, ,
,

هکرارسال ایمیل و پیام های کوتاه موبایلی در سال های اخیر در ایام نوروز روند روبه رشد بسیاری داشته است بطوریکه گسترش ارتباط مجازی در این ایام به ویژه در نوروز ۹۴ سبب شد تا هکرها در قالب پیام های تبریک نوروزی اقدام به تخلیه اطلاعات رایانه ها و تلفن های همراه کنند.

به گزارش ایرنا، این اقدام سبب شد تا مراکز و نهادهای مسوول از جمله پلیس فتا (فضای تولید و تبادل اطلاعات ناجا) با انتشار اطلاعیه ای به کاربران دراین زمینه هشدار دهد.

سرپرست اداره جرم یابی مرکز تشخیص و پیشگیری پلیس فتا در این زمینه از افزایش ایمیل های حامی ویروس های جاسوسی خبر داد و گفت:با توجه به ایام سال نو و ارسال ایمیل های تبریک، کاربران از کلیک بر روی ایمیل های ناشناس با عناوین تبریک سال نو خودداری کنند.

سرگرد حمید کیانی به کاربران تاکید کرد: از باز کردن ایمیل های ناشناس خودداری کنند، احتمال اینکه این ایمیل ها حاوی نرم افزارهای مخرب و جاسوسی باشند که از سوی هکرها ارسال شده باشد وجود دارد.

وی افزود: هکرها با شناسایی گروه های خاص و ساخت ایمیل نزدیک به ایمیل یک فرد آشنا با شما برنامه های مخرب خود را پیش می برند.

سرگرد کیانی ادامه داد: به عنوان مثال هکرها با تمرکز بر روی گروه خاصی مثل پزشکان، از ایمیل مشابه یک پزشک استفاده کرده و برای تعداد زیادی پزشک ایمیل حاوی نرم افزارهای مخرب و جاسوسی ارسال می کنند. لذا کاربران حتما به آدرس ایمیل توجه کنند و فریب شباهت را نخورند.

وی گفت: این حملات مخرب هکرها برای دیگر گروه های صنفی و شغلی نیز وجود دارد و تمامی کاربران باید مراقب ایمیل های تبریک سال نو باشند تا در دام هکرها نیفتند.

سرپرست اداره جرم یابی مرکز تشخیص و پیشگیری پلیس فتا ناجا از عموم کاربران خواست تا در صورت مواجه با موارد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرسCyberpolice.ir بخش مرکز فوریت های سایبری، لینک ثبت گزارشات مردمی به پلیس فتا اعلام نمایند.

پیشتر فرمانده انتظامی استان سمنان نیز تاکید کرده بود، شهروندان به هیچ وجه اطلاعات سفرهای نوروزی خود را در شبکه های اجتماعی و مجازی به اشتراک نگذارند تا در دام مجرمان سایبری گرفتار نشوند.

سردار محمدرضا میرزایی همچنین توصیه کرد:کاربران هنگام نقل و انتقالات مالی باید مراقبت های لازم را داشته باشند و از صفحه کلیدهای مجازی سایت های معتبر برای وارد کردن رمز و شماره کارت خود استفاده کنند.

پایگاه خبری سی نت برخی نیز از راهکارهای مقابله با ایمیل های هک شده را به شرح ذیل اعلام کرد:

۱- دوباره به کاربری ایمیلتان دسترسی یابید

هکرها معمولا پسورد کاربری شما را تغییر نمی دهند زیرا راهکارهای بسیاری برای ورود به حساب کاربری افراد وجود دارد.اما در برخی موارد هکرها بعد از ورود به ایمیل شما و ارسال یک ایمیل خالی به مخاطبانتان به سمت قربانی بعدی خود (که یکی از مخاطبانتان هستند) حرکت می کنند و در مرحله بعدی رمز عبور شما را عوض می کند.

اولین قدم هنگام عوض شدن رمز عبورتان این است که بتوانید دوباره به کاربری خود دسترسی یابید. این کار با استفاده از گزینه «رمز عبور خود را فراموش کرده ام» در بسیاری از سرویس های ارایه دهنده ایمیل انجام شدنی است.

۲- انتخاب رمز عبور جدید؛ دیگر رمزهای عبور ساده انتخاب نکنید

بهترین راه حل این است که در تعیین رمز عبور از تمامی کاراکترها شامل حروف بزرگ، حروف کوچک، اعداد، نشانه ها و حتی از کلید فاصله استفاده کنید.بعد از تغییر رمز عبور، به سراغ بخش تنظیمات تلفن و تبلت هایی بروید که به طور معمول ایمیل های خود را در آن باز می کنید و در آنها رمز عبور جدید را وارد کنید. توجه داشته باشید که عوض کردن مکرر رمز عبور ایمیل برای کامپیوترها و ابزارهایی که به طور عمومی استفاده می شوند یک عادت خوب محسوب می شود.

۳- بخش تنظیمات خود را چک کنید

با ورود به بخش تنظیمات حساب کاربری خود در ایمیل مطمئن شوید که هکرها هیچکدام از تنظیمات را تغییر نداده باشند. تغییر تنظیمات در آینده ورود هکرها را حتی در صورت تغییر رمز عبور آسان می کند.

۴- هک شدن خود را به تمامی مخاطبانتان اطلاع دهید

هکرها از ایمیل آدرس شما برای انتشار نرم افزارهای مخرب به مخاطبانتان استفاده می کنند. یک ایمیل حاوی پیام هشدار به دوستانتان ارسال کنید و به آن ها بگویید که اگر پیام مشکوکی از ایمیل شما دریافت کردند باید آن را نادیده بگیرند.

۵- یک رمز عبور را برای دو کاربری استفاده نکنید

اگر از یک رمز عبور برای دو کاربری مختلف استفاده کرده اید آن را عوض کنید.علت این است که در صورت هک شدن کاربری اول، هکری که رمز عبور شما را به دست آورده است می تواند با آگاهی از حساب کاربری آنلاین دیگرتان به آن دسترسی یابد.

۶- از یک اسکنر کرم استفاده کنید

هکرها از کرم های اینترنتی برای بدست آوردن شماره رمزهای ایمیل شما استفاده می کنند.

یکی دیگر از راه های انتقال کرم های اینترنتی به ایمیل شما ارایه یک لینک مخرب از سوی یک فرد ناشناس به آدرس ایمیل شماست. توجه کنید که ایمیل های ناشناس را باز نکنید.

اما راه حل صحیح استفاده از یک اسکنر کرم های اینترنتی است که معمولا در بسته های ضدویروس تعبیه شده است.

تفاوت اصلی بین کرم ها و ویروس های اینترنتی این است که ویروس ها به خودی خود تکثیر می شوند اما کرم ها معمولا به طور ناشناس در رایانه افراد باقی می ماند و در مواقع لازم به طور خودکار به کار می افتد.

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مجله آنلاین نوجوانها

https://www.nojavanha.com 2019

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید