مصرف بیش از حد کافئین می‌ تواند حتی منجر به مرگ شود!

گاهی خوردن یک فنجان چای یا قهوه، لذت‌بخش‌ترین چیز برای رفع خستگی است. اما مصرف زیاد نوشیدنی‌های کافئین دار ممکن است عادت روزمره‌ خیلی از افراد باشد اما در کنار آثار مثبت آن باید آن روی دیگر سکه را هم در نظر گرفت.

کافئین موجود در قهوه، می‌تواند خستگی صبحگاهی را از تن دور کند و حتی به افراد حس شادابی و نشاط ببخشد. با این‌حال بعضی از افراد به این مقدار کافئین قناعت نمی‌کنند و با مصرف ردبول‌ها و نوشابه‌های انرژی‌زا سعی می‌کنند که خستگی بعدازظهر را هم از بین ببرند.

مصرف۴۰۰ میلی‌گرم کافئین در روز برای افراد بالغ مشکلی ایجاد نمی‌کند. مشکل زمانی به وجود می‌آید که افراد عادت کنند روزی ۴ فنجان قهوه یا ۱۰ قوطی سودا مصرف کنند. مصرف بیش از حد کافئین می‌تواند باعث مسمومیت و حتی در مواردی منجر به مرگ شود.

احساس ترس

%da%a9%d8%a7%d9%81%d8%a6%db%8c%d9%86-5شاید برای شما اتفاق افتاده باشد که پس از مصرف زیاد قهوه دچار ترس و بی‌قراری شوید و هیچ چیز نتواند شما را آرام کند.

دلیل این مسئله این است که کافئین با تحریک هورمون‌های آدرنالین، حس ترس و بی‌تابی در شما ایجاد می‌کند. ضمن این که کافئین با تحریک مغز و هورمون‌ها بر روی سیستم عصبی تاثیر می‌گذارد و باعث انقباض ماهیچه‌ها و در نهایت احساس نگرانی شود. یکی دیگر از عوارض استفاده‌ بیش از حد این ماده، پرش پلک است.

سردرد

%da%a9%d8%a7%d9%81%d8%a6%db%8c%d9%86-6از آن جا که کافئین یک محرک قوی است می‌تواند با ایجاد فشار در گیرنده‌های مغزی باعث سر درد شود.

از بین بردن تمرکز

با مصرف کافئین عملکرد مغزی و کلامی شما سریع‌تر می‌شود. هرچند که این موضوع می‌تواند در مواردی مفید و کارآمد تلقی شود، اما زمانی که نیاز به تمرکز دارید، اذیت خواهید شد.

اضطراب

%da%a9%d8%a7%d9%81%d8%a6%db%8c%d9%86-1کافئین با افزایش ترشح هورمون آدرنالین و شتاب دادن به ضربان قلب در بسیاری از مردم ایجاد احساس اضطراب می‌کند.

اعتیاد

%da%a9%d8%a7%d9%81%d8%a6%db%8c%d9%86-2از آن جا که کافین انرژی‌بخش است، بیش تر مردم از آن استقبال می‌کنند. این ولع مصرف به مرور زمان تبدیل به یک عادت می‌شود. به طوری که اگر برای مدتی مصرف نکنند دچار افسردگی، بی حالی و سردرد خواهند شد.

جنون

این خطر، افرادی را که بیش از حد کافئین مصرف می‌کنند را تهدید می‌کند. در بعضی موارد کافئین می‌تواند علائم روان‌پریشی و جنون را هم در افراد نشان دهد.

توهم

%da%a9%d8%a7%d9%81%d8%a6%db%8c%d9%86-4در سطوح بالاتر ترشح آدرنالین در بدن، استرس ایجاد شده منجر به افزایش تنش و حتی توهم می‌شود.

اغما

در موارد حاد، مسمویت حاصل از کافئین می‌تواند فرد را به اغما بکشاند.

حمله‌ قلبی

%da%a9%d8%a7%d9%81%d8%a6%db%8c%d9%86-3مصرف بیش از حد کافئین، میزان ضربان قلب را بالا ببرد و همین امر می‌تواند باعث حمله‌ قلبی شود.

مرگ

%da%a9%d8%a7%d9%81%d8%a6%db%8c%d9%86-7تا به حال مواردی گزارش شده است که فرد به دلیل مصرف بالای کافئین فوت کرده است.

کجارو

امتیاز به این نوشته
شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
ابداع شیشه خودترمیم شونده برای گوشی‌های همراه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *