مستندی درباره‌ پنج مهاجر افغان در رقابت روس‌ها!

مستند ایرانیفیلم مستند «اعتراض وارد نیست» در ادامه حضورهای بین‌المللی خود به جشنواره «شب‌های سفید» کشور روسیه راه یافت.

جشنواره فیلم و فیلمنامه «شب‌های سفید» با محوریت دستاوردهای جدید در سینما از ۲۸ تا ۳۰ فروردین در سن‌ پترزبورگ روسیه برگزار می‌شود و مستند «اعتراض وارد نیست» ساخته محمدرضا و فرناز جورابچیان، در بخش فیلم‌های مستند این جشنواره روی پرده خواهد رفت.

این فیلم توسط خواهر، برادر فرناز جورابچیان و محمدرضا جورابچیان در طی مدت 3 سال ساخته شده و توسط بهمن کیارستمی تدوین شده است.

«اعتراض وارد نیست» زندگی پنج مهاجر افغان در ایران را به تصویر می‌کشد که  به شکلی کاملا اتفاقی در زمین تنیس‌های شمال شهر تهران مشغول به کار می‌شوند. توپ جمع می‌کنند و در اوقات بیکاری تنیس بازی می‌کنند. تنیس یاد می‌گیرند و در آن پیشرفت می‌کنند اما هرچقدر در تنیسشان جلو می‌روند و پیشرفت می‌کنند جامعه جدید زندگیشان پذیرای آن ها نیست و به چشم غریبه به آن ها نگاه می‌شود. زندگیشان در برزخ سختی گذران روزمرگی و ترس از بازداشت و بازگردانده شدن به افغانستان و نیز آرزوی تنیس باز شدن و شرکت در مسابقات تنیس می‌گذرد و برای آن ها چاره‌ای جز ماندن در شرایط اقامت غیر قانونی و یا رفتن به سمتی آینده‌ای نامعلوم در غرب نمی‌گذارد. در حالی که سیل مهاجرت غیر قانونی به اروپا معضل کنونی عصر معاصر به شمار می‌رود، این فیلم بیننده را با بخشی مهم و اغلب نادیده گرفته شده از معضلات این مهاجران در خاورمیانه روبرو می‌کند.

فرناز و محمدرضا جورابچیان با این فیلم، منتخب فستیوال‌های هات داکس کانادا و ,Canadian Diversity Festival،”راه ابریشم” ایرلند، LCFF اسپانیا، فیلم های مستند افغانستان در استکهلم و پروین اعتصامی شده‌اند و بهترین فیلم مستند نیمه بلند در بخش کارگردانی دهمین دوره جشنواره سینما حقیقت و هم چنین جایزه بهترین کارگردانی فیلم مستند شانزدهمین دوره جشنواره بیروت، جایزه ویژه هیات داوران جشنواره نِز کلکته هند نیز از دیگر موفقیت‌های این فیلم است.

هم چنین این فیلم در بخش نمایش‌های بازار سی و پنجمین جشنواره جهانی فجر  که اول تا 8 اردیبهشت ماه برگزار می‌شود، اکران خواهد شد.

ایسنا

امتیاز به این نوشته
شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
بیوگرافی و فیلم مصاحبه با آقای مصطفی رحماندوست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *