, ,
,

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان هامعرفی رشته

عنوان شغل: فیلمبرداری

تعریف شغل : فیلمبرداری استفاده از تکنیک های خاص برای ثبت صحنه های فیلم توسط فیلمبردار است .

رشته یا گروه شغلی : هنری.

شرح وظایف و مسئولیت های اصلی شغل : ثبت صحنه های فیلمی که توسط کارگردان تهیه شده ، بر روی نوار نگاتیو و چاپ آن در لابراتوار فیلم سازی بر روی نوار پوزیتیو و کار بر روی فیلم مانند سایه روشن کردن آن و تنظیم نور و … .

اهمیت و ضرورت شغل : در تهیه ی یک فیلم ، مسئولیت فیلمبردار بسیار سنگین است . کافی است که بدانید بدون فیلمبرداری از یک سناریو ، یک هنر سینمایی پدید نخواهد آمد . در زمان های بسیار قدیم که صنعت فیلمبرداری وجود نداشت ، هنرمندان کارهای خود را به وسیله ی تئاتر ارائه می دادند و بازی یک تئاتر یکنواخت ، خستگی زیادی را برای عوامل آن ایجاد می کرد . با پیشرفت تکنولوژی و ساخت انواع دوربین های مختلف ، گستردگی و پیشرفت در کار ایجاد شد و مزایای هنری – آموزشی بسیاری را نیز با خود به همراه آورد .

مدارک تحصیلی مورد نیاز برای احراز شغل : کارشناسی ، کارآموزی و کسب تجربه در عمل .

مهارتها ، تجارب و دوره های آموزشی ویژه برای احراز شغل : پس از موفقیت در آزمون ورودی دانشگاه هنر یا دانشکده ی صداوسیما به مدت چهار سال به هنرجو آموزش لازم داده می شود . داشتن مهارت کافی در فیلمبرداری و آشنایی با تکنیک های خاص و استفاده از هنرهای ویژه در فیلمبرداری .

شرایط محیط  کار :  چون محل فیلمبرداری از فیلمی به فیلم دیگر ثابت و مشخص نبوده و متغیر است ، لذا محیط فیلمبرداری را داستان فیلم مشخص می کند و فیلمبردار باید آمادگی کار و انجام وظیفه در هر مکان و تحت هر شرایطی را داشته باشد و کار در این حرفه به صورت گروهی است .

معرفی رشتهوسایل وابزار مورد نیاز برای انجام دادن شغل : انواع دوربین ها ، نوارهای خام یا نگاتیو ، نورسنج ها و انواع چراغ ها .

خصوصیات جسمانی وتواناییهای بدنی لازم برای انجام دادن  شغل : سن و قد چندان تاثیری ندارد . به قدرت و سلامت بدنی نیاز دارد . مهارت های دستی و سرعت استفاده از اعضای بدن به ویژه دست ها مهم است ، وزن فیلمبردار باید متوسط باشد و در برابر خستگی باید بسیار مقاوم باشد . از نظر هماهنگی بین چشم و دست چون بیشترین استفاده از اعضا در این کار چشم و دست است ، لذا باید این دو عضو هماهنگ و همسو باشند .

معلولیتهای بی اثر در انجام دادن شغل :  هر معلولیتی اثرگذار است .

خصوصیات روانی و توانمندیهای لازم برای انجام دادن شغل : استعداد هنری ، مکانیکی ، سرعت عمل و دقت حواس .  

رغبتهای مورد نیاز برای انجام دادن شغل : علاقه به مردم ، علاقه به شغل فیلمبرداری و کارهای هنری .

ویژگیهای شخصیتی (عاطفی ، اجتماعی و رفتاری ) لازم برای انجام دادن شغل : ثبات عاطفی ، قبول مسئولیت ، توانایی کار در شرایط دشوار ، سازگاری با دیگران ، مطلوب بودن رفتار و برخورد مناسب ، همدلی و درک رفتار دیگران .

محلهای اشتغال و استخدام : مراکز دولتی و خصوصی . ( غیر دولتی )

جنبه های مالی و حقوقی : در مراکز دولتی تابع قانون استخدام کشوری است و ترفیع فیلمبردار بستگی به کیفیت کار او دارد . از بیمه و بازنشستگی نیز برخوردار است .

شرایط ارتقاء : در مراکز خصوصی طبق قرارداد فی مابین است .

نحوه ی استخدام و ورود به شغل : مراجعه به سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران ، وزارت ارشاد ، دوستان و آشنایان ، رجوع به بنیادهای سینمایی ، پذیرش در دانشگاه ها .

ارتباطهای شغلی : به علت گروهی بودن کار با شاغلان دیگر مانند نورپرداز ، کارگردان ، بازیگر و … ارتباط دارد .

مطلوبیتها و محدودیتهای شغل :cameraman1

مطلوبیتها : بیشتر از جهت امکانات تفریحی و رفاهی است . در شهرهای مختلف مکان های مناسبی جهت رفاه حال فیلمبرداران و خانواده هایشان مهیا است . فیلم هایی که در خارج از کشور می سازند سیاحتی را برای فیلمبردار فراهم می سازد .

محدودیتها : از نظر زمانی نمی توانند برنامه ای منظم برای خود طرح ریزی کنند و اغلب خانواده ، زندگی را بدون پدر و همسر می گذرانند .

اتحادیه ، انجمن و تشکیلات حرفه ای وابسته به شغل : انجمن فیلمسازان ایران .

آینده ی شغل : همیشه مورد نیاز و نوید بخش است .

مراحل و جریان یک روز عادی برای شغل : بسیار پرکار ، البته همراه با تنوع و لذت است .

محل و راههای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی شغل :  حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی ، سازمان صداوسیما ، مرکز آموزش فیلمسازان ، وزارت ارشاد ، بنیاد سینمایی فارابی .

توصیه ها و پیشنهاد های لازم برای داوطلبان ورود به این شغل : جوانان به هر کاری که از دور می بینند زود علاقمند نشوند و به علاقه و استعدادهایشان و تواناییهایی که دارند توجه داشته باشند .

فرهنگ مشاغل

تالیف: دکتر طیبه زندی پور

                                                                                                               

 

برچسب ها:
3 دیدگاه تاکنون ثبت شده
 1. کاوه 2 ماه قبل

  میشه راجب مخارج این رشته در دبیرستان و دانشگاه توضیح بدید و بعد اینکه شهریه دانشگاه دولتی در این رشته چقدره

 2. مریم 3 ماه قبل

  ببخشید میشه راجب مخارج این رشته توضیح بدید ک چقد هستش

 3. مریم 6 سال قبل

  مرسی خوب بود مفید و خلاصه….
  ولی من هرچی سرچ میکنم همه یک جور نوشتن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید