, ,
,

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

سوسن قریشی

حرم حضرت معصومه (س).سایت نوجوان ها (1)دومین مکان بعد از حرم امام رضا علیه السلام حرم و مرقد خواهر بزرگوارشان حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها در شهر قم است.

در این مقاله به تاریخچه کوتاهی از ساخت و تکمیل حرم می پردازیم.

در سال ۶۰۵ هجری قمری مظفر احمد بن اسماعیل امیر و بزرگ خاندان آل مظفر دستور کاشی کاری حرم را به محمد بن ابی طاهر کاشی قمی داد و او نیز به مدت ۸ سال مشغول به این کار بود. شاردن مورخ فرانسوی که در عصر صفوی در ایران زندگی می کرد گفته است کتیبه سر در عبارت "مشتاق درک" را جهت ثبت درج سال بنا بوده است که بنا به حساب ابجد برابر است با سال ۱۰۶۵ هجری قمری که مصادف است با زمان پادشاهی شاه عباس دوم. در نهایت در سال ۱۳۷۷ هجری شمسی مرقد حضرت معصومه سلام الله علیها به شکل امروزی بنا گردید.

اولین ضریح آجری در دوره شاه تهماسب با کاشی های رنگی در سال ۹۶۵ هجری قمری ساخته شد. این ضریح تا سال ۱۲۳۰ هجری قمری به همان صورت ساده و آجری بود تا این که فتحعلی شاه تصمیم گرفت با نقره های موجود در خزانه همان ضریح را با نقره بپوشاند. در نهایت در سال ۱۳۶۸ هجری شمسی ضریح امروزی ساخته شد و بر روی مزار حضرت معصومه سلام الله علیها قرار گرفت.

پادشاهان زیادی از صفویان و قاجاریان در حرم مدفون هستند مانند شاه صفی، شاه عباس دوم، شاه سلیمان و شاه سلطان حسین صفوی و از پادشاهان قاجار نیز فتحعلی شاه و محمد شاه قاجار در این حرم به خاک سپرده شده اند.

 

برچسب ها:
بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مجله آنلاین نوجوانها

https://www.nojavanha.com 2019

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید