معرفی رشته پزشکی

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان‌ها

عنوان شغل: پزشکی

تعریف شغل:  علم مطالعه و تشخیص بیماریها، بررسی راههای درمان و مداوای بیماران، پیشگیری از بروز بیماریها، کاهش میزان مرگ و میر، ارتقاء سطح بهداشت عمومی(طب پیشگیری و بهداشت) و کشف بیماریها در دورۀ خفتگی یا تشخیص بیماری قبل از بروز علایم(طب پیش بینی و اکتشافی) است.

رشته یا گروه شغلی: بهداشتی-درمانی

شرح وظایف و مسؤولیتهای اصلی شغل: معاینه و معالجه بیماران و کمک به بهبود آنها، مطالعۀ مداوم در زمینۀ یافته های جدید علوم پزشکی، فعالیت در جهت پیشگیری از امراض، آموزش عمومی جهت بهبود وضعیت بهداشتی جامعه.

اهمیت و ضرورت شغل: از آن جایی که سلامت جسمانی انسانها از ابتدایی ترین نیازهای آنها محسوب می شود، ضرورت وجود این شغل در جوامع بشری امری بدیهی است.

مدارک تحصیلی مورد نیاز برای احراز شغل: دکتری حرفه ای(پزشک عمومی) و دکتری تخصصی

مهارتها، تجارب و دوره های آموزشی ویژه برای احراز شغل:دورۀ آموزشی پزشکی به چهار بخش اصلی تقسیم می گردد که عبارتند از:

علوم پایه: آشنایی با فیزیولوژی، کالبد شناسی، میکروب شناسی، بافت شناسی، بیوشیمی، پاتولوژی یا شناسایی آسیبهای وارده به اعضای بدن.

دوره فیزیوپاتولوژی(آسیب شناسی جسمانی): شناسایی نحوۀ ایجاد بیماریها و بررسی علائم و علت بروز آنها.

شرایط محیط کار: هیچ گونه شرایط خاصی از نظر زمان،مکان و تجهیزات برای طبابت نیاز نیست و در هر زمان و مکانی وحتی بدون وسایل کار نیز می توان بیماران را معاینه کرد.مکانهایی مانند مطب و بیمارستان مکانهایی قراردادی هستند که باید از نظر بهسازی و بهداشتی شرایط مطلوبی داشته باشند.

وسایل و ابزار مورد نیاز برای انجام دادن شغل: لوازم کار ابتدایی پزشک عبارتند از: گوشی پزشکی، دستگاه فشار سنج،ترمومتر،ثانیه شمار،اتوسکوپ،چراغ قوه و….

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
کودکان ایران با چهل هزار اثر در جشنواره‌های رضوی حضور به هم رساندند.

خصوصیات جسمانی و تواناییهای بدنی لازم برای انجام دادن شغل: سلامت جسمانی،قدرت مقاومت در برابر خستگی و سلامت کامل گویایی.

معلولیتهای بی اثر در انجام دادن شغل: در رشته های داخلی مانند تخصص داخلی،اطفال، پوست و… معلولیت از ناحیه اندامهای تحتانی مشکل ساز نخواهد بود، ولی در رشته های جراحی سلامت کامل جسمانی ضرورت دارد.

خصوصیات روانی و توانمندیهای لازم برای انجام دادن شغل: سلامت روانی کامل، برخوردار بودن از بهره هوشی بالا و دقت نظر، دقت در اخذ اطلاعات از بیماران، قدرت تحلیل یافته ها و نتیجه گیری، سرعت عمل به منظور برخورد به موقع با فوریتها، حافظه قوی جهت به خاطر سپردن اطلاعات وسیع پزشکی و استفاده به موقع از آنها، قدرت اخذ تصمیمات صحیح و به جا.

رغبتهای مورد نیاز برای انجام دادن شغل: علاقه به انسان و سلامت مردم به عنوان مقدمه ای برای رسیدن به اهداف عالی تر.

ویژگیهای شخصیتی(عاطفی،اجتماعی و رفتاری) لازم برای انجام دادن شغل: ثبات عاطفی، تقوی،مسؤولیت پذیری، رفتار مناسب و سازگاری در برخورد با اقشار مختلف جامعه، ادب، رازداری، مناعت طبع، خوشرویی و آراستگی

محل اشتغال و استخدام: بیمارستانها، مراکز بهداشت، درمانگاهها و مطبهای دولتی و خصوصی.

جنبه های مالی و حقوقی: حقوق و مزایای شغل بر مبنای قانون استخدام کشور یا نظام پرداخت هماهنگ است.فرد از مزایای فوق العاده شغل مانند حق بیمه و بازنشستگی برخوردار است.میزان درآمد در مطبهای خصوصی هم بسته به تعداد بیماران مراجعه کننده است.

شرایط ارتقاء: پزشک می تواند پس از گذراندن دوره عمومی، وارد رشته های تخصصی و فوق تخصصی(قلب و عروق،جراحی عمومی،مغز و اعصاب،و…)گردد. در هریک از رشته های فوق تخصص نیز دورههای کوتاه مدت و بلند مدت وجود دارد که بیشتر در خارج از کشور برگزار می شوند.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
پیام رییس جمهور به مناسبت آغاز سال تحصیلی

نحوه استخدام و ورود به شغل: ورود به آن از طریق پذیرفته شدن در آزمون سراسری امکان پذیر است. فارغ التحصیل بورسیه در سازمان مربوطه و سایرین پس از انجام تعهدات در مراکز دولتی یا خصوصی مشغول به کار می گردند.

ارتباطهای شغلی: پرستاران،بهیاران، متخصصان آزمایشگاه، اپیدمیولوژیستها( پزشکی جامعه نگر)، متخصصان بهداشت، مهندسی پزشکی و….

مطلوبیتها و محدودیتها شغل:

مطلوبیتها: پزشکی به دلیل اهمیت خاصی که دارد همواره مورد احترام اقشار مختلف مردم بوده است.

محدودیتها: پزشک به دلیل مسؤولیت خویش در قبال مردم باید به طور شبانه روز در اختیار مردم باشد و به این جهت کمتر از سایر مشاغل از زندگی شخصی خود بهره می گیرد.

اتحادیه، انجمن و تشکیلات حرفه ای وابسته به شغل: سازمان نظام پزشکی ایران.

آینده شغل: در شرایط فعلی متأسفانه به دلیل افزایش بی رویه تعداد پزشکان میزان تقاضا در این شغل نسبت به گذشته کاهش قابل توجهی یافته که این مسأله شرایط اقتصادی نا مطلوبی را ایجاد کرده است. از نظر اجتماعی طبابت همچنان از تقدس و اعتبار ویژه ای برخوردار بوده و می توان آن را از معتبر ترین مشاغل محسوب نمود.

مراحل و جریان یک روز عادی برای شغل: در بیمارستانهای دانشگاهی در ابتدای روز بیماران شب و روز گذشته در سالن کنفرانس بیمارستان، توسط کارورزان به کلیه پزشکان معرفی می شوند و استادان نظر خود را در مورد درمان آنها اعلام می دارند. سپس هر پزشک به بخش مربوطه رفته مشغول ویزیت بیماران می گردد و پس از خاتمه به آموزش دانشجویان می پردازد.

محل و راههای کسب اطلاعات بیشتر درباره شغل: مصاحبه با پزشکان و استفاده از نشریات وزارت بهداشت و درمان.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
کارشناس روابط بین الملل

توصیه ها و پیشنهادهای لازم برای داوطلبان ورود به این شغل: الف) شناخت تواناییهای لازم برای ورود به این شغل ب) وجود علاقه وافر برای تحمل سختیهای تحصیلی و شغلی فراوان در این رشته.

                                                                                                                                   فرهنگ مشاغل

                                                                                                                          تالیف : دکتر طیبه زندی پور

‫25 نظر ارسال شده در “معرفی رشته پزشکی

 1. اهو :

  من همیشه ارزوداشتم که یک روزبتونم به دانشگاه پزشکی راه پیداکنم وپزشکی موفق بشم.امیدوارم همه ی دوست داران رشته پزشکی.به ارزوی خودشون برسند.

 2. لیلا :

  سلام ممنون از مطالب خوبتون اگه میشه اطلاعاتی درباره رشته کلیه ومجاری ادراری واسه ایمیلم بفرسین خیلی خیلی ممنون

 3. معین :

  سلام من امسال تیز نمونه قبول شدم میخوم تجربی بخونم بعد رشته پزشکی و هم تخصصم رو مغز اعصاب بگیرم .به همتون میگم موفق باشید………………………………………………………….

 4. نگاربانو :

  سلام من به پزشکی وتخصص خون وآنکولوژی علاقه شدیدی دارم لطفا درباره این تخصص ونحوه ورود به اون مطلب بزارید ممنون میشم به طورکامل که ایاتخصص مستقیمه یافوق تخصص داخلی 

 5. محمد :

  من در مدرسه استعداد های درخشان (شهید اژه ای۳ اصفهان)درس می خونم. من خیلی به پزشکی علاقه دارم . مادرم هم پزشک است.

 6. sara :

  ممنون ازمطالب خوبتون,دیگه این که اگه می شه ازجزئیات این کاربیشتربرامون بگین تاکاملاروشن شیم,بازم مرسیییی…

 7. هانی :

  مرسی عالی بودش..فقط اگه میشه ی مطلبم درباره ی دامپزشکی و شرایطش و اینکه واسه دخترا شغل خوبی هست یا نه رو بذارید..بازم مرسی

 8. fateme :

  من عاشق این رشته به امیدخدا باکمک *فاطمه ی زهرا*من وهمه ی عزیزانی که عاشق این رشته ایم بهش میرسیم .ممنونم ازاطلاعات مفیدتون

 9. زهـــــــــــرا :

  سلام
  من یکی ازهدف های آیندم رسیدن به شغل مورد علاقم مغزواعصابه امیدوارم درآینده بتونم پزشک خوبی شم!

 10. mohmmad :

  من یکی از اون افرادی ام که خیلی به پزشکی به خصوص رشته جراحی قلب عروق علاقه دارم لطفا مطلبی جامع در مورد این رشته تو سایتتون بگذارین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *