مسابقه “نظر شما چیه؟” (شماره ۲۱)

توضیحات

کاربران عزیز

سلام

خوب و خوشید؟ مسابقه این سری نظر شما چیه با توجه به نام گذاری امسال، با موضوع حمایت از تولیدات داخلی هست.

شما عزیزان باید نظرات خودتون رو درباره نحوه حمایت از تولیدات داخلی برای ما بنویسید و ارسال کنید.

مهلت شرکت در مسابقه مهلت شرکت در مسابقه تا 15 اردیبهشت تمدید شد.
جایزه مسابقه

جایزه نفر اول 50 هزار تومان

جایزه نفر دوم 30 هزار تومان

شرایط شرکت در مسابقه

1- عضویت در سایت نوجوان ها

2- محدوده سنی 12 تا 21 سال

راه های ارسال پاسخ

1- ارسال پاسخ از طریق دیدگاه (کادر پایین صفحه)

2- ارسال پاسخ به آدرس ایمیل [email protected]

3- ارسال پاسخ به آیدی تلگرام @site_nojavanha

4- ارسال پاسخ از طریق شبکه اجتماعی نوجوان ها

اعلام نتایج

ضمن تشکر از تمام عزیزانی که در مسابقه شرکت کردند با توجه به اینکه اکثر افراد مطالب موجود در فضای مجازی را کپی و ارسال کردند از بین نوشته هایی که باقی مانده بود دو نوشته به عنوان برگزیده انتخاب شد.

نفر اول سجاد نظری برنده 50 هزار تومان

نفر دوم فرزانه زارع برنده 30 هزار تومان

 

mosabeghe

کاربر عزیز

چنانچه این مطلب مورد توجه شما قرار گرفت، لطفا آن را لایک کنید.

امتیاز به این نوشته
شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
مسابقه ادبی شماره (15)

‫10 نظر ارسال شده در “مسابقه “نظر شما چیه؟” (شماره ۲۱)

 1. solaleh1396 :

  ۱. کالای ایرانی را بشناسیم. فضای اینترنت و خبرگان هر صنفی، اطلاعات خوبی در مورد مارک های ایرانی هر نوع کالایی دارند. اگر اجناس و برندهای ایرانی را نشناسیم در زمان خرید بامشکل مواجه خواهیم شد.

  ۲. از نزدیکان شروع کنیم. همه ما دوستانی داریم یا خواهران و برادرانی در خانواده و یا کودکانی که از ما تاثیرپذیرند. از همین‌ها شروع کنیم. مثلا از اعضای خانواده‌مان قول بگیریم که خودکار ایرانی بخرند. یا حتی خودمان برایشان بخریم.

  ۳. قبل از خرید، بارکد کالاها را بررسی کنیم تا از ایرانی بودن آن مطمئن شویم . اما چگونه می‌شود از بارکد یک کالا، کشور سازنده اش را تشخیص داد؟ سه رقم اول بارکدهای جهانی نشان دهنده کشور سازنده آن محصول است. عدد ۶۲۶ ابتدای بارکد تمام محصولاتی است که در ایران تولید می‌شود. پس ۶۲۶ یادتان باشد.

  ۴. سازمان‌های عمومی و دولتی را ملزم کنیم به مصرف کالای داخلی. با وجود مصوبات و قوانین محدود کننده متاسفانه هنوز هم برخی ادارات و سازمان های دولتی از کالاهای ایرانی استفاده نمی‌کنند. خب ما چکار می‌توانیم بکنیم؟ پیشنهاد و انتقاد! اگر قصد خرید دارند پیشنهاد کالای ایرانی بدهیم و اگر کار از کار گذشته است و کالای خارجی خریده‌اند، ساکت نباشیم و انتقاد کنیم. باید کارهای غلط برای کننده‌اش هزینه داشته باشد تا تکرار نشود.

  ۵. اگر پول و سرمایه ای داریم، هر چند اندک، بجای صرف در امور مصرفی مثل خرید اتومبیل خیلی خوب و صفر، در زمینه‌ای که تولید محور باشد صرف کنیم. حتما دور و برمان جوان‌هایی هستند که می‌خواهند کاری را شروع کنند اما نیاز به سرمایه‌ی اولیه دارند. می‌توانیم به آنها کمک کنیم یا با آنها مشارکت کنیم.

  ۶. بخشی از زمان خود در فضای مجازی را صرف شناسایی و تبلیغ کالای ایرانی و اقتصاد مقاومتی و… کنیم. اگریک کالای ایرانی دارای اشکالاتی است بجای نقل معایب آن کالا در فضای عمومی، در صورت امکان با شرکت سازنده تماس بگیریم و ایراد محصول را به آنها گوشزد کنیم. فراموش نکنیم که کارگران شرکتهای ایرانی، برادران و خواهران خود ما هستند.

  ۷. در محل سکونت خود، فروشگاه‌هایی که کالاهای کمیاب ایرانی عرضه می‌کنند را به دیگران معرفی کنیم.

  ۸. فروشندگان معمولا ارزش زیادی برای نظر مشتریان قائلند. در هنگام خرید از کیفیت کالاهای خوب ایرانی، نزد فروشنده اظهار رضایت کنیم تا ترغیب به عرضه همیشگی آن شود. یا اگر نوع ایرانی کالایی را ندارد از او بخواهیم تا ایرانی‌اش را بیاورد.

  ۹. در مهمانی‌ها و گپ‌وگفت‌های روزانه با اطرافیان، از کالاهای مرغوب ایرانی که تجربه استفاده‌شان را داشته‌ایم اظهار رضایت کنیم تا فضای غالب بر جمع‌ها، اصالت خرید کالای ایرانی باشد.

  ۱۰. حواسمان باشد که گام نخست -پیش از انتخاب کالای ایرانی- «خرید به اندازه نیاز» و «مصرف به نحو صحیح» است.

 2. gozal1332 :

  راهکارهای حمایت از تولید ملی

  ۱. در فرهنگ عمومی جامعه‌‌ باید تولیدکنندگان را به عنوان پیشتازان عزت و استقلال جامعه معرفی کنیم و تکریم از کسانی را که در این صحنه تلاش می‌کنند، در ارزش‌های جامعه قرار دهیم.
  ۲. تولیدمحوری باید شاقول سیاست‌گذاری‌های اقتصادی کشور باشد. یعنی باید در سیاست‌های ارزی، در سیاست‌های پولی و مالی، در سیاست‌های تجاری و در سیاست‌های بانکی و مالیاتی برای تولید اولویت قائل باشیم.
  تجلی ملموس این مطلب این‌گونه خواهد بود که اگر جایی ناچار بودیم بین تولیدگرایی و مصرف‌گرایی انتخاب کنیم، باید تولید را مقدم بداریم. این مطلب مثلاً در اجرای سیاست هدفمندی یارانه‌ها می‌تواند تجلی بسیار ملموسی داشته باشد. در مجموع سیاست‌گذاری‌ها باید به سمتی برویم که توان برنامه‌ریزی مدیران ما افزایش یابد. به این معنی که از تغییرات ناگهانی در سیاست‌ها اجتناب کنیم تا مدیران ما بتوانند برای آینده برنامه‌ریزی کنند.
  ۳. باید با کاهش مقررات و منطقی کردن مجوزها از سرمایه‌گذاران بخش تولید حمایت کنیم.
  ۴. دستگاه‌های دولتی باید بدهی‌های خود به تولیدکنندگان و پیمانکاران را بپردازند تا توان مالی آنها افزایش پیدا کند.
  ۵. بانک‌ها در برخورد با واحدهای تولیدی مهربانانه‌تر عمل کنند. باید فهم درستی از ماهیت مشکلات واحدهای تولیدی داشته باشیم و مناسبات بین بانک‌ها و واحدهای تولیدی را واقع‌بینانه و هدفمند کنیم.
  ۶. تولیدکننده برای بهبود تولید به فناوری و ماشین‌آلات مناسب نیاز دارد. در شرایطی که برخی محدودیت‌ها از سوی بدخواهان در مناسبات بین‌المللی بر تولیدکننده‌های ما تحمیل شده است، باید از ابتکارات مدیران اقتصادی در رفع و دفع این محدودیت‌ها حمایت کنیم.
  ۷. در مناسبات و سیاست‌ها و محیط کسب‌و‌کار، باید در مسیر روان‌سازی و چابک‌سازی تولید حرکت کنیم. تقارن نامگذاری سال جدید به عنوان سال «تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی» با ابلاغ قانون جدید بهبود مستمر فضای کسب‌و‌کار را باید به فال نیک گرفت. اجرای کامل و دقیق این قانون باعث ایجاد فضایی پرنشاط و تعاملی بین دولت و بخش خصوصی خواهد شد. اجرای این قانون می‌تواند طلیعه‌ بسیار خوبی برای موفقیت در اجرای حمایت از تولید ملی نیز باشد.
  ۸. حمایت از تولید می‌تواند زمانی اتفاق بیفتد که تولیدکننده تولید خود را انجام داده و نیاز به بازاریابی دارد. کمک به تولیدکنندگان برای بازاریابی داخلی می‌تواند از راه نظام تعرفه‌ای یا زمینه‌های مربوط به قیمت‌گذاری صورت بگیرد. به این معنی که ابتکار عمل در اختیار بازار رقابتی باشد تا واحدهای تولیدی بتوانند در شرایط رقابتی امورات مدیریت بازار خود را انجام دهند.
  ۹. تولیدکننده باید به بازارهای خارجی دسترسی داشته باشد که در این صورت حمایت از تولید با بازاریابی خارجی ممکن می‌شود. لذا جهت‌گیری جهش صادراتی باید تداوم پیدا کند.
  ۱۰. در شرایط فعلی و در همه‌ی مراحل تولید، ظرفیت‌های خالی بسیاری وجود دارد. یعنی ما برای جهش در تولید ملی هم نیروی جوان آماده به کار داریم و هم سرمایه‌گذاری‌های گسترده داریم. تنها باید اولویت را به رفع موانع پیش روی واحدهای تولیدی موجود بدهیم تا این واحدها بتوانند با حداکثر ظرفیت به تولید بپردازند.

 3. moab1561 :

  ۱. خرید بدون قید و شرط همه از تولیدات ملی
  حمایت از تولید ملی با استفاده بدون استثنای همه از این تولیدات محقق می‌شود. اگر اداره‌ای از تولید ملی استفاده کند اما اداره دیگری شان خود را بالاتر از این ببیند و از تولیدات خارجی استفاده کند، به هدف نمی رسیم. این تولیدات از وسایل ساده مثل لوازم التحریر شروع می شود و تا خریدهای کلان ادامه می یابد. به نظر من رهبری و سران قوای سه گانه باید در این امر پیش قدم شوند و در گام نخست خرید هر گونه کالای غیر ایرانی در بیت رهبری، نهاد ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و قوه قضائیه، ممنوع شود مگر در صورت نیاز اساسی. تشخیص این نیاز اساسی باید با کمیسیونی عالی در هر کدام از این نهادها باشد که تشکیل جلسه و تصویب گرفتن از آن به سادگی ممکن نباشد و تصمیمات آن به وسیله بالاترین شخص هر یک از این نهادها موشکافانه بررسی شود.

  ۲. ممنوعیت خرید از کالاهای غیر اساسی یا نیمه اساسی خارجی بدون معادل داخلی
  بسیاری از کالاهای غیر اساسی یا نیمه اساسی خارجی که در داخل معادلی ندارند، به راحتی قابل ساخته شدن هستند اما به علت نداشتن بازار اولیه یا جا افتادن برند خارجی، در داخل صرفه ساخت ندارند. اگر خرید این کالاها که بالاخره باید جایگزین شوند، از خارج یا از نمایندگان داخلی شرکت خارجی ممنوع شود و به جای آن با تشریح نیازهای هر دستگاه و اداره و سازمان، تولیدکنندگانی که قابلیت تولید را دارند، دعوت به مشارکت شوند، بخش عمده ای از نیاز به آنها مرتفع خواهد شد.

  ۳. قطع فوری تبلیغات کالاهای خارجی از صدا و سیما
  انگیزه آزمندی در صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران به قدری بالاست که در ایامی که یکی از برندهای خارجی در همه رسانه های مطبوعاتی و آنلاین به دلایل خاصی، ممنوع از تبلیغات اعلام شده است، بیشترین حجم تبلیغ این برند در صدا و سیما رخ می‌نماید. تبلیغات خارجی فارغ از سود و ضرر صدا و سیما، باید به سرعت از صدا و سیما تا حد ممکن محو شود. با حذف هر ثانیه تبلیغ خارجی، ده ثانیه تبلیغ مثبت به نفع کالاهای داخلی ایجاد می شود زیرا کالای خارجی با پول بیشتر وقت تبلیغات شبکه ها را می خرد و در ثانی ذائقه مخاطب را نیز در دست می گیرد. شاید تنها فرمان مستقیم رهبری باعث قطع این تبلیغات مضر در صدا و سیما شود.

  ۴. رفع فیلتر سایت های تحقیقاتی و علمی و ابزاری و خبری خارجی
  تولید داخلی به دانش محتاج است. متاسفانه علی رغم این نکته مهم، کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه، سایت های علمی، تحقیقاتی و خبری خارجی -که ابزار دست تولیدکننده داخلی برای اطلاع از پیشرفت خارجی هستند- را فیلتر کرده است. سایت هایی مثل مجموعه ابزارهای “وردپرس” یا codex.wordpress.com یا سایت های علمی یا سایت های خبری خارجی، پس از فیلترینگ بر اساس رویه فعلی کمیته فیلترینگ، تنها با میل مجدد این کمیته از فیلتر در می آیند چرا که بر اساس این رویه باید صاحب سایت در ایران حضورا احراز هویت شود! و بعد محتوای مجرمانه را پاک کند. این رویه و عمل کمیته فیلترینگ عملا تولیدکننده داخلی را که دسترسی به سایت های خارجی ندارد، در قفسی این بار ساخته داخل، حبس می کند. به نظر می رسد این مهم نیز تنها با دستور رهبری و تعیین کمیته ای مستقل و با اعضایی عمدتا جوان و به غیر از وابستگان نهادهای فعلی در کمیته فیلترینگ یا شورای فضای مجازی، ممکن باشد چرا که آقایان فعلی آن چنان در رویه خود فرو رفته اند که بیم آن می رود با تلنگر رهبری نیز، تکان نخورند!

  ۵. مشخص کردن تولید واقعی از مونتاژ
  نباید خودمان را گول بزنیم و تولید را با مونتاژ قطعات آماده یکی کنیم. کاری که خودروسازان کشور انجام می دهند. تولید واقعی باید واقعا حمایت شود و مونتاژ در پله ای پایین‌تر قرار گیرد.

  ۶. جراحی موسسات تولیدی
  بسیاری از موسسات تولیدی کشور عملا با هزینه بالا و نیروی انسانی زیاد، وبال اقتصاد کشور شده اند. باید این موسسات در فرایندی با خونریزی و درد، جراحی شوند. این موسسات در پشت سپر جلوگیری از بیکاری کارکنان و کارگران پنهان شده اند که یک بیمه بیکاری مناسب، می تواند این سپر را در هم بشکند. در عین حال هزینه این بیمه کمتر از خسارتی است که نگهداری از این موسسات به اقتصاد کشور می زند.

  ۷. تشکیل انجمن های حمایت از مصرف‌کنندگان
  انجمن های حمایت از مصرف‌کنندگان باید به سرعت تشکیل شوند و با استفاده از ابزار رسانه ای و قانونی، تولیدات خوب را از بد سوا و مشخص کنند. این انجمن ها با نیروی داوطلبان به عنوان یک حرکت حقوق بشری، هم وجهه خوبی برای جمهوری اسلامی خواهند داشت و هم بار دولت را در بازرسی سبک می کنند.

 4. famo1338 :

  تولید کنندگان خود نیز با استفاده از روشهای نوین بازاریابی و استفاده از تکنولوژیهای جدید بسته بندی و نوآوری در ارائه محصولات و بومی سازی محصولات و همچنین در کنار آن به اندیشه جهانی کردن محصول و استفاده از راهکارهای کاهش قیمت تمام شده و به روز بودن محصولات و انطباق آن با استاندارد های جهانی و ایجاد جذابیت در ارائه محصولات و تنوع در ارائه آن و فدا نکردن کیفیت در قبال کمیت که خود می تواند ضربه ی بزرگ بر این عرصه بگذارد توجهی خاص داشته باشند.

  ضرورت حمایت ملت ایران از چرخه های تولیدی و کالای ایرانی راه حل اساسی برحرکت و جهش اقتصاد کشور است. موضوعی که با رویکرد خرید کالای ایرانی می توان حمایت از کار و سرمایه ایرانی را تحقق بخشید و با رفتاری مثبت نسبت به ارتقاء کیفیت و بهره تولیدات داخلی نیز گامی اساسی را اعمال نمود. دراین رویکرد توجه به خرید کالاهای مورد نیاز از بازار داخلی و تولید ملی بعنوان گام اساسی درحمایت از چرخه های تولید و درخواست بجای مردم برای بهبود کیفیت و ارتقاء اجناس ایرانی می باشد.

  یکی از پیش نیازهای این مسیر برای رسیدن به نتیجه مطلوب، زمینه سازی ذهنی و فرهنگی برای اقشار مختلف جامعه و تبلیغات در خصوص حرکت های جهادی و تغییر الگوهای مصرفی کنونی جامعه می باشد. امروز هر فردی از اعضای جامعه باید بداند که در فعالیتهای خود باید به ارتقاء بهره وری و افزایش همت و کارایی اقدام نماید، تا کشور به اهداف تعریف شده در چشم انداز بیست ساله نظام برسد و شکوفایی در همه ابعاد ملی تحقق یابد. نهادینه شدن حرکت های جهادی مهم ترین اصل در افزایش تحقق تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی و پیشرفت در ظرفیت های خدماتی و تولیدی کشور است. چرا که بهره وری حاصل و برآیند کارایی و اثربخشی است حال اینکه همه می دانیم که سطح بهره وری در کشور ما بسیار پایین است و این بدون شک به الگوی رفتاری برخاسته از فرهنگ عمومی که طی سالیان سال در لایه های مختلف جامعه نهادینه شده است برمی گردد و لذا باید با کار و تلاش چنانکه در آموزه های دینی آمده است، در سطوح مختلف به صورت عملی و نه شعاری حرکت های جهادی معنی و مفهوم سازی شده و بعنوان یک ارزش و فرهنگ ملی ضرورت تولید ملی، حمایت از آن نهادینه شود.

  از دیگر راهکارها در مسیر تولید ملی و حمایت از کالای ایرانی جلب مشارکت مردم و افزایش آگاهی های آنان نسبت به رابطه افزایش مشارکت مردم در سرمایه گذاری های تولیدی و ارتقاء کارایی و ایجاد رفاه در جامعه می باشد. پیشرفت اقتصادی در جامعه از کارهایی انجام شدنی است که هریک از اعضای جامعه با مشارکت و ملزم نمودن خود به عملیاتی شدن آن، منابع عظیمی را برای ایران عزیز حاصل خواهند نمود. لذا مردم با مشارکت و سرمایه گذاری در بسترهای تولیدی کشور می توانند گامی اساسی در این مسیر را اعمال نمایند.

  هرچه سطح آموزش بالاتر رود اهمیت و درک از حمایت و تولید ملی باعث می شود که مردم بهتر از قبل بتوانند آن را درک کنند. از این رو این مسئله نیازمند آموزش های منطبق بر نیازمندی ها در سطح جامعه می باشد، آموزش ها باید براساس نیازسنجی، آینده نگری، تخصصی سازی و نیاز آفرینی در جامعه استوار باشد تا کارایی خود را در بطن جامعه داشته باشد و عطش و نیازهای جامعه را بویژه در حوزه های اقتصادی و نیازهای تولیدی کشور برطرف سازد.

  استفاده و بهره گیری از برنامه های تلویزیونی و رسانه های تبلیغات محیطی در راستای تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی و تبیین نتایج و پیامدهای حاصل از این آرمان ملی بسیار حائزاهمیت می باشد. در واقع رسانه ملی از طریق تبلیغات و فرهنگ سازی رسانه های تبلیغات محیطی می تواند تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی را به عنوان یک طرح ملی و مطالبه عمومی در جامعه به تصویر کشانده و اهمیت و ضرورت آن را با اثرگذاری غیرقابل انکار آثار نمایشی و تبلیغاتی تبیین نماید.نقد و بررسی کمپین حمایت از تولید کالاهای داخلی در بیشتر شهرستان ها به ویژه مشهد نقش به سزایی در حمایت از کالای داخلی داشته است.

 5. maryamka1368 :

  حمایت از تولید داخلی یکی از ارکان اقتصاد مقاومتی است. این موضوع بحدی اهمیت دارد که مقام معظم رهبری، حمایت از تولید داخلی را امری مقدس و یک وظیفه دانستند: «تولید داخلی باید به‌عنوان امری مقدس شناخته و حمایت از آن، یک «وظیفه» تلقی شود.»(بیانات در دیدار کارگران، ۸/۲/۱۳۹۵).
  اما پرسش اصلی در اینجا این است که چرا حمایت از تولید داخلی امری مقدس است و اینکه چگونه می‌توان به تولید داخلی کمک کرد؟ نوشتار حاضر می‌کوشد تا به طور مختصر به این سؤال پاسخ دهد. پاسخ به این سؤال بویژه باتوجه به نام‌گذاری سال ۹۶ به «اقتصاد مقاومتی: تولید و اشتغال» موضوعی حائز اهمیت است. در باب چرایی حمایت از تولید داخل می‌توان به مهمترین مواردی اشاره کرد که این موضوع را به یک مسأله مهم برای هر کشوری و از جمله ایران تبدیل می‌کند:
  ۱- حمایت از تولید داخلی، لازمه حفظ استقلال و ارتقای جایگاه کشور در نردبان قدرت نظام بین‌الملل است: در دنیا کشورهایی هستند که به لحاظ منابع طبیعی در حداقل امکانات قرار دارند، اما با اهمیت دادن به تولید رتبه‌های بالایی در اقتصاد دارند. از طرفی، کشورهایی هم هستند که به لحاظ منابع طبیعی سرشارند ولی چون توان تولید ندارند، عملاً جزو اقتصادهای وابسته به حساب می‌آیند. پرواضح است که اهمیت این موضوع برای جمهوری اسلامی ایران مضاعف است؛ زیرا به نوعی مقابله با تهدیدات اقتصادی دشمن نیز محسوب می‌شود.
  ۲- ارزش‌افزوده‌ای که در اثر فعالیت‌های اقتصادی ایجاد می‌شود، عامل اصلی رونق و شکوفایی اقتصادی در هر کشوری می‌باشد. حال این ارزش‌افزوده باید در رگ‌های اقتصاد آن کشور باقی بماند و در بخش‌های مختلف اقتصادی سرمایه‌گذاری شود که در این میان،‌ یکی از مهمترین راه‌های نگهداشت سرمایه در داخل کشور و در نتیجه افزایش رونق اقتصادی و تضمین سرمایه‌گذاری،‌ حمایت از تولید داخلی است. در همین راستا، ناگفته پیداست که حل مشکلات اشتغال، بیکاری،‌ تورم،‌ رفاه و حتی مصونیت از بسیاری از آسیب‌های اجتماعی که ریشه آنها بیکاری و عاطل و باطل بودن افراد است، منوط به حمایت از تولید داخل است. به عبارت دیگر، آنگاه که بازار یک کشور با کالاهای خارجی اشباع شود، نه تنها ارز فراوانی از آن کشور خارج می‌شود، بلکه همین امر زمینه‌های بیکاری و فقر را در داخل کشور افزایش می‌دهد و سبب رونق و شکوفایی اقتصادهای خارجی می‌شود.
  ۳- کشور ما به لحاظ عوامل تولید از جمله نیروی انسانی متخصص، منابع طبیعی و مواداولیه،‌ سرمایه اولیه،‌ دانش فنی و تکنولوژی و… از ظرفیت‌های بسیار مناسبی برخوردار است که شرط شکوفایی همه این ظرفیت‌ها، ‌استفاده و بکارگیری آنهاست و در شرایطی که از تولید داخلی حمایت نشود،‌ عملاً همه این ظرفیت‌ها بلااستفاده می‌مانند.
  ۴- یکی دیگر از دلایل حمایت از تولید داخل،‌ مقابله با کسری تجاری کشور در مناسبات تجاری با سایر کشورها است؛ زیرا دولت‌ها همواره می‌کوشند با کاهش کسری تجاری و حتی دستیابی به مازاد تجاری در مبادلات تجاری خود با سایر کشورها، قدرت خود را تثبیت کنند. مفهوم این امر در چارچوب سیاست‌های تجاری این است که دولت با ایجاد محدودیت‌هایی بر سر راه واردات کالاها و خدمات سایر کشورها مردم را از خرید کالاهای وارداتی باز می‌دارد تا با کاهش خروج ارز به خارج، منابع مالی لازم برای سایر فعالیت‌ها فراهم شود.
  اما چگونه می‌توان از تولید داخلی حمایت کرد؟ هرچند که در این زمینه می‌توان به موارد فراوانی اشاره کرد، ‌اما در اینجا به طور مختصر به مهمترین عوامل و راه‌کارها اشاره می‌شود:
  ۱- ارتقای کیفیت تولیدات داخلی، به گونه‌ای که با اجناسی که مشابه خارجی دارند، قابل رقابت باشند. این امر شاید مهمترین موضوع برای حمایت از تولید داخلی باشد؛‌ زیرا در بسیاری از موارد کالاهای داخلی به دلیل بی‌کیفیتی مورداستفاده قرار نمی‌گیرند.
  ۲- ممنوعیت مطلق وارد کردن اجناسی که مشابه داخلی دارند. در این زمینه، بویژه نقش دستگاه‌های دولتی در مقید شدن به خرید تولیدات داخلی می‌تواند تعیین‌کننده و اثربخش باشد.
  ۳- جلوگیری از قاچاق کالاها و اجناس به داخل
  ۴- تولید باید بر پایه سرمایه‌های انسانی و اجتماعی شکل بگیرد و برای این امر لازم است که دانش داخلی سوار بر تکنولوژی وارداتی شود و این امر حمایت دولت را می‌طلبد. به نظر می‌رسد که حمایت از سرمایه‌گذاری در امر تحقیق و توسعه، بزرگترین رسالت امروز دولت ایران برای حمایت از تولید داخلی می‌باشد.
  ۵- بهره‌گیری از ابزارهای سیاستی؛‌ به معنای ایجاد مانع برای رقبای خارجی در جهت ورود به بازار داخلی کشور به صورت یک رویکرد همیشگی در سیاست‌های تجاری کشور. مسلم است که این موضوع نیز حمایت دستگاه‌های دولتی را می‌طلبد.
  ۶- انجام اقدامات فرهنگی و روشنگری‌های لازم در دو محور عمده: الف) برای زدودن این ذهنیت نزد مردم که جنس ایرانی کیفیت ندارد و اگر خواهان خرید محصولات باکیفیت هستیم حتماً باید اجناس خارجی بخریم. واقعیت این است که برخی اجناس داخلی از کیفیت مناسبی برخوردارند. ب) مقابله با این وضعیت متأسفانه جاافتاده که مصرف کالاهای خارجی به نوعی معیاری برای کسب اعتبار اجتماعی است که در این زمینه، این موضوع باید به‌عنوان یک ضدّارزش تبلیغ و شناخته شود.
  مسلم است که تقویت تولید داخل، به عنوان یکی از مهمترین محورهای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، منوط به حمایت از تولید داخل است که در این زمینه، هر کس در هر جایگاه و مسئولیتی در این زمینه وظیفه‌ای دارد. با این وجود، به نظر می‌رسد که رسالت اصلی متوجه دولت و دستگاه‌های سیاستگذار است.

 6. saeed3517 :

  در کنار بحث تحریم­های اقتصادی، مروری بر سند چشم انداز ۱۴۰۴ کشور حاکی از این است که دست‌یابی به قدرت اول اقتصادی همراه با علم و فن­آوری در سطح کشورهای منطقه‌ی آسیای جنوب غربی نیز باید به عنوان آرمان ملی ملاک اقدام‌ها، برنامه‌ها، تدابیر و سیاست­گذاری‌ها باشد. از این رو از دو بعد یعنی گسترش و تأکید مکرر غرب بر تحریم­های اقتصادی و دیگری محوریت چشم­انداز نظام بر تحقق قدرت اول اقتصادی در منطقه، اهمیت مسایل اقتصادی مبرهن و آشکار است.

  در منطقه نیز دو رقیب اصلی ایران در افق چشم­انداز یعنی «ترکیه» و «عربستان» به دور از هرگونه فشار تحریم‌ها و با حمایت‌های مستقیم و غیرمستقیم حامیان غربی خود در تلاش هستند تا با توسعه‌ی اقتصادی و بهبود شاخص‌های اقتصادی خود، به قدرت اول مبدل شوند و در این راه، ایران را نیز در این رقابت به شکل‌های مختلف کنار بزنند. ترکیه به عنوان رقیب اصلی ایران، قرار گرفتن در میان ۱۰ اقتصاد برتر جهان و دست‌یابی به تولید ناخالص داخلی ۲ تریلیون دلاری را تا سال ۲۰۲۳م. از راه افزایش صادرات سالانه به ۵۰۰ میلیارد دلار و جذب سرمایه‌گذاری خارجی یک تریلیون دلاری مدنظر دارد و عربستان نیز ۲ برابر شدن سرانه‌ی تولید ناخالص داخلی واقعی تا ۲۰۲۵م. را محور تدابیر و سیاست­های کلان خود قرار داده است.

  با توجه به مطالب یاد شده، دلیل و ضرورت تأکیدهای مکرر رهبری نظام بر پیشرفت اقتصادی مشخص است و شاید تنها راه برون­ رفت کشور نیز از این همه هجمه‌ی بیرونی، صرفاً اتخاذ رویکرد جهادگونه‌ی اقتصادی است و اولین گام این حرکت جهادگونه نیز از راه رونق تولیدات ملی و با اتکا به سرمایه‌های ایرانی میسر است. اقتصاد ایران بدلیل بیماری هلندی و اتکای به درآمدهای نفتی از یک سو و گسترش فعالیت­های غیرمولد و اقتصاد پنهان از طرف دیگر سال‌هاست که با مشکلات فراوانی دست به گریبان است و اقتصادی مولد، پویا و سالم ندارد.

  عدم هدایت صحیح درآمدهای ارزی نفت به فعالیت‌های مولد اقتصادی و تخصیص غیربهینه‌ی این درآمدها موجب کمبود نقدینگی برای توسعه‌ی بخش­های تولیدی و سرمایه‌گذاری شده است. هم‌چنین ریسک پایین به همراه سودآوری بالا در فعالیت‌های غیر مولد به گسترش سوداگری در اقتصاد ایران دامن زده و باعث گردیده انگیزه‌ی تولید و سرمایه‌گذاری مولد کاهش یابد و به جای آن، سوداگری و دلال بازی رواج یابد که خود دارای پیامدها و عوارض منفی متعددی است که هر از گاهی با تورم شتابنده‌ی برخی بازارها نظیر مسکن، ارز و طلا بروز پیدا می­کند. از این رو طی دهه‌های گذشته، این دو عامل موجبات رکود تورمی در اقتصاد ایران بوده و تجویز سیاست‌های پولی و مالی نادرست نیز بر افزایش دامنه‌ی تأثیرات منفی آن‌ها افزوده است. بر اساس مطالب عنوان شده، حمایت از تولید و کار و سرمایه‌ی قطعا ایرانی می­تواند به رفع مشکلات کلیدی اقتصاد ایران کمک قابل توجهی کند و بدین منظور به نظر راهکارهای زیر می‌توانند برای رونق تولید ملی راهگشا باشند:

  راهکارهای ایجابی:

  ۱. بهبود فضای کسب و کار و سرمایه‌گذاری در کشور؛

  ۲. اجرای دقیق و کامل سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی؛

  ۳. برطرف نمودن پدیده‌ی دیوان‌سالاری پیچیده‌ی فرا روی سرمایه‌گذاری و تولید؛

  ۴. هدایت و تخصیص منابع بانکی و تأمین نقدینگی لازم برای فعالیت‌های مولد اقتصادی؛

  ۵. ارزش نهادن به کار و تلاش و فرهنگ‌سازی در این خصوص؛

  ۶. اصلاح مدیریت کلان اقتصادی و تجاری در کشور؛

  ۷. گسترش مناسبات و پیوندهای منطقه‌ای و حضور فعال در بازارهای جهانی با هدف توسعه‌ی مبادلات اقتصادی و تجاری؛

  ۸. حمایت از نوسازی و تجهیز بنگاه‌های تولیدی به دانش فنی روز با هدف ارتقای بهره‌وری و رقابت پذیری؛

  ۹. توسعه‌ی بسترهای تحقق اقتصاد دانایی محور؛

  ۱۰. هدایت برنامه‌ریزی شده درآمدهای ارزی نفت به سمت سرمایه‌گذاری­های مولد پایدار؛

  ۱۱. مدیریت کلان در ایجاد زنجیره‌ی ارتباطی بین بنگاه‌های کوچک و متوسط با بنگاه‌های بزرگ ملی جهت نظام‌مند و هدفمند نمودن تولیدهای بنگاه‌های تولیدی کوچک و متوسط؛

  ۱۲. بسترسازی برای تأمین امنیت اقتصادی با تکیه بر حفظ حقوق مالکیت معنوی و تسریع در امر رسیدگی به جرایم اقتصادی.

  راهکارهای سلبی:

  ۱. کاهش ریسک و مطمئن نبودن فعالیت‌های مولد اقتصادی؛

  ۲. افزایش ریسک فعالیت‌های غیر مولد اقتصادی؛

  ۳. شناسایی گلوگاه‌های سوداگری در اقتصاد ایران و برنامه‌ریزی مدبرانه برای حذف و خشکاندن آن‌ها؛

  ۴. جلوگیری از واردات بی­رویه‌ی کالاهای خارجی و اتخاذ تدابیر و سیاست­های صحیح فرا روی واردات؛

  ۵. کاهش بی­ثباتی و تغییرات مکرر قوانین و مقررات فرا روی تولید و کار؛

  ۶. شناسایی، مقابله و ریشه‌کنی مفاسد اقتصادی و رانت‌های مختلف؛

  ۷. مبارزه‌ی جدی با قاچاق کالا و افزایش جرایم متخلفان.

 7. mahdich82 :

  سلام. همینطور که رهبر معظم انقلاب نام سال را حمایت از کالای ایرانی اعلام کردند ، حمایت از تولیدات داخلی امری ضروری برای ملت ما هست و باید انجام بشه. و در زیر به برخی از راهکار های حمایت از تولیدات داخلی اشاره شده است.
  ۱-
  یکبار دیگر توسط مدیریت های تحت نظر معاونت های تولیدی وزارتخانه با مشارکت انجمن های تولیدی و انجمن های مصرف کننده، تعرفه های گمرکی سر راه واردات بررسی شود، به هزینه های حمل کالا از مبادی مختلف به کشور نیز توجه شود، چنانچه اصلاحاتی در نظام تعرفه ای با دید حمایت از تولید داخلی لازم است صورت گرفته ، بررسی و پیشنهاد شود.
  ۲-
  در کوتاه مدت، چنانچه پرداخت یارانه به واحدهای صنعتی ضعیف موجبات رشد و ماندگاری واحدهای تولیدی را فراهم می آورد، اینگونه واحدها شناسایی و لیست آنها اعلام شود. این قبیل یارانه ها متوجه واحدهای تولیدی جدیدی خواهد بود که تازه به راه افتاده اند و چند سالی حمایت از آنها ضروری ارزیابی می شود.
  ۳-
  بازبینی مجدد موانع فنی و استانداردها که معمولاً با تکیه بر استانداردهای جهانی صورت می گیرد، این اقدام از ورود کالاهای غیر کیفی و ارزان قیمت به داخل که می تواند به تولید داخلی لطمه بزند، جلوگیری می نماید. کارگروه سه جانبه متشکل از نمایندگان سازمان ملی استاندارد، ادارات کل تولیدی مرتبط و انجمن ها و تشکل های تولیدی ذیربط بایستی به موضوع فوق الذکر بپردازند.
  ۴-
  عرضه کالاهای خارجی که مشابه تولیدات داخلی دارد و ممکن است به تولید داخلی لطمه بزند همانند اقداماتی که در سال گذشته برای الزام دارا بودن نمایندگی رسمی و یا شبکه خدمات بعد از فروش اجرا شد، با گسترش بیشتر و تحت پوشش درآوردن لیست بیشتری از کالاها توسط معاونت امور اقتصادی و بازرگانی تعقیب شود. شایان ذکر است اقدامات صورت گرفته برای نمایندگی فروشندگان لاستیک و لوازم خانگی آثار مثبتی داشته است.
  ۵-
  ترغیب رقبای خارجی که مشابه تولیدات داخلی ایران، به تولید می پردازند و کالای آنها به انواع و اقسام روش ها وارد بازار ایران می شود، به سرمایه گذاری مشترک، تولید مشترک و یا اینکه واحدهای تولید کننده داخلی بخشی از تولید در زنجیره محصول را با شرکای خارجی شریک شوند تا زمینه ساز مشارکت آنها در توسعه تولیدات داخلی فراهم شود.
  ۶-
  توسعه اقدامات فرهنگی و راه اندازی انواع و اقسام کمپین های حمایت از تولید داخلی با برنامه ریزی های منسجم و کارآمد، بایستی حس ملی گرایی نسبت به مصرف کالاهای ایرانی در کشور بوجود آوریم.
  ۷-
  لیست کالاهای تولید داخلی که دستگاهها و وزارتخانه حق خرید نوع خارجی آن را ندارند مجدداً بازبینی و توسعه یابد و اقلام جدیدی به آنها اضافه شود و دامنه شمول آن برای موسسات عمومی و نهادهای انقلابی نیز توسعه یابد.
  ۸-
  تزریق نقدینگی برای بقاء و رشد بعضی از واحدهای تولیدی ضروری است، تعویض ماشین آلات برای نوسازی افزایش بهره وری در بعضی از رشته های تولیدی ضروری است، رقابتی کردن بنگاهها با تامین منابع مالی ارزان قیمت اقدامی است که از سوی بانک ها و با کمک دولت بایستی دنبال شود.
  ۹-
  در سال گذشته قرار بود اقدامات جدی با صدور کارت اعتباری خرید برای محصولات داخلی، جهت تشویق خرید محصولات داخلی فراهم شود، متاسفانه به دلایل مختلف این همکاری از سوی شبکه بانکی صورت نگرفت و در نهایت با تعداد محدودی کارت خرید اجرا شد که لازم است امسال با جدیت و اختصاص منابع لازم و کاهش کارمزد بانکی این اقدام در سطح وسیع تری دنبال شود.
  ۱۰-
  وضع سهمیه کمی (quota) برای واردات در اقلامی که کسری بازار محدود است می تواند در دستور کار مدیریت های تولیدی قرار گیرد و پیشنهادات لازم در این خصوص ارائه شود.
  ۱۱-
  از استانداردهای زیست محیطی و استانداردهای ایمنی استفاده شود تا واردات بعضی از کالاها ممنوع شود.
  ۱۲-
  موضوع آیین نامه ارسالی به دولت برای وضع عوارض آنتی دامپینگ از طریق دفتر دولت و کمیسیون های مرتبط پیگیری شود تا هرچه سریعتر با کالاهای وارداتی ارزان قیمت بتوان برخورد نمود.
  ۱۳-
  اختصاص نرخ ارز گران قیمت (ارز متقاضی) برای واردات کالاهایی که تولید مشابه داخلی دارد ضروری است و همانند سال گذشته این اقدام بایستی به صورت تدریجی انجام شود تا آثار و تبعات افزایش نرخ ارز را نداشته باشد.

  ۱۴ بخشی از کالاهای وارداتی با استفاده از نام و نشان محصولات داخلی است، بایستی ضمن ثبت محصولات داخلی و با استفاده از قانون ثبت مالکیت معنوی اجازه واردات به کالاها با نام و نشان داخلی داده نشود.
  ۱۵- شناسایی و معرفی طرح ها و پروژه هایی که هر کدام میتواند زمینه ساز اشتغال و توسعه زیرساخت ها باشد، مثلاً متحول کردن جاده ها، پل ها، تجدید ساختار ساختمان های دولتی، اجرای طرح های بهسازی نیروگاهها، بهسازی واحدهای آلوده کننده محیط زیست و امثالهم.
  ۱۶- وضع یک سری مقررات اداری همچون تعریف ویژگی های بسته بندی، نوع برچسب روی بسته بندی، انواع و اقسام مدارک مورد نیاز و از این قبیل تا واردات کشور را محدود نماید.
  ۱۷- توسعه صادرات متضمن رشد تولید و اشتغال خواهد بود، فلذا اختصاص یارانه و یا اجرای سبد حمایت از صادرات غیرنفتی ضروری است.
  ۱۸- برای دستگاههای دولتی که بتوانند نیازهای خود را از بازار داخلی تامین نمایند نرخ های ترجیحی و یا تشویقی به اشکالی مختلف دیده شود. حتی پرداخت یارانه غیر مستقیم برای خرید داخلی.
  ۱۹- برای بعضی از کالاها مجوز واردات پیش بینی شود.
  ۲۰-
  تعریف مجددی از فهرست کالاهای استراتژیک که جنبه حیاتی و سیاسی دارد و خود کفایی در آنها در شرایط فعلی ضروری است و بایستی برنامه محدودیت واردات برای اقلام مشابه آن را اجرا نمود.

  احساس مسئولیت نسبت به سرنوشت کشور و کل آحاد جامعه امری درونی و با ارزش است که مردمان آن کشور برای توسعه و تعالی میهن خود متعهدانه می کوشند منافع ملی را بر منافع شخصی، گروهی و سازمانی ترجیح می دهند.ضروری است مسئولان فرهنگی، رسانه های گروهی و مراکز آموزشی در تقویت مسئولیت پذیری و تعهد ملی در جامعه تلاش نمایند. چرا که بین تعهد ملی و تلاش و حرکت های جهادی در راستای تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی رابطه معناداری وجود دارد. تعهد ملی سرمایه گذاری ملی و حمایت از سرمایه ملی را فراهم خواهد نمود.

 8. محمود چوپانی :

  سلام
  حمایت از تولید داخلی یکی از راه های فرار از رکود اقتصادی هست. اگه ما ایرانی ها از تولید ملی مون حمایت کنیم، یقینا پیشرفت خواهیم کرد.
  همون طور که می دونید ژاپن توسط آمریکا مورد حمله هسته ای قرار گرفت. بعد از جنگ جهانی دوم و این اتفاق هیروشیما و ناکازاکی عملا خرابه هایی بودن که اسم شهر روی اونها گذاشته شده بود. اما الان شما اسم هیروشیما رو تو اینترنت سرچ کنید، با یک شهر مدرن روبرو می شین.
  چی شد که ژاپن این ژاپن شد. هرجا حرف از تکنولوژی هست، نام ژاپن هم هست؟؟
  اونها هم تصمیم گرفتن از تولید ملیشون حمایت کنن، اصلا جنسی که مشابه داخلی داشت مصرف نمی شد. اونقدر فرهنگ حمایت تولید ملی جا افتاده بود که «اگه کسی جنس خارجی می خرید، به چشم یک جنایتکار نگاهش می کردن. »
  جالبه بدونید شعار ترامپ، رئیس جمهور آمریکا هم اینه: کالای آمریکایی، کارگر آمریکایی.
  مشاهده کردید که حمایت از تولید ملی، خرابه ای رو به یکی از مدرن ترین شهر ها تبدیل میکنه، آمریکای پیشرفته رو از این که هست پیشرفته تر می کنه. پس چرا ما ایرانی ها که پتانسیل بالایی برای پیشرفت داریم رو از ژاپن ژاپن تر نکنه؟
  بنابراین ما باید سخن رهبرمون که برای شعار سال هم انتخاب شده رو قدر بدونیم. چرا که این حرف، حرف تمام کشور هاست: حمایت از تولید ملی
  من از همین جا قول می دم از بین دو جنس ایرانی یا خارجی، ایرانی بخرم
  پس لطفا شما هم ایرانی بخرید.
  به امید روزی که همه دنیا بگن: ایول جنس ایرانی!!

 9. مهسا مقدم :

  بنام خدا
  با سلام
  موضوع: حمایت از تولیدات داخلی حمایت از خود ، خانواده و مردم است- مهسا مقدم
  با وجود چندین سال جنگ و تحریمها و دشمنی های اشکار کشورهای متخاصم و دیکتاور تولیدات وطنی تحت تاثیر قرار گرفتند حمایت از تولیدات داخلی را یک وظیفه شرعی و میهنی که اثرات بسیار مهم در اقتصاد کشور و همسایگان خود بدانیم با این کار مشاغل وطنی را حفظ و گسترش می دهیم خدمات جدیدتری را نواوری می کند بنیه مالیات و پول و اقتصادی مردم و دولت را تقویت می کنیم ارز اوری و ارزان شدن قیمت ها و جذب سرمایه از خارج را به دنبال دارد ارتباط مستقیم خریدار با تولید کننده و نحوه بهترین خدمات را می تواند به کشور ارائه دهد حمایت از تولیدات هم وطنانمان و با مصرف نام مارک ایرانی خود ایران یک غرور به خصوصی را دارد بهترین عملکرد ما را باید ایجاد اشتغال و کم شدن بیکاری و چرخه ی پولی کشور در داخل ایران است زمانی که اشتغال ایجاد شود ازدواج و کم شدن طلاق را به دنبال دارد بار روانی مثبت در جامعه پدیدار می گردد اختلاف ها و مشکلات مردم کم می شود و همین امر کم شدن شکایات و هز ینه های در امر روند قضایی و انتظامی را به دنبال خواهد داشت زمانی که اقتصاد کشور رونق دارد باعث امر بهتر سلامت و بهداشتی مردم و اموزش و پرورش مدارس و دانشگاههای نوین را دارد حمایت از تولیدات داخلی را اول از همه حمایت از خود و خانواده بدانیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *