معرفی رشته مهندسی پزشکی

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان‌ها

عنوان شغل: مهندسی پزشکی

تعریف شغل: کاربرد مهندسی در طب از طریق مطالعه اصول و عملکرد رفتار سیستمهای زنده و به کار گرفتن اطلاعات و نتایج حاصله در جهت تشخیص و درمان بیماریها و همچنین جایگزین کردن اسکلت بندیهای صدمه دیده در بدن خصوصا انسان.

رسته یا گروه شغلی: فنی- مهندسی با گرایش های بیوالکتریک، بالینی، بیومکانیک، بیومواد.

شرح وظایف و مسؤولیتهای اصلی شغل:

1- قابلیت طراحی و ساخت تجهیزات پزشکی و وسایل کمک به معلولین (بیومکانیک).2-طراحی و ساخت اندام و مواد مصنوعی جهت استفاده در داخل بدن(بیومواد). 3- نصب و راه اندازی، سرویس و نگهداری و تعمیر تجهیزات و سیستمهای پزشکی(بیوالکتریک).4- مدیریت تجهیزات پزشکی بیمارستان ها(بالینی) 5- قابلیت ارائۀ خدمات آموزشی- تحقیقاتی

اهمیت و ضرورت شغل: کاربرد وسیع تکنولوژی در وسایل تشخیص، درمان و کمک پزشکی

در بخشهای بیمارستانی و توسعه روز افزون تحقیق در زمینه های مختلف  تشخیص ،درمان و وسایل کمک درمانی به کمک علوم مهندسی بیانگر اهمیت و ضرورت این رشتۀ تلفیقی است.

مدارک تحصیلی مورد نیاز برای احراز شغل: کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری

مهارتها، تجارب و دورههای آموزشی ویژه برای احراز شغل: دورههای آموزشی از طرف دانشگاه با هدف ایجاد مهارت برگزار می گردد.

شرایط محیط کار: مشابه مراکز آموزشی- تحقیقاتی ، بیمارستانها و مراکز درمانی است.

وسایل و ابزار مورد نیاز برای انجام دادن شغل:در شاخۀ تحقیقات بیشتر به آزمایشگاههای مدرن که قابلیت تست عضو مصنوعی ساخته شده در شرایطی مشابه با بدن انسان را داشته باشند نیازمند است و در شاخۀ تعمیرات هم به وسیلۀ مورد نظر بستگی دارد.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
معرفی ضربتی کتاب

خصوصیات جسمانی و تواناییهای بدنی لازم برای انجام دادن شغل: قدرت استفادۀ کامل از دست ها و سلامت عمومی بدن و مهارت بدنی به ویژه هماهنگی چشم و دست و مقاومت در برابر خستگی.

 معلولیتهای بی اثر در انجام دادن شغل: فرد نباید معلولیتی داشته باشد.

 خصوصیات روانی و توانمندیهای لازم برای انجام دادن شغل: ادراک مکانیکی،خلاقیت و ابتکار،تجسم فضایی و استعداد هنری.

رغبتهای مورد نیاز برای انجام دادن شغل: از آنجا که پیشرفت در این رشته منوط به داشتن روح تحقیق و پشتکار فراوان است بدیهی است وجود علاقۀ وافر به پژوهش ضروری است.

ویژگیهای شخصیتی(عاطفی،اجتماعی و رفتاری)لازم برای انجام دادن شغل: مسؤولیت پذیری و وجود صبر و حوصلۀ کافی برای حصول به نتیجه دلخواه در کارهای تحقیقاتی از ویژگیهای بارز شخص است. این موارد در کارشناسی خرید و تعمیر نیز لازم است.


محلهای اشتغال و استخدام: محل جذب فارغ التحصیلان این رشته،مراکز درمانی دولتی و خصوصی (تعمیرات نگهداری-کارشناس خرید)، دانشگاهها(کادر تدریس)، مراکز تحقیقاتی نظیر مرکز تحقیقات پلیمر ایران،کارخانه های تولید وسایل پزشکی و شرکت های واردکننده تجهیزات پزشکی.

جنبه های مالی و حقوقی:فارغ التحصیلان این رشته از مزایا و میزان حقوق در نظام هماهنگ پرداخت برخوردار می شوند.

شرایط ارتقاء: فرصت مطالعاتی برای اساتید دانشگاه، دورههای آموزشی کوتاه مدت و برگزاری کنفرانسهای بین المللی برای ارتقاء سطح علمی – فنی.

نحوۀاستخدام و ورود به شغل: مصاحبه، سابقۀ کار، سابقۀ علمی و از طریق سرمایه گذاری.

ارتباطهای شغلی: به دلیل وسیع بودن زمینه های کاری،ایجاد ارتباط میان متخصصان گروههای مختلف فنی علمی مانند مهندسی الکترونیک، مکانیک و مکاترونیک و پرتو پزشکی نه تنها مثمر ثمر، بلکه لازم است.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
جشنواره آدم برفی ارومیه

مطلوبیتها و محدودیتهای شغل:

مطلوبیتها: بکربودن زمینۀ فعالیت و ارزشمندی آن در رابطه با کمک به بیماران.

محدودیتها:از معایب این رسته در ایران فاصله بسیار زیاد آن با موارد مشابه در جهان است چرا که کشور هنوز به تولیدات قدرتمند جهت استفاده از این مهندسین نرسیده است.

اتحادیه،انجمن و تشکیلات حرفه ای وابسته به شغل: انجمن مهندسی پزشکی.

آیندۀ شغل: به دلیل جدید بودن رشتۀ مذکور آیندۀ خوبی برای آن پیش بینی می شود ولی متاسفانه ارزش و منزلت این رشته نزد پزشکان و جراحان هنوز شناخته نشده است.

مراحل و جریان یک روز عادی برای شغل: با توجه به محل و نوع کار(پژوهش،آموزش،ساخت و تعمیر) متفاوت است.

محل و راههای کسب اطلاعات بیشتر دربارۀ شغل: گفتگو با اساتید دانشگاه،تماس با مؤسسات تحقیقاتی مهندسی پزشکی، مراجعه به بولتن مؤسسات درمانی – آموزشی.

توصیه ها و پیشنهادهای لازم برای داوطلبان ورود به این شغل: علاقۀ شخص که با اتکا به آن بر مشکلاتی نظیر عدم وجود ابزار و امکانات تحقیق در کشور فائق آید.

برای اطلاعات بیشتر می توانیید به این لینک ها سری بزنید:

http://www.bioemm.com/

http://medicalengineering.blogfa.com/

‫3 نظر ارسال شده در “معرفی رشته مهندسی پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *