, ,
,

توضیحات

 • همه می گویند ماهی گلی های سفره هفت سین شادابی و زیبایی خاصی به آن می دهد اما من دلم می گیرد وقتی می بینم عمر آنها به خاطر اینکه در شرایط نامناسب و در خانه ها نگهداری می شوند به چند روز می رسد. همه می گویند سبزه نماد سرزندگی و تولد دوباره است و باید سر سفره هفت سین باشد اما من دلم می گیرد وقتی می بینم آن همه گندمی که سبز کرده بودیم در نهایت دور ریخته می شود. یا مثلا حیف آن سمنو و سیب نیست که بیرون از یخچال می ماند و فاسد می شود؟ خب می توانیم آن ها را بخوریم و لذتش را ببریم!
 • البته من اصلا با زیبایی نمادهای هفت سین و جذابیت این سفره مخالف نیستم اما از سرانجام سین ها و ماهی ها ناراحت می شوم. حالا که نزدیکی های عید است دلم می خواست این را به شما بگویم و ببینم شما چه فکر می کنید؟ با من موافقید یا می گویید مهم نیست آن ماهی عمرش کوتاه می شود و گندم هایی که سبز کرده ایم دور ریخته می شوند؟
 • موضوع مسابقه نوروزی ما همین است. می خواهیم درباره مقابل هم قرار گرفتن سنت های این چنینی با منطق حرف بزنیم. پس نظرات خوبتان را حداکثر در ده خط برایمان بنویسید. منتظرتان هستیم.

مهلت شرکت در مسابقه

 • ۱۷ فروردین 

جایزه

 • نفر اول شارژر همراه شیاومی مدل PLM09ZM ظرفیت ۱۰۰۰۰ میلی آمپر ساعت
 • نفر دوم اسپیکر بلوتوثی YCW مدل CHARGE G2

شرایط شرکت در مسابقه

راه های ارسال پاسخ

 • ارسال پاسخ از طریق دیدگاه (کادر انتهای صفحه)
 • ارسال پاسخ به آدرس ایمیل info@nojavanha.com
 • ارسال پاسخ به آیدی تلگرام @site_nojavanha

اعلام نتایج

نفر اول: elim

جایزه ارسالی کاربر.سایت نوجوان ها

عکس ارسالی از جایزه نفر اول مسابقه – شارژر همراه شیاومی

نفر دوم: فاطمه وحید

جواب ها و پیشنهادهایی که شما دوستان خوبمان دادید همه قابل تامل و تحسین است. برخی از شما به جایگزین هایی اشاره کرده اید که طی چند سال اخیر در میان مردم و برای جلوگیری از هدر رفتن میزان بالای گندم ها مرسوم شده است. بعضی دیگر هم خیلی خوب نوشته بودید اما متنتان از ده خط بیشتر بود که اگر فراموش نکرده باشید یکی از کارهایی که باید انجام می دادید این بود که متنتان بیشتر از ده خط نشود.

اما دلیل انتخاب برندگان، یکی اشاره به تاریخچه استفاده از ماهی ها در سفره هفت سین است (که البته ما در اینجا نمی خواهیم بررسی کنیم این تاریخچه درست یا نادرست است) و دیگری ارائه پیشنهادهای کامل برای تک تک اجزای سفره هفت سین بود. در کنار این موارد، پیشنهادها و نکته بینی های این دوستانمان هم قابل تحسین بودند.

متن های برگزیده

elim

طبق مطالعه من ماهی قرمز هیچ جائی در فرهنگ ایرانی و باستانی ما ندارد،سال ها پیش ماهی قرمز به خاطر اسم عربی آن (سمک) به عنوان یک سین وارد سفره‌ی ما ایرانی‌ها شد:. این ماهی در فرهنگ چین نمادی از مرگ است که چینی‌ها با آزاد ساختن آن در رودخانه‌ها حیات را به خانه خود بازمی‌گردانند.سبزه نماد سبزی و برکت است.به نظر من با این تاریخچه بهتر است ماهی را از سفره حذف یا از ماهی های عروسکی و مصنوعی استفاده کرد یا حداقل بعد روزهای اول عید ماهی ها را در آکواریوم یا حوض های بزرگ پارک ها و… رها کنیم چون محیط و دمای خانه جای مناسبی برای نگهداری ماهی نیست . اما سبزه، به جای آن میتوان از گلدان گل یا هر سبزی دیگر در سفره استفاده کرد که اتلاف گندم هم نشود یا کمترین کار این است که سبژه های عید را قبل زرد و خراب شدن در باغچه یا پارک ها بکاریم تا بتواند به حیات خود ادامه دهد 🙂

فاطمه وحید

سفره هفت سین نماد ایرانیان باستان و پیوندی میان گذشتگان و ایندگان است و با تاریخ و فرهنگ و اداب ایرانیان امیخته شده است . البته باید گفت به غیر از سفره هفت سین ایرانیان رسوم دیگری داشتند که در حال کمرنگ شدن هستند مثل ایثار از خودگذشتگی و لقمه پاک بر سر سفره هفت سین.
کنار هم قرار گرفتن این رسوم با کمی تغییر در ان هیچ مشکلی ندارد و باید این را به خاطر سپرد که ایرانیان باستان و یا حتی پدربزرگ و مادربزرگ های ما خیلی خود را برای انداختن سفره با دیزاین های بالا مشغول نمی کنند و به همان سفره کوچک بسنده میکنند.
صرفا به جای ماهی قرمز میتوان از ماهی های زِبرا که عمر طولانی و بسیار زیبا و همانند ماهی های قرمز ، قرمز و زیبا هستند استفاده کرد و یا با کمی مراقبت از همان ماهی قرمز مثلا عوض کردن به موقع اب و یا نگه داری در جای سرد عمرشان را طولانی و پس از مدتی در حوض های داخل پارک رهایشان کرد.
و یا به جای سبزه میتوان گلدان کوچکی بر سفره قرار داد تا همان سرسبزی سبزه را تداعی کرد و یا به جای گندم از تخم کدو تنبل استفاده و پس از جمع کردن سفره ان را در باغچه ای بکارید تا از ان به نحو احسنت استفاده کرد.
سکه و سنجد یا سماق و سرکه که خراب نشده و میتوان پس از جمع کردن سفره از ان استفاده نمود.
میتوان سیب و سمنو را نیز هر شب در داخل یخچال بگذاریم و صبح بر سر سفره و در اخر ان را بخوریم و یا به جای سیب میتوان از شمع های تزیینی که سیب اند استفاده کرد.

برچسب ها:
12 دیدگاه تاکنون ثبت شده
 1. amirp 3 ماه قبل

  تا اون جایی که من مطالعه داشتم جایی گفته نشده که سبزه یا ماهی و … حتما باید واقعی باشند خب همین نقطه قوت برای ما در این زمینه هست حتما میگویید چه طور ولی شدنی هست مثلا سبزه مصنوعی و ماهی های طرح جدید که کار دست هستند رو جایگزین کنن این جور با یه تیر دو نشون زدید ///ممنون از سایت خوب نوجوانها که باعث شده حداقل من به سوی مطالعه سوق پیدا کنم///

 2. fatim 3 ماه قبل

  به نظر من توی چند سال اخیر حوض و تنگ های ماهی سه بعدی اومده که خیلی خوشگلم هستن جایگزین خوبیه من که امسال از اونا خریدم . سبزه هم طبیعتا نباید گندم باشه هر سبزی حتی یک گلدون یک گلدون هم میتونه نماد سبزی عید باشه . بنظرمن با کمی خلاقیت خیلی راحت به جای حذف اون ها جایگزینای خوبی میتونیم براشون پیدا کنیم

 3. saeed581 3 ماه قبل

  سلام

  درسته که باید شخصا یه فکری کرد ولی خب با ۱ نفر و ۱۰ نفر نمیشه فرهنگ سازی کرد
  من معتقدم شاید ۷۵ درصد فرهنگ سازی عید مربوط به دولت است چطور؟
  مثلا پیشنهاد هایی که دولت میتواند به شهروندان بگوید این است :
  با تحویل ماهی به اماکن خاص _ کتاب رایگان بگیرید یا بن تخفیف یک کار فرهنگی !
  با توجه به سبزه هم من دیدم امسال فراگیر شده که مردم نارنج میخرند که بعد از عید میتوانند در مکانی بکارندو ضرری نبیند…

  موفق باشید
  سعید اقابابایی
  ۹ فروردین ۹۸

 4. elim 3 ماه قبل

  eli:
  طبق مطالعه من ماهی قرمز هیچ جائی در فرهنگ ایرانی و باستانی ما ندارد،سال ها پیش ماهی قرمز به خاطر اسم عربی آن (سمك) به عنوان یك سین وارد سفره‌ی ما ایرانی‌ها شد:. این ماهی در فرهنگ چین نمادی از مرگ است كه چینی‌ها با آزاد ساختن آن در رودخانه‌ها حیات را به خانه خود بازمی‌گردانند.سبزه نماد سبزی و برکت است.به نظر من با این تاریخچه بهتر است ماهی را از سفره حذف یا از ماهی های عروسکی و مصنوعی استفاده کرد یا حداقل بعد روزهای اول عید ماهی ها را در آکواریوم یا حوض های بزرگ پارک ها و… رها کنیم چون محیط و دمای خانه جای مناسبی برای نگهداری ماهی نیست . اما سبزه، به جای آن میتوان از گلدان گل یا هر سبزی دیگر در سفره استفاده کرد که اتلاف گندم هم نشود یا کمترین کار این است که سبژه های عید را قبل زرد و خراب شدن در باغچه یا پارک ها بکاریم تا بتواند به حیات خود ادامه دهد 🙂

 5. armanho 3 ماه قبل

  به نظر من بهتره به جای پاک کردن صورت مسئله، اونو حل کنیم؛ یعنی لازم نیست برای جلوگیری از اسراف، المان های سفره هفت سین رو حذف کنیم و یا تغییر بدیم بلکه بهتره اونارو با شیوه بهتری جایگزین کنیم. به عنوان مثال ما خودمون هسته مرکبات مثل پرتقال رو که قراره دور بریزیم، توی یک ظرف کوچیک میکاریم و وقتی جوونه زد به عنوان سبزه پای سفره هفت سین میذاریم. در مورد ماهی هم با توجه به اینکه اولا جزء فرهنگمون نبوده، دوما گناه داره چند روز توی یک تنگ کوچیک زندانی بشه و سوما اینکه با آزاد کردنشون در طبیعت باعث میشن اکوسیستم اون منطقه آسیب ببینه، من کاملا مخالف وجود ماهی در سفره هفت سین هستم. ولی اگه کسی دوست داشت ماهی رو توی سفره هفت سینش داشته باشه میتونه حوض های کوچیک ماهی که با رزین درست شدن و ماهی هاش حاصل هنر زیبای هنرمندان این سرزمین هست رو تهیه کنه و ضمن حمایت از کالای ایرانی، به ماهی ها هم آسیب نرسونه.

 6. HojjatS 3 ماه قبل

  ((آدابی که نیاز به اصلاحات دارند))
  همه اقوام در هر دوره ای یک سری آداب و رسوم خاصی را دارند که به زندگی شان جهت می دهد. همه آن ها نشانه و نماد پنهان و زیبایی را همراه خود دارند که احترام به آن ها واجب و ضروری برای همه افراد جامعه هست.
  {ولی آیا اینکه چشم بسته همه رسوم بجا مانده را چشم بسته بپذیریم ، کار درستی است؟!}
  در ادامه به بعضی از معایب ماهی های سرخ کوچک و سبزه ها اشاره می کنیم و پیشنهاداتی جهت ارائه سفره هفت سین نکوتر خواهیم داد…..
  طبق نتایج رسمی آزمایشی ؛ برخورد ماهی با پوست انسان می تواند باعث بروز بیماری های پوستی شود ؛ همچنین مدفوع ماهی ها دارای ویروسی است که از طرق تماس دست کودکان با آب تنگ می تواند باعث بروز اسهال سوزناک در آن ها شود ؛ لذا بایستی تنگ را از کئدکان دور بداریم.
  ماهی های قرمز نیز نوعی جانور زنده به شمار می آیندو در مکتب ما ، مورد اذیت و آزار قرار دادن هر موجود زنده ای نکوهش شده ؛ همه ما می دانیم که تنگ کوچک با آب های نامطبوع نمی تواند محل مناسبی برای نگهداری و حیات آن ها باشد ، برای همین عمر آن ها به شدت کاهش می یابد.
  برای احترام به رسوم کهن خود ، قادر به حذف ماهی از سفره هفت سین نیستیم ، از طرفی نمی توانیم تلف شدن موجود زنده ای را نظاره گر باشیم؛ لذا می توان از سمبل های ماهی همانند عکس آن در تزئینات سفره هفت سین بهره برد.
  استفاده از دکور ماهی ها (سفالی یا پلاستیکی) نیز می تواند بسیار مفید باشد، زیرا در سالیان متوالی مورد استفاده قرار گرفته و هیچ ضرری ندارد.
  در خصوص سبزه سفره هفت سین نیز می توانیم جلوه ای واضح از اسراف را تماشا کنیم ، زیرا کاربرد آن میزان گندم یا بذر دیگری که می کاریم به چند روز کوتاه شده و در آخر دور ریخته می شوند؛ از طرفی بوی بوی نامطبوع گندم های خیس شده می تواند باعث نوعی آلودگی در محیط اطرف محسوب شود.
  بنابراین کاشتن سبزی ببرای سفره هفت سین به معنای دقیق نوعی اسراف است که می توانیم در عملی خداپسندانه آن مقدار گندم را در روز های سرد سال جهت مصرف پرندگان جلوی خانه قرار دهیم.
  به جای سبزه می توانیم از گیاه های زینتی که در خانه موجود است استفاده کنیم مانند حسن یوسف ، شمعدانی و… این گیاهان نیز معنای طراوت و سبزی را همراه با عنصر زیباییی در وجود خود نیز به همراه دارند. ///

  باشد تمام آداب و سومی هر قوم ، مطابق با رغبت حق تعالی قرار گیرد.

 7. hhhhhhhh_ 3 ماه قبل

  سلام.ماهی قرمز در سفره هفت سین نماد حیان و بالندگی است و سالهاست جزِیی از سفره ی هفت سین شده و به بخشی از سنت ما تبدیل شده است و شاید با حذف کامل آن از سفره هفت سین بخشی از سنت نیز حذف می شود.طبق تحقیقات من ماهی قرمز ماهی مقاومی است و با رعایت نکته هایی می شود آن را تا مدت ها نگهداری کرد و اگر توانایی آن را نداریم نباید در رودخانه و دریا رها کنیم و به جای آن میتوانیم به استخر ها و حوض های بسته در داخل پارک تحویل دهیم.و یک نکته مهم قابل ذکر است که طبق آمار تنها ۴ درصد کل ماهی های زینتی خرید فروش شده مربوط به سفره هفت سین است و همچنین بیشترین تلفات ماهی های اصیل و بومی کشور مربوط به ساخت سد و ورود فاضلاب به دریاست که به مراتب خسارت بیشتری را وارد میکند.اما برای سبزه میتوان به جای کاشت گندم از بذر های دیگر استفاده کنیم و بعد از مدتی آن ها در باغچه ای بکاریم یا حتی همان سبزه را نیز به جای رهای کردن در طبیعت آن را در خاک بکاریم.

 8. امیر تاریوردی 3 ماه قبل

  سلام
  سال نو مبارک
  در ارتباط با سوال مطرح شده باید بگویم که در کنار این اسراف ایرانی ها واقعا مردم اسرافگری هستند لا اقل این را اثبات هم کرده اند مثلا در مصرف برق و گاز و آب که اینقدر در تلویزیون توصیه می شود تذکر داده می شود و خلاصه هزاران برنامه تهیه می شود اما خود شما بگویید چرا ما اینقدر در این موضوع ها کم پند میگیریم راستش در این رابطه من واقعا متاسفم که کسی گوشش بدهکار نیست مسئله نوروز هم یکی از این همه موارد اسراف ما ایرانی هاست گرچه درست مصرف کردن هنر است ولی هیچکدام هنرمند نیستیم سبزه عید و ماهی قرمز هم هر کدام بحث خودش را دارد ما می توانیم از گل های پیاز دار استفاده کنیم و یا در ظرف سفالی از سبزی های قابل خوردن برای کاشت استفاده کنیم اگر ظرف طوری باشد که خاک داخل آن معلوم نشود که واقعا عالی است در خانه ما مادرم این کار را می کند مثلا شاهی و یا پرتغال می کارند که البته پرتغال را می شود در شرایط مطلوب واقعا به درخت هم تبدیل کرد و یا سبزی را خورد . در مورد ماهی قرمز هم می توان به اندازه کافی در مورد ماهی قرمز تحقیق کرد تا کمتر در معرض مرگ باشند و یا اینکه از ماهی های پلاستیکی و زیبای بازار در داخل تنگ استفاده کرد که البته هر دو این موارد قابل امتحان است به هر حال سلیقه ها فرق می کند ولی اینکه کلا بخواهیم این دو را به طور کلی تغیر دهیم واقعا کمی مشکل است و نیاز به همدلی دارد اینکه درک افراد واقعا بالا رود و کمتر از سر لجبازی کاری کنند و با منطق و از روی حساب کاری انجام شود قطعا درستر خواهد بود در کنار تمام اینها می توان اجزای هفت سین را که در معرض خراب شدن هستند با مصرف و جایگزینی نمونه دیگر از ضایع شدنش جلوگیری کرد قطعا راه حل ها بسیارند و بسته به هر فرد متفاوت ولی بهر حال می توان با دانش جلوگیری از اسراف و از بین رفتن مواد غذایی جلوی تخریبشان را گرفت و بهتر عمل کرد.

 9. Aliasghar85 3 ماه قبل

  به نام خدا
  سلام حرف شما کاملا درست است می شود از ماهی های زینتی استفاده کرد و از گل های داخل خانه بجای سبزه البته ما هیچ زمان دیگر وسایل سفره هفت سین را دور نمیریزیم بلکه همه ی انها را استفاده می کنیم بخصوص سمنو که سرش دعواست

 10. Amir Ali 2 ماه قبل

  با عرض سلام و خسته نباشید ؛ اولش از نوجوانها ب خاطر برگزاری این مسابقه تشکر میکنم ؛ من تو اوقات فراغتم نوشته های ارسالی رو مطالعه میکنم و بعضی از اونا بسیار آموزندس …
  الآنم میخاستم یه نقد کوچیک بکنم از کاربر (امیرتاریوردی) در نوشته ایشون در چند جا دید انتقادی نسبت به کل یه جامعه دیده میشه:(آیا شما تمام اصول رو رعایت میکنید ک اینطور نسبت به کل جامعه نظر می دهید؟
  دقیقا در سه نقطه از نوشته شما یک دید منتقدانه تند به کل جامعه وارد شده.
  آیا شما به سرایان سفر کرده اید؟ در سرایان هیچ مغازه یا اکواریومی ماهی قرمز نمیفروشه و خیلی وقته جاشو از سفر هفت سین بلند کرده (لااقل محله ما)

  یه چیز دیگه ؛ ایگزینی اجزای سفره هفت سین خودش ب معنی افزایش اسراف نیست؟!
  مثلن اگ قرار باشه سبزه رو چن بار عوض کنی رسما اندازه یه نون انداختی بیرون…

 11. elim 2 ماه قبل

  خیلییی ممنون از گروه زحمت کش و مجله مفید نوجوان ها 😍 چجوری میتونم هدیه م رو دریافت کنم ؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مجله آنلاین نوجوانها

https://www.nojavanha.com 2019

با ما در تماس باشید

هر موقع به ما ایمیل بزنید در سریع ترین زمان ممکن به شما پاسخ خواهیم داد

Sending

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید