مسابقه “نظر شما چیه؟” (شماره ۹)

نظر (1)دوستان خوب و گلم سلام

براتون یه مسابقه جدید داریم. مسابقه مون درباره بعضی اخلاق های زشت و زیباست. به ما بگید اخلاق های زشت رو چطور اصلاح کنیم و اخلاقیات خوب رو چطور گسترش بدیم؟ به بهترین ایده های شما جایزه میدیم.

عنوان انتخابی نهم ما “شک و وسواس” هست. برای شرکت در مسابقه لازمه که شک و وسواس رو تعریف کنید، بعد به عوامل ایجاد آن و پیامدهای آن اشاره کنید و در آخر بگید که چگونه می توان از ابتلا به آن جلوگیری کرد.

نوشته های خود را در قالب دیدگاه در کادر پایین صفحه تایپ کنید.

از ارسال مطالب موجود در سایت های دیگر خودداری کنید.

جایزه برنده مسابقه 50 هزار تومان وجه نقد می باشد.

نتایج

برنده این مسابقه، خانم مریم ادیب هستند.

آقایان سجاد نظری و پیام حقی هر کدام 10 امتیاز دریافت می کنند و زمانی که امتیاز آن ها به 50 رسید یک هدیه از ما دریافت خواهند کرد.

نظر ارسالی کاربران

کاربر سجاد نظری:

وسواس فکری و شک در اثر ایجاد افکار مزاحم در درون ما که به دنبال نگرانی  ایجاد می شود و منجر به انجام عملی به صورت مدام و تکراری  می انجامد گفته می شو د .

انواع: 1. فکری : شامل داشتن افراد نا مطلوب و نامعتبر نسبت به کسی یا چیزی که در ذهن ما می گذرد  2. عملی: تکرار عملی در جهتی که نسبت به آن دچار وسواس شده ایم  که اکثراً در کشور ما در مورد نظافت و تمیزی بیشتر شنیده می شود که البته در زمینه عملی هم از فکر ناشی شده و به صورت عمل بروز می یابد.

 تعریف  عوامل ایجاد این خوصیت :

 1. 1. ارثی: از بستگان درجه اول که در کنار آنها زندگی می کنیم مانند پدر و مادر و خواهر و یا برادر به ما رسیده است مانند شستشوی مکرر اجسام یا تکرار در هر عملی مانند چندین بار وضو گرفتن و هر جا و مکانی را بی دلیل آلوده تصور کردن و در صدد تمیز کردن آن چندین بار این کار را انجام دادن.

 2. 2. محیط اطراف( در سنین رشد کودکی محیط روی افراد اثر می کند و ممکن است تحت تاثیر آن دچار این ویژگی شوند.

 3. 3. داشتن خصوصیتی که دوست داریم همه چیز بی نقص و کامل باشد نیز می تواند باعث وسواس فکری و عملی شود زیرا کمال گرا بودن موجب می شود زیاد روی کاری متمرکز شده و چندین بار انجامش دهیم.

پیامدها:

 1. 1. در درجه نخست افرادی که دچار وسواس هستند به خودشان آسیب می زنند به خصوص که این افراد که دچار وسواس فکری و شک هستند دائما در ذهن خود سوال دارند و نسبت به همه چیز شک دارند از این ذهنیت خود دائما درگیر هستند و آرامش ندارند در پی این افکار خود به بدن خود هم صدمه می زنند و زودتر دچار افتادگی بدن می شودند برای مثال زودتر دچار ساییدگی زانو دیسک کمر ارتروز و غیره می شوند علاوه بر آن زمان های عمر خود را به صورت از دست می دهند.

 2. 2. همه ما می دانیم که هر چه بکاری همان را درو می کنی وقتی نتوانی با افراد اطرافت رابطه خوبی داشته باشی و دائما به آنها انرژی منفی بدهی ممکن است آنها در ابتدا با تو همراهی کنند درکت کنند و به تو در رفع فکر اشتباهت کمک کنند ولی وقتی این کار دنباله دار شد دیگر از حوصله افراد خارج می شود و آنها را رنجیده می کنی گاهی هم آنها را از دست می دهی.

 3. 3. در ایجاد ارتباط در محیط های روزانه دچار مشکل هستند زیرا به دلیل ویژگی اخلاقی نا مطلوبشان کسی حاضر نیست با آنها زمان بگذراند و دوستی طولانی مدت داشته باشد.

 راهکار:

 1. 1. بهترین راه دچار نشدن به این شخصیت پیشگیری است لذ ا توصیه می شود از کودکی محیط پرورش کودک خوب، سالم، دوستانه و بامحبت باشد و روابط موجود در خانواده سیری طبیعی داشته باشد. در بین افراد خانواده مادر است که نیازهای عاطفی کودک را برآورده می کند. او در واقع تغذیه کننده روح و روان کودک می باشد که اگر به درستی وارد عمل نشود و بی اعتمادی را به فرزندش منتقل کند، او را در سراسر زندگی با مشکلات فراوانی روبرو خواهد شد.( البته بسیاری از این افراد در ابتدا نشانه های بسیار کم از خود بروز می دهند که اگر در همان ابتدا بتوانند جلوی پیشرفت را بگیرند دیگر نیازی به درمان های طولانی مدت ندارند.)

2.مهمترین بخش داشتن یک روان سالم این است که اعتماد به نفس درون افراد خوب پرورانده شود تا بتوانند به خودشان اعتماد کنند داشتن اعتماد به نفس در طول زندگی بسیار مهم است با داشتن این ویژگی در بسیاری از مشکلات قبل از ان که دچار بیماری شویم با اتکا به اعتماد به نفس راه حل مشکلمان را پیدا می کنیم .

راه های درمان:

این خصوصیت در درون ماست پس اولین کسی که می تواند به درمان آن کمک کند خود ما هستیم باید بپذیریم که دچار بیماری شده ایم و در جهت درمان آن اقدام کنیم و در این راه خودمان بیشتر کمک را به خودمان برای درمان خواهیم داشت.درمان اختلال وسواس اجباری از جمله درمان وسواس فکری شامل سه مرحلهٔ روان‌درمانی شناختی رفتاری، رفتاردرمانی و دارودرمانی است. درمانهای رفتاری اختلال وسواس اجباری شامل پیشگیری از عادات و مبارزه و مقابله است. در مرحلهٔ پیشگیری از عادات، یک متخصص به فرد بیمار مبتلا به کمک می‌کند تا در بازه‌های زمانی طولانی و طولانی‌تری از مقابله با شرایط استرس‌زایی قرار بگیرد که در آن احساس اجبار برای انجام کاری را می‌کند که استرس و اضطراب او را از بین می‌برد. در این شرایط، بیمار اصطلاحاً با خود درگیر می‌شود و هرچه قدر که زمان می‌گذرد و او بیشتر به انجام آن کار احساس نیاز می‌کند، او همچنان در مقابل میل وسواسی ایستادگی می‌کند تا مرحله‌ای که دیگر هیچ اجباری برای انجام آن کار خاص احساس نکند.

درمان دارویی برای اختلال وسواس اجباری نیز یکی از مراحل مهم در فرایند بهبودی بیمار است. برای درمان اختلال وسواس اجباری از داروهایی در گروه استفاده می‌شود. این داروها که اصطلاحاً آنها را مهارکنندهٔ انتخابی بازجذب سروتونین می‌نامیم، مقدار ترشح سروتونین در مغز را افزایش می‌دهند. در مغز بیماران مبتلا به اختلال وسواس اجباری، سروتونین بسیار کمی ترشح می‌شود و یا مقدار ترشح شده توسط عصب‌های جذب و نابود می‌شود.این داروها همانطور که از نامشان پیداست، از بازجذب یا دفع سروتونین در مغز جلوگیری می‌کنند. بازجذب سروتونین عامل پایان یافتن تولید سروتونین جدید است.

از جمله داروهای رایجی که برای درمان اختلال وسواس اجباری تجویز می‌شوند و در گروه ها جای می‌گیرند، می‌توان به فلوکستین ، سرترالین ، سیتالوپرام ، پاروکستین  و اسیتالوپرام  اشاره کرد.

کاربر مریم ادیب

تعریف شک و وسواس: یک نوع منفی گرایی ذهنی است که  نسبت به همه مسایل یا افراد تردید و یا عدم اعتماد دارد و ریشه در بحرانهای روحی و عاطفی بویژه در دوران کودکی دارد.

عواقب ان: منزوی شدن و از چشم دیگران افتادن و افت تحصیلی. همچنین از نطر جسمانی ، تضعیف اعصاب و بدخلقی و ناراحتیهای گوارشی را بدنبال دارد.

عوامل ایجاد آن: مشاجرات  و سختگیریهای والدین در برابر کودک که منجر به بروز  این بیماری در سالهای اینده میشود. امرو نهی کردنهای مداوم، کم خونی و برخی بیماریهای جسمی.

پیشگیری و یا درمان: بنظر من راهکارهای روانکاوی زیادی بسته به نوع شک یا وسواس باید اتخاذ گردد . اما یک راهکار بسیار ساده عمومیت دارد که در حل تمام شک و وسواسها موثر واقع میشود و آن چیزی نیست جز لبخند زدن! همیشه لبخند بروی لب داشتن به مرور حس فرد را نسبت به افراد بهبود میبخشد و  از شک کردن میکاهد و نیز  شدت انواع وسواس را  به مرور زمان کمرنگ میکند. روش ساده ایست اما جواب داده است.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
مسابقه ادبی شماره (6)

‫7 نظر ارسال شده در “مسابقه “نظر شما چیه؟” (شماره ۹)

 1. سمیرا :

  شک در لغت به حالت نفسانی ناشی از تردید بین دو یا چند چیز گفته می شود،و منظور از آن این است که اعتقاد سست و ضعیف سود و یقین از بین برودو وسواس یک فشار فکری است برای ادامه یک فکر یا یک عمل که فرد به غیر منطقی بودن آن واقف است٬وآن چه غیر از یقین باشد شک است.از جمله عوامل ایجاد وسواس می توان به افسردگی٬بدگمانی که خود عاملی مثل طلاق را در پی دارد٬اختلالات روانی٬نداشتن شناخت و آگاهی٬وسوسه های شیطانی٬عامل وراثت٬بحرانهای دوران نوجوانی اشاره کرد و مسایل ناموسی و اقتصادی از عوامل مهم شکاکیت است٬و از پیامدهای وسواس میتوان به اتلاف وقت٬انزوا و گوشه گیری٬ضعف اعصاب٬بداخلاقی٬از هم پاشیدن کانون خانواده٬آزار اطرافیان مثل تهمت زدن به آنها٬بدجلوه دادن چهره دین٬زمینه گناه زیاد می شود مثل تهمت و دروغ به دیگران٬باطل شدن عبادت اشاره کرد…برای جلوگیری از وسواس بی اعتنایی و بی توجهی به آن چه که بدان وسواس شده میباشد را انجام داد٬دوری از تنهایی٬از افردا وسواس دوری کرد٬بزرگترین ریشه وسواس تلقین های شیطانی است خوردن انار از وسواس جلوگیری میکند٬پیامبر می فرماید:هرکس انار بخورد قلبش نورانی می شود و وسوسه تا چهل روز از بین می رود…همچنین قرآن کریم افردای از قوم حضرت نوح٬هود٬صالح٬موسی را به علت شک داشتن آن ها سرزنش می کند و شک را نوعی پلیدی دانسته است که خداوند آن را بر افرادی که ایمان نمی آورند القا می کند….

 2. payam9 :

  به نام خدا با سلام به نظر بنده بهترین توضیح برای شک و وسواس آن است که:
  کلمه شک در لغتنامه دهخدا گمان،ظن وشبهه خوانده شده است و وسواس کلمه ایست که امروزه همگان با آن آشنایی دارند.وسواس یک اختلال ذهنی است که یعنی فرد نیاز های مزمن و روزمره خود را چندین بار در روز تکرار می کند.به قول ما ایرانی همیشه شلنگ به دست است.وسواس در لغت نامه استاد دهخدا اندیشه بد خوانده شده است. بعضی نیز آن را القای شیطان می دانند. به شخصی هم که دچار این بیماری شده است وسواسی می گویند. به بهترین مورد هم می توان در هنگام نماز خواندن اشاره کرد اشهد را گفتیم یا تکبیر را هم همین طور ولی فکر می کنیم نگفتیم و مجبوریم باز هم آن مرحله نماز را تکرار کنیم.اما عوامل ایجاد این بیماری چیست؟
  اولین موردی که می توان به آن اشاره کرد بلوغ است.
  همانطور که می دانیم بلوغ مرحله ای از رشد انسان هاست که ما را به آرامی از کودکی به سمت نوجوانی و جوانی پرتاپ می کند. در این دوره نوجوانان اضطراب بسیار زیادی دارند و با شستن دست ها یا کارهایی از این قبیل استرس خود را دفع می کنند که در آخر وسواسی می شوند.همچنین مشکلات عصبی بسیار در این تمر دخیل هستند راستی عامل وراثت که خود یکی از عاملان اصلی بیماری هاست از قلم نیافتد.
  مورد دوم محیط است. اگر محیط خانواده کثیف باشد یعنی نظافت در خانه رعایت نشود یا برعکس (منظور از برعکس آن است که نظافت در خانه زیادتر از حد معمول باشد همان وسواس خودمان که پدر و مادر نیز دچار آن هستند.) خانواده خود به خود دچار وسواس می شود.
  مورد سوم استرس یا فشار روانی است. افرادی که استرس در تمایل و فعالیت های ما تاثیر می گذارد. امروزه دیگه استرس غذای هر روز همگی ماست!
  اما شک کردن می توان از مهم ترین های شک کردن را شک در نماز دانست پس ترجیح می دهم که در این باره سخن بگویم. شک در نماز یعنی آنکه ما برخی از عوامل نماز را انجام داده ایم اما تردید می کنیم که شاید آن عمل را به خوبی انجام نداده ایم یا گاهی اصلا آن را انجام نداده ایم! اماچگونه از شک در نماز جلوگیری کنیم؟دقیق تر چه چیزی موجب می شود که در نمازمان دائم شک وجو داشته باشد؟
  نداشتن حضور قلب، یعنی ما نمازمان را با دقت بیشتری اقامه نکنیم، اما چه عواملی موجب می شود که حضور قلب داشته باشیم؟
  اولین موردی که می توان به آن اشاره کرد اقامه نمازمان در مکانی خلوت و به دور از سر و صداست.
  دومین موردی که می توان به آن اشاره کرد.رفع موانعی از جمله گرسنگی و تشنگی است اگر این مورد را انجام ندهیم یک اتفاقات خنده داری می افتد مثلا در هنگام خواندن سوره حمد به فکر ناهار و شام هم هستیم!
  مورد سومی که باید به آن اشاره نمود یاد مرگ است. همه می دانیم که مرگ ناگهان به سراغ همگان می آید و برای هیچکس استثنا قائل نمی شود. پس بهتر است با خود بگوییم که شاید بعد از این نماز دیگر توفیقی برای نماز های دیگر نداشته باشیم و شاید این آخریین نمازمان باشد. پس باید با خود بگوییم که بهتر است که آخرین نمازمان ر به بهترین نحو اقامه کنیم.
  مورد چهارمی که باید یه آن اشاره کرد آمادگی برای نماز است.یعنی خود را برای نماز آماده کنیم برای مثال انجام اعمای همچون وضو،اذان،اقامه و پوشیدن لباس پاکیزه یا حتی عطر زدن این عوامل اگر رعایت شوند با حضور قلب یشتری نماز می خوانیم و دیگر شکیات نماز برایمان معنی ندارد.
  اما بر می گردیم به نزد دوست نابابمان وسواس زمانیکه به بیماری وسواس دچار هستیم از چه چیزهایی محروم میشویم و چه چیزهایی را از دست می دهیم؟
  مورد اول زمان است. هنگامی که ما وسواس داشته باشیم بسیاری از زمان زندگی خود را به شستشو یا نظافت اختصاص می دهیم بعضی افراد هستند که از بیست و چهار ساعت زندگی خود. ده ساعت را به شست و شو و نظافت می پردازند و معلوم است که این افراد زمان باقی مانده بسیار کمی برای انجام دیگر کار های روزانه دارند وبه زبان ساده تر این افراد به راحتی به اتلاف وقت می پردازند.
  مورد دوم حواس پرتی است. این افراد بسیار حواس پرت می شوند و کارهایی که بهشان سپرده خواهد شد را به خوبی انجام نمی دهند یا به طور معروف حواس پرت یا معروف تر پخمه به حساب می آیند. که این خود به خود جرقه ای برای بیماری افسردگی است.
  مورد سوم طرد شدن از جامعه. این افراد دیگر نمی توانند به خوبی با دیگران ارتباط برقرار کنند و نمی توانند نیاز های خود را ابرازکنند یعنی این افراد نسبت به مسائل دیگر نیز بی توجه هستد مسائل مهم و اساسی زندگی مثلا ازدواج،این دسته از افراد همچنین در تحصیلات خود افت پیدا می کنند و هرگز به زندگی مطلوب و دلخواه خود دست پیدا نمی کنند.
  اما برای درمان وسواس چه باید کرد؟
  رفتار درمانی: در این روش پزشکان بیماران خود را مجبور به رویارویی با این بیماری می کنند و در بازه ای زمانی فرد را در شرایط استرس زا قرار می دهند و تا مقاومت او را بالاتر ببرند هرچه که مقاومت بیمار بالاتر برود میل او برای دوری از وسواس بسیار بیشتر می شود.
  داروها: برای درمان وسواس همچو دیگر بیماری ها نیز دارو تجویز می شود داروهایی همچون سرترالین،فلوکستین و…. جالب است بدانید که این داروها کاربرد های دیگری نیز دارند و از جمله آن درمان افسردگی است!
  پایان با تشکر پیام حقی

 3. Ghasemian :

  با عرض سلام وخسته نباشید.
  از نظربنده حقیر اگر بخواهیم وسواس وشک را تعریف کنیم طوری که برای همه اقشار قابل فهم ودرک باشد باید از اصطلاحات پیچیده پزشکی صرف نظرکنیم تا ساده ورساتر باشد
  وسواس یعنی فردی دائم به الودگی وکثیف بودن محیط اطراف خودش وهمین طور افردای که با انها در تماس باشدفکرکند و حتی فکر می کند دست هایش وبدنش کثیف است
  به همین خاطر اکثر اوقات درحال شست وشو هستنداین رفتارها اگر درمان نشوند می تواند تهدید کننده باشد برای روان این افراد
  البته در اکثر درطی زمان ودوره های درمانی قابل کنترل می باشد.
  شک یعنی فکرکردن واحساس کردن به اینکه کسی علیه ما کاری انجام می دهد ویاقصد دروغ گویی به ما را داردشک نیزیک حالت روحی می باشد واگر برطرف نشود خطر افرین می باشد
  چرا اغلب اوقات این افراد ناراحت هستند ویا در فکر فرو رفتند
  وممکن باعث بیماری های شدید روحی شوند
  ودر اخربگویم اگر باشد اعمال ورفتار خوبی یادبگیریم ویاد دهیم ویا از دیگران بخواهیم رفتارشان تغییر دهند باید اول عمل کنیم
  وبعد انتقادات خودرا با لحنی ارام ودوستانه بیان کنیم چرا که صدای بلند وعصبانیت باعث ناراحت کردن حتی عصبانی کردن دیگران می شود

 4. monjezi62 :

  در روانشناسی ، روابط اختلال وسواسی یک شکل اختلال وسواسی است که متمرکز بر روابط صمیمی (عاشقانه یا غیر عاشقانه) است. چنین وسواسهایی می تواند بسیار ناراحت کننده و ناتوان کننده باشد، و تاثیرات منفی بر روابط ایجاد می کند.اختلال وسواسی شامل اندیشه ها، تصاویر یا خواست هایی است که ناخواسته، ناراحت کننده، که در زندگی فرد دخالت میکنند و معمولا بدر تعارض با اعتقادات و ارزش های افراد است. چنین افکار مزاحم اغلب به دنبال رفتارهای است که هدف آنها «خنثی کردن» پیامدهای ناخواسته از نفوذ و به طور موقت اضطراب ناشی از وسواس است. تلاش برای سرکوب یا “خنثی کردن” وسواسها، به جای کاهش فرکانس، ناراحتی ناشی از وسواس را افزایش میدهد.
  موضوعات مشترک وسواس شامل ترس از آلودگی، ترس از آسیب رساندن به خود و دیگران، شک و تردید است. با این حال، افرادی که مبتلا به وسواس نیز می توانند وسواس های مذهبی و جنسی داشته باشند . برخی از افراد مبتلا به وسواس ممکن است وسواس هایی را نسبت به روابط طولانی یا روابط گذشته احساس کنند. اندیشه های تکراری در مورد احساسات فرد در روابط صمیمی ممکن است در دوره طبیعی این وسواس را توسعه بدهد؛ با این حال، در وسواس چنین مشکلات ناخواسته، مزاحم، مزمن و غیر فعال است.مردم ممکن است به طور مداوم شک کنند که آیا آنها دوست یا شریک زندگی خود را حفظ کرده اند، چه رابطه با آنها مناسب است یا اینکه شریک آنها واقعا آنها را دوست دارد. و یا زمانی که آنها کسی را دوست دارند یا کسی که آنها را دوست دارد این وسواس بوجود می آید، آنها به طور مداوم بررسی می کنند تا مطمئن شوند که آیا این روابط درسته و هنگامی که تلاش می کنند ارتباط را قطع کنند، با اضطراب سر و کار دارند. با وجود این که رابطه برقرار است شک و تردید مداوم نسبت به این رابطه در خفا بوجود می آید..به جای پیدا کردن قابلیتهای خوب در شریک زندگی خود، آنها به طور دائم بر کمبودهای خود تمرکز می کنند. این نقص ها اغلب آدمهای وسواسی را تحریک می کند و از آنها برای اثبات رابطه اساسا بد استفاده می کنند. واقعیت این است که این افراد قادر به تمرکز بر روی چیزی نیستند جز نقصان شریک زندگی خود که موجب اضطراب بزرگ و رنج برای آنها می شود و اغلب منجر به یک رابطه ضعیف میشود..نظر بر این است که مانند سایر اشکال،عوامل روانشناختی و بیولوژیکی عوامل مهمی در توسعه و نگهداری شک دخالت دارند. و نشان می دهد که بیش از حد وابسته بودن به روابط صمیمی یا ارزش درک شده شریک برای احساسات شخصی خود و ترس از رها کردن ممکن است آسیب پذیری را افزایش دهد و علائم وسواس را حفظ کند.
  هیچ درمان ای برای اختلال وسواس فکری وجود ندارد ، اما روش های درمان وجود دارد که وسواس را کمتر میکنند، به طوری که اکثر بیماران می توانند زندگی طبیعی را ادامه بدهند. معمولا درمان با شرکت منظم در جلسات روانشناسی و یا گروه هایی که بطور منظم در هفته جلسه تشکیل میدهند و پیرامون این مطالب صحبت میکنند.اعتقاد یا ایمان گرایی شخص نقش مهمی در درمان دارد.درمان ممکن است در جلسات فردی، خانوادگی یا گروهی انجام شود.

 5. عطا :

  سلام شک یا وسواش یک اختلال عصبی است و مانند ستیر بیماریها بهترین راه درمان در قدم اول قبول بیماری و بعد اراده قوی است و باید مواردی که شک میکنیم قبول نکرده و اهمیت ندهیم .در صورت عدم موفقیت به یک مشاور روان مراخعه کنیم.

 6. 40435283 :

  به نام خدا

  تعریف:ریشه وسواس اضطراب است و این به دو شکل فکری و عملی بروز می‌کند. چنانچه بیمار در برابر انجام عمل وسواسی مقاومت کند، اضطرابش بیش تر می‌شود. گاهی اوقات کودکان هم دچار وسواس می‌شوند که معمولاً نشانه‌های آن رفتارهای پرخاشگرانه، تکرار کلمات و یا لجبازی با اطرافیان است. ولذا می توان گفت که وسواس تکانه‌ای است عصبی که به شکلی متوالی برخلاف میل بیمار از شکل ناخودآگاه به صورت خودآگاه درآمده و باعث ایجاد پالس‌های عصبی خاص می‌شود تا در او ناراحتی و اضطراب برانگیزد. تا فرد برای رهایی از آن فشار عصبی اقدام به انجام عملی خاص نماید. مثل شستن تکراری دستها و یا شمارش چند باره پول یا کلمات و حروف و … در جواب چنین حمله یی معمولاً شخص می‌کوشد از آن بگریزد و آن فکر خاص را، از ذهن خود بیرون کند و یا با عمل و فکر دیگری جایگزین نماید و البته آگاهی دارد که این وسوسه‌ها مزاحم ذهن او هستند و برخلاف تزریق افکاراز خارج تحمیل نمی‌شوند.

  عوامل ایجاد وسواس:۱-تغییرات جسمی و بدنی۲-محیط۳-کمبود سروتونین۴-سابقه خانوادگی۵-زندگی پر از استرس

  تاثیرات وسواس:۱-اتلاف وقت۲-عدم توانایی در تمرکز حواس و ایجاد حواس‌پرتی۳-بازماندن از کارهای اصلی (ازجمله تحصیل علم و مطالعه و درس خواندن و به‌دنبال آن افت تحصیلی)۴-خسته شدن ذهن و بی‌حوصله شدن فرد برای فکر کردن دربارهٔ موضوعات مهم و اساسیِ زندگی و تحصیلی۵-مشکل در برقرای ارتباط و کاهش کیفیت زندگی
  راههای جلوگیری از وسواس:
  بهترین راه برای جلوگیری از وسواس، بی اعتنایی و بی توجهی به آنچه می باشدکه بدان وسواس شده می‏باشد. اگر کسی نسبت به نجس و پاکی وسواس دارد، باید به آن بی توجه شود و خود را از زمینه شست و شو و حتی گفتگو درباره اشیای نجس و پاک دور کند و برخلاف خواسته و عادت خود مبنی بر نجس دانستن آن، عمل کند. البته گرفتن چنین تصمیمی برای وسواس بسی مشکل است، اما چاره چیست؟ مانند آدم معتاد به سیگار اگر کسی بخواهد سیگار را از او بگیرد یا خود او بخواهد سیگار را ترک کند، بر او بسیار سخت تمام می‏شود، ولی چاره‏ای جز آن نیست، البته درجه وسواس در انسان‏ها متفاوت است. در این جا نکاتی را ذکر می‏کنیم:

  ۱ – افراد وسواس باید از تنهایی به شدت پرهیز کنند و همواره در جمع باشند.
  ۲ – اگر می‏توانند شخصی را مواظب و همراه خود بگیرند تا به او گوشزد و او را از این کار بازدارد، مؤثر است، مثلاً اگر در وضو وسواس دارد، رفیقش به او بگوید: زود باش، صحیح است، سریع وضو بگیر! یا اگر در غسل وسوسه دارد مدام به او بگوید: زود باش، دیر شد، اسراف حرام است.
  ۳ – افراد وسواسی از کسانی که وسواس هستند، باید دوری کنند، مثلاً زنی که در نظم و شستشو در خانه دچار وسوسه است و زیاده روی می‏کند، اگر با زنان دیگر که آنان نیز به این درد مبتلا هستند و گفتگو کنند، در یکدیگر تأثیر منفی خواهند گذاشت و وسوسه آنان بیشتر خواهد شد.
  ۴ – افراد وسواسی باید بدانند بیمار هستند و انسان سالم و عادی نیستند و اگر وسواس آنان شدید بود، باید به روانشناس مراجعه نمایند و دارو مصرف کنند.
  ۵ – آنان باید بدانند از شیطان تبعیت می‏کنند و کار آنان از نظر خدا و رسول(صلّی الله علیه و آله وسلّم) و امامان(علیهم السّلام)صحیح نیست و مورد تأیید آنان نمی‏باشند. امام صادق(علیه السّلام) فرموده: “او از شیطان تبعیت می‏کند و اگر به او بگویی چرا این کار را می‏کنی، می‏گوید لعنت بر شیطان”.

 7. moghadam373 :

  بنام خدا
  سلام و درود بی پایان بر مدیریت خوب سایت و همکاران عزیز
  Moghadam373
  وسواس یک ایده، فکر، تصور، احساس یا حرکت مکرر یا مضر است که با نوعى احساس اجبار و ناچارى ذهنى و علاقه به مقاومت در برابر آن همراه است. بیمار متوجه بیگانه بودن حادثه نسبت ‏به شخصیت‏ خود بوده از غیرعادى و نابهنجار بودن رفتار خود آگاه است. روان شناسان وسواس را نوعى بیمارى از سرى نِوروزهاى شدید مى ‏دانند که تعادل روانى و رفتارى را از بیمار سلب می کند و او را در سازگارى با محیط دچار اشکال مى ‏سازد و این عدم تعادل و اختلال داراى صورتى آشکار است.
  عوامل وسواس انتقال دهنده های عصبی مغز است و همچنین می تواند یک بیماری ژنتیکی باشد و افراد را با مشکلات عصبی زیادی مواجه کند وسواس ژنتیکی در قسمتی از مغز که به اختیار عصبی مشخص شده افراد را به طور غیر قابل کنترلی تحت تأثیر قرار می دهد.رفتارهای وسواسی در والدین الگوبرداری فرزندان را به دنبال دارد و آنان را به بیماری وسواس مبتلا می کند.علت دیگری که در جامعه برای وسواسی بودن به چشم می خورد اضطراب است و افرادی که اضطراب زیادی دارند برای کاهش این اضطراب به رفتارهای وسواس گونه دست می زنند.وسواس یک بیماری روانی است که هم می تواند کم باشد و هم بسیار شدید و کسانی که با داشتن این بیماری احساس آسیب نکنند اختلال برای آنها محسوب نمی شود.برای درمان وسواس اگر مشکل هورمونی باشد فرد باید دارو مصرف کند تا درمان شود و اگر از نظر روحی و روانی باشد برای کاهش آن روان درمانی و رفتار درمانی مؤثرترین راه حل است.وسواسی که به خاطر حالت های اضطرابی اتفاق می افتد در بیشتر مواقع به طور موقتی از بین می رود و فرد را از آشفتگی و وقوع ناخوشایند بعضی از اتفاق ها در امان خواهد داشت
  اختلال وسواس جبری یک اختلال عصبی است که توسط فکرها و ترس‌های غیرمنطقی شما را به تکرار بعضی از رفتارها وا می‌دارد. افراد مبتلا به اختلال وسواس از ترس آلوده و یا نجس شدن، به کارهای اجباری مثلا شستن بیش از حد دست‌ها رو می‌آورند، تاحدیکه پوست دست‌هایشان خشک شده و ترک بردارد. این افراد برغم اینکه تلاش می‌کنند تا فکرهای وسواسی را از خود دور کنند، اما این افکار دائما در سرشان تکرار می‌شود، و این مشکل آنها را داخل چرخه ناراحت کننده، افکار وسواسی و کارهای اجباری برای راحت شدن از آن افکار می‌اندازد.
  پیامدهای داشتن شک و وسواس
  وسواس- ذهن شما غرق در یک فکر، ترس و یا نگرانی وسواسی می‌شود، مانند اینکه دستتان نجس شده است.
  نگرانی- وسواس مرحله قبل باعث برانگیختن احساس اضطراب و پریشانی می‌شود.
  اجبار- شما از الگویی اجباری برای کاهش اضطراب و پریشانی خود استفاده می‌کنید، مانند شستن و آب کشیدن چندباره دستها.
  آسودگی موقتی- رفتار اجباری باعث تسکین و فراقتی موقت از اضطراب شده، اما وسواس و اضطراب دوباره برمی‌گردند و باعث شروع چرخه می‌شوند.
  علائم وسواس:
  علائم اختلال وسواس جبری از هردو وسواس و اجبار تشکیل می‌شود.
  ۱) نشانه‌های وسواس
  این نشانه‌ها، افکار و تصوراتی مکرر، مداوم و ناخواسته هستند. فکرها و تجسماتی که ناخواسته و بصورت غیر ارادی در شما بوجود می‌آید و بنظر بی‌معنی می‌رسد. این افکار وسواسی زمانی رخ می‌دهد که شما سعی به فکرکردن و یا انجام سایر کارها دارید. این نوع افکار وسواسی معمولا زمینه‌هایی از قبیل:
  ترس از آلوده شدن و یا نجس شدن
  مرتب کردن وسایل از روی ترتیب خاص و منطقی
  برانگیختگی های خشونت آمیز یا وحشتناک
  افکار و تصورات جنسی
  دیگر علائمی را می توان برای وسواس شامل شد:
  ترس از آلوده شدن یا نجس شدن بوسیله دست دادن با دیگران و یا دست زدن به چیزهایی که دیگران لمس کرده‌اند.
  شک داشتن به اینکه در را قفل کرده و یا گاز را خاموش کرده است.
  استرس شدید زمانیکه وسایل مرتب نیستند و یا درجاری مناسب خود نمی‌باشند.
  تصور اینکه به کودکتان آسیب رسانده‌اید.
  انگیزه ناگهانی به فحاشی‌کردن در جاهای غیر مناسب.
  دوری کردن از موقعیت هایی که می‌تواند باعث ابتلاء آنها به وسواس شود، مانند دست دادن.
  فکر کردن به تصاویر جنسی.
  بیماری های پوستی بدلیل شستن زیاد.
  ازدست دادن موها و یا خالی شدن نقاطی از سر بدلیل کشیدن موها توسط فرد.
  ۲) نشانه‌های اجبار
  اجبارهای بیماری اختلال وسواس شامل رفتارهای تکراری‌ای که شما فکر می‌کنید، باید انجام دهید، است. این رفتارهای تکراری قرار است باعث پیشگیری و یا کاهش نگرانی و اضطراب شما که در اثر وسواستان ایجاد می‌شود، بشود. برای مثال زمانیکه شما فکر می‌کنید، دستهایتان آلوده است شروع به شستن مکرر آن می‌کنید، و یا حتی در ادامه ممکن است از شیوه‌ها و یا مراسم خاصی برای شستن دست‌ها استفاده کنید؛ همانند وسواس، اجبار نیز معمولا در اشکال خاصی مانند عواملی که در ادامه بیان می‌شود، رخ می‌دهد:
  شستن و تمیزکردن- شمارش- بررسی و چک کردن- تقاضای اطمینان کردن- انجام مکرر کار و یا عملی- نظم و ترتیب بخشیدن
  عوامل دیگری‌که می‌تواند تاثیر به سزایی در این بیماری دانست:
  سابقه خانوادگی- چراکه درصورتیکه والدین و یا سایر اعضای خانواده شما مبتلا به این بیماری باشند، خطر ابتلای شما به این بیماری را افزایش می‌دهد.
  زندگی پر از استرس- درصورتیکه حساسیت شما نسبت به استرس بالاست، خطر ابتلایتان به وسواس نیز بیشتر است.
  پیامدهای داشتن وسواس:
  خطر خودکشی -خطر اعتیاد به الکل و یا موادمخدر – سایر اختلالت اضطرابی – افسردگی -اختلالات خوردن -عدم توانایی در انجام کارهای روزانه و یا مدرسه – مشکل در برقرای ارتباط – کاهش کیفیت زندگی
  اصلی ترین روشهای درمان بیماری
  دو نوع درمان اصلی اختلال وسواس جبری شامل درمان دارویی و روان درمانی می‌شود، که بسته به موقعیت و نیاز شما پزشکتان درمان مناسب برای آن تجویز می‌کند. البته معمولا بهترین و کاراترین روش درمان ترکیبی از هر دو درمان است.
  استفاده از روان درمانی
  نوعی از روان‌درمانی که برای درمان اختلال وسواس جبری استفاده می‌شود، درمان خاصی بنام قرارگرفتن در برابر معضل و عدم پاسخ به آن است. این نوع درمان شامل قرار قرار گرفتن در برابر چیزی که به آن حساسیت دارید و عدم توجه به آن است. این نوع درمان ممکن است به کمک خانواده و دوستان نیاز داشته باشد.
  درمان دارویی بیماری
  معمولا برای درمان بیماری اول از داروهای ضدافسردگی استفاده می‌شود. داروهای ضدافسردگی با بالا بردن سطح سروتونین در بدن، به شما در تحمل بیماری کمک می‌کند. داروهای ضدافسردگی که توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) برای درمان اختلال وسواس فکری استفاده می‌شود،
  البته سایر داروهای ضدافسردگی نیز ممکن است برای درمان این بیماری استفاده شود. در این مورد باید دقت داشته باشید، که پزشکتان بسته به شرایط شما و شرایط بدنیتان، داروی مناسب را تجویز کند. درصورتیکه بعد از چند ماه از مصرف دارو بهبودی در بیماریتان حاصل نشد، می‌توانید با مشورت پزشکتان مصرف آن را قطع و با دارویی دیگر جایگزین کنید. همچنین این داروها همانند سایر داروهای دیگر اثرات جانبی و عوارضی از جمله مشکلات معده، اختلال خواب، عرق ریختن و کاهش میل جنسی داشته باشند.
  درمان خانگی بیماری وسواس:
  اختلال وسواس جبری یک بیماری مزمن است، که ممکن است همیشه بخشی از زندگی شما باشد. هرچند شما خودتان نمی‌توانید این بیماری را در خانه و بدون مراجعه به پزشک درمان کنید، اما راههایی وجود دارد، که شما بتوانید با انجام آنها به روند درمانی خود و کاهش مشکلات و عوارض بیماری کمک کنید. این راهها شامل:
  مصرف داروهایتان همانطور که به شما گفته شده‌است؛ حتی اگر شما احساس بهتر بودن کردید، چراکه با قطع مصرف داروها دوباره بیماری باز‌می‌گردد.
  اجتناب از مصرف مواد مخدر و الکل.
  اجتناب از مصرف سایر داروها بدون تجویز پزشک.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *