,

توضیحات 

 • کم کم به ماه محرم نزدیک می‌شویم. این روزها شهرها و محله‌ها با برپایی تکیه و آویختن پرچم‌های سیاه، حال و هوای عزاداری می‌گیرند. ایران، کشور اقوام و مردمانی با فرهنگ‌های گوناگون است. در ماه محرم هر شهر و استان ایران به شیوه‌ای مخصوص عزاداری می‌کنند. برخی از شیوه‌های عزاداری هم مثل آیین نخل‌گردانی در سراسر ایران معروف است.
 • ما در مسابقه‌ی «ماه محرم در شهر ما» از تو می‌خواهیم درباره‌ی آداب و رسوم و مراسم شهر یا روستایت در محرم بنویسی. می‌توانی یک یادداشت، یک داستان کوتاه و یا یک دل‌نوشته بنویسی. یعنی در انتخاب قالب نوشته‌ات آزاد هستی.
 • پس قرار ما شد یک متن محرمی نوجوانانه که با رعایت این دو نکته باید بنویسی:
 • حتماً حتماً به رسمی از رسوم عزاداری بومی و محلی‌تان اشاره کن و آن را مختصر و مفید توضیح بده.
 • حواست باشد که نوشته‌ات بیشتر از ۱۵ خط نشود.
 • منتظریم تا با آداب و رسوم محرمی شهرهای مختلف ایران از نگاه نوجوانانه‌ی تو آشنا شویم.

مهلت شرکت در مسابقه

 • ۳۱ شهریور

جایزه 

 • ۵۰ هزار تومان

شرایط شرکت در مسابقه

راه های ارسال پاسخ

 • ارسال پاسخ از طریق دیدگاه (کادر پایین صفحه)
 • ارسال پاسخ به آدرس ایمیل info@nojavanha.com
 • ارسال پاسخ به آیدی تلگرام @site_nojavanha

 

5 دیدگاه تاکنون ثبت شده
 1. noorafshan 5 ساعت قبل

  سلام باز محرم رسید و حال و هوای آن هر چند روزهای پرشورش یعنی عاشورا و تاسوعا گذشته همچنان دارای غم و اندوه است مراسم دهه اول عاشورا در شهر ما چنان تفاوتی با سایر شهر ها ندارد دسته های عزاداری همراه با پرچم های بلند ساتن که روی آنها به صورت نوشتاری نام یا حسین مظلوم و یا ثار الله و یا یا ابوالفضل همراه با علم که البته با پرهایی به رنگ سرخ و یا زرد و یا سبز تزیین شده است و مداحی که در اکثر دسته ها به زبان ترکی زبان مادری شهر ما مداحی می کند در برخی دسته ها شتر به راه می اندازند و در برخی دیگر اسب هست که روی آن را با رنگ سبز پوشانده اند البته قسمت نشمینگاه اسب را می گویم در یک دسته که سالهاست آن را می بینم این است که یک شیر بالای یک نیسان نشسته و خاک بر سرش می ریزد یعنی از اندوه فاجعه کربلا خاک بر سر شده است و البته یک دسته خاص در شهر ما هست که در سایر شهرها شاید نباشد و آن این سه خیمه متحرک به رنگ سفید و سرخ و سبز را دختران با خود جابه جا می کنند مداحی ندارند و فقط این خیمه ها را دسته از دختران با چادر های مشکی در سن های مختلف با قد های مختلف می چرخانند یعنی اسرای بعد ازکربلا است خانواده شهید شدگان کربلاو اهل بیت امام حسین علیه السلام و البته ما در نذری در شهرمان بیشتر آبگوشت داریم و البته جایی است در شهر که نذری اش تقریبا بخش بسیاری از شهر را جوابگو است و افرادی بسیار برای خوردن آن در ظهر عاشورا عازم آنجا هستند در واقع یک سالن ورزشی است که مردها با دیگ های زیاد در حال پختن آبگوشت هستند جای شما خالی بسیار غذای نذری دلچسب است و طعمی دارد که در سایر غذا نیست و البته امسال دو کار دیگر در شهر ما برگزار شد و آن این که عده ایی از هموطنان با وسایل مردمان جنوب مشغول زدن می شدند سازهای عزاداری که در جنوب کشور مرسوم است با طبل ها و سنج ها و نوعی شیپور که البته بسیار خوش آهنگ بود و خیلی دوست داشتم و دیگری این که در شام غریبان تعدادی مکان با جاهای مشخص درست شده است که مثلا با قرار دادن شمع در مسیرها شکل خوبی می گیرد مثلا یا حسین که مردم با قرار دادن شمع در این قسمت ها واقعا اشک از چشمانشان و یاد حسین در قلبشان حک می شود.

 2. ghaderi 17 ساعت قبل

  من در شهر پایتخت زعفران و زرشک جهان یعنی شهر قاین زندگی میکنم. ما در قاین نخل و نخل بندی داریم و یک نخل ده ساله فکر کنم در یک دایره ی اهنی وصل میکنیم و همه یه شال سبز یاسیاه و یا نخ به ان وصل میکنیم و این نخل نشانه وفاداری و احترام ما به اقا حسین است. ما با طبل و سنچ و مداح امام حسین یک هییت از طرف هر منطقه یا بهتره بگم مسجد های محله درست میکنیم و عدهای زنجیر میزنیم و عدهای هم با سینه زدن دنبال زنجیرزنان به راه میافتند و پرچم حضرت ابوالفضل بین هییت ها پخش میشه و با بوسه زدن بر آن هر کی نزری دارد در روی ان می اندازد . ودر روز عاشورا غذای امام حسینی پخش میکنند .

 3. lionking 17 ساعت قبل

  به نام خدا و درود به همه ی مسلمین ایران و جهان و تسلیت به خاطر سرور و سالار همه ما.من در شهر خرم اباد زندگی میکنم،مردمانی غیرتمند و دوستدار اهل بیت، در جای جای خرم اباد رسوماتی مختلف وجود دارد که علتش هم بزرگی این شهر و تیره و طایفه های مختلف هستند .
  در این شهر در هنگام محرم شهر از هزار رنگ به مشکی در میاید و سوگواری ها اغاز میشود. ما در تاسوعا و عاشورا در خیابان کیو در هییت عشاق جمع میشویم و زنجیر به سبک خودمان میزنیم و یکی از سالمندترین و باتجربه ترین ما در حوض شش و هفت متری اب و خاک را مخلوط میکند و با بیلش ان خوب شور و تکان میدهد .
  عده زیادی هم از ما خود را داخل ان میاندازیم و سرتاپا گلی میشویم و این فک کنم رسم سرتاسر خرم اباد است
  و گروهی با گویش خرم ابادی تعزیه خوانی میکنند و این سنت از قدیم الایام در خرم اباد رواج دارد .
  یا حسین

 4. irly 2 روز قبل

  اردکول روستایی در خراسان جنوبی است که همیشه از عزاداران حسینی هستند و ما تا وقتی حسین رو داریم یک لشگر جان نثارش هستیم . مردان و زنان روستای ما همگی از اول ماه محرم بر جامه ی خود و روستایشان سیاه بر تن میکنن ، و مردان حسینی هر شب بعد از نماز عشا روضه میخونند و مردم هم از فکر ان روز های امام حسین غمگین میشوند و گریه میگنند و سینه میزنند .
  و زنان هم هر روز نوبتی در خانه های خود روضه میگیرند و نظری های مانند : شعله زرد و قلور و شعله و … پخش میکنند . درتاسوعا و عاشورا هم بعد از نماز ظهر و گوش دادن روضه ، ناهار صرف میکنیم و البته این ناهار با همه ی ناهار ها فرق می کنه و تبرکه . بعد از طرف مسجد تا قبرستان هیِات به راه می افتد و با زنجیرزنی و خواندن نوحه تا قبرستان بعدی ادامه پیدا میکند .
  شب عاشورا هم در حسینیه نوحه خوانی میشود و در روستا ما عده ای از اول محرم برای مراسم تعزیه تمرین میکنند و در روز عاشورا برای جوانان که بفهمند امام برای ارمان خود جنگید نمایشی بی نظیر اجرا میکنند. و و شعار همه ی جوانان اردکول اینه که :
  کلنا فی فداک یا حسین .
  انشاء الله قسمت همه کربلا ……

 5. مهسا 3 هفته قبل

  با سلام و خسته نباشيد و تسليت ايام محرم
  كرمانشاه شهري با قوميتهاي مختلف و زبان و گويشهاي مختلف را هندوستان ايران مي نامند چرا كه با جنگ و مهاجرتها اين شهر ديگر اصالت خاصي ندارد و هر قومي به طريق خود مراسمات محرم را انجام مي دهد در بيشتر شهرك ها و محله ها با توجه به بافت مردمي خود مراسم محرم را برگزار مي كنند اما بي شك مهمترين رسم ايام شبهاي محرم در رفتن عزاداران هر حسينه ها و مساجد به ديگري است تا هم جمعيت يك صدا مراسم عزاداري را انجام دهند بيشتر سعي در نزديكترين مكان براي رفتن ملاك است و قبل از شروع محرم رسم بر جمع اوري نذرورات مردم براي ايام محرم است هر شخصي به توان خود اداي ديني مي كند و مراسم شير خوارگان نيز با جمع شدن تمام مادران همراه نوزادها در يك مكان تجلي گاه طفل معصوم امام را عزاداري مي كنند و مراسم تعزيه در روز تاسوعا نيز با لباسهاي مبدل نمايشي از اسارت خانواده امام را برگزار مي كنند با اوردن اسبها و بر پا نمودن خيمه ها و نيز اتش زدن انها در روز اخر همه را عزادار امام مي كنند پخش كردن شربت و اب خنك به همراه ديگر نذرها نيز توسط كودكان نيز بخشي از مراسمات محرم است و افتخار جوانان هر محله در بلند كردن علم بزرگ است كه توانايي خاصي براي ان مي خواهد و اين كار براي جوانان محكي بزرگ در مراسم است نوحه خواني نيز با صداي محلي كه در كرمانشاه زبانهاي زيادي مكالمه دارند نيز بخشي از مراسم است از نوحه خواني عربها گرفته تا كردهاي لر تا فارس و لك ها نيز نوحه هاي خود را براي مراسمات مي خوانند چندين سال است كه با فتواي رهبر عزيزمان در اجرا نكردن قمه زنان و شمشير اين رسم منسوخ شده و ديگر اين مراسم نيست اما بي شك زيباترين تجلي اجراي مراسم عزاداري را اهل سنت دانست كه هماهنگ با اهل تشيع احترام گرفته و انها را كمك و ياري مي رسانند انها احترام خاصي براي امام قائلند و در روزهاي تاسوعا و عاشورا از امام دعاي حاجت خواسته و براي ايشان نذر مي كنند

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مجله آنلاین نوجوانها

https://www.nojavanha.com 2019

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید