در ایام نوروز چند ساعت مطالعه داشته باشم؟

مطالعه درسی در نوروز

مطالعه درسی در تعطیلات 

بسیاری از نوجوانان نمی دانند برای مطالعه درسی در تعطیلات چه کاری انجام دهند. بعضی به طور کلی بی خیال درس خواندن می شوند. بعضی دیگر هم تمام وقت خود را به درس خواندن می گذرانند و قید تعطیلات را می زنند . هر دو شیوه اشتباه است. اما باید چکار کنیم؟ با ما همراه باشید تا در این مورد بیشتر بیاموزید.

1- برنامه ای معقول برای مطالعه خود بریزید.

این طبیعی است که در ایام تعطیلات نوروز، رفت آمد زیاد است. برنامه های تفریحی هم فراوان هستند و همه این ها باعث می شود که حوصله درس خواندن نداشته باشید. اما اگر برنامه منطقی برای خودتان بریزید راحت تر می توانید با مطالعه درسی کنار بیایید .

هر روز مقداری وقت  برای گردش و تفریح بگذارید؛ اما قبل از گردش حتما حدود 60 دقیقه را صرف مطالعه کنید. به مرور می توانید در روزهای بعد این زمان مطالعه را بیشتر کنید تا به همه درس ها برسید.

مطالعه درسی در تعطیلات 

2- برنامه زیری ساعتی و دقیق برای خودتان نداشته باشید.

شاید از این حرف تعجب کنید. اما چون ایام تعطیلات نوروز برنامه های پیش بینی نشده زیادی رخ می دهد ؛ بنابراین فقط میزان ساعت مطالعه و موضوع مطالعه را مشخص کنید. اگر صبح دوستان و آشنایان به خانه شما آمدند می توانید زمان مطالعه را در بعدازظهر یا شب جبران کنید.

3- درس خواندن را کوتاه تر کنید.

یادتان باشد که تعطیلات برای رفع خستگی ار آموزش های درسی طراحی شده است پس لازم نیست از صبح تا شب درس بخوانید. مطالعه درسی را به زمان های کوتاه مثلا یک ساعته و چند نوبتی در  روز تقسیم کنید تا ایجاد خستگی نکند.برای مثال دانش آموزان دوره متوسطه اول 2 تا 3 ساعت در روز اگر مطالعه درسی داشته باشند کافیست. اما در متوسطه دوم دانش آموران کلاس دهم و یازدهم اگر 3 تا 4 ساعت را صرف درس خواندن کنند به راحتی به همه درس ها می رسند. البته دانش آموزان کلاس دوازدهم که خود را برای کنکور آماده می کنند و امتحان نهایی هم دارند مجبورند زمان بیشتری برای مطالعه درسی وقت صرف کنند.

مطالعه درسی در تعطیلات 

4- شب ها وقت خوابیدن است

بسیاری نوجوان ها روزها خود را مشغول تفریحات می کنند و درس خواندن را به آخر شب موکول می کنند. شبها برای استراحت و آرامش است . بنابراین خود را گول نزنید شما که جغد نیستید که شب  بیدار بمانید. اول صبح بهترین زمان برای مطالعه درسی است.

5- با دوستانتان درس بخوانید

یکی از راههای خوب برای مطالعه درسی در تعطیلات، تکرار آن برای دیگران است . با یکی از همکلاسی هایتان هماهنگ کنید وبا هم درس بخوانید. به این ترتیب می توانید درس ها را از هم بپرسید و انگیزه بیشتری هم برای مطالعه پیدا می کنید. اما حواستان باشد همه وقتتان به حرف زدن ، تماشای تلویزیون وبازی کامپیوتری نگذرد. فقط درس بخوانید.

6- سوال حل کنید

یکی از راه های خوب مطالعه درسی در تعطیلات ، حل کردن آزمون ها و تست های درسی است . بعد از خواندن هر فصل حتما تعدادی سوال درسی نیز حل کنید و به این ترتیب از خودتان امتحان بگیرید.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
معرفی مشاغل (۱۴)؛ گپ‌و‌گفتی با یک مشاور تحصیلی مجرب

 

نیاز به یک برنامه ریزی درسی دارم 

امتیاز به این نوشته

‫1 نظر ارسال شده در “در ایام نوروز چند ساعت مطالعه داشته باشم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *