,

نقش سیستم آموزشی در بیکاری

با بخش دوم در خدمت شما هستم . یک مثال برای شما می زنم کشور آلمان یکی از صنعتی ترین کشورهای دنیاست . اونها معتقدند برند صنعت خودشان را مدیون آموزش های فنی و حرفه ای ( دوگانه یا دوآل ) هستند. در این روش دانش آموزان پس از دوره اول متوسطه وارد سیستم دوگانه می شوند یعنی تقریبأ مشابه نظام آموزشی ما . اما یک تفاوت مهم وجود دارد و آن این که در این دوره دانش آموزان نیمی از زمان آموزش را در مدرسه و نیم دیگر را در کارگاه ها و یا بنگاه های اقتصادی کارآموزی و کارورزی می کنند و با اتمام این دوره که ۳ یا ۴ سال به طول می انجامد به استخدام همان کارگاه یا موسسه در می آیند.

یک نکته جالب  هم به شما بگویم باور می کنید که دانشگاه های آلمان ظرفیت حدود یک پنجم از افرادی که دوره آموزش عمومی را تمام می کند را دارد اما همین قدر هم متقاضی ندارد و لذا مابقی دانشجویان این دانشگاه ها از سایر کشورها جذب این دانشگاه ها می شوند .

سیستم آموزشی در ایران

اما نگاهی به کشور خودمان بکنیم . اکثر دانش آموزان وارد دانشگاه می شوند . هم اکنون حتی تعداد صندلی های دانشگاه های ما از تعداد دانش آموزانی که هر ساله از دوره آموزش عمومی فارغ التحصیل می شوند بیشتر است . تحصیل در دانشگاه یعنی هزینه کردن دولت در دانشگاه های دولتی و یا هزینه کردن خانواده ها در دانشگاه آزاد ، غیر انتفاعی ، جامع علمی کاربردی ، پیام نورو ….و هم چنین صرف بهترین دوران زندگی افراد جامعه یعنی دوران جوانی ، اما متاسفانه با پایان یافتن دوره تحصیلات دانشگاهی مسئله اصلی خودش را نشان می دهد یعنی بیکاری یا اشتغال پاره وقت .

با ما همراه باشید با قسمت های بعدی

اختصاصی نشریه‌ی اینترنتی نوجوان‌ها

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید