مسابقه “نظر شما چیه؟” (شماره ۲۵)

توضیحات

نوجوانان و همراهان عزیز

همان طور که می دانید این روزها موضوع قطع برق در این هوای گرم، زندگی همه ما را تحت تاثیر قرار داده است. تجربه ما از شرکت شما دوستان عزیز در مسابقه راهکارهای کاهش مصرف آب باعث شد که مسابقه این دهه را به دریافت نظرات شما در خصوص راهکارهای کاهش مصرف برق اختصاص بدهیم. منتظر پیشنهادات شما هستیم.

مهلت شرکت در مسابقه 8 مردادماه
جایزه مسابقه 30 هزار تومان
شرایط شرکت در مسابقه

1- عضویت در سایت نوجوان ها

2- محدوده سنی 12 تا 21 سال

راه های ارسال پاسخ ارسال پاسخ از طریق دیدگاه (کادر پایین صفحه)

اعلام نتایج

برنده این مسابقه خانم فرزانه زارع، کاربر maaryaa00 و آقای سجاد نظری هستند که به هر کدام مبلغ 15 هزار تومان تعلق می گیرد.

کاربر عزیز

چنانچه این مسابقه مورد توجه شما قرار گرفت، لطفا آن را لایک کنید.

 

امتیاز به این نوشته
شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
عشق یعنی خودت را از بالکن پرت کنی پایین؟ نظر شما چیه؟

‫10 نظر ارسال شده در “مسابقه “نظر شما چیه؟” (شماره ۲۵)

 1. hamrah125 :

  به نام خدا
  راهکار های کاهش مصرف برق در تابستان
  در زندگی امروز انسانها بسیار به انرژی های قابل دسترس نیازمند هستند از جمله انرژی برق و آب و گازکه نبود هر کدام باعث می شود که زندگی مختل شود در تابستان به دلیل گرمای زیاد و استفاده مردم از انواع کولر (کولر گازی و آبی) مصرف برق بسیار زیاد می شود. لذا بهتر است به توصیه هایی که در دوره تابستان از تلویزیون جهت آگهی بخشی پخش می شود کاملا دقت کرده و عمل کنیم به طور مثال برای کولر سایه بان درست کنیم تا در معرض مستقیم نور خورشید قرار نگیرد که هم عمر دستگاه پایین امده و هم کار بیشتری جهت سرد کردن انجام دهد و از طرف دیگر برچسب انرژی است که بسیار مهم است امروزه بر روی دستگاه های برقی برچسبی نصب می شود به نام برچسب انرژی که در چندین رده بندی قرار دارد از جمله:A/B/C/D/E/F/G
  دراین میان Aکمترین میزان استفاده از برق و G بیشترین میزان استفاده از برق را دارد پس نتیجه اینکه بهتر است از لوازم با برچسبAاستفاده کنیم تا بهینه باشد بهنیه یعنی اینکه با کمترین میزان از انرژی بیشترین استفاده را از آن داشته باشیم. این مورد در باره لباسشویی و ظرفشویی وکولر و سایر موارد که برچسب انرژی دارد نیز صادق است.
  از طرفی استفاده از بعضی از لوازم برقی زمانی توصیه می شود که به اندازه کافی پر است مانند لباسشویی و ظرفشویی زیرا با همان میزان آب, لباس بیشتری را می شوید و باز هم بهینه است و در مقابل با روشهای سنتی در مصرف آب وبرق بیشتر صرفه جویی می شود.
  از طرف دیگر بهترین راه خنک کردن منزل در این گرمای تابیستان که از حق نگذریم امسال واقعا زیاد شده و بخش بسیار از کشور بخصوص بخش جنوبی کشور با کمبود آب و خشکی مواجه است این است که در هنگام استفاده از کولر پنجره ها و درها را ببندیم و فضایی که استفاده می کنیم را خنک کنیم این بهترین روش است زیرا از هدر رفت خنکی جلوگیری می کنیم و در واقع این میزان صرفه جویی پولی است که در جیب خودمان ماند.
  با فرارسیدن شب همه ما چراغ روشن می کنیم که از برق استفاده می کند تاریکی شب با روشنایی لامپ همراه است پس انتخاب لامپ ها هم می تواند در میزان استفاده از برق ثمر بخش باشد لامپ های ۱۰۰ و۲۰۰ قدیمی برق زیادی استفاده می کنند و روشنایی دارند . در حالی که لامپ های کم مصرف و امروزه لامپهای LED با میزان بسیار کمتری ( در حدود یک پنجم)از برق همان میزان روشنایی را دارند و البته طول عمرشان نیز بیشتر است . انتخاب مناسب لامپ هم می تواند گزینه مناسبی برای کاهش مصرف برق باشد. همینطور علاوه بر نوع لامپ نوع نور پردازی و انتخاب لوستر هم در این فرآیند کمک کننده است لوسترهایی که میزان روشنایی لامپ را کاهش می دهند و در جای مناسب نصب نشده است بهتر است با لوستر های که نور را بیشتر منعکس کرده و درست در مرکز مکانی که استفاده می شود نصب شوند بهترین کارایی را دارند. در کنار همه اینها باید بگویم بهتر است از روشن گذاشتن لامپ هایی که نیازی به آنها نیست هم خودداری کنیم زیرا در خود لامپ ها بخشی از انرژی برق به گرما تبدیل شده و در گرم تر شدن محیط نقش دارد .
  با فرا رسیدن شب هم لوازم الکتریکی که خاموش هستند را از برق بکشید مثل تلویزیون و دستگاه های متصل به آن زیرا روشن ماندن لامپ قرمز این دستگاه ها هم گرچه بسیار کم به نظر می آید و البته هم هست اما باز هم علاوه بر اینکه از خنک شدن دستگاه جلوگیری می کند برق هم مصرف می شود باید بگویم همین عمل به ظاهر کوچک در هر خانه میتوان ذخیره بزرگی برای کاهش برق باشد.
  کولرهای گازی را نیز باید روی دمایی که احساس راحتی دارید تنظیم کنید زیرا مصرف بیش از اندازه احساس خوبی به شما نخواهد داد و برق بیشتری هم مصرف خواهد که نیازی به آن نیست.
  با توجه به اینکه کشور ما در منطقه از جهان واقع است که نور خورشید زیادی در طول سال دارد که باید در ابتدا قدر این نعمت را بدانیم و در درجه بعدی باید بگویم نیروگاه های بزرگ هدر رفت بسیاری دارند یعنی بخش قابل ملاحظه ایی از نیروی برق به گرما تبدیل می شود که ناشی از مقاومت دستگاه و لوازم نیروگاه هاست.در این رابطه تبدیل نیروگاه های بزرگ به کوچک بسیار در این زمینه ثمر بخش است به طور مثال ما می توانیم با نصب پنل های خورشیدی بر روی سقف از انرژی برق مجانی استفاده کنیم گرچه هزنیه این پنل ها زیاد است ولی باید بگویم می تواند برق زیادی را نیز برای ما به ارمغان بیاورد که البته نیاز به مشارکت دولت هم باشد که در جهت کاهش قیمت و تشویق مردم به این کار فعالیت کند حتی روش دیگری هم که امروز پیشنهاد می شود سفید کردن پشت بام است تا کمتر انرژی گرمای خورشید باعث گرم شدن سقف خانه ها شود.
  با تمام این اوصاف استفاده از هوای طبیعی است و با اندکی تحمل می توان خود را با دمای اطراف وقف داد و یا تنظیم دستگاه های خنک کننده روی درجه استاندارد هم در رتبه بعدی کمک کننده است.
  با گسترش شهر سازی ها درختان زیادی که منبع خنکی هستند هم از بین می روند با کاشتن درختان هم می توان سایه های زیادی فراهم آورد که از رسیدن انرژی گرمایی به زمین جلوگیری و مانع گرمتر شدن محیط می شود ثمر بخش بود.
  شستوی لباس ها هم با این میزان گرما و تعرق بدن کاری است که تعدادش بیشتر شده است اما باید در نظر داشت تا ظرفیت کامل لباسشویی بهتر است از آن استفاده نکنیم ان هم با آب سرد و در هنگام آویزان کردن لباس ها تکاندنشان از اتو کردن بعد از خشک شدن یا به طور کلی منتفی می شود یا نیاز کمتری به اتو گرم کننده دارد که البته خودش هم از برق استفاده میکند.
  با توجه به قبض های برق تا کنون باید متوجه شده باشید که مصرف برق دارای سه زمان است کم باری میان باری و اوج باری یا همان اضافه بار است که در کنتورهای سه زمانه صادق است باید بگویم استفاده از برق در زمان های اوج باری قیمتهای بیشتری نسبت به میان باری و کم باری دارد .با کنترل مصرف برق در ساعات اوج بار که از ساعت های گرم روز است می توان در کنترل قیمت برق هم دخالت داشت و صرفه جویی کرد.
  در خانه برخی دستگاه ها هستند که باید زمانی به آنها اختصاص داد و سپس خاموش کرد مانند کامپیوتر با توجه به اینکه بعضی در ضمن استفاده از این دستگاه ها استراحت کرده و زمان بیشتری دستگاه را روشن نگه می دارند با آگاهی به این افراد می توان از زمان زیاد روشن ماندن این دستگاه ها کاست تا برق کمتری استفاده شود.
  درست استفاده کردن از منابع به نفع همه ماست در واقع ما از سرمایه های مملکت با درست مصرف کردن محافظت می کنیم تا زندگی بهتری هم برای خود و هم برای دیگران به ارمغان بیاوریم.

 2. fzb139 :

  برای فرهنگ سازی راهکارهای ساده در کاهش مصرف انرژی و برق پیش روی ما وجود دارد که به وسایل سرمایشی و لوازم خانگی باز می‌گردد. در صورتی که بتوان این الگو را رعایت کنیم می‌توان نسبت به عدم تشدید مصرف برق امیدوار بود.یک کیلووات ساعت معادل روشن بودن یک لامپ ۱۰۰ وات در مدت زمان ۱۰ ساعت است. نکته ای که همواره مورد تاکید مسوولان امور برق برای رعایت صرفه جویی درتابستان امسال قرار گرفت.بهتر است از لامپ های کم مصرف به جای لامپ های رشته ای استفاده شود زیرا انرژی مصرفی لامپ کم مصرف حدود ۲۰ درصد لامپ رشته ای و عمر آن ۸ برابر لامپ رشته ای است.ـ هنگام خروج از خانه، سیستم های سرمایشی خاموش شود. درجه دمای کولرهای گازی دو تکه (اسپیلت) در فصول گرم روی ۲۶ درجه تنظیم شود.ـ فعالیت های گرمازا مانند شست و شو و اتوکشی در ساعاتی که دمای هوا کمتر است (اول صبح) انجام شود.ـ قرار دادن سایه بان روی کولر می تواند باعث خنک تر شدن خانه شود.ـ برای استفاده بهینه از یخچال و فریزر درجه ترموستات آن در دمای ۳ تا ۵ درجه سانتی گراد تنظیم شود. نوار درزگیر در یخچال و فریزر به طور مرتب بازرسی شده و مواد غذایی گرم، درون یخچال و فریزر قرار نگیرد.با این وصف و توجه به راهکارهای کاهش مصرف انرژی، خانواده ها می توانند اقتصاد خانواده و انرژی مصرفی را کنترل کنند. با اجرای قانون هدفمندسازی یارانه ها نیز این توجه ضروری تر به نظر می رسد زیرا با افزایش قیمت انرژی ازجمله برق هزینه خانوار افزایش می یابد و کنترل مصرف و توجه به هشدارهای کارشناسی می تواند از زیان اقتصادی خانواده ها جلوگیری کند.در روزهای بلند تابستان از روشنایی طبیعی استفاده کنیم مراقب خاموش بودن لامپهای اضافی در ساعات اوج مصرف باشیم هنگام ترک ساختمان ،سیستم سرمایشی خود را خاموش کنیم خورشید روشنایی بخش جهان است با استفاده از نور طبیعی شکر گذار این نعمت الهی باشیم همه ما میتوانیم مدیران مصرف بهینه برق باشیم حتی به میزان چند ساعت لامپ های رشته ای یا حبابی یک بخاری برقی کوچک است که اندکی نیز نور تولید می کندمشترکان عزیز با صرفه جویی در ساعت اوج مصرف از احتمال بروزخاموشی بکاهیم با مصرف صحیح و بهره گیری از الگوی درست استفاده از برق از قطع آن جلوگیری کنیم استفاده از انوار روح بخش خورشید بسیار منطقی تر و مطلوب تر از نور مصنوعی است پس پرده ها را کنار بزنید و از نور طبیعی بهره گیرید.هنگام خرید وسایل برقی به برچسب مصرف انرژی آن دقت کنیدتعدیل روشنایی محوطه های عمومی و راهروها در اداره ها،راهکارهای ساده برای کاهش هزینه برق مصرفی به شمار می رودپس از پایان ساعت کاری تمام وسایل برقی و چند راهی های برق را به طور کامل خاموش کنیم در ادارات و سازمانها دستگاههای اداری مانند رایانه، چاپگر و کپی را به هنگام نیاز روشن کنیم پس از اتمام ساعت کاری اداری وسایل برقی (مانند چراغهای اتاقها، رایانه، پرینتر،فن ها و ….) را خاموش کنیم بررسی ها نشان می دهد،اشخاص در دمایی بین ۲۳تا۲۵ درجه احساس آسایش می کنند،با تنظیم ترموستات اتاقها در این سطح دمایی ،نه تنها آسایش بیشتری خواهید داشت بلکه هزینه برق مصرفی خود را نیز کاهش خواهید داد
  بهتر است تاسیسات سرمایشی و یا گرمایشی مرکزی را یک ساعت قبل از شروع به کار اداره روشن و حداقل ۵/۱ ساعت قبل از خروج کارکنان و تعطیلی اداره خاموش کنیم
  به منظور استفاده بهینه از دمای مطلوب اتاق ،پنجره ها و درها را به هنگام کار کردن وسایل سرمایشی و گرمایشی،بسته نگه داریم،چرا که باز بودن پنجره ها موجب افزایش مصرف برق دستگاههای سرمایشی و گرمایشی می شوداگر به مدت طولانی از رایانه ،دستگاه کپی و ویدئو پروجکشن استفاده نمیشود آنها را در حالت آماده بکار ((standbyقرار ندهیم
  کولرهای گازی (حدود۴ برابر) کولر های آبی برق مصرف می کنندلامپ های LEDاستاندارد ،۵۰هزار ساعت عمر مفید دارندتعرفه برق به نحوی تنظیم شده که با ۲۰ درصد صرفه جویی،مبلغ قبض ۴۰درصد کم میشودبرای ۵۰درصد صرفه جویی در هزینه برق مصرفی ،الکتروموتورهای سوخته کولر را به جای سیم پیچی مجدد(تعویض) کنیم لامپ های LEDمصرف بسیار پایین و عمر بسیار طولانی دارنددر صورت امکان از (دور کند کولر) استفاده کنیم تا برق کمتری مصرف شودحرف ((A)) در برچسب انرژی،نشانه کمترین مصرف انرژی و بیشترین بازدهی است لامپ های ((مرغوب و استاندارد تولید داخل)) را جایگزین لامپ های نامرغوب وارداتی کنیم به هنگام ترک خانه یا محل کار،چراغ ها و وسایل سرمایشی را خاموش کنیم لطفا” وسایل برقی را بر اساس نیاز و با توجه به رتبه انرژی خریداری و استفاده نماییم با نصب سایه بان بر روی کولرها ،بازدهی آن را افزایش دهیم
  از لوازم پرمصرف برقی مثل اتو،لباسشویی،ظرفشویی،در ((اوایل صبح یا اواخر شب و روزهای تعطیل)) استفاده نماییم لوازم برقی در (( حالت آماده بکار)) نیز ۱۵ درصد برق مصرف می کنند
  امروز مدیریت مصرف برق در تمامی کشورهای پیشرفته و توسعه یافته یک امر ضروری و پذیرفته شده است صنعت برق از تمامی هموطنانی که با مدیریت صحیح مصرف برق امکان استفاده پایدار از این انرژی را برای همگان فراهم می آورند صمیمانه تشکر و قدردانی می کنددر مناطقی که نیاز به استفاده از کولر گازی می باشد دمای آن را بین ۲۳تا ۲۵ درجه تنظیم کنیم برای استفاده بهتر از منابع انرژی بخصوص در ساعات اوج مصرف از دور کند کولر استفاده کنیم همه ما در مدیریت مصرف برق مسوول و سهیم هستیم حتی با خاموش کردن یک وسیله برقی کم مصرف در ساعات اوج بار با استفاده از لامپهای LEDو کم مصرف در هزینه برق مصرفی خود صرفه جویی کنیم تامین برق با صرف سرمایه و هزینه های بسیار زیاد صورت می گیرد در صورت مهیا بودن تمامی امکانات ،ساخت یک نیروگاه ۱۰۰۰مگاواتی بین ۴تا ۸ سال به طول می انجامدخاموش کردن لامپهای اضافی ، ساده ترین راه صرفه جویی در مصرف برق است از لوزام خانگی برقی پرمصرف در ساعات غیرپیک استفاده کنیم پیک برق در ماههای گرم سال از حوالی ساعت ۱۲ تا ۱۶ و از ۲۰ تا ۲۳ می باشد کولرهای گازی از وسایل پرمصرف برقی هستند بهتر است زمان استفاده از آنها را به حداقل برسانیم
  از کولرهای گازی و دستگاهای سرمایشی متناسب با محل جغرافیایی سکونت خود استفاده کنیم دمای مناسب برای تنظیم ترموستات در کولرهای گازی بین ۲۳ تا ۲۵ درجه سانتیگراد می باشدمدیریت مصرف برق یعنی بهینه و به اندازه نیاز و در زمان مناسب مصرف کنیم برق متعلق به همه اقشار جامعه است از اسراف در مصرف آن پرهیز کنیم

 3. mhdyh :

  برق انرژی است که بیشتر به وسیله سوخت فسیلی تامین میشود و منابع تولید انرژی های پاک ما به اندازه ای گسترده نیست که بتوانیم برق یک کشور را تامین کنیم ما با استفاده ی کمتر فقط میتوانیم زمان از بین رفتن آن را عقب بیاندازیم این یعنی داریم مشکلاتمان را به نسل بعدی نیز منتقل میکنیم و سعی در پاک کردن صورت مسئله در دوره ی خود داریم.
  مشکل اصلی ما نابودی سوخت های فسیلی است که بهترین جایگزین آنها انرژی هسته ای است مردم ما فقط کافی است از تولید این انرژی حمایت کنند تا بتوانند بحران برق و نابودی سوخت های فسیلی را تا مدتی طولانی از کشورمان دور کنند.
  با تشکر

 4. مریم میرزاعبداللهی ها :

  پیشنهاد من برای کاهش مصرف برق استفاده از سلول های خورشیدی در مناطق گرم کشور مثل استان یزد است.چند روز پیش داشتم مستندی را از شبکه مستند به نام ضد آفتاب می دیدم که می گفت در هر دقیقه ۶۵۸۴وات انرژی در این استان تلف میشود.ما چنین منابعی داریم و با کمبود انرژی برق مواجهیم ؟
  یک راه دیگر به نظر من زود خوابیدن در شب و استفاده بیشتر از انرژی خورشید در روز است.در کشور چین از زباله ها برق می گیرند.چرا ما این کار را نکنیم؟

 5. amir1383 :

  باسلام
  ما باید برای کاهش مصرف برق در ساعت اوج مصرف سعی کنیم کمتر مصرف کنیم و وقتی میبینیم که برق ها قطع میشود لج نکنیم و بدتر کنیم یعنی به جایه اینکه کم مصرف کنیم به قطع برق بیشتر استفاده کنیم!! و این کار کار ناشایسته ای است و اینکه باعث میشود که برق هم زود به زود قطع شود و اینکه اوج مصرف هم بالا میرود و ممکن است ساعت ها برق قطع شود به خاطر مصرف بیش از حد پس در کل بیایم لج نکنیم وکم برق مصرف کنیم تا بلکه قطعی برق هم کم شود و دیگر خسارت مالی نیز نبینیم
  با امید مصرف کردن کم برق

 6. احمد آئین :

  با سلام.
  این مسئله باید از خونه ها شروع شه و فرهنگ سازی بشه و بعد دولت هم باید اقداماتی رو انجام بده . من با کار های مربوط به منزل کاری ندارم و میخوام راه حلی برای دولت پیشنهاد کنم .
  ۱ـ استفاده وسیع و گسترده از سلول های خورشیدی در کویر های ایران برای تولید برق
  ۲_تعویض سیم کشی های فرسوده و طرح تعویض لامپ lED یا لامپ های دیگه
  ۳_تعویض لامپ های خیابان ها و خاموش و. روشن کردن مرتب و سر وقت (مشاهده شده که در برخی نواحی در روز هم روشن بودند )
  ۴_استفاده از توربین های بادی
  ۵_ارائه وام های بانکی به صنایع جهت بروز رسانی دستگاه ها که منجر به مصرف کمتر برق میشود
  ۶_تشویق مردم به استفاده از دستگاه های ظرف شویی که هم در مصرف آب و هم برق صرفه جویی میکند
  ۷ _قطع پریز چندشاخه ها در هنگام شب زیرا حدود ۲۵ % صرفه جویی در مصرف میشود
  .
  .
  .

 7. مهسا مقدم :

  با سلام و سلامتی – مهسا مقدم
  ابتدا روشهای را که ما در منزل توانستیم برای صرفه جویی در برق انجام داده ایم شرح می دهم که انشالله مفید خواهد شد
  ۱- استفاده از رنگ سفید روغنی یخچالی که بازتاب نور را افزایش می دهد حال بعضی می گویند که ما شاید رنگی دیگر دوست داریم درست حداقل می توان از رنگهای دیگر همانند کرم و شیری و….استفاده نمود که با ترکیب براقی به انها افزایش بازتاب نور نیز دارند.
  ۲- استفاده از آیینه های بلند و قدی که در بیشتر منازل هم هست انها را در چیدمان منزل می توان در مسیر نور پنچره و نورگیر قرار داد که ورود نور از انها را تقویت کرده و احتیاجی به روشن کردن لامپ در روز نباشد و همچنین نیز در شب افزایش روشنایی به نور لامپ هم دارد.
  ۳- تعویض کلیدهای برق قدیمی با نوعی از کلیدهای جدید تنظیمی که می تواند روشنایی لامپ ها را تنظیم نمود بستگی به ساعت شبانه روز می توان روشنایی منزل را انتخاب کنید.
  ۴-تعویض لامپهای قدیمی با لامپهای کم مصرف ونوع ال ای دی که روشنایی زیادتری با مصرف کم تر برق که در یک مدت زمان یک ماه را مشاهده می توان کرد که در پرداخت قبض سازمان برق چقدر تاثیر گذار است.
  ۵- برنامه زمان بندی مرتبی را که در منزل همه باید رعایت کنند از جمله استفاده از وسایل پر مصرف مثل اتو و چرخ خیاطی و ….را به کمترین حد ممکن برسانیم مثل اتو کردن را نیز می توان با گزاشتن لباسها در بین رختخواب انها را اتو کرد و یا استفاده از چرخ خیاطی که می توان از دوختن با دستها هم انجام داد
  ۶-به حداقل رساندن استفاده از یخچال و وسایل برقی مثل تلویزیون و کامپیوتر و غیره ….که با برنامه ی منظمی برای همه ی افراد خانواده که همه از یک تلویزیون زمان سریالها و فیلمها به صورت مشترک استفاده کنند.
  ۷- استفاده از شمع و چراغ قوه های شاری برای مطالعه کردن و کارهای که احتیاجی به نور زیاد ندارد .
  ۸-استفاده از حیاط منزل و درختان انها که حداقل از سیستم سرمایشی در تابستان کمتر شود و یا اینکه با کپ کردن درزهای پنچره ها و دربها فشار کمتری به کولر و دیگر وسایلی همانند یخچال شویم چرا که هدر رفت انرژی راندمان کاری انها را کمتر می کند .
  ۹- تغیر ساعت بیولوژیکی بدن با استفاده از تغیر ساعت در منزل که کمترین حد ممکن استفاده از وسایل برقی منزل را انجام دهد .
  ۱۰- با زدن کاغذهای یاداوری در بیشتر اتاقها با یاد اوری اینکه برق چقدر اهمیت دارد و به یادمان باشد که وسایل برق را بیخودی روشن نگزاریم

 8. maaryaa00 :

  مصرف درست انرژی

  صرفه جویی در خانه

  ۱:خاموش کردن تمام چراغ ها و لوازم برقی

  خاموش کردن تمام چراغ ها و لوازم برقی را پس از مصرف تبدیل به یک عادت در خانه کنید. این کار باعث صرفه جویی چند صد هزار تومنی در قبض برق سالانه ی شما و کاهش مصرف انرژی در جامعه می شود.

  لوازم الکترونیکی که به ندرت استفاده می کنید، برای مثال فریزری کوچک در زیرزمین یا قهوه ساز آشپزخانه، را از برق بکشید. به همه یاد بدهید که پس از خروج از اتاق چراغ ها را پشت سر خود خاموش کنند. لامپ های خانه را با لامپ LED تعویض کنید. این لامپ ها بسیار مقرون به صرفه هستند و تا ۸۵ درصد نسبت به لامپ های معمولی در مصرف برق صرفه جویی می کنند. علاوه بر این مراقب مصرف برق لوازم در حالت خاموش نیز باشید. برخی لوازم حتی در حالت خاموش نیز کمی برق مصرف می کنند. آنها را به یک چندراهی متصل کنید تا در زمانی که خاموش هستند، همه را با یک کلید از برق جدا کنید.

  ۲:برچسب مصرف انرژی A

  از لوازم خانگی استفاده کنید که برچسب مصرف انرژی A دارند. درجه حرارت یخچال را در ۳۸-۴۲ درجه فارنهایت و دمای فریزر را در ۰-۵ درجه فارنهایت تنظیم کنید. اگر یخچال شما حالت صرفه جویی در انرژی دارد، آن را فعال کنید. همواره نوار دور در یخچال و فریزر را بررسی کنید تا از اتلاف انرژی در این وسیله جلوگیری کنید.

  ۳:ظرفی با اندازه ی مناسب

  برای پخت غذا از ظرفی با اندازه ی مناسب استفاده کند. جوش آمدن آب در قابلمه ای بزرگ به مقدار زیادی انرژی گرمایی نیاز دارد. علاوه بر این برای گرم کردن مواد غذایی کم به جای گاز از مایکروفر استفاده کنید.

  ۴:از ماشین ظرف شویی استفاده کنید

  برای شستن ظرفها بهتر است از ماشین ظرف شویی استفاده کنید و به جای آبکشی ظرف ها پیش از قرار دادن در ماشین، روی آنها را با دستمال تمیز کنید. ماشین را تنها زمانی روشن کنید که پر شده است.

  ۵:شست و شوی لباس در آب سرد

  از ماشین لباس شویی هایی استفاده کنید که لباس ها را در آب سرد هم می توانند بشویند. این کار در مصرف برق صرفه جویی زیادی می کند. فیلتر لباس شویی و نوار دور در را هر شش ماه بررسی کنید تا از اتلاف انرژی جلوگیری کنید.

  ۶:از درز گیر استفاده کنید

  وجود شکاف در در و پنجره یا دیوار باعث هدر رفت انرژی می شود. استفاده از پنجره های دوجداره نیز در حفظ گرما یا سرمای خانه کمک زیادی می کند.

  ۷:درجه حرارت متعادل

  درجه حرارت خانه را در زمستان و تابستان روی ۲۰ درجه تنظیم کنید. راهروها همواره سردتر از فضاهای داخلی هستند، برای گرم کردن آنها نیازی نیست دمای وسایل گرمایشی را افزایش دهید. در اتاق هایی را که استفاده نمی کنید ببندید تا خانه زودتر گرم یا سرد شود. در زمستان جلو پنجره ها از پرده های ضخیم استفاده کنید و در طول روز برای گرم کردن خانه پرده ها را کنار بزنید و از نور خورشید استفاده کنید. پوشاندن دریچه ی کولر نیز برای کاهش هدر رفت انرژی موثر است

 9. mah3a :

  به نام خدا
  استفاده از لامپ کم مصرف
  تمیز کردن لامپ باعث می شود بهتر نور افشانی کند
  برای رنگ امیزی دیوار ها یا کاغذ دیواری از رنگ ها روشن استفاده شود که به نور کم تری نیاز دارد
  در طول روز می توان از نور طبعیه اسمان استفاده کرد (کنار زدن پرده ها)
  درب یخچال را زیاد بازو بسته نکنیم
  موقع خرید وسایل برقی به برجسب انرژی توجه کنیم
  در شب می توان از هوای نسبتا خنک ان استفاده کرد و از بالکن ،حیاط و بام برای خوابیدن در پشه بند استفاده کرد
  برای شستن لباس ها همه لباس ها را یک جای کنیم و ساعات نیمه شب تا صبح زمان خوبی برای شستن لباس هاست و همچنین اتو کشی
  کولر گازی را در دمای مناسب خانه تنظیم کرد
  پیشنهاد:وقتی از راه میرسید هوا گرم اس و برق قطع نیست می توانید ملحفه استفاده کنید ان را خیس کرده و چند بار تکان دهید روی خود بیندازید و استراحت کنید.بیش تر شهرهای جنوبی در طول روز این وضعیت را تجربه می کنند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.