کوه ها وعملکرد آن ها /معجزات قرآنی

عملکرد کوهستان

قرآن توجه ما  را به یک عملکرد زمین شناسی بسیار مهمی از کوه ها ،جلب می کند:

و جعلنا فی الارض رواسی ان تمید بهم

ودر زمین کوههایی استوار نهادیم تا مبادا زمین،آنان (مردم) را بلرزاند. سوره الانبیاء- آیه 31

اگر به آیه توجه دقیقی کنیم،خواهیم دید که خاصیت کوه یعنی جلوگیری از لرزش زمین،ذکر شده است.این حقیقت که توسط همه در طول دوره نزول قرآن نا شناخته بود ، به عنوان یک نتیجه از اکتشافات زمین شناسی مدرن نمایان شد. در گذشته تصور می شد که کوهستان فقط ظهور برآمدگی بالاتر از سطح زمین است.با این وجود، دانشمندان متوجه شدند که واقعیت چنین نیست و آن بخش ها که ریشه کوه نام دارند،گاهی مواقع به اندازه 10 تا 15 برابر ارتفاع خود افت می کنند با این ویژگی ها کوهها نقشی مشابه به یک ناخن یا میخ را ایفا می کنند که یک خیمه محکم بر زمین دارند.به عنوان مثال،کوه اورست که قله ی آن حدود 9 کیلومتر بالاتر از سطح زمین قرار دارد،دارای یک ریشه عمیق تر از 125 کیلومتر است.

معجرات قرآن در باره کوه ها

شکل گیری کوه ها

کوهها طبق نتیجه ای از حرکات و برخورد صفحات عظیم تشکیل پوسته زمین به وجود آمده اند.هنگامی که دوصفحه با هم برخورد می کنند، صفحه قوی تر به زیر دیگری می رود ، صفحه فوقانی با خم شدن بالا می رود و به شکل کوه در می آید.لایه زیرین در زیر زمین ادامه پیدا می کند و سبب گسترش عمیق زیر زمینی می گردد.در تبع آن،همانطور که قبلا گفته شد،کوهستان دارای یک بخش کشش سراشیبی است که میزانی بزرگ است که بخش قابل مشاهده آن را بر روی زمین است.

پروفسور سیویدا،زمین شناس دریایی مشهور جهان،در مرجع این نظر را داده که کوهها دارای پایه های ریشه مانندی هستند که آن ها را به سطح زمین متصل می کند.تفاوت اساسی بین کوهها ی قاره ای و کوههای اقیانوسی در مواد آن نهفته است.با این وجود وجه مشترک هر دو آنها این است که ریشه ای برای حمایت از کوهها دارند.در باب کوههای قاره ای،مواد تراکم بسیار سبک درون زمین مثل یک ریشه گسترش می یابد.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
معجزات قرآنی؛ تکه گوشت جویده شده (12)

کوه ها

کوه های اقیانوسی

در باب کوه های اقیانوسی،مواد سبکی وجود دارد که از کوه مثل یک ریشه پشتیبانی می کند.طبق قانون ارشمیدس، عملکرد ریشه ها برای حمایت از کوههاست.اثر کوهها بر ثبات کلی پوسته زمین به عنوان ایزوستازی تعریف شده است.این مفهوم در فرهنگ لغت جدید و بستر در قن بیستم به شرح زیر توضیح داده شده است:ایزوستازی،تعادل کلی در پوسته زمین است که توسط یک جریان بازده از ،ماده ی سنگ در زیر سطح تحت فشار گرانشی نگهداری شده است.

علاوه بر این، کتابی به اسم زمین ، توسط دکتر فرانک پوس،رئیس جمهور سابق آکادمی ملی علوم ایالات متحده که هنوز هم به عنوان یک کتاب درسی در بسیاری از دانشگاههای بزرگ استفاده می شود بیان کرده که کوهها مانند میخ هستند که در اعماق زمین دفن شده اند.

کوه ها در قرآن

آیاتی در باره کوه ها

در برخی از آیات قرآن به این نقش کوهها در مقایسه با میخ اشاره شده است:

الم نجعل الارض مهادا و الجبال اوتادا

آیا زمین را بستر قرار ندادیم؟و کوهها را میخ هایی. سوره النبا- آیه 6 و 7

والقی فی الارض و واسی ان تمید بکم

در زمین کوههای استوار بیفکند تا مبادا زمین شما را بجنباند. سوره لقمان- آیه 10

اکنون از کسانی که چشم و ذهن خود را به خورشید قرآن بسته اند و می گویند که قرآن کلام یک انسان است، می پرسم:دریک زمان که هیچ علم و فن آوری وجود نداشت چگونه میتوانید صراحت بیان حقیقت علمی قرآن را توضیح دهید؟در حالیکه این حقیقت طبق نتیجه ای از تحقیقات زمین شناسی مدرن و زمین لرزه ای کشف شده است.

آیا شما به خدایی که کوهها را مثل میخی برای زمین آفریده ایمان دارید؟آیا می گویید که این کتاب ، کتاب اوست یا هنوزم چشم خود را به این خورشید می بندید و خودتان را به تاریکی محکوم می کنید؟

مطالب مرتبط:

معجزات قرآنی؛ آسمان بازگرداننده (21)

کاربر عزیز

چنانچه این مطلب مورد توجه شما قرار گرفت، لطفا آن را لایک کنید.

4.8/5 - (139 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *