,

به نظر شما مخترع لامپ چه کسی است ؟

با اختراع برق، دانشمندان به این فکر افتادند که از این اختراع در شب نیز استفاده کنند. آن ها در طول چندین سال، تلاش کردند لامپ را اختراع کنند.

مخترع لامپ

هامفری دیوی، مخترع انگلیسی، در سال ۱۸۰۱ لامپ گداخته و در سال ۱۸۰۹ لامپ قوسی را ساخت. در سال ۱۸۳۵، جیمز بومن لیندسی مخترع اسکاتلندی یک لامپ الکتریکی ثابت را اختراع کرد. در سال ۱۸۴۰، وارن دولارو دانشمند انگلیسی نیز لامپی را عرضه کرد. تا سال ۱۸۸۴ محققین و دانشمندان زیادی برای اختراع و بهبود لامپ آزمایش های بسیاری را انجام دادند. اما میان این افراد ژوزف ویلسون سوآن مخترع انگلیسی در سال ۱۸۵۰ شروع به آزمایش طرح های مختلف لامپ کرد.

مخترع لامپ

گیاهان درخشان به جای لامپ روی میز کار شما در آینده نزدیک!

خاموش و روشن کردن لامپ با یک پلک زدن!

لامپ خلاقانه و جالبی که کلیدش در هوا معلق است!

لامپ هایی از جنس میوه و سبزیجات!

او در ۱۸ دسامبر ۱۸۷۸، لامپی را طی یک سخنرانی در نیوکاسل ارائه کرد که خیلی زود توجه جهانیان از جمله ادیسون را به خود جلب کرد. سوآن امتیاز لامپ را تنها در سال ۱۸۸۰ کسب کرد که در همان سال منزل وی در انگلیس اولین خانه در جهان بود که با نور لامپ روشن شد.

ادیسون در سال ۱۸۷۸ برای آن که بتواند یک لامپ خوب و موثر بسازد وارد یک رقابت شد تا این که با کمک فرانسیس آپتون در تاریخ ۲۲ اکتبر ۱۸۷۹ به پیشرفت مهمی دست یافت. لامپ او به طور مداوم به مدت ۱۳ ساعت کار کرد. ادیسون حق انحصاری اختراع را در ۴ نوامبر ۱۸۷۹ به ثبت رساند.

ادیسون آزمایشات را ادامه داد و تا پایان سال ۱۸۸۰ لامپ های وی تا ۶۰۰ ساعت کار می کردند. در نهایت این مدت زمان به ۱۲۰۰ ساعت رسید.

لامپ های سوآن و ادیسون

ادیسون می خواست از لامپ استفاده مالی ببرد ولی سوآن از ادیسون به دلیل تقلید شکایت کرد و در این ادعا برنده شد. ادیسون مجبور شد برای پرداخت  بخشی از غرامت، سوآن را به عنوان شریک وارد پروژه کند که بعدها او را وارد شرکتی کرد که به نام جنرال الکتریک مشهور شد.

لامپ نمکی جایگزین لامپ های برقی!

کم‌مصرف‌ترین لامپ جهان ساخته شد!

در سال ۱۸۸۳ اداره ثبت اختراع آمریکا حکم داد که اختراع ادیسون بر اساس اختراع ویلیام سوایر است و فاقد اعتبار. این ادیسون نبود که ایده را دزدیده بود: موارد بسیاری از افراد مختلف تقریبا همزمان به یک مفهوم فکر می کردند. شکی نبود که ادیسون چند ایده برای طراحی لامپ خود را از طرح سوآن قرض گرفته است.

ادیسون در واقع فرد تنبلی نبود. ۱۰۹۳ اختراع را به ثبت رساند که از میان آن ها می توان به راه آهن برقی و دوربین متحرک اشاره کرد. زمانی که ادیسون از دنیا رفت برای تلفن، باتری، تلگراف، برق و چراغ الکتریکی اختراع ثبت کرده بود. همچنین ادیسون گفته است: «نبوغ، ۱% الهام و ۹۹% کار سخت است.» در جایی دیگر گفته است: «در این جا قانون خاصی وجود ندارد. تلاشمان را می کنیم تا کار انجام شود.»

و اینک یک سوال باقی ماند: مخترع لامپ کیست؟

طبق نظر افکار عمومی، ادیسون لامپ را اختراع کرده است ولی در حقیقت مخترع لامپ هامفری دیوی است.

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

برچسب ها:
4 دیدگاه تاکنون ثبت شده
 1. عماد شفیعی 5 روز قبل

  درواقع همزمان با دیوی الساندرو ولتا مخترع لامپ بوده که در این مقاله قید نشده

 2. Young she 2 سال قبل

  Very good .

 3. mahla 5 سال قبل

  خیلی خوب بودمرسی ازشما

 4. Young man 5 سال قبل

  مرگ بر آمریکا ..

  مرگ بر اینگلیس ..

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مجله آنلاین نوجوانها

https://www.nojavanha.com 2020

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید