. گوش شکسته (۱۹۳۷)۷. جزیره سیاه (۱۹۳۸)۸. عصای اسرار آمیز (۱۹۳۹)۹. خرچنگ پنجه طلایی (۱۹۴۱)۱۰. ستاره اسرار آمیز (۱۹۴۲)۱۱. راز اسب شاخدار (۱۹۴۳)۱۲. گنجهای راکام (۱۹۴۴)۱۳. هفت گوی بلورین (۱۹۴۸)۱۴. معبد خورشید (۱۹۴۹)۱۵. سرزمین طلای سیاه (۱۹۵۰)۱۶. هدف کره ماه (۱۹۵۳)۱۷. روی ماه قدم گذاشتیم (۱۹۵۴)۱۸. ماجرای تورنسل (۱۹۵۶)۱۹. کوسه‌های دریای سرخ (۱۹۵۸)۲۰. تن‌تن در تبت (۱۹۶۰)۲۱. جواهرات کاستافیوره (۱۹۶۳)۲۲. پرواز شماره ۷۱۴ (۱۹۶۸)۲۳. تن‌تن و پیکاروها (۱۹۷۶)۲۴. تن‌تن و هنر الفبا (۱۹۸۶ چاپ اولیه، ۲۰۰۴ چاپ کامل)

کارتن تن تن ومیلو

کارتون تن تن و میلو

کارتون های تن تن نیز جذابیت خاصی دارند شما می توانید مجموعه این کارتون ها را از این جا ببینید .

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
معرفی کتاب «سفر به روایت سرفه‌ها»

انمیشین سه بعدی تن تن

ماجراهای تن‌تن: راز اسب شاخدار (به انگلیسی: The Adventures of Tintin: The Secret of the Unicorn) نام یک فیلم پویانمایی رایانه‌ای سه‌بعدی در ژانر ماجراجویی ساخت سال ۲۰۱۱ است که بر اساس مجموعه کتاب‌های معروف «ماجراهای تن‌تن و میلو» اثر هرژه ساخته شده‌است. کارگردان این فیلم استیون اسپیلبرگ، نویسندگان آن استیون موفات، ادگار رایت و جو کرنیش و تهیه‌کنندهٔ آن نیز پیتر جکسون است. داستان این فیلم ترکیبی از سه کتاب «خرچنگ پنجه‌طلایی» (۱۹۴۱)، «راز اسب شاخدار» (۱۹۴۳) است و «گنج‌های راکهام» (۱۹۴۴) ماجرای قسمت بعدی آن می‌باشد.استیون اسپیلبرگ که شخصاً یکی از طرفداران پروپاقرص ماجراهای تن‌تن و میلو به‌شمار می‌آید، پیش از مرگ هرژه، خالق تن‌تن در سال ۱۹۸۳ میلادی حق تولید فیلم از داستان‌های وی را خرید.

این فیلم جذاب را از این جا می توانید ببنید .

قدم زدن در بروکسل با تن تن

در 30 سال گذشته ، شهر بروکسل  پایتخت بلژیک ، یکی از مهم ترین اثار کمیک جهان  یعنی تن تن را در جای جای شهر به صورت مجسمه ، نقاشی و … به نمایش در آورده است ،  در اویل سال 1990مسئولین این شهر با نصب پوستر و نقاشی دیوار ها به شدت مخالف بودند چون بعد از اینکه پوستر ها را کنده می شد  چهره شهر زشت می شد .اما دوستداران تن تن توانستند با تلاش هایی  موفق شدند که اثار هنری و کارهای خلاقانه ای  زیادی را به شهر بازگردانند . یکی از این آثار هنری ، ماجرهای تن تن بود که به صورت نمادها ، مجسمه ، نقاشی ، پوستر و … در این شهر به نمایش گذاشته شد. در پایین چند نما از این شهر شگفت انگیز را می بینید.

بروکسل

نقاشی دیواری تن تن 

این نقاشی به مناسبت صدمین سالگرد تولد هرژه بر روی یکی از دیوار های شهر کشیده شده است. تصویر نمایی از کتاب  تن تن در آمریکا رانشان می دهد که در سال 1932 منتشر شده است .

نقاشی تن تن

تن تن برفراز شهر

یکی از معروف ترین سازه های بروکسل ، این سازه بزرگ است که در سال 1985 بر روی ساختمان لومبارد نصب کردند ، این نماد تن تن و میلو و به شدت زیبا و شگفت انگیز  است .

تن تن بر فراز شهر

مغازه تن تن

در یکی  از خیابان ها ی شهر  یک مغازه بسیار بزرگ و پر از جنس ها و مجسمه های تن تن و ماجراجویی هایش است که شما می توانید هر کدام را که دوست داشتید خریداری کنید و به عنوان کادو یا سوغات برای خود به خانه ببرید.

خرید تن تن

هتل آمیگو

شاید برایتان جالب باشد که در این شهر بسیار زیبا هتلی وجود دارد که اکثر اتاق هایش با وسایل تن تن و ماجرا های اتفاق افتاده در این داستان ها ، تزیین شده است .

هتل تن تن

نمادهای زیادی از تن تن و میلو به همراه شخصیت های این داستان ها در این شهر دیده می شود که نمونه های دیگرش را در زیر می بینید

امیر حسین رادفر

3/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *