, ,
,

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

یاسمن رضاییان:

هیولایی که از یک خواب بیرون آمد

شاید هوا بارانی بود. شاید هم شبی صاف و آرام بود. ماری داشت به یک مهمانی دوستانه می رفت. شاید هنوز هم خوابی را که دیده بود در ذهنش مرور می کرد. شاید فضای وهمناک خواب پیش چشمش مجسم شده بود.

هرچه بود وقتی به مهمانی رسید همه چیز را فراموش کرد. دیدن دوستان قدیمی خوشحالش کرد. همراه با شوهرش وارد قصر لرد بایرون شد.

لرد، ماری و شوهرش را دید و به سمتشان آمد.

احتمالا همه چیز خوب پیش می رفت. سالن غرق در نور و صدا و خنده بود. یک دفعه لرد بایرون پیشنهاد می دهد هر کس یک داستان وحشتناک بنویسد. شاید خوابی که ماری دیده بود، دوباره در ذهنش مجسم شد. او از خوابش کمک می گیرد و داستانی می نویسد؛ داستانی از فرانکنشتاین، شخصیتی که در جهان ادبیات ماندگار شد.

***

ماری شلی در سال ۱۷۹۷ در انگلستان به دنیا آمد. او از نویسندگان عصر رمانتیسم بود. پدر ماری نویسنده، روزنامه نگار و فیلسوف شناخته شده ای بود که ماری را از همان سنین کودکی به نوشتن تشویق می کرد. مادر او هم از اولین کسانی بود که در دفاع از حقوق زنان کتاب نوشت. ماری با «پرسی شلی» شاعر معروف عصر خود، ازدواج کرد اما زندگی آن ها خیلی ادامه نداشت چون پرسی در یک حادثه در دریا غرق شد. پس از مرگ پرسی، ماری مجموعه شعرهای او را گردآوری و منتشر کرد.

اما ماری شلی شهرت خود را مدیون رمان فرانکنشتاین است. گفته می شود ماری، ایده این داستان را از یکی از خواب هایش گرفته بود. این داستان در مورد مردی نابغه است که موجودی شرور را خلق می کند. این موجود آنقدر شرور و غیرقابل کنترل است که حتی به صاحب خود هم رحم نمی کند. 

پس از خلق داستان ماری شلی بود که مدخلی با عنوان فرانکنشتاین در فرهنگ لغت پدید آمد و امروزه به هر موجود شروری که غیرقابل کنترل است و حتی نسبت به صاحب خود بی رحم است، اصطلاحاً فرانکنشتاین گفته می شود.

با الهام از هیولای فرانکنشتاین، داستان های دیگری هم نوشته شده است. همچنین فیلم ها و انیمیشن های متعددی از روی این داستان اقتباس شده است که انیمیشن «مخترع منزوی یا فرانکنوینی» یکی از آن هاست. حتما اسم انیمیشن «هتل ترانسیلوانیا» را هم شنیده اید. در این انیمیشن که البته با حال و هوای طنز ساخته شده است، هیولای فرانکنشتاین حضور دارد.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید قلعه ای به نام قلعه فرانکنشتاین در برلین آلمان وجود دارد و مشخصات آن دقیقا همان مشخصات قلعه ای است که فرانکنشتاینِ داستان در آن زندگی می کند. البته این موضوع عجیب نیست چون برخی از نویسندگان و محققان عقیده دارند که ماری شلی در ساختن فضا و شخصیت های داستانش از داستان این قلعه آلمانی نیز الهام گرفته است.

ماتیلدا، آخرین نفر، والپرگا، لادور و فالکنر از دیگر آثار این نویسنده انگلیسی هستند.

ماری شلی در سال ۱۸۵۱ در سن ۵۳ سالگی درگذشت. اما تا وقتی فرانکنشتاین در ادبیات دنیا وجود دارد و افراد بسیاری آن را می خوانند، ماری شلی زنده است و دنیای داستانش همچنان به نسل های بعد منتقل می شود.

مری شلی.سایت نوجوان ها

ماری شِلی

کتاب فرانکنشتاین.سایت نوجوان ها

انیمیشن مخترع منزوی و هتل ترانسیلوانیا.سایت نوجوان ها

قلعه فرانکنشتاین در آلمان.سایت نوجوان ها (1)

قلعه فرانکنشتاین در آلمان.سایت نوجوان ها (2)

قلعه فرانکنشتاین در آلمان

 

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید