علت دعوای نوجوانان با والدین چیست؟

t علت دعوای نوجوانان با والدین چیست؟

دعوای نوجوانان با والدین در همه خانواده ها رایج است . لباسی که می پوشید، غذایی که می خورید، رنگ دیوار اتاقتان، تفریحات شما و دوستانی که با آنها وقت می گذرانید، و یا حتی ساعتی که شب ها برای خواب به رخت خواب می روید و… این ها بخش کوچکی از هزاران موردی است که والدین شما وقتی کوچک بوده اید در مورد آن ها تصمیم می گرفتند. در آن زمان شما به عنوان یک کودک خردسال، انتخاب خاصی نداشتید. از نوع صبحانه تا حتی رنگ لباس هایتان را والدیتان انتخاب می کردند که البته امر بسیار بدیهی و در عین حال خوبی بوده است زیرا همه کودکان به مراقبت و توجه والدین نیاز دارند.

طراحی سایت فروشگاه حرفه ای با هوشمند گستران😍 (کلیک کنید)

با بزرگ شدن کودکان، در اغلب خانواده ها، روابط والدین و فرزندان به ویژه در سنین نوجوانی، دچار چالش می شود. از یک سو نوجوان ها معتقدند که پدر و مادرشان به نظرات آنها احترام نمی گذارند و آزادی هایشان را محدود می کنند و از سوی دیگر والدین  نیز فارغ از سن و شرایط فرزندانشان همیشه نگران آنها هستند.در این جا به شما چند راهکار معرفی می کنیم تا بتوانید در زمان هایی که با والدینتان اختلاف و تفاوت دیدگاه دارید به درستی نقطه نظرات خود را بیان کنید و تشنج حاصل از دعوای نوجوانان با والدین را کاهش دهید:

بدانید که آن ها از چه مسأله ای ناراحت و یا عصبانی هستند

علت ناراحتی آن ها را جویا شوید. نشان دهید که به احساساتشان احترام می گذارید. رفتارهای خود را مرور کنید و عواقب ناخوشایند آن ها را به یاد آورید. این نکته را فراموش نکنید که ممکن است مسائلی که برای شما کوچک به نظر می رسند برای والدینتان مهم و بزرگ جلوه کنند. گاهی اوقات خود را به جای آن ها بگذارید و سعی کنید از دیدگاه آنها به حوادث نگاه کنید.

دعوای نوجوانان با والدین

عذرخواهی کنید

عذرخواهی و درخواست بخشش، نشانه ضعف نیست. اگر عذرخواهی برای شما سخت است و یا خود را بابت مسأله پیش آمده مقصر نمی دانید برای کاری که انجام داده اید معذرت خواهی نکنید، بلکه برای آنکه باعث عصبانیت یا ناراحتی والدینتان شده اید از آنها عذرخواهی کنید.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
کاردستی حلقه گل آویز با نمد

به آنها گوش دهید

با والدین خود با آرامش گفت و گو کنید. بعد از آنکه حرف ها و نظراتشان را بیان کردند شما صحبت کنید. برای اشتباهاتتان بهانه نیاورید. انتخاب ها و رفتارهای خود را توجیه نکنید. دلایل خود را مطرح کنید و نقطه نظرات خود را با آنها در میان بگذارید.

دعوای نوجوانان با والدین

فریاد نزنید

فریاد زدن و یا با صدای بلند صحبت کردن موجب بی احترامی و بی ادبی می شود. اگر والدینتان با شما با صدای بلند صحبت می کنند شما سعی کنید آرام بمانید. گرچه این امر می تواند دشوار و آزاردهنده باشد اما از شدیدتر شدن بحث و مشاجره جلوگیری می کند.دعوای نوجوانان با والدین باعث ناراحتی دو طرف می شود پس سعی کنید محیط را آرام کنید.

کلمات مناسب را انتخاب کنید

بحث خود را با عبارتی مانند «متوجه منظور شما می شوم و یا درک می کنم که ممکن است ناراحت و یا عصبانی باشید.» شروع کنید. نکات مثبت مسأله مورد بحث را یادآوری کنید. اگر مرتکب اشتباهی شده اید سعی نکنید والدینتان را متقاعد کنید. بلکه صرفا به آنها یادآوری کنید که همه انسانها گاهی اوقات مرتکب اشتباه می شوند. هرگز دروغ نگویید. دروغ، موضوع را نهایتا تا چند هفته به تاخیر می اندازد. اما در نهایت شما ناچار به مواجهه با مسائل هستید، پس حقیقت را بگویید تا مشکلتان زودتر حل شود.

دعوای نوجوانان با والدین

نتایج را بپذیرید

اگر والدینتان تنبیهی برای شما در نظر گرفتند واکنش نامناسب و تندی نشان ندهید. هر اندازه که با آرامش و مؤدبانه رفتار کنید پدر و مادرتان متوجه می شوند که شما عاقل و فهمیده هستید و در آینده با شما رفتار بهتری خواهند داشت. فراموش نکنید که لجبازی و جدال بیهوده تنها به ضرر شما خواهد بود و شرایط را دشوارتر خواهد کرد. در زمان های پر تنش، به والدینتان زمان بدهید و صبور باشید. با گذر زمان هم شما به آرامش می رسید و هم آنها و درنتیجه یکدیگر را بهتر درک خواهید کرد.به این ترتیب دیگر شاهد دعوای نوجوانان با والدین نخواهیم بود

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
مدل هایی جذاب از کیک روز مادر برای مادران بهشتی

مجتبی ناطقی

چطور دنیا را به جای بهتری برای زندگی تبدیل کنیم؟

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *