مزایای پنهان سکوت

فواید سکوت متعدد است و بر جنبه های مختلف زندگی انسان تاثیر می گذارد. در حالی که برخی افراد از محیط ساکت خوششان نمی آید و آن را با تنهایی یکسان می دانند، برخی دیگر در انتظار فرصتی هستند تا در آن بتوانند با افکار خود تنها باشند. با اینکه ماندن در محیط ساکت به مدت طولانی خوب نیست اما سکوت کردن و ماندن در سکوت برای مدت کوتاه فوایدی از نظر فیزیولوژیک دارد.

فواید سکوت چیست؟

تقویت سیستم ایمنی بدن

پیشگیری از بروز حمله قلبی از طریق کاهش فشار خون

ارتقای وضعیت هورمونی بدن

تقویت عملکرد مغزی از طریق رشد سلول های جدید

نتایج مطالعه ای در سال ۲۰۱۳ نشان داده که دو ساعت سکوت می تواند موجب ایجاد سلول های جدید در ناحیه هیپوکامپوس شود. هیپوکامپوس بخشی از مغز است که با یادگیری،‌ حافظه و عواطف مرتبط است.

کاهش استرس از طریق کاستن سطح آدرنالین و کلسترول خون

مطالعه ای که در سال ۲۰۰۶ صورت گرفت، نشان داد دو دقیقه سکوت موجب رهایی بدن و خصوصا مغز از تنش می شود و نسبت به گوش دادن به موسیقی، آرام بخش تر است. این موضوع احتمالا با تغییر در وضعیت گردش خون در هنگام سکوت مرتبط است.

فواید سکوت در زمینه مهارت های فردی

سکوت ممکن است در زمینه های زیر کمک کننده باشد:

خلاقیت: اگر افکار بتوانند به جاهایی که می خواهند بروند، چه بسا قوه الهام گرفتن جوشش کند، راه حل مشکلات پیچیده ناگهان به ذهن خطور کند و یا روشی نوآورانه و خلاقانه در ذهن جرقه بزند.

آگاهی از خود و محیط: اگر در سکوت، احساس راحتی کنید، متوجه تغییر محسوسی در توانایی خود برای خودآگاهی بیشتر خواهید شد. به علاوه خواهید توانست دنیای پیرامون و محیط اطراف خود را بهتر درک کنید.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
چگونه به توصیه ها و نصیحت های ناخواسته پاسخ بدهیم؟

تامل: سکوت، امکان نوعی تامل را، که فراتر از خوداندیشی صرف است، فراهم می سازد. به علاوه سکوت، توانایی ایجاد ارتباط بین رشته های ارتباطی از هم گسیخته و نابه‌سامان را ارتقا می بخشد. پس از انجام مراقبه در سکوت، ممکن است برای بازسازی برخی روابط تیره و تار، برنامه ریزی برای اصلاح خودتان و رعایت یک سبک زندگی سالم تر انگیزه بیشتری پیدا کنید.

درمان بی خوابی: در مطالعه ای که در سال ۲۰۱۵ در نشریه پزشکی JAMA internal medicine آمریکا انتشار یافت سالمندانِ دچارِ بی خوابی، پس از گذراندن یک دوره مداخله شش هفته ای مراقبه و تمرکز از طریق بهبود کیفیت خواب و کاهش اختلال خواب در طول روز تسکین یافتند.

تفریح در سکوت

دوستی را برای قدم زدن در طبیعت انتخاب کنید و سعی کنید بخشی از راه را در سکوت متقابل قدم بزنید.

کسب آرامش از فواید سکوت

پیش از آن که برای شروع یک روز دیگر رختخواب را ترک کنید، پنج دقیقه را در سکوت دراز بکشید و از این فرصت برای یک بیداری تدریجی استفاده کنید. بگذارید افکارتان تمام وجودتان را در برگیرد، برای همه عزیزانتان دعای خیر کنید و برای روز پیش رو طلب برکت کنید.

سعی کنید در سکوت، نفس های عمیق بکشید. این کار به شما کمک می کند که ذهن خود را آرام کنید.

انجام مراقبه چه در نوع ساده و چه از انواع پیچیده، مفید است و شما می توانید از طریق خودآموزی و یا حضور در کلاس های مربوطه این کار را یاد بگیرید. آنچه مهم است آن است که بتوانید در سکوت شاهد افکار خود باشید.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
۱۲ نشانه که می‌گوید شما سالم هستید

همین امروز تمرین سکوت کردن را انجام بدهید. ببینید خودتان به چه فواید دیگری از فواید سکوت دست پیدا می کنید.

اختصاصی نشریه‌ی اینترنتی نوجوان‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *