مدت زمان هضم غذا

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

غذا (1)

همه ما در طول روز غذا می خوریم. ولی گاهی اوقات زود گرسنه می شویم و گاهی اوقات چندین ساعت طول می کشد تا احساس گرسنگی به ما دست دهد. زمانی که طول می کشد تا غذایی هضم شود بین افراد متفاوت است و تحت تاثیر میزان غذای مصرفی، ترکیب غذاها، فعالیت بدنی و سوخت و ساز بدن قرار دارد. بدن یک فرد بزرگسال سالم، غذا را بین 24 تا 72 ساعت هضم می کند. این کار با یک روند 6 تا 8 ساعته آغاز می شود که غذا به معده وارد می شود، از روده کوچک عبور می کند که بیشتر عمل هضم و جذب مواد غذایی در آن اتفاق می افتد. سپس غذا به سوخت تبدیل می شود. به راحتی نمی توان زمان دقیق هضم مواد مغذی را بیان کرد.

اگر چه برخی از غذاها مدت بیشتری نسبت به سایرین طول می کشند تا هضم شوند. روند تبدیل و مدت زمان هضم مواد غذایی به شرح زیر است:

کربوهیدرات های ساده

منبع اصلی سوخت بدن کربوهیدرات می باشد. بدن کربوهیدرات را هضم کرده و آن ها به گلوکز یا قند خون تبدیل می کند که برای انرژی مورد استفاده قرار می گیرد. کربوهیدرات ها زودتر از پروتئین و چربی در معده هضم می شود. بدن کربوهیدرات ساده را زودتر از کربوهیدرات پیچیده هضم می کند. انواع کربوهیدرات ساده مانند فروکتوز در میوه، ساکاروز یا قند و شکر روی میز، مالتوز که در ماء الشعیر و بعضی از میوه ها وجود دارد می باشد. کربو هیدرات ساده فقط به یک مرحله برای هضم نیاز دارد. به همین دلیل است که سریع تر هضم می شود. فروکتوز، گلوکز و مالتوز به طور مستقیم از طریق روده کوچک وارد جریان خون می شوند.  میوه و سبزی بین 20 تا 50 دقیقه طول می کشند تا هضم شوند.

کربوهیدرات پیچیده

غذا (3)

کربوهیدرات پیچیده یا نشاسته به چندین مرحله برای هضم نیاز دارد. بنابراین بسیار آهسته تر از کربوهیدرات ساده هضم می شود. کربوهیدرات پیچیده شامل سبزیجات نشاسته دار، سیزی، نان با دانه کامل و غلات می شود. آنزیم موجود در بزاق مولکول های کربوهیدرات پیچیده را به مالتوز (مولکول ساده تر و کوچک تر) می شکند. سپس آنزیم در روده کوچک، مولکول های مالتوز را به مولکول های فروکتوز تبدیل می کند که جذب خون می شود. خون، گلوکز را به کبد منتقل می کند. گلوکز در کبد خواه برای مصرف انرژی یا خواه برای مصرف بعدی ذخیره می شود. این نوع کربوهیدرات بین 1 ساعت تا 3 ساعت طول می کشد تا هضم شود.

پروتئین

پروتئین به زمان بیش تری نسبت به کربوهیدرات در معده نیاز دارد تا هضم شود. مولکول های بزرگ پروتئین در غذاهایی مانند گوشت، حبوبات و تخم مرغ وجود دارند. از آن جا که مولکول ها بزرگ هستند، زمان بیشتری طول می کشد تا آن ها را بکشند قبل از این که به عنوان سوخت مورد استفاده قرار گیرند. پروتئین بین 1.5 ساعت تا 5 ساعت طول می کشد تا هضم شود.

چربی

بدن انسان از چربی نیز به عنوان سوخت استفاده می کند. مولکول پروتئین به روده کوچک می رود. در آن جا آنزیم های بیشتری این مولکول ها را به آمینو اسید تبدیل می کند. چربی از معده و روده کوچک عبور می کند.چربی بسته به این که در چه نوع غذایی است بین 4 تا 15 ساعت طول می کشد تا هضم شود. به عنوان مثال چربی موجود در سیب زمینی آب پز 4 ساعت طول می کشد تا هضم شود. در حالی که چربی موجود در سیب زمینی سرخ کرده 15 ساعت طول می کشد تا هضم شود.

مسابقه.سایت نوجوان ها

طراحی سایت فروشگاه حرفه ای با هوشمند گستران😍 (کلیک کنید)

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
مُسکنی که بلای جان می شود

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *