محققان برای اولین بار از اتفاقات مغز نوجوانان مطلع می‌شوند

اخبار

دانشمندان دانشگاه کمبریج تحقیقات پرهزینه ای را برای درک نحوه کارکرد مغز نوجوانان آغاز کردند تا دریابند که مغز آنها از زمان نوجوانی تا زمانی که به یک جوان بالغ تبدیل می شوند چه تغییراتی می کند.

دانشمندان کمبریج مغز 300 نفر 14 تا 24 ساله را طی چندین سال اسکن می کنند تا به بررسی تغییرات مغز آنها با افزایش سن بپردازند.

عملکرد نوجوانان معمولا از روی انگیزه های آنی و بدون فکر قبلی است ، آنها روحیه جدلی و کج خلق دارند.

اد بولمور استاد روانپزشکی دانشگاه کمبریج اعتقاد دارد که سیم کشی مغز همزمان با حرکت از دوران نوجوانی به دوران بزرگسالی تغییر می کند که این امر در نهایت موجب کنترل احساسات شده و کمتر احتمال انجام هرکاری بدون فکر و انگیزه را فراهم می کند.

وی گفت: اسکن های ام آر آی به ما تصاویر خوبی از چگونگی تغییر آناتومی مغز در دوره رشد ارائه می کند ، ما به طور خاص به این موضوع علاقمند هستیم که چگونه بافت مرکز مغز که به آن ماده سفید گفته می شود در دوره رشد تغییر می کند.

بالمور اعتقاد دارد که تغییرات ماده سفید ، کابلهای ارتباطی بین سلولهای مغزی توانایی مغز را برای از پیش فکر کردن بالا می برد.

وی توضیح داد که تغییرات سیم کشی مغز به تغییرات احساسی ، رفتاری و شناختی مرتبط می شود . این تغییرات از طریق آزمایش هایی که رفتارهای مختلف را ارزیابی می کند قابل اندازه گیری خواهد بود.

این پژوهشگر از دانشگاه کمبریج تأکید کرد: فکر می کنم ما قرار است فرآیند تصمیم گیری را در نوجوانان کشف کنیم ، این فرآیند به واسطه ملاحظات کوتاه مدت ، وضعیت های آنی احساسی و گذشته نزدیک تحریک می شود.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
کتابخانه ملی مجازی کودک و نوجوان راه اندازی شد!

نخستین فردی که اسکن های ام آر آی را انجام داد ، دختر 16 ساله ای بود که دچار تغییر حالت می شد.

سامانتا در این رابطه گفت: وقتی 15 یا 16 ساله بودم به بزرگترین تغییر خود پی بردم ، من به جای این که همواره شاد باشم ، همواره خشمگین بودم و بحث و جدل می کردم ، اما امروز همه چیز درباره من متفاوت است.

بکی اینکستر ،عصب شناس و مدیر پروژه دانشگاه کمبریج اظهار داشت : همه ما در چنین شرایطی قرار داشتیم ، شرایطی که بسیار عجیب، پیچیده و گیج کننده است ، بنابراین ابراز احساسات برای افرادی که در این دوره سنی قرار دارند دشوار است.

وی افزود: ما با استفاده از تصویربرداری و سایر ابزارها می توانیم ویژگیهای مغز نوجوانان را بررسی کرده و بفهمیم که مغز آنها تا تبدیل شدن به یک جوان بالغ چقدر تغییر می کند.

این تحقیقات با بودجه 5.4 میلیون پوندی با حمایت ولکام تراست انجام می شود.

                                                                        منبع : خبرگزاری مهر

 

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *